Определение по дело №141/2019 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2019 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20197160700141
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е №82

гр. Перник, 06.03.2019 г.

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в закрито съдебно заседание на шести март две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                      СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

Като разгледа административно дело № 141/2019 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІХ от ДОПК.

          Образувано е по жалба на ***„ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес: гр. Перник, ***срещу Ревизионен акт № Р – 22001417007464-091-001/13.08.2018 г., издаден от Тодор Герасимов – началник сектор – възложител на ревизията и ***– старши инспектор по приходите – ръководител на ревизията, в частта, в която не е отменен с Решение № 1855/29.11.2018 г. на Директор на дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна политика“ – София при Централно управление на Национална агенция за приходите.

Жалбата  е подадена в срока чл. 156, ал. 1 от ДОПК, от лице с правен интерес, срещу подлежащ на съдебно обжалване ревизионен акт. Отговаря на изискванията на чл. 149 от ДОПК.

 Предвид изложеното, делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание, за което съгласно чл. 159, ал. 2 от ДОПК следва да се призоват решаващия орган и жалбоподателя. На основание чл. 159, ал. 1, изр. последно от ДОПК Окръжна прокуратура – Перник следва да се уведоми за образуваното производство.

На основание § 2 от ДОПК, във вр. с чл. 170, ал. 3, във вр. с ал. 1 от АПК и чл. 144 от АПК, във вр. с чл. 154 от ГПК на страните следва да се укаже доказателствената тежест.

          В жалбата е направено искане за спиране изпълнението на ревизионния акт. Жалбоподателят е посочил, че цялата сума, определена за внасяне с РА, включително и частта, отменена по административен ред, е събрана принудително. Заявил е готовност да представи обезпечение.

          Съдът намира, че доколкото искането се прави от жалбоподателя в хода на образувано производство по чл. 156 – чл. 161 от ДПК, същото е процесуално допустимо.

          Разгледано по същество е неоснователно, по следните съображения:

          Съгласно чл. 157, ал. 1 от ДОПК жалбата срещу ревизионния акт не спира изпълнението му. По силата на чл. 157, ал. 2 от ДОПК административният съд може да спре изпълнението по искане на жалбоподателя. Основанията за това са: представени доказателства за направено обезпечение в размер на главницата и лихвите или предложение за предоставяне на обезпечение в същия размер.

          В настоящия случай жалбоподателят не е представил доказателства за направено обезпечение. Затова съгласно чл. 157, ал. 3, изр. последно, във вр. с чл. 153, ал. 5 от ДОПК съдът следва да извърши преценка относно обстоятелството предложеното обезпечение осигурява ли безпрепятствено събиране на установените с РА, в обжалваната му част, задължения. Това е единствената предпоставка за уважаване на искането за спиране на изпълнението на РА. Тя ще бъде налице, когато жалбоподателят е предложил обезпечение, посредством което при започване на принудителното изпълнение ще могат да бъдат събрани установените с обжалвания ревизионен акт данъчни задължения, в размера им към момента на отправяне на искането за спиране. В конкретния случай съдът не може да извърши преценка за наличие на предвидената в закона предпоставка, тъй като жалбоподателят не е индивидуализирал предложението си за представяне на обезпечение. От посоченото от него, не става ясно какво по вид и по стойност обезпечение предлага. Това се приравнява на отсъствие на предложение за предоставяне на обезпечение. Затова съдът намира, че не е налице нито една от двете алтернативно изискуеми предпоставки по чл. 157, ал. 3 от ДОПК – предоставено или предложено обезпечение, в размер на главницата и лихвите на установените в РА задължения. С оглед на изложеното искането за спиране на изпълнението на РА следва да се остави без уважение.

Предвид изложеното, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на „***„ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес: гр. Перник, ***ЗА СПИРАНЕ на изпълнението на Ревизионен акт № Р – 22001417007464-091-001/13.08.2018 г., издаден от Тодор Герасимов – началник сектор – възложител на ревизията и ***– старши инспектор по приходите – ръководител на ревизията, в частта, в която не е отменен с Решение № 1855/29.11.2018 г. на Директор на дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна политика“ – София при Централно управление на Национална агенция за приходите.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в тази му част подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

КОНСТИТУИРА като страни в производството както следва:

Жалбоподател: „***„ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес: гр. Перник, ***Ответник: Директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – София, със служебен адрес: гр. София, ул. Аксаков № 21.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 04.04.2019, от 11.00 часа, за когато да се призоват страните.

ДА СЕ УВЕДОМИ Окръжна прокуратура – Перник за образуваното производство.

УКАЗВА на основание § 2 от ДОПК, във вр. с чл. 144 от АПК, във вр. с чл. 154, ал. 1 от ГПК на ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ, че в негова тежест е да установи фактите, на които основава оспорванията и възраженията си.

 УКАЗВА на основание § 2 от ДОПК, във вр. с чл. 170, ал. 1 от АПК на ОТВЕТНИКА, че в негова тежест е да установи съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му.

Препис от определението да се изпрати на страните.

                                      

                                                          СЪДИЯ: