Решение по дело №2360/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 134
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520202360
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. Русе, 31.01.2020 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на девети януари, през две хиляди и двадесета година в състав :

                                                                            

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 2360/2019г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от В.С.Ч.,*** до Русенския Районен съд против Електронен фиш за налагане на глоба Серия Г № 0009163 на ОД на МВР, с който за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането и на основание чл.638, ал.1, т.1 от КЗ му било наложено наказание “Глоба” в размер на 250.00 лв.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Нарушителят, редовно призован, се явява лично и с упълномощен процесуален представител. Молят съда да отмени наказателното постановление, като излагат аргументи за наличие на съществено нарушение на процесуалните правила, както и за липса на елементи от обективната и субективната страна на състава на нарушението.

 

          Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

ОД на МВР гр.Русе издала Електронен фиш Серия Г № 0009163  за налагане на глоба в размер на 250 лв. на В.С.Ч., за нарушение по чл.483, ал.1, т.1  от КЗ установено с мобилно автоматизирано техническо средство ТFR1-M, за това, че на 27.10.2019 г., в 10.58 ч. по път II-21 /Русе-Силистра/ км. 3+800, в посока гр. Силистра, бил управляван л.а. “Фолксваген Голф” с рег.№ Р 0499 РК, собственост на В.С.Ч., за който не била сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. На 17.11.2019г., при връчване на фиша на жалб. Ч., същият представил Застрахователна полица № BG/22/119003017532 от 27.10.2019г. на Лев ИНС за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ с начало на валидност – 27.10.2019г. от 11.18ч.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

 

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

Жалб. Ч. бил наказан с обжалваният електронен фиш за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, съгласно който - договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което: притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор. За неизпълнение на това задължение, съобразно санкционната норма на чл.638, ал.1 от КЗ, за физическите лица е предвидено административно наказание „Глоба“ в размер на 250лв. Съгласно ал.4 на същия член, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал.1. Според разпоредбата на чл.647, ал.3 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл.638, ал.4 и ал.6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага. Съобразно цитираните дотук разпоредби, правилно административнонаказващият орган издал ЕФ за нарушението на КЗ, като било установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В тези хипотези КЗ препраща към условията и реда за издаване на ЕФ предвидени в Закона за движение по пътищата. При това положение, относно формата и съдържанието на електронния фиш следва да се приемат за задължителни посочените в чл.189, ал.4 от ЗДвП реквизити, към които препраща и разпоредбата на чл.647, ал.3 от КЗ. Т.е., във фиша следва да бъдат отразени териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.

В настоящият случай се установява, че в обжалваният електронен фиш липсва описание на нарушението, което несъмнено е един от задължителните реквизити съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 ЗДвП. В Електронен фиш Серия Г № 0009163  нарушението не било описано нито от фактическа, нито от правна страна. Посочено било само, че е "установено нарушение на КЗ", което очевидно не представлява описание на нарушението, тъй като цитираният кодекс съдържа множество норми, чието нарушаване има за последица ангажирането на административно-наказателната отговорност. Следователно, електронният фиш не съдържа съществен елемент на индивидуалния административен акт, а именно точно, ясно и конкретно описание на извършеното нарушение. По същество в същия не е описано нито едно действие, което се твърди да е извършено с автомобила, собственост на жалбоподателя.

Несъмнено, при липсата на този съществен реквизит на електронния фиш, в значителна степен било нарушено и правото на защита на наказаното лице, което било лишено от възможността да разбере за какво конкретно нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира и реализира пълноценна защита.

По изложените по-горе съображения, с оглед наличието на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, Съдът намира, че обжалваният електронен фиш следва да бъде отменен.

 

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба Серия Г № 0009163 на ОД на МВР, с който за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането и на основание чл.638, ал.1, т.1 от КЗ на В.С.Ч.,***, ЕГН ********** било наложено наказание “Глоба” в размер на 250.00 лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: