Решение по дело №10102/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 април 2023 г.
Съдия: Евтим Станчев Банев
Дело: 20217060710102
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 58

гр. Велико Търново, 19.04.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Велико Търново, касационен състав в публично заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ:   ДИАНА КОСТОВА                                                                                                             ЕВТИМ БАНЕВ

                       

при секретаря М.Н.и на прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура Весела Кърчева, разгледа докладваното от съдия Банев касационно НАХД № 10102/ 2021 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Делото е образувано по касационна жалба, подадена от гл. ***Я. като пъномощник на Агенция „Митници“ – гр. София, срещу Решение № 260009/ 26.02.2021 г. по НАХД № 377/ 2020 г. по описа на Районен съд – Павликени, в частта му, с която е отменено Наказателно постановление № 2256/2020 от 29.10.2020 г., издадено от началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“ при ГД „МРР“ в АМ, в частта му с която на К.Л.С. с ЕГН **********, адрес ***, за извършено от него нарушение по чл. 126, ал. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/, и на основание същата законова норма, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000,00 лева.

Касаторът навежда оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт в посочената му част, поради постановяването му в нарушение на закона и при допуснато съществено нарушение на процесуални правила - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Развива съображения за обосноваване съответствието на наказателното постановление с материалния закон и спазването на процедурата по издаването му, при безспорна установеност на администартивното нарушение и нарушителя. Конкретни оплаквания касаторът излага срещу изводите на районния съд относно правната квалификация на изпълнителното деяние и произтичащото от това налагане на санкция на лице, което поначало не може да е субект на такова деяние. Касаторът намира тези изводи за неправилни, за което излага съображения. От настоящата инстанция се иска да отмени обжалваното решение на районния съд, в частта му, с която е отменено наложеното административно наказание и да се произнесе по съществото на спора, като потвърди издаденото от началника на отдел „МРР Дунавска“ наказателно постановление, и в тази му част. В съдебно заседание касаторът Агенция „Митници“ - София, редовно призован, не изпраща представител. В писмена молба, чрез пълномощника си по делото зяавява, че пъддържа жалбата с направените искания, претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение за настоящото производство.

Ответникът по касационната жалба К.Л.С. ***, редовно призован за съдебно заседание, не се явява и не изпраща представител. В представени писмени бележки заема становище за неоснователност на касационната жалба и правилност на решението на РС – Павликени, по изложените в него мотиви. Моли същото да бъде оставено в сила.

Участващият в делото прокурор от Окръжна прокуратура – Велико Търново заема становище за основателност на касационната жалба. Счита за погрешни изводите на съда за неправилно определяне от АНО на правната квалификация на нарушението, съобразно приетото в Тълкувателно постановление № 1/ 2023 г. на ВКС и ВАС. Намира за неправилни и съображенията за недоказаност на авторството на деянието, доколкото същото се установява от събраните във въззивното производство доказателства. С тези съображения прокурорът от ВТОП предлага обжалваното решение да бъде отменено и настоящата инстанция да се произнесе по същество на спора, като потвърди наказателното постановление на началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“ при ГД „МРР“ в АМ, в отменената от районния съд част.  

 

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63в от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Въз основа на събраните в хода на административно-наказателното и съдебното производство доказателства, от районния съд е установена следната фактическа обстановка: На 28.04.2020 г. във връзка със сигнал за бракониерски риболов, в присъствието на К.Л.С. са били извършени полицейски проверки в имота, обитаван от С., находящ се в района на язовир „Александър Стамболийски“ и в имот на родителите му, намиращ се в гр. Сухиндол, ул. „Македония“ № 2. При проверката в имота в гр. Сухиндол, в помещение на първия етаж, са били намерени в съдове с различна вместимост, с жълтеникава и безцветна течност с вид и мирис на алкохол, при което от служителите на МВР е бил подаден сигнал до ТУ „Митници“ - Свищов. Дошлите на място митнически служители установили алкохолна течност в различни съдове, както следва: 1 брой пластмасова туба с вместимост 11 литра, съдържаща 11 литра безцветна течност с вид и мирис на алкохол, установен алкохолен градус над 1,2% vol при 20°С; 1 брой пластмасов бидон, съдържащ общо 37 литра жълтеникава течност с вид и мирис на алкохол, установен алкохолен градус над 1,2% vol при 20°С. Течността от бидона е била прелята от митничарите в 4 броя пластмасови туби всяка с обща вместимост 11 литра. При проверката алкохолното съдържание е било измерено със служебен полеви денситометър, тип DMA 35N, фабричен №8049032. Общо установено количество на посочените течности е било 48,00 литра, при изискване от контролните органи на документи, удостоверяващи плащането, начисляването или обезпечаването на акциза за същите, такива не са били представени от К.С.. Горните обстоятелства са описани в съставения при проверката Протокол № 20BG9950A017331/ 28.04.2020 г., подписан без възражения от К. с., като с опис на иззети веществени доказателства към същия протокол, описаните стоки са били иззети. При проверката с цел установяване вида на стоките, код по КН, алкохолен градус и съдържание на денатурат /годно за консумация/ са взети проби от намиращите се в съдовете течности, за което са съставени протоколи за вземане на проби, също подписани от С. без възражения. В писмени обяснения към протокола за проверка, последният е посочил, че е земеделски производител, има лозя и суровината за алкохола е негово производство. Изваряването е станало в казан в с. Бутово, документ не е издаван и С. няма документ за платен акциз. При проверката не са били представени документи за платен акциз на стоките. Взетите проби от течностите са били изпратени за анализ в Централна митническа лаборатория при Агенция „Митници“ – София. Съгласно изготвени Митнически лабораторни експертизи, приети от въззивната инстанция като доказателства по делото, изследваните течности представляват дестилатен алкохолен продукт, с различно действително алкохолно съдържание по обем: 23,32% vol и 45, 3% vol при 20°С, годен за консумация.

При така установеното от участвал в проверката ст. инспектор в АМ, е съставен АУАН № 1432/ 23.07.2020 г. за това, че на дата 28.04.2020 г. К.Л.С. държи в частен дом акцизни стоки без да притежава документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза. Актът е връчен на нарушителя на дата 28.07.2020 г., като последният е вписал „Имам възражения“. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН /приложимата редакция/ срещу акта не са подадени допълнителни писмени възражения. Въз основа на констатациите в АУАН, от началника на отдел „МРР Дунавска“ е издадено НП № 2256/2020 г. от 29.10.2020 г., с което К.Л.С. е санкциониран за нарушение по чл. 126, предл. първо, т. 1 от ЗАДС, за това, че държи в обитаван от него частен имот акцизни стоки без данъчен документ по ЗАДС или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ /електронен административен документ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза. За това нарушение на лицето е наложена глоба в размер на 1 000,00 лв. /двойният размер на неплатения акциз е 425,12 лв./ и е отнет в полза на държавата предмета на нарушението, описан в НП. Наказателното постановление е връчено на С. на дата 10.11.2020 г., жалбата срещу него пред РС – Павликени е подадена чрез АНО, на дата 11.11.2020 година. Пред районния съд санкционираното лице е оспорило от фактическа страна извършването на нарушението за което е наказано. В хода на съдебното следствие районният съд е приобщил документите от административната преписка и допълнително представените от страните такива, и е изслушал показанията на свидетелите М.М./актосъставител/, Е.Д./митнически служител/ и С.Н./служител в РУ – Павликени към ОД на МВР – Велико Търново/. Въз основа на така изяснените обстоятелства и след извършване на проверка по отношение законосъобразността на АУАН и НП, районният съд е формирал извод за основателност на разглежданата от него жалба. Той е приел наличието на съответната материална компетентност у актосъставителя и АНО, съответствие на АУАН и НП с установените в ЗАНН формални изисквания и липса на съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство и установеност наличието на акцизни стоки без данъчен документ в имота на адрес ул. „Македония“ № 2 в град Сухиндол. Съдът обаче е установил, че административнонаказващият орган неправилно е квалифицирал деянието като такова по чл. 126, предл. 1 от ЗАДС и е приложил тази санкционна норма спрямо нарушителя, който поначало не може да бъде субект на отговорност по посочеия текст от ЗАДС. Отделно от това е приел за недоказано и обстоятелството, че откритото количество алкохолен продукт е собственост на К.С., доколкото няма данни последният да обитава посочения по-горе имот, който е собственост на родителите му. С тези мотиви РС – Павликени е отменил обжалваното пред него наказателно постановление в частта му за наложената глоба. Районният съд е оставил в сила наказателното постановление в частта му, с която са отнети в полза на държавата откритите в имота на С. акцизни стоки, като е изложил мотиви, че независимо от неправилната правна квалификация на АНО, същите са предмет на административно нарушение, определено от закона като основание за отнемане в полза на държавата.

 

Постановеното от Районен съд – Павликени решение е неправилно.

           

Неоснователни са направените в касационната жалба оплаквания, извеждащи отменителното основание по чл. 148, ал. 1, т. 2 от НПК. При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила и съдът е попълнил делото с необходимия доказателствен материал. Решаващият състав е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите за разрешаването на спора обстоятелства, както и наведените от страните доводи и възражения. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанията са съставени протоколи. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието.

 

Решението на въззивния съд е постановено в нарушение на закона.

 

Обосновани са доводите в касационната жалба на АМ – София за несъответствие със закона на изводите на районния съд за неправилна правна квалификация на санкционираното деяние. Следва да се отбележи, че въпросните изводи на въззивната инстанция са изцяло съобразени с константната практика на Административен съд – Велико Търново, по дела от този вид, а именно – че нормата на чл. 126 от ЗАДС не касае санкциониране на нарушения изразяващи се в неизпълнение на задълженията за начисляване, плащане или обезпечаване на акциза, а такива за неизпълнение от регистрирани по ЗАДС, на задължението им да съставят редовни документи, удостоверяващи изброените операции по начисляване и заплащане на данъчното задължение. Поради наличието на противоречива съдебна практика, отговор на въпроса кои са субекти на санкционната норма на чл. 126, ал. 1 от ЗАДС бе даден с Тълкувателно постановление № 1/ 16.02.2023 г. на ОСС на ВКС и I и II колегии на ВАС, по тълкувателно дело № 2/ 2022 г. на ВКС и ВАС. Съгласно тълкувателното постановление, субект на отговорността по чл. 126 от Закона за акцизите и данъчните складове може да бъде всяко лице независимо от регистрацията по този закон, т.е. правилна е тезата, защитавана от наказващия орган, а не тази, възприета от районния съд при произнасяне на обжалваното решение. Доколкото чл. 130, ал. 2 от Закона за съдебната власт определя тълкувателните постановления като задължителни за органите на съдебната и изпълнителната власт, и за всички органи, които издават административни актове, застъпваната досега практика от съставите на Административен съд – Велико Търново по казуси, от вида на настоящия, следва да бъде изоставена. Ответникът по касационната жалба, независимо че не е регистрирано по ЗАДС лице, е годен субект на административнонаказателната отговорност по чл. 126 от същия закон, при доказаност на някой от посочените в тази норма състави. Респективно от административнонаказващия орган е дадена правилна правна квалификация на изпълнителното деяние, съобразно установените в производството пред него съставомерни елементи на същото. Както е отбелязал и районният съд, АУАН и НП отговарят на останалите изисквания относно формата и съдържанието им, установени в разпоредбите на чл. 42, съответно чл. 57 от ЗАНН, а отразената в акта фактическа обстановка е намерила съответното изражение и в издаденото наказателно постановление. Актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствие на нарушителя, но това е станало след като К.С. е бил надлежно поканен за съставянето му и не се е явил без уважителни причини на посочените от служителя на АМ място, дата и час, т.е. в хипотезата на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН.

