Решение по дело №41/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260017
Дата: 6 октомври 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Десислава Ангелова Ралинова
Дело: 20205200900041
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта

                               РЕШЕНИЕ  

 

        №260017    6.10.2020г.            град  Пазарджик

 

      В     И М Е Т О        НА        Н А Р О Д А

 

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение

на    осми септември  две хиляди и  двадесета  година

В   публично  заседание в следния състав:

                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:ДЕСИСЛАВА РАЛИНОВА

 

Секретар:Петя Борисова

като разгледа докладваното от съдия Ралинова

търговско дело №41 по описа за  2020 година

 

Производството е по реда на чл.632 от ТЗ.

Производството е образувано по подадена молба по чл.625 и сл. от ТЗ от „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М. в която се сочи, че дружеството е учредено на 29.06.2012 г. и е регистрирано в ТР при Агенцията по вписванията на 06.07.2012 г., с предмет на дейност: Покупко-продажба на недвижими имоти, внос и износ на стоки, вътрешно и външнотърговска дейност, покупка на стоки и други вещи с цел продажба в първоначален, преработен или обработен вид; търговско представителство, консултантски услуги и посредничество, туроператорска дейност, както и всякакви други дейности и услуги, извършването на които не е изрично забранено със закон. Сочи се, че в резултат на финансовата криза и на неблагоприятната икономическа обстановка, финансовият резултат бил намалял драстично като приходите през последните месеци били сведени до нула. В резултат с наличните ликвидни активи и финансов ресурс били покривани задължения към кредитори, изплащани  били дължимите трудови възнаграждения и останалите разноски във връзка с поддържане на търговската база.Задълженията към повечето контрагенти на дружеството по търговските сделки, както и тези към работниците и служителите са били надлежно изплатени, но за сметка на това ликвидното имущество на дружеството се било изчерпало изцяло. Към настоящия момент „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ" ЕООД не било заплатило и не било в състояние да заплати дължимите суми към негови кредитори. След оставяне „без движение“ на първоначално депозираната молба, с молба от 22.06.2020 година е представен списък на кредиторите към 11.03.2020 година. Дружеството имало и публични вземания в размер на 73 022,53 лв. - главница и лихви към  09.03.2020 г. в размер на 18 057,74 лв., като общият размер възлизал на 120 674,86 лева и към съконтрахенти в общ размер на 29594.59 лева.

Молителят твърди, че  въпреки неблагоприятното финансово състояние през изминалите години и практическото замразяване на търговската дейност, не са били предприемани постъпки за прекратяване и заличаване на дружеството от търговския регистър, с оглед желанието за изчакване на положителна промяна в икономическата среда и възобновяване на търговската активност. До настоящия момент, дружеството се било опитвало многократно да намери външно финансиране, с което да заплати задълженията към кредиторите и да възобнови търговската си дейност, но поради неблагоприятния климат в сферата на инвестициите и банковото кредитиране, това не се било осъществило и се намирало в състояние на неплатежоспособност. Молителят сочи, че поради неблагоприятната икономическа обстановка в страната и липсата на активна търговска дейност на дружеството през последните години, затрудненията, в които се намирало дружеството били непреодолими. Липсвали налични генерирани приходи от стопанска дейност на дружеството. Дружеството не притежавало имущество, годно да послужи за покриване на задълженията му, без опасност за кредиторите.От тук следвал и извода, че и двете предпоставки на чл. 607а, ал.1 от ТЗ са били налице, а именно – неплатежоспособност и на чл.608 от ТЗ.

Във връзка с изложеното и представените доказателства, се моли съда, на основание чл.625 от ТЗ и следв., да се открие производство по несъстоятелност, да се обяви начална дата на неплатежоспособността и се прекрати дейността на основание чл.630 от ТЗ, както и  да се назначи временен синдик.

По допустимостта:

Така подадената молба е процесуално допустима като подадена по реда на чл.625 от ТЗ и при спазване изискванията на чл.626 ал.4 от ТЗ  от „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, чрез неговия законен представител М. Т.М..

Към същата са приложени изискуемите се по чл.628 ал.2 от ТЗ документи  и други, относими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна: уведомление по чл. 78 от ДОПК,баланс към 31.12.2018г., списък на кредиторите към 11.03.2020 година, отчет за собствения капитал за 2018г., отчет за паричните потоци по прекият метод за 2018г., справка за нетекущите /дълготрайни/ активи към 31.12.2018г., отчет за приходите и разходите за 2018г.

Налице са и предпоставките на чл.613 от ТЗ, тъй като молбата е подадена пред надлежния окръжен съд по седалището на търговеца.

         По основателността:

За откриване на производство по несъстоятелност е необходимо да са налице предпоставките визирани в чл.608 ал.1 от ТЗ, а именно длъжникът да е търговец, да е налице изискуемо задължение на същия по търговска сделка или публичноправно към държавата и общините свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане, което същия да не може да изпълни.

Предвид изложеното съдът съобразявайки приетите по делото доказателства и след справка в ТР установява, че едноличното търговско дружество  - ответник  е търговец по смисъла на чл.1 ал. 1 от ТЗ, поради което и приема, че е налице първата от материалните предпоставки на търговската несъстоятелност.

Втората материална предпоставка е спиране на плащанията като обективно установено състояние на невъзможност за длъжника да погасява изискуеми и ликвидни парични задължения, произтичащи от търговска сделка или публично задължение към държавата и общините, което състояние към момента на постановяване на решението следва да има траен характер.

В конкретният случай по делото безспорно се установява от допуснатата СИЕ,че дълготрайни материални активи, търговецът не притежава и не е притежавал дори и краткотрайни.Последните отразени в счетоводството на дружеството плащания са към 31.10.2018г.- платени в брой 1432 лева, а до края на м.октомври 2018г. периодично са били погасявани задължения към доставчици на услуги и стоки.

Пасивите на длъжника надвишавали значително неговите активи, като няма данни за материални активи, годни за реализация на пазара/нито краткотрайни, нито дълготрайни/.Установените налични стоки на стойност 1 986.37 лева по данни на материално отговорните лица,били залежали и дефектни, поради което не биха могли да се реализират. От събраните по делото доказателства, са налице данни, че към 04.06.2020 г. търговеца има изискуеми публични задължения в размер на 92 842.71 лв., за които има образувано изп.дело *********/2016. Наложен е запор върху налични суми в банкови сметки, МПС и безналични ценни книжа.Вещото лице не е намерило данни за образувани изпълнителни дела от други кредитори.

От експертизата се установява още, че през 2015, 2016 и 2017г. състоянието на дружеството е относително стабилно и то може да погаси краткосрочните си задължения с наличните краткотрайни активи.Вече през 2018 и 2019 г. коефициента на бърза ликвидност е извън референтите граници, което сочи обективно състояние на неплатежоспособност.Установява се още, че през 2018г. и 2019г. стойностите на коефициентите за финансова автономност и задлъжнялост на „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД са извън референтните граници, като характеризират състояние на пълна зависимост на търговеца от кредиторите му.

Затрудненията на дружеството нямат временен характер и същото се намира в състояние на свръхзадлъжнялост.

Експерта е  установил вземания от доставчици по платени аванси – 22 лева,наличността на парични средства в брой в касата на фирмата – 664.19 лева и отразено вземане от дебитор ЕТ “ЛИМЕЛА-Л.М.“ в размер на 3 729.41 лева, което не било събрано, тъй като и последният търговец бил неплатежоспособен. Задълженията в общ размер на 122 000 лева по счетоводни данни, значително надхвърлят, ликвидното имущество в размер на 6 000 лева.

От експертизата се установява, че към 31.12.2018г. имуществото на длъжника е било станало недостатъчно за покриване на задълженията му. Не са били установени и търговски договори за периода2012-2014 година, поради липса на търговски архив. Вещото лице е дало заключение, че на база изчисления показателите за ликвидност и финансова нестабилност, към 31.12.2018 година, дружеството е изпаднало в неплатежоспособност.

С оглед изложеното  дотук, съдът приема, че е налице трайната, обективна невъзможност за изпълнение на задълженията с оглед икономическото състояние на търговеца към настоящия момент – датата на постановяване на съдебния акт. До същият извод се стига и с оглед установените показателите за ефективност, ликвидност, финансова автономност  на длъжника, които са трайно и необратимо влошени  от през 2018 година. Налице абсолютна невъзможност търговецът да изплаща текущите си задължения с наличните  активи. Наред с това търговецът е в зависимост от кредиторите си, което явно проличава от показателите за неговата финансова автономност.

Решаващият състав като съобрази така установеното по делото от фактическа страна приема, че   „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК ********* се намира в състояние на неплатежоспособност, тъй като са налице предпоставките визирани в разпоредбите на чл.607а ал.1 от ТЗ и чл.608 от ТЗ. Установи се, че търговското дружество  не е в състояние да изпълни изискуеми публично правни и частни задължения, произтичащи от търговската му дейност .

Невъзможността на длъжника да изпълни публичноправни задължения съставлява законоустановена хипотеза на неплатежоспособност. Не са установени обстоятелства, от които да се направи извод са наличие на условията на чл.631 от ТЗ, а именно, че затрудненията на ответника са временни, т. е. нямат траен и необратим характер. Молбата за откриване производство по несъстоятелност е основателна и следва да бъде уважена, като се обяви настъпилата неплатежоспособност на ответника, на основание чл. 630, ал. 1 от ТЗ.

Състоянието на неплатежоспособност е динамична величина, поради което обективните критерии за неговото наличие  само сочат неговото начало. Поради тази динамика, неговата начална дата следва да се определи по изрично регламентирани от закона факти, довели до неплатежоспособност,която съобразно СИЕ е 31.12.2018 година, тъй като имуществото му  не е  достатъчно да покрие паричните му задължения.

В хода на производството не се установява налично имущество.

      Съдът е произнесъл определение по чл.629б от ТЗ в открито съдебно заседание проведено на 8.09.2020г. и е определил минимално необходимата сума за текущи начални разноски по производството. В указания срок до 23.09.2020 година вкл. не е заявена готовност за предплащане на разноски от кредитори или други заинтересовани лица.

Съдът намира, че при липса на данни за налични парични средства или имущество, чиято стойност да покрие разноските по производството по несъстоятелност, откриването му би било самоцелно и не би се реализирала неговата цел, формулирана в чл.607 ал.1 от ТЗ, а именно да се формира маса на несъстоятелността и да се осигури справедливо удовлетворяване на кредиторите, ако няма възможност за оздравяване на предприятието на длъжника.

С оглед изложеното съдът прави извод за наличие на хипотезата на чл. 632, ал.1 от ТЗ, поради което длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност, едновременно с откриването на производство по несъстоятелност, както и да бъде спряно производството по несъстоятелност. Имуществото, което евентуално ще бъде открито след решението по чл. 632, ал. 1 ТЗ, следва да бъде запазено за удовлетворяване на кредиторите и постигане целите на производството, с постановяване на обща възбрана и запор.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, дължи и следва да бъде осъден да заплати държавна такса за настоящото производство.

Воден от горното, Пазарджишкият окръжен съд,

 

Р     Е     Ш     И:

 

       ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М. и ОПРЕДЕЛЯ  начална дата31.12.2018 година.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М..

 ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М..

ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото на длъжника „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М..

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М..

СПИРА производството по несъстоятелност на „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М., на основание чл.632, ал.1, изр.първо от ТЗ поради липсата на ликвидно имущество за покриване на разноските  по производството по несъстоятелност.

УКАЗВА на заинтересованите лица /длъжника или кредитори/, на основание чл. 632 ал.2 от ГПК, че в срок от една година от вписването на решението в Търговския регистър, производството по несъстоятелност може да бъде възобновено, ако длъжникът  или кредитор удостовери, че е внесъл по набирателна сметка на ПзОС парична сума в размер на  7000 лева, необходима за покриване на началните текущи разноски.

ОСЪЖДА „ПРОПЕРТИ КОРЕКТ“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пазарджик бул.“България“ №65, представлявано от управителя М. Т.М., да заплати по сметка на Пазарджишки  окръжен съд, сумата 250 лв. /двеста и петдесет лева/, представляваща дължима държавна такса по т. д. № 41/ 2020 г. по описа на ПзОС.

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на основание чл.622 от ТЗ, както в книгата по чл.634в от ТЗ.

Препис от решението да се изпрати незабавно на Агенция по вписванията, Търговски регистър.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пловдивски  апелативен съд, в 7 - дневен срок от вписването му в Търговския регистър при АВп, на основание чл. 633, ал. 1 вр. чл. 613а, ал. 1 от ТЗ.

 

 

 

                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: