Решение по дело №278/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юни 2019 г. (в сила от 16 юли 2019 г.)
Съдия: Пламен Станчев
Дело: 20194120200278
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 206

 

град Горна Оряховица, 11.06.2019 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, четвърти състав, в публично заседание на четвърти юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТАНЧЕВ

 

при секретаря Анита Личева и в присъствието на прокурора ...........….......................…, разгледа докладваното от съдията Станчев АНД № 278 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ Л.Д.С. е останал недоволен и обжалва електронен фиш серия К № 2389771, издаден от ОД на МВР-Велико Търново, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. за нарушаване на разпоредбата на чл.21, ал.2 от същия закон. Посочва, че електронният фиш се отнася за автомобил със специален режим на движение – линейка, както и че в процесния случай е транспортиран пациент, чието състояние е налагало използването на специален режим на движение. Моли съда да отмени обжалвания електронен фиш.

ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, редовно призована, не изпраща процесуален представител и не изразява становище по съществото на жалбата.

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят Л.Д.С. е директор и законен представител на Б.. Болницата е собственик на специален автомобил (линейка) „М.“ с рег. № ********.

На 01.11.2018 г. в 9:19 часа на територията на община Лясковец на път I-4 при км 153+343 в посока към град Варна посоченият специален автомобил (линейка) бил заснет със стационарна видео-радарна система MultaRadar SD 580, която отчела, че автомобилът се движи със скорост от 92 км/ч, превишаваща максимално разрешената за този участък от пътя. На 16.11.2018 г. за установеното с автоматизираното техническо средство нарушение против жалбоподателя в качеството му на законен представител на юридическото лице собственик на линейката бил издаден обжалваният електронен фиш серия К № 2389771, в който било прието, че в момента на заснемането линейката се е движела със скорост 89 км/ч.

Издаденият електронен фиш бил връчен на жалбоподателя на 28.01.2019 г. (товарителницата на л.18).

На 31.01.2019 г. жалбоподателят подал по пощата възражение против електронния фиш до директора на ОДМВР-Велико Търново (клеймото върху пощенския плик на л.20), с което поскал фишът да бъде анулиран на основание чл.189, ал.6, т.2 от ЗДвП, тъй като посочената във фиша линейка е моторно превозно средство със специален режим на движение.

С писмо изх. № 366000-5961/20.03.2019 г. директорът на ОДМВР-Велико Търново уведомил жалбоподателя, че фишът няма да бъде анулиран, тъй като не са налице доказателства по чл.189, ал.6, т.2 от ЗДвП.

На 03.04.2019 г. жалбоподателят подал по пощата жалба против електронния фиш до съда (клеймото върху пощенския плик на л.6).

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена в законния 14-дневен срок, броен от съобщаването на отказа на директора на ОДМВР за анулиране на фиша, от лице, което има право да обжалва електронния фиш, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.6, т.2 от ЗДвП електронният фиш се анулира при подадено писмено възражение пред директора на ОДМВР, която го е издала, ако от доказателствата се установи, че нарушението е извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение. По аргумент от тази разпоредба следва да се приеме, че електронен фиш за нарушение, извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение, следва да бъде отменен от съда като незаконосъобразен в производството по чл.189, ал.8 от ЗДвП.

От събраните в процесния случай доказателства се установява по несъмнен начин, че обжалваният електронен фиш е издаден за нарушение, извършено със специален автомобил (линейка), собственост на Б..

За да прецени дали посоченият специален автомобил (линейка) е автомобил със специален режим на движение по смисъла на закона, съдът взе предвид следното:

Съгласно разпоредбата на чл.91, ал.3 от ЗДвП специален режим на движение ползват моторните превозни средства на Спешна медицинска помощ. Спешната медицинска помощ е регламентирана с медицинския стандарт „Спешна медицина”, утвърден с Наредба № 3 от 06.10.2017 г. (обн. ДВ, бр.86 от 27.10.2017 г.), издадена от министъра на здравеопазването на основание чл.6, ал.1 от Закона за лечебните заведения. Съгласно този стандарт медицинската помощ по специалността „Спешна медицина” се осъществява от центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали (т.1 от раздел I на глава трета), от спешните отделения в лечебните заведения за болнична помощ (т.1.1.1 от раздел I на глава четвърта) и от специализираните спешни болнични центрове и спешните болнични комплекси (т.3 и 4 от раздел I на глава четвърта). Според цитирания стандарт наземен транспорт на спешен пациент се осъществява с наземни медицински транспортни средства (линейки) от центровете за спешна медицинска помощ и с линейки на лечебните заведения за болнична помощ (т.3.3.1 от раздел V на глава втора).

Видно от Правилника за устройството и дейността на Б., приет с ПМС № 147 от 27.07.2000 г. (обн. ДВ, бр.63 от 2000 г., посл. изм. и доп. бр. 42/2016 г.), в структурата на това лечебно заведение е включено спешно отделение с I ниво на компетентност, осъществяващо дейност в съответствие с медицинския стандарт „Спешна медицина” (т.1 от Приложение № 3 към чл.11, ал.4 от правилника).

От приетите като писмени доказателства свидетелство за регистрация, част I, и справка за собствеността и регистрацията, както и от цитирания Правилник за устройството и дейността на Б. се установява, че посоченият в обжалвания електронен фиш специален автомобил (линейка) е собственост на лечебно заведение за болнична помощ, в структурата на което е включено спешно отделение, което осъществява медицинска помощ по специалността „Спешна медицина”. При така установените факти и с оглед цитираната по-горе правна уредба на спешната медицинска помощ в Република България съдът приема, че процесният специален автомобил (линейка) „М.“ с рег. № ******** е моторно превозно средство със специален режим на движение по смисъла на Закона за движение по пътищата. При това положение и по аргумент от разпоредбата на чл.189, ал.6, т.2 от ЗДвП обжалваният електронен фиш, издаден за извършено с този автомобил нарушение, е незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 2389771, издаден от ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МВР-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, с който на Л.Д.С., ЕГН **********, със служебен адрес Б., ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. (сто лева) на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.3 от Закона за движение по пътищата за нарушаване на разпоредбата на чл.21, ал.2 от същия закон.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Велико Търново в 14-дневен срок от връчване на съобщението, че е изготвено и обявено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ………………….