Не могат да бъдат споделени и изводите на въззивния съд за недоказано авторство на санкционираното деяние, тъй като имотът в който са открити процесните количества алкохолен продукт без данъчен документ, не е собственост на К.С. и няма данни последният да живее в него. В случая е безспорно, че в момента на откриването алкохолния продукт, достъпът но служителите на МВР и на тези в АМ до имота, в който този продукт е намерен, е бил осигурен доброволно именно от К.Л.С.. Същевременно, въпреки твърденията на последния, че имотът е на родителите му, съгласно безпротиворечивите показания на разпитаните от РС свидетели, при проверката в него не е имало други лица, които да го обитават. Горните обстоятелства, заедно с изричните писмени обяснения на ответника по касационната жалба относно произхода на суровината за алкохола, мястото на изваряването му и липсата на документи, еднозначно сочат, че фактическото владение /държането/ на алкохолния продукт е осъществявано именно от К.С., а с голяма вероятност, той е и собственикът на въпросния продукт. В производството пред районния съд санкционираното лице не е установило факти, различни от тези, посочени в АУАН и наказателното постановление, подкрепени със съответните писмени доказателства, при което настоящата инстанция намира административното нарушение за доказано.

Извършеното от ответника по касационната жалба деяние съдържа от обективна и субективна страна признаците на административно нарушение, изразяващо се в установено фактическо владение /независимо от целите му/, върху акцизни стоки /чл. 2, т. 1, вр. с чл. 4, т. 1 от ЗАДС/, без наличието за тези стоки на данъчен документ по ЗАДС или на някой от останалите документи, алтернативно посочени в чл. 126, ал. 1 от ЗАДС. Нарушението е извършено при форма на вината пряк умисъл, осъществява фактическият състав на визираната в диспозитива на наказателното постановление законова норма на чл. 126, ал. 1, предл. първо от ЗАДС и представлява основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в чл. 126, ал. 1, т. 1 от ЗАДС. Наказващият орган е наложил съответното за извършеното нарушение наказание, в определения от закона в минимален размер, като съобразно двойният размер на акциза за стоките - предмет на нарушението, в случая е неприложима разпоредбата на чл. 126б, ал. 1 от ЗАДС.

По изложените съображения настоящият състав намира, че въззивният съд е приложил неправилно закона, в хипотезата на чл. 348, ал. 2, предл. първо от НПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН и решението му следва да бъде отменено. Отстраняването на грешката на РС - Павликени не изисква нови процесуални действия и може да бъде извършено от касационната инстанция. Настоящият съдебен състав намира, че е налице приложното поле на разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от АПК и следва да реши делото по същество, като потвърди като законосъобразно наказателното постановление, издадено от началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“ при ГД „МРР“ в АМ, и в отменената му от районния съд част.

 

При този изход на делото основателно е искането на касатора за присъждане на разноски. На основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, К.Л.С. следва да бъде осъден да заплати на Агенция „Митници“ – гр. София, като юридическо лице, в чиято структура е АНО, разноски за производството пред настоящата инстанция, в размер на 80,00 лв., съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ. 

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

Отменя Решение № 260009/ 26.02.2021 г. по НАХД № 377/ 2020 г. по описа на Районен съд – Павликени, в частта му, с която е отменено Наказателно постановление № 2256/2020 от 29.10.2020 г., издадено от началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“ при ГД „МРР“ в АМ, в частта му за наложеното на К.Л.С. с ЕГН **********, административно наказание „глоба“ и вместо него

постановява:

Потвърждава Наказателно постановление № 2256/2020 от 29.10.2020 г., издадено от началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“ при ГД „МРР“ в АМ, в частта му с която на К.Л.С. с ЕГН **********, адрес ***, за извършено от него нарушение по чл. 126, ал. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове, и на основание същата законова норма, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000,00 лева.

 

Осъжда К.Л.С. с ЕГН **********, адрес ***, да заплати на Агенция „Митници“ с адрес гр. София, ул. „Г. С. Раковски“ № 47, разноски по делото пред настоящата инстанция, в размер на 80,00 лв. /осемдесет лева/.

 

 

Решението не подлежи на обжалване.                             

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                                                                                            ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                                                                                   2.