Решение по дело №589/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 233
Дата: 8 март 2019 г. (в сила от 8 март 2019 г.)
Съдия: Александра Драгомирова Йорданова
Дело: 20191100600589
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

                                                    Р   E  Ш  Е  Н  И  Е

  гр. София , 08.03.2019г.

 

                                             В  И М Е Т О    НА   НАРОДА 

                                          

 

 

               СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ   СЪД , Наказателно отделение  ,  ІХ  - ти Въззивен  състав , в открито  заседание на    двайсет и   седми февруари през  двехиляди и  деветнадесета        година в състав:

 

 

 

 

                                                    Председател  :  ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

                                                           Членове  : 1 .  АЛЕКСАНДРА  ЙОРДАНОВА

                                                                             2.    К. ТРЕНДАФИЛОВ

 

 

 

 

при   участието    на    секретаря    Арсова        и     в присъствието на   прокурора Димитров      ,     като  разгледа                докладваното от        съдия     Йорданова       В . А.  Н  Д . №  589  по описа за 2019     година , и за да се произнесе взе предвид следното      :         

                                     Производството е по реда на чл. 313   от НПК.                                      

                                     С   решение     от 22.10.18г. по Н .А .Х .Д . №  10056  /16г. , СРС, НО , 136   с - в  е  признал    обвиняемия    К.  И.К. за виновен     за извършено престъпление по чл .   343 ал.1 б. Б „ пр.2 вр. чл. 342 ал.1   пр.3   от НК  и на осн.  . чл. 78 А   от НК   го  е освободил от наказателна отговорност  и  му    е наложил административно наказание глоба в размер  на 2000 лв  .С решението на  осн. чл. 78 А ал.4 вр. чл. 343 Г вр. чл .    37 ал.1 т.7   от НК е наложено на   обвиняемия    К.  И.К. лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца ,като на осн. чл. 59 ал.3 от НК е зачетено времето , през което по административен ред е бил лишен от възможността да упражнява тези права . С решението на осн. чл.189 ал.3 от НПК е осъден   обвиняемия    К.  И.К. за заплати разноски  по сметка на СДВР в размер на 174 ,55 лв ,  а също  и е осъден да заплати държавна такса за служебно  издаване на изпълнителен лист   в размер на 5 лв.  

 


                                      Срещу    решението       е    постъпила жалба от упълномощения  защитник  на  обвиняемия    К.  И.К. ,   с която се иска да  бъде  изменено постановеното решение    в частта относно наказанието  ,като се иска да не се налага наказанието лишаване от право да се  управлява МПС или да бъде намален срока на това наказание , както и да бъде намален размера на наложената глоба до  минималния предвиден в закона от 1000лв  .                   

                                      В съдебно заседание    упълномощеният  защитник  на  обвиняемия    К.  И.К.  - адв.Б.  подържа  подадената жалба и пледира същата да бъде уважена, като бъде отчетено обстоятелството ,че обвиняемия не оспорва вината си ,признава се за виновен и съжалява за случилото  се , както и че  пострадалия е съпречинил вредоносния резултат .              

                                      В съдебно заседание представителят на СГП       намира жалбата за неоснователна и пледира да се   потвърди    решението на първоинстанционния  съд .                                        

                                      В съдебно заседание   обвиняемият    К.  И.К.    сочи  , че съжалява за това , което е направил   . 

                                      Съдът като обсъди доказателствата по делото , доводите на  страните  и след служебна проверка по реда на чл. 313 от НПК намира за установено следното :

                                      Жалбата  е    частично   основателна   .

                                      Първоинстанционният съд   в рамките на наказателното производство е събрал доказателства , имащи значение за  установяване на обективната истина по делото, при спазване на всички правила визирани в нормите  на НПК .

                           Въз основа  на събрания от него доказателствен материал  се установявя следната  фактическа обстановка  :           

                          Обвиняемият К.И.К. е роден на ***г. в гр.Лом, българин, с българско гражданство, с постоянен адрес-*** и настоящ адрес ***, със средно образование,неженен, неосъждан, работи като телекомуникационен оператор, с ЕГН:**********.

                       На 30.11.2015 г., около 09.40 часа, в гр. София, обвиняемият К.К. управлявал лек автомобил марка „Фиат”, модел „Добло” с per. № *******на ул.”Триадица”. В района на №6, без да се убеди, че пътят зад автомобила му е свободен и без да осигури лице, което да    му сигнализира за опасности, обвиняемият предприел маневра „движение на заден ход“. В това време зад автомобила се движел пешеходецът С.Д.. Движейки се назад с автомобила си, обвиняемият блъснал със задната му част пешеходеца Д. и той паднал на земята. Обвиняемият К. веднага спрял и слязъл от автомобила си, като предложил на пострадалия Д. да го откара в болницата. След като свидетеля Д. се съгласил, обвиняемият го откарал в най-близкия медицински център.Там  при влизане  в  регистратурата , пострадалият Д. поискал да бъде  закаран и прегледан в Пирогов . Обвиняемият К. му  казал ,че не може да го закара със служебния автомобил до Пирогов, при  което предложил да  му извика такси и да му плати пътя до Пирогов, на което пострадалия отказал. Тогава обвиняемият К. се обадил на телефон 112 и извикал линейка , която  дошла в болничното заведение и откарала пострадалия до Пирогов .

                        В резултат на възникналото пътно-транспортното произшествие на пострадалия С.И.Д. била причинена средна телесна повреда, изразяваща се в закрито счупване на ходилни кости на лявото ходило, довело до трайно затрудняване на движенията на левия долен крайник за период повече от 30 дни.

                     По делото е приложен протокол за оглед на местопроизшествие, съставен е Албум със скица на ПТП и снимков материал.

                    Видно от заключението на СМЕ по писмени данни, при ПТП – то , е пострадал пешеходецът С.И.Д., който е бил транспортиран и хоспитализиран за провеждане на лечение, тъй като са му били причинени следните телесни травматични увреждания- закрито счупване на ходилни кости на лявото ходило, реализирало медико- биологичния квалифициращ признак трайно затруднение на движенията на левия долен крайник за срок по- дълъг от 30 дни от датата на травмата, което представлява средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2, пр. 3 от НК, както и кръвонасядания по гърба на лявото ходило, причинили болка и страдание.Прието е ,че установените телесни увреждания на пострадалия се дължат на действието на твърди тъпи или тъпоръбести предмети, по механизма на удари, натиск и/или косо /тангенциално/ действие с или върху такива предмети, като по време съответстват да са получени при възникналия пътен инцидент на посочената дата.

                     По делото е назначена АТЕ, която в заключението си сочи, че скоростта на автомобила в района на произшествието при движението на заден ход е била около 10 км/ч, но в автомобила няма монтирано вътрешно огледало за обратно виждане и при движението си назад водачът няма обективната възможност да възприеме в огледалата намиращия се на пътното платно пешеходец, тъй като той попада в т.н. „мъртва зона на видимост“.В момента на удара обвиняемият не е разполагал, при движението си назад с автомобила, с възможността да възприеме пешеходеца в лявото огледало за обратно виждане.Прието е, че от техническа и професионална гледна точка причина за произшествието е, че обвиняемият е предприел маневра „движение на заден ход“, без да се убеди в безопасното извършване на тази маневра.Същият не е разполагал с обективната възможност да възприеме намиращия се зад автомобила пешеходец.Обвиняемият е могъл да предотврати произшествието, ако преди да предприеме маневрата „заден ход“ се е убедил в безопасното й извършване, а по време на движението назад, е следвало да осигури лице, което да му сигнализира за опасността.                                    

                           Горната фактическа обстановка  се  установява   по несъмнен начин от събраните по делото  гласни и писмени  доказателства  , и доказателствени средства   : от показанията на пострадалия свидетел- С.И.Д., Ю.Н.Д.- очевидец на деянието, св.Д.Д., скица към протокол за оглед на местопроизшествие / л. 14 /, фотоалбум към протокол за оглед на местопроизшествие /л. 10 – 13 /, съдебномедицинска експертиза по писмени данни /л. 29- 34 / и автотехническа експертиза, констативен протокол, справка за съдимост на обвиняемия  .

                       Така  установената фактическа обстановка е правилна и почива на събрания доказателствен материал. СРС  е изследвал  и установил всички  обстоятелства  ,свързани с механизма на извършване на деянието и авторството на  обвиняемия          , които имат значение за ангажиране на  наказателната   му       отговорност .

                                    Събраният доказателствен материал     в своята съвкупност съдържа доказателства , които  са безпротиворечиви и се намират във взаимна кореспонденция , последователност и вътрешно – логична връзка.  Интерпретацията на тези доказателства            ,направена  в мотивите на първоинстанционното решение  , е вярна и се споделя  от настоящата въззивна инстанция  .         

                                       При така изяснената фактическа обстановка първоинстанциония  съд е  направил следните правни изводи      , които се споделят и от настоящата въззивна инстанция :

                                      Обвиняемият            с деянието  си     е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2  чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК , а именно на 30.11.2015 г., около 09.40 часа, в гр. София, на ул.”Триадица” в района на №6, при управляване на моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фиат”, модел „Добло” с per. № *******, при извършване на маневра движение на заден ход, нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл.40, ал.2 от ЗДвП:„/По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности. “ и по непредпазливост причинил на пешеходеца С.И.Д. средна телесна повреда, изразяваща се в закрито счупване на ходилни кости на лявото ходило, довело до трайно затрудняване на движенията на левия долен крайник за период повече от 30 дни  ,като  след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ  на пострадалия - откарал  го в  най-близкия медицински център,    където  по късно по настояване на пострадалия,  се обадил на телефон 112 и извикал линейка , която  дошла в болничното заведение и откарала пострадалия до Пирогов .

                       От обективна страна  по делото се установява ,че   обвиняемия         на  инкриминираната  дата и  място  при управление на моторно превозно средство лек автомобил марка „Фиат”, модел „Добло” с per. № *******, при извършване на маневра движение на заден ход, е  нарушил правилата за движение по пътищата, регламентирани в чл.40, ал.2 от ЗДвП:„/По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности. “, вследствие на което е  причинил на пешеходеца С.И.Д. средна телесна повреда, изразяваща се в закрито счупване на ходилни кости на лявото ходило, довело до трайно затрудняване на движенията на левия долен крайник за период повече от 30 дни . От обективна страна  по делото се установява ,че   същия не е разполагал с обективната възможност да възприеме намиращия се зад автомобила пешеходец,   като не е можел непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство  , но обвиняемият е могъл да предотврати произшествието, ако преди да предприеме маневрата „заден ход“ се е убедил в безопасното й извършване, а по време на движението назад, е следвало да осигури лице, което да му сигнализира за опасността.                                                         

                  От обективна страна  по делото се установява ,че   обвиняемия      след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ  на пострадалия ,         а именно  откарал  го в  най-близкия медицински център,    където  по късно по настояване на пострадалия,  се обадил на телефон 112 и извикал линейка , която  дошла в болничното заведение и откарала пострадалия до Пирогов, при  деянието следва да бъде преквалифицирано по чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2  вр.чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З     от НК  .

                                                Деянието   е осъществено при форма на вината непредпазливост, доколкото подсъдимия         не е предвиждал  настъпването на общественоопасните последици , на като правоспособен водач е бил  длъжен и е можел да ги предвиди.    

                                                                С оглед на обстоятелството ,че по  делото  се установява ,  че обвиняемият           с деянието  си     е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2  вр.чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК  , то същия на осн. чл.304 от НПК следва да бъде оправдан по  по- тежко повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК, при  което решението на СРС следва да бъде изменено в тази му част.

                                              Настоящата съдебна инстанция намира ,че при  определянето на  предвиденото наказание лишаване от свобода  до     две  години  и  пробация  в нормата на  чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2   вр. чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК  по отношение на обвиняемия          за    извършеното от него    престъпно  деяние  по настоящето дело ,  правилно е приложен чл. 78 А  ал.1 от НК и дееца е бил освободен от наказателна отговорност с  наложено административно наказание глоба ,  тъй като   престъплението е извършено по непредпазливост ,деецът е пълнолетно лице, което не е осъждано и не е освобождавано от наказателна отговорност по реда на глава осма на раздел IV от НК  и  от престъплението не са причинени имуществени вреди.  При определяне  на конкретния размер на административното  наказание глоба в размер на 2000 лв , което е наложено  от СРС ,  въззивният съд намира ,че следва да бъдат  отчетени в достатъчна степен всички обстоятелства  относно конкретната тежест на извършеното деяние и обстоятелствата , при които същото е извършено    , както и  обстоятелството ,че подсъдимия   се признава за виновен в извършването на деянието ,   изразява съжаление за стореното , както и че  същия е   с добри характеристични данни  ,  които  са  смекчаващи вината обстоятелства . В тази насока следва да се отчете и обстоятелството ,  че  пострадалия от своя страна също  е съпречинил вредоносния резултат , доколкото същия е  преминавал зад автомобила , намирайки се на пътното  платно, което  място е било предназначено за движение на автомобили , както и обстоятелството ,че обвиняемия      след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ  на пострадалия , при което административното наказание глоба  следва да бъде  наложено в предвидения от закона минимум от 1000лв , при  което решението на СРС следва да бъде изменено в тази му част.                 

                                                  Въззивният съд  намира ,че за постигане на целите на наказанието , следва да   се приложи предвидената от законодателя в  разпоредбата на чл.343г вр. чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2 чл.343, ал.1, б.„б“, пр.2 вр. чл.342, ал.1, пр.З от НК и чл.  чл. 78 А ал.4 вр. чл .    37 ал.1 т.7   от НК възможност  ,при което  на обвиняемият  следва да бъде наложено наказание лишаване от право да управлява МПС на основание чл.343г от НК  , тъй като  се касае  за серизно увреждане крайника на пострадалия , което би могло да