Определение по дело №138/2021 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260403
Дата: 15 март 2021 г. (в сила от 15 март 2021 г.)
Съдия: Венцислав Стоянов Маратилов
Дело: 20215200500138
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

               

 

Номер     260403                   15.03.2021г.                  гр. Пазарджик                               

 

                               

 

 

            ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, първи въззивен граждански състав,  на петнадесети март две хиляди и двадесет и първа година  в закрито заседание, в следния състав:

                                                                    

                                                          Председател: Минка Трънджиева             

        Членове: Венцислав Маратилов

                        Димитър Бозаджиев

                             

при участието на   секретаря………, като разгледа докладваното от съдията Маратилов въззивно ч.гр.д.№138 по описа за 2021г. и за да се произнесе, взе в предвид следното:  

            Производството е по реда на чл.248 от ГПК.

         Обжалва се определение на Пазарджишки районен съд №260515 от 18.12.2020г. постановено по гр.д.№736/2020г. по описа на същия съд, с което е оставено без уважение искането на ищеца П.В.Л. от 02.12.2020г. за изменение в частта за разноските на решение №260222  от 10.11.2020г. постановено по същото дело.

         В частната жалба подадена в срока по чл.275 ал.1 от ГПК жалбоподателят П.Л. чрез пълномощника си адв.Р.П. *** поддържа, че определението е неправилно, необосновано, незаконосъобразно и противоречащо на съдебната практика. Счита, че районният съд не е  съобразил, че ищецът е предявил иск за признаване на незаконосъобразност на заповед и за отмяна на същата, а при условията на евентуалност са заявени две основания за тази незаконосъобразност; че съдът е  уважил предявения иск изцяло, което изключвало разпределяне на тежестта за разноски между страните по съразмерност. Поддържа още, че евентуалното съединяване на исковете за реализация на едно и също право, представлява форма за защита, с която ищецът предявява взаимно изключващи се претенции като се позовава на различни основания за пораждане на претендираното право, с което цели в един процес да изчерпи защитата си и че в тази ситуация защитата на ответника не е затруднена, а е облекчена, като в едно единствено производство ще бъде разрешен спора.Сочи, че при такова  съединяване на исковете отговорността за разноски по делото се определя и от изхода на делото  и по евентуалния иск. И че е достатъчно  да бъде призната основателността по едното от евентуалните основания за да се изключи отговорността на ищеца за необосновано повдигнат спор. Цитира се и съдебна практика.Твърди се, че претенцията за разноски в производството касае заплатено адвокатско възнаграждение от 900лв, съответстващо на фактическата и правна сложност на делото и на чл.7 ал.1 т.4 от Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Коментират се и постановките на тълкувателно решение №6/2012г. по тълк.д.№6/12г. на ОСГТК на ВКС, в посока, че при констатираната от съда прекомерност на адвокатското възнаграждение,тази негова преценка следва да бъде мотивирана и не задължава съда винаги намаляването да бъде в размер на минимално  определения в посочената Наредба, а че може да присъди по-нисък размер на разноските, но не по-малко от минимално определения съобразно чл.36 ЗА. Счита, че адвокатското възнаграждение трябва да е справедливо и обосновано и че само в правомощие на съда е да прецени дали съобразно данните по делото уговореният размер е прекомерен и до какъв размер следва да се намали при спазване на определения минимум. Счита жалбоподателят, че в случая не са съобразени доказателствените факти доказателствените средства, повдигнатите правни въпроси, не е преценен нито обема на доказателствения материал,нито извършената работа от страна на процесуалния представител на ищеца; извършените от пълномощника му процесуални действия и събраните във връзка със спорните факти и процесуалното поведение на ответника  множество писмени и гласни доказателства.Моли да се отмени обжалваното определение и се измени решението в частта за разноските като на ищецът бъдат присъдени разноските, направени по делото в пълен размер.

         В срока по чл.248 ал.2 от ГПК  е постъпил писмен отговор от насрещната по спора страна „МБАЛ-Пазарджик“АД чрез пълномощника си адв.Л.Ш., в който се поддържа, че молбата е неоснователна и че съдът е съобразил доказателствата, доказателствените средства и обема на доказателствения материал и че макар да е специфичен казусът, делото не се  характеризира с висока  фактическа и правна сложност и че в случая е осъществена  от ищеца обичайната за този вид дела защита доколкото от ответника не са направени искания или възражения за по-висока такава; че от ищеца е добавил допълнително основание за  отмяна на обжалваната заповед-противоречие с чл.118 от КТ за едностранно изменение от работодателя на съдържанието на трудовото правоотношение и че в случая се касае за предявен един иск на две основания за отмяна на  заповедта на работодателя, поради което разноските следва да бъдат определени  пропорционално на частта от иска, която е уважена. Моли да се отхвърли молбата.

         Пазарджишкият окръжен съд за да се произнесе взе в предвид следното:

         Молбата на ищеца  П.В.Л. от 02.12.2020г. за изменение на постановеното решение №260222 от 10.11.2020г. по гр.д. №736/2020г. по описа на РС-Пазарджик  в частта за разноските, е процесуално допустима като подадена от надлежна страна в производството, против подлежащ на обжалване акт на исковия съд, с който се отказва да се измени решението в частта за разноските, претендирани от последния като дължими в производство и в предвидения от закона едноседмичен срок от уведомяването на страната.

         По същество молбата е основателна.

         За да откаже да уважи искането на ищеца за изменение на постановеното решение в частта за разноските, Пазарджишкият районен съд с обжалваното определение е препратил към мотивите на решението си  №260222 от 10.11.2020г., според които разноските по делото следва да се разпределят по равно между страните, тъй като  единият от предявените искове е  отхвърлен, я втория-уважен, като освен това намира за основателно възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение, заплатено от ищеца; че след като приема, че са предявени две отделни основания на иска или два отделни иска, то добавянето на ново основание не увеличава значително сложността на делото, а минималното адвокатско възнаграждение по неоценяеми искове към момента на сключване на  договора за правна помощ е било от 150лв, поради което  съдът намалил размера на разноските с решението от 900лв на 500лв общо за двете предявени основания, като реално след като е намалил адвокатското възнаграждение от 900лв на 500лв на ищеца, му е присъдил с решението разноски от 250лв.Освен тези мотиви, исковият съд е изложил мотиви и към обжалваното си определение като е посочил, че разпитът на двама свидетели не води непременно до висока фактическа сложност поради тяхната непротиворечивост и неизискващо сложно съпоставяне с другите данни по делото, нито подробно мотивиране на преценката на показанията им от страна на съда; че съдът не е намалил размера на разноските до техния минимум по Наредбата и че в случая е предявен един иск на две отделни основания, едното от което е неналичие на чл.199 от КТ-състояние,  което не позволява  изпълнение на работата, а другото  -изменение на мястото и характера на работата без съгласието на работника поради което приема, че са налице два обективно съединени иска.

         Тази доводи не се споделят от въззивната инстанция.

         Предявен е иск за признаване за незаконно и отмяна на заповед № 532 от 20.09.2019г. на Изпълнителния директор на „МБАЛ-Пазарджик“ АД, с която се забранява на ищеца  П.В.Л. *** да осъществява дейност  като инвазивен кардиолог до окончателното приключване на всички проверки от контролните органи на ИАМН, АДФИ и други по повод излъчен  на 15.09.2019г. телевизионен материал в предаването „Неделята“ по Нова телевизия, по съществувало между страните трудово правоотношение, възникнало  с трудов договор №49 от 13.02.1998г. Обстоятелствата за незаконност на заповедта изложени в исковата молба са, че същата препятства възможността на служителя да упражнява и изпълнява основните и съществени трудови задължения, като не е допускан и до определеното му с договора място на работа-ангиографска лаборатория към кардиологично отделение, и се определя от ищеца като принудителна дисциплинарна мярка  по чл.199 от КТ и представлява акт на работодателя, с който временно се преустановява изпълнението на съществуващото трудовото правоотношение. Посочва, че не е налице нито една от хипотезите на чл.199 от КТ на която е издадена заповедта, че  резултатите от всички проверки установявали липса на извършени от ищеца нарушения при или по повод изпълнение на трудовите му задължения. Твърди ищецът, че е подал заявление  №939 от 03.02.2020г. до  работодателя за отмяна на процесната заповед №532 от 20.09.2019г. поради липса на основание за издаването й, но че към момента на подаването на исковата молба-11.03.2020г., такава отмяна не е постановена от работодателя-ответника „МБАЛ-Пазарджик“АД. Формулираният от ищеца петитум е да се  признае за незаконна и се отмени процесната заповед, издадена от изпълнителния директор на „МБАЛ-Пазарджик“ АД с присъждане на разноските.С исковата молба са приложени писмени документи във връзка с въведения правен спор в 6 /шест/ пункта, както и са направени от ищеца множество доказателствени искания за прилагане на писмени документи, както и искане за разпит на свидетели. Исковата молба с приложенията и исканията е изготвена, подписана и депозирана в съда от надлежно упълномощен от ищеца процесуален представител -адв. Р.П.П. /виж пълномощно-л.6/.

         Районният съд  още преди да извърши размяна на книжата е прекратил производство по делото / определение №722 от 16.03.2020г.-л.14/ като е приел, че предявеният иск е недопустим, което е  наложило подаването на частна жалба от ищеца чрез пълномощника си адв. П., с вх.№7396 от 11.05.2020г.  до въззивната инстанция, с излагане на подробни фактически и правни мотиви по спора и обжалваното прекратяване на производство по която е образувано в.ч.гр.д. №275/2020г. ,като  с въззивно определение №326 от 20.07.2020г. на Пазарджишки окръжен съд по  в.ч.гр.д. №275/2020г.,  обжалваното прекратително определение е отменено, като е прието, че искът е допустим било то предявен като самостоятелен иск или съединен с иск по чл.214 от КТ за присъждане на обезщетение за временното отстраняване от работа, постановено с процесната заповед.

         След връщане на делото на първата инстанция и извършена размяна на книжата по чл.131 от ГПК, е постъпил писмен отговор от ответното дружество, с който по същество се оспорва предявения иск за отмяна на заповедта като неоснователен, като се поддържа,че заповедта е правилна, мотивирана, обоснова и законосъобразна, че с нея не е прекратено трудовото правоотношение на ищеца /ТПО/, нито му се забранява осъществяване на трудова дейност, нито му се налага дисциплинарно наказание,нито се отстранява от извършване на трудова дейност. Оспорени са и доказателствените искания на ищеца по разпита на свидетели. Представената обемна медицинска и друга документация  е на повече от 500/петстотин страници/, съдържаща множество фактология във връзка с правния спор и извършените проверки на различните контролни органи и институции по случая.

         В първото по делото заседание от ищеца е постъпила молба с която е направено изменение на обстоятелствата, на  които е предявен иска за отмяна на заповедта на работодателя чрез добавяне на ново основание на незаконност на заповедта  и без да се променя петитума на иска, а именно противоречие на заповедта с нормата на чл.118 от КТ забраняваща едностранно изменение на трудовото правоотношение между работника или служителя  и работодателя от страна на работодателя, освен за едностранно увеличение на трудовото възнаграждение на работника или служителя  от страна на работодателя и че в случая е налице недопустимо едностранно изменение на уговореното между страните съдържание на трудовото правоотношение по отношение характера на работата, работното място, срока на трудовия договор, трудовата възнаграждение както и други условия, които страните могат да уговарят в трудовия договор. Ответното дружество е възразило по така направеното изменение на иска от страна на ищеца с довод за недопустимост и неоснователност и че се касае за предявен нов иск. Исковият съд е уважил искането на ищеца по чл.214 от ГПК приемайки в мотивите си, че се касае за обективно съединяване при условията на евентуалност на различни основания, с един и същ петитум и е допуснато изменение на  иска чрез добавяне  на ново основание без изменение на петитума при условията на евентуалност-противоречие на заповедта с отразеното в чл.118 от КТ-забрана за едностранно изменение на мястото и характера на  работата от страна на работодателя,като в това заседание са разпитани и допуснатите по искане на ищеца свидетели.

         В мотивите си към постановеното решение  №260222 от 10.11. 2020г. по гр.д.№736/2020г., Пазарджишкият районен съд е приел, че е сезиран от ищеца с два иска предявени при условията на евентуалност, като е отхвърлен иска за отмяна на заповедта на изпълнителния директор на „МБАЛ-Пазарджик“ АД  поради липса  на предпоставките по чл.199 от КТ и е отменена заповедта като незаконосъобразна  поради противоречие със забраната на чл.118 от КТ за едностранно изменение от работодателя на  място и характера  на работа и е присъдил разноски на ищеца в размер на 250лв, представляваща съразмерната част от направените по делото  разноски по делото, след като преди това ги е намалил поради прекомерност от 900лв на 500лв.

         Обжалваното определение  постановено по реда на чл.248 от ГПК е неправилно  и  незаконосъобразно.

На първо място, в хипотеза на евентуално предявени искове, разноските на ищеца се дължат в пълен размер при уважаването на който и да е един от предявените искове    тъй като целения краен правен резултат е постигнат и е без значение дали това е станало с основния /главния/ иск или по съединения с него евентуален иск. Ако исковата претенция е уважена с основния иск, то съдът не дължи произнасяне с нарочен диспозитив по евентуалния иск. Съдът дължи произнасяне по същество по  предявения евентуален иск в хипотеза когато основният иск е отхвърлен. И в двата случая на уважаване, ищецът е получил защитата, която иска и преследва с инициирания исков процес. Следователно неправилен е извода на Пазарджишкия районен съд, че разноските за ищеца следва да бъдат разпределени по равно тъй като единият от исковете е отхвърлен, а вторият уважен. Този правен извод би бил верен в хипотеза при обективно кумулативно предявени искове, която един от исковете се уважава, а другия се отхвърля-примерно при исковете по чл.344 ал.1 т.1, т.2 и 3  във връзка с чл.225 ал.1 от КТ. В случая, исковете са предявени при условията на евентуалност, като със всеки един от тях се преследва и постига една и съща правна цел-отмяна за заповед №532 от 20.09.2019г. на ИД на МБАЛ-Пазарджик АД като незаконосъобразна. В този смисъл, разноските се дължат в пълен размер на ищеца, който ги е направил и няма как да бъде направено разпределение на същите, още повече по-равно. В тази връзка е и съдебната практика -определение № 477 от 4.11.2016 г. на ВКС по ч. т. д. № 1218/2016 г., I т. о., ТК;определение № 284 от 6.04.2012 г. на ВКС по ч. гр. д. № 238/2012 г., IV г. о., ГК;определение № 70 от 5.02.2018 г. на ВКС по ч. т. д. № 257/2018 г., I т. о., ТК, и други.

         Относно размера на разноските за адвокатско възнаграждение.

         В откритото съдебно заседание проведено на 09.10.2020г.  ищецът Л. е представил договор за правна защита и съдействие, сключен на  06.03.2020г. за уговорено и заплатено в брой от ищеца на пълномощника адв.П. адвокатско възнаграждение от 900лв, както и списък на разноските по чл.80 от ГПК.

         Насрещната страна е направила възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение без да излага съображения.

         Както се посочи районният съд е присъдил разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 250лв.

         Искането за изменение на решението в частта за разноските е подадено в срока за въззивно обжалвано, съгласно чл.248 ал.1 от ГПК  от ищеца по пощата на дата 01.12.2020г., заведено в съда с вх.№264522 от 02.12.2020г. с доводи, че е предявена една претенция със заявени две основания при условията на евентуалност, че адвокатският хонорар от 900лв съответства на фактическата и правна сложност на делото и на чл.7 ал.1 т.4 от Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на  адвокатските възнаграждения. Изложени са същите доводи които са развити и в подадената в последствие частна въззивна жалба срещу отката за съда да уважи искането за изменение на решението в частта за разноските.

Съгласно чл.7 ал.1 т.4 от цитираната Наредбата, в редакцията си действала към момента на учредяване на процесуалното представителство на адв. П.-11.03.2020г.- подаването на исковата молба и сключването на договора за правна защита и съдействие от 06.03.2020г. минималният размер на адвокатското възнаграждение за защита при неоценяеми искове е в размер на 300лв/триста лева/ /чл. 7. (Изм. с Решение № 9273 от 2016 г. на ВАС на РБ - ДВ, бр. 41 от 2017 г., в сила от 23.05.2017 г.), действала до 15.05.2020г. /(Изм. с Решение № 5419 на ВАС на РБ - ДВ, бр. 45 от 2020 г., в сила от 15.05.2020 г.).

            Уговореното възнаграждение от 900лв е три пъти по-голямо на база предвиденото в Наредбата минимално адвокатско възнаграждение.
            Съдът намира, че в случая същото не е прекомерно тъй като са налице предпоставките на чл.78 ал.5 от ГПК. Делото се отличава с фактическа и правна сложност доколкото се касае за установяване на незаконосъобразност на издадена от работодателя заповед с която се изменя едностранно трудовото правоотношение на служителя П.Л., заемащ длъжността  „лекар,вътрешни болести –старши“, с място на работа -Ангиографска лаборатория към Кардиологично отделение на МБАЛ-Пазарджик АД, изразяваща се в забрана да осъществява дейност като инвазивен кардиолог; продължителният период от време до отмяната на заповедта по съдебен ред-близо 14 /четиринадесет / календарни месеца след издаването й; значителният за проучване  и анализ обем медицинска и друга документация,  представена по делото във връзка с издаването на заповедта и последвалите проверки от различни контролни органи по работата на ищеца; заявените оспорвания на претенцията на ищеца от страна на работодателя по същество, събирането на допълнителни доказателства;  иницииране и защита на ищеца Л. пред въззивната инстанция по повод първоначалното прекратяване на производството поради недопустимост на иска чрез подаване на частна жалба от пълномощника на ищеца и излагане на аргументи за незаконосъобразност на прекратителното определение, които аргументи са уважени от Окръжният съд, който е отменил прекратителното  определение  и е върнал делото за продължаване на съдопроизводствените действия; обосноваване и аргументиране и на новото основание за незаконосъобразност на заповедта, свързано с разпоредбата на чл.118 от КТ и включването му в предмета на делото по реда на чл.214 ал.1 от ГПК; представяне на подробна,  аргументирана и мотивирана писмена защита от пълномощника на ищеца по делото във връзка с предмета на спора и обосноваване и на двете основания за незаконност на заповедта.
            Изложените до тук обстоятелства от въззивната инстанция навеждат на извода, че в случая е налице правна и фактическа сложност на спора, продължителност на исковия процес, предприети множество конкретни правни и фактически действия от процесуалния представител на ищеца по неговата всестранна и всеобхватна процесуална защита и то пред две съдебни инстанции, които действия по отделно и в своята съвкупност дават основание на въззивната инстанция да приеме, че уговореното адвокатско възнаграждение от 900лв макар да е над минималното по Наредбата не е прекомерно високо до степен да бъде редуцирано поради което следва да бъде присъдено в пълен размер в полза на ищеца, тоест предвид на факта, че исковият съд е присъдил 250лв от него, то въззивната инстанция следва да присъди разликата до пълния претендиран размер от 900лв или сумата 650лв.
            Окръжният съд не споделя доводите развити от ответника „МБАЛ-Пазарджик“ АД в отговора си на частната жалба. Сам по себе си, както и дружеството отбелязва казусът е специфичен, което означава повече необходимо процесуално време за ищеца и пълномощника му за запознаване с документацията и организиране на правната си защита с оглед съществено накърнените му трудови права предвид и на заеманата от него позиция, длъжност, работно място  и място на работа в ответното дружество. Намаляването на адвокатското възнаграждение в случая би било допустимо и оправдано в хипотеза примерно, че ответникът-работодател  не оспорва иска и го признава,  или междувременно  е отменил собствената си заповед като неправомерна и незаконосъобразна, или примерно признава интереса на ищеца и не оспорва допустимостта на заявената искова претенция, а в откритото съдебно заседание  и след събиране на доказателствата примерно промени първоначално поддържаната си позиция, с която оспорва изцяло претенцията на ищеца, при което би се стигнало евентуално и до прилагането на чл.78 ал.2 или ал.3 от ГПК. Такова процесуално поведение не е демонстрирано от страна на работодателя МБАЛ-Пазарджик АД, което е наложило да се проведе от ищеца П.Л. пълно и главно доказване на незаконосъобразността на заповедта на  работодателя при условията на чл.154 ал.1 от ГПК, в каквато връзка са и указанията на исковия съд   в доклада  си по чл.146 от ГПК към ищеца.
            Предвид изложеното ще следва да се отмени обжалваното определение  и се измени постановеното решение в частта за разноските като се присъдят допълнително още 650лв разноски в полза на ищеца  Л. като адвокатско възнаграждение, платими от МБАЛ-Пазарджик АД.
            Дружеството ще следва да заплати на основание чл.78 ал.6 във връзка с чл.83 ал.1 т.1 от ГПК, държавна такса по настоящото частно обжалване  в размер на 15лв, съгласно чл.19 от ТДТССГПК в полза на Окръжен съд Пазарджик по бюджета на съдебната власт.
            Водим от горното  Пазарджишкият окръжен съд
 
