Решение по дело №112/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 470
Дата: 5 април 2023 г.
Съдия: Станислава Петкова Стоева
Дело: 20237050700112
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

_______

 

гр. Варна,___________________________2023 г.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Варна, ІХ-ти тричленен състав, в публично съдебно заседание на тридесети март, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

  ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА-ДАСКАЛОВА

   СТАНИСЛАВА СТОЕВА

 

При участието на секретаря Светла Великова и прокурора Александър Атанасов, разгледа докладваното от съдия Станислава Стоева КАНД № 112/2023 г. по описа на Административен съд – Варна и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Н.М.Н., чрез адв. А.А. от ВАК против Решение № 1590/28.11.2022г. по АНД №  1141/2022г. на Районен съд - Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 004/09.02.2022 г. на Заместник-кмета на Община Варна, с което на Н.М.Н. за нарушение на чл. 15 ал. 7 от ЗДвП, на осн. чл. 178е от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв.

В жалбата се твърди, че решението на ВРС е незаконосъобразно, като постановено при неизяснена фактическа обстановка и неправилен анализ на доказателствата, които са довели до неправилно решение. Иска се отмяна на решението и отмяна на НП. Претендира се заплащане на разноските, съгласни представен списък.

 

Ответникът – зам. кмет на Община Варна, не се явява и не се представлява.

 

Представителят на ВОП дава заключение за основателност на касационната жалба. Счита решението за неправилно, като постановено при неизясняване на фактическата обстановка, поради което се иска отмяна и връщане на делото за разглеждане от друг състав.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество е основателна.

Производството пред ВРС е образувано по редовна жалба на Н.М.Н., срещу Наказателно постановление № 004/09.02.2022 г. на Заместник-кмета на Община Варна. За да се произнесе ВРС е установил от фактическа страна, че А. е наказан за това, че на 29.12.2021г., около 9.40 ч.. в гр. Варна, при обход в района зад блок 97б на бул. „Чаталджа“, С К – служител на Общинска полиция към ОД на МВР Варна, установил паркирал АВТОМОБИЛ „///” С РЕГ. № ///, собственост на въззивника, извън обозначените за това места, в градина. Съставил фиш за глоба серия ОВ № **********, в отсъствието на водача, за което било поставено Уведомление по чл. 186 ал. 3 от ЗДвП. След подадено от Н. възражение, с твърдение, че не е осъществил вмененото нарушение, издаденият фиш бил анулиран и на лицето бил съставен АУАН за допуснато от него нарушение по чл. 15 ал. 7 от ЗДвП. Актът бил редовно връчен на Н.. Административнонаказващият орган /АНО/ като възприел изцяло описаната в акта фактическа обстановка и дадената правна квалификация, счел възраженията за неоснователни и издал процесното НП, като наложил на лицето административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв. на осн. чл. 178е от ЗДвП.

В хода на въззивното производство били разпитани: Н К – актосъставител и С П – свидетел при съставянето на АУАН, С К – установил нарушението и В А – близка на жалбоподателя и ползвател на автомобила, за който се твърди, че е паркирал неправилно.

Описаната фактическа обстановка съдът е приел за установена въз основа на  свидетелските показания само на св. К , като лично възприел ситуацията, заедно с представените от район Приморски документи, независимо, че не съдържат изрично посочване на съответния обект като градинка. Свидетелските показания на другите свидетели не са приети – на служителите, защото не са присъствали на нарушението, а на св. Ангелова – като заинтересована.  

В решението си въззивният съд е изложил мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове и при спазване на процесуалните правила.

Настоящата инстанция намира, че въззивното решение е неправилно. Касационният състав констатира, че НП е постановено при допуснато нарушение на чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН, тъй като в същото отсъства точно описание на мястото на извършване на нарушението. Като такова в процесното НП, а и в АУАН е посочено „зад блок 97Б“. Посоченото място обхваща значително пространство, поради което подобно описание не може да даде ясна представа за точното място на паркиране на автомобила, а в преписката липсва и снимков материал. Отсъствието на конкретика в тази насока обуславя наличието на допуснато от АНО съществено процесуално нарушение, тъй като лишава съда от възможността да осъществи надлежен контрол, дали правилно е приложен материалния закон.

Съдът обаче намира за необходимо за пълнота да посочи, че не споделя и останалите, изложени в решението мотиви.

            Неправилно съдът се е позовал на писмените доказателства, представени от район Приморски, тъй като това са извадки от ОУП. Следва да се има предвид, че този план определя само общата структура и преобладаващото предназначение на териториите /чл. 104 ал. 1 и чл. 106 от ЗУТ/, докато уличната инфраструктура и предвиденото около нея озеленяване /каквото е настоящото/, се предвижда единствено с ПУП /чл. 108 от ЗУТ/.

            В решението неправилно са посочени свидетелски показания, каквито липсват в протоколите от проведените съдебни заседания. Св. К , на чиито показания единствено е основал извода си съда, никъде не е твърдял, че „Градинката е встрани от блока, перпендикулярно разположен на бл. 97 и е отделена от градинката непосредствено зад бл. 97 с асфалтирана алея. Там, върху тази тревна площ, до перпендикулярния блок спрямо бл. 97, беше паркиран автомобила.“ В протокола от с.з. на 28.09.2022г. св. К  е говорил за паркирани автомобили на ул. „Илинден“ и никаква част от показанията му се съвпадат с посоченото в съдебното решение.

            Настоящата инстанция намира, че посочените пороци на съдебното решение не налагат връщане на делото за ново разглеждане от друг състав, тъй като констатираното по-горе в мотивите на настоящото решение, допуснато от АНО съществено процесуално нарушение обуславя незаконосъобразност на НП и е достатъчно основание за отмяната му само на това основание, предвид формалния характер на административнонаказателното производство и доколкото този порок не може да се санира в хода на съдебното такова, то въззивното решение  следва да се отмени, като се отмени и наказателното постановление.

 

Предвид изхода на спора и своевременно направеното искане, на пълномощника на Н.М.Н. – адв. А.А., следва да се присъдят съдебни разноски в размер на 800 лв. – по 400 лв. за всяка инстанция, при условията на чл. 38 ал. 1 т.3 от Закона за адвокатурата и на основание чл. 63д ал. 1 от ЗАНН.

 

На основание чл. 221 ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1590/28.11.2022г. по АНД №  1141/2022г. на Районен съд – Варна, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 004/09.02.2022 г. на Заместник-кмета на Община Варна, с което на Н.М.Н. за нарушение на чл. 15 ал. 7 от ЗДвП, на осн. чл. 178е от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв.

 

ОСЪЖДА Община Варна да заплати на адв. А.А. сума в размер на 800 лева, представляваща разноски по делото.

 

            Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                           

   2.