Решение по дело №513/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20197240700513
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    48

 

       гр. Стара Загора, 06.02.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  тридесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                                                                                    РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретаря  Ива Атанасова

и с участието на прокурора  Петя Драганова

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 513 по описа  за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

           Образувано е по касационна жалба на Дирекция Инспекция по труда  Стара Загора чрез пълномощника юрисконсулт М. против Решение № 576/ 31.10.2019 г., постановено по АНД № 2322/ 2019 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено  Наказателно постановление /НП/ № 24-002430/ 08.08.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в нарушение на приложимия материален закон - отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се изводът на съда за противоречие в юридическото формулиране на административнонаказателното обвинение. Според касатора в НП изрично е посочено, че наказанието се налага по чл.414, ал.3 от КТ, съответстваща на безспорно установеното нарушение на чл.61, ал.1 от КТ. По подробно изложени в касационната жалба доводи е направено искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което издаденото НП да бъде потвърдено като законосъобразно.

 

Ответникът по касация - „ВИП почистващи системи“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Стара Загора, ул.“Св.Княз Борис“ № 181, вх.А, ап.21, редовно и своевременно призован, в съдебно заседание, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за основателност на касационната жалба. По съображения за правилна правна квалификация в НП на деянието и липса на допуснати съществени процесуални нарушения  предлага решението на районния съд да бъде отменено, а обжалваното НП - потвърдено като правилно и законосъобразно. 

 

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на оспореното решение на Районен съд Раднево, прие за установено следното:

 

       Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Стара Загора е НП № 24-002430/ 08.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора въз основа на АУАН № 24-002430/ 12.07.2019г., с което на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.414, ал.3 от Кодекса на труда КТ/ на „ВИП почистващи системи“ ЕООД гр.Стара Загора, в качеството на работодател е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. по чл.415б от КТ за нарушение на чл.61, ал.1 от КТ. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства:  При извършена проверка на 04.07.2019г. в 13:04ч на обект „Автомивка ВИП“, находящ се на ул.“Парчевич“ № 1 в гр.Стара Загора, стопанисван от „ВИП почистващи системи“ ЕООД гр.Стаа Загора, и на 12.07.2019г. в Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора по представени документи е установено, че „ВИП почистващи системи“ ЕООД, в качеството си на работодател на 04.07.2019г в 13:04 ч на обект „Автомивка ВИП“ на ,л.“Парчевич“ №1 е допуснал до работа лицето Г.С.К.на длъжност „мияч на автомобили“ преди да сключи с него трудов договор.

 

          За да отмени обжалваното НП, Районен съд Стара Загора приема, че съдържанието му не съответства на императивните изисквания на чл.57, ал.1  т.6 от ЗАНН. Според съда не е посочено в какво се изразява постъпването на работа на 01.07.2017г /вероятно се касае за техническа грешка, тъй като такава дата не фигурира в НП/ на лицето Галин Костов на длъжност „мияч на автомобили“ като неяснотата на това обвинение произтича от свидетелските показания, че е извършвал вътрешно почистване на автомобили. Този порок е определен за накърняващ правото на защита на санкционираното лице и на правото му да разбере в какво точно е обвивен. Като основание за отмяна на следващо място изтъква противоречие в юридическото формулиране на обвинението, тъй като от една страна се приема, че търговецът е санкциониран на основание чл. 414, ал.3 от КТ, а от друга страна имуществената санкция се налага на основание разпоредбата на чл. 415б от КТ, която няма нищо общо в описаното в НП административно нарушение  и не визира никакъв състав на административно нарушение.

 

     Така постановеното решение е правилно като краен резултат.

 

     Настоящият касационен състав не споделя довода на районния съд, че съдържанието на процесното НП не съответства на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, мотивиран с непосочване в какво се изразява постъпването на работа на 01.07.2017г на лицето Галин Костов на длъжност „мияч на автомобили“. Такава дата изобщо не фигурира в НП, но дори да се касае за техническа грешка при изписването, посоченото не съставлява порок на санкционния акт. Съставомерното деяние включва престиране на работна сила без да е сключен предварително трудов договор. В НП е посочено, че 014.07.2019г в 13:04ч Галин Костов е допуснат до работа, т.е. изпълнявал е трудови функции, следователно е постъпил на работа.. Самото лице в декларация по чл.402, ал.1, т.3 от КТ е отразило, че започнало работа на длъжността „мияч на автомобили“. Обстоятелството, че в момента на проверката е извършвал външно почистване, не води до категоричен извод, че никога не е изпълнявал функциите на мияч за този работодател. Как е постъпил и от какви документи се доказва това обстоятелство е въпрос на материална законосъобразност на НП, а не на формална изрядност.

 

  Законосъобразно е прието обаче от първоинстанционния съд, че е налице противоречие в юридическото формулиране на административнонаказателното обвинение чрез посочване на две норми, въз основа на които се налага наказание. В диспозитивната част на НП е отразено, че на „ВИП почистващи системи” ЕООД е наложена имуществена санкция на основание чл. 415б от КТ, който гласи: ”Работодател, длъжностно лице или работник или служител, който в едномесечен срок от влизане в сила на наказателното постановление не плати наложената му имуществена санкция или глоба, дължи лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 20 пункта.” В тази правна норма липсва състав на нарушение. В обстоятелствената част на НП е изписано, че дружеството се наказва на основание чл. 414, ал.3 от КТ, според която работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение. Правилно е прието от въззивния съд, че тази неяснота във формулиране на юридическото обвинение е основание за отмяна на НП, тъй като санкционираното лице е поставено в невъзможност да разбере коя е санкционната разпоредба, възприета от наказващият орган – тази на чл.414, ал.3 от КТ или тази на чл.415б от КТ. Това не позволява да се осъществи необходимия съдебен контрол за преценка дали установените и отразени в НП факти са подведени под правилната санкционна разпоредба доколкото е недопустимо санкционната разпоредба да се извежда по тълкувателен път от съда.

 

          С оглед на изложеното съдът намира че обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие със закона следва да бъде оставено в сила.

      

   Водим от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.1, Старозагорският административен съд

 

                                                                                                                       

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 576/ 31.10.2019 г., постановено по АНД № 2322/ 2019 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено  Наказателно постановление № 24-002430/ 08.08.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                           2.