                                      О П Р Е Д Е Л И 

 

ОТМЕНЯ определение на Пазарджишки районен съд №260515 от 18.12.2020г. постановено по гр.д.№736/2020г. по описа на същия съд, с което е оставено без уважение искането на ищеца П.В.Л. от 02.12.2020г. за изменение в частта за разноските на решение №260222  от 10.11.2020г. постановено по същото дело.

ИЗМЕНЯ решение на Пазарджишки районен съд №260222  от 10.11.2020г постановено по гр.д.№736/2020г. по описа на същия съд,  В ЧАСТТА ЗА РАЗНОСКИТЕ КАТО ОТМЕНЯ НАМАЛЯВАНЕТО НА РАЗНОСКИТЕ за адвокатско възнаграждение, направени от ищеца  П.В.Л. от 900лв на 500лв, поради прекомерност, И

ОСЪЖДА „Многопрофилна болница за активно лечение-Пазарджик“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.Пазарджик, ул.“Болнична“ №15, представлявана от изпълнителния директор д-р К.М.Т., ДА ЗАПЛАТИ в полза на  П.В.Л., ЕГН-**********,***, и сумата от 650лв /шестстотин и петдесет лева/, представляваща допълнително дължими от дружеството разноски за адвокатско възнаграждение по делото.

ОСЪЖДА „Многопрофилна болница за активно лечение-Пазарджик“ АД, с посочени ЕИК,  седалище и адрес на управление и законен представител, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Окръжен съд Пазарджик държавна такса в размер на 15лв/петнадесет лева/ за  настоящото частно въззивно производство.

Определението е окончателно.

 

Председател:                                   Членове:1.           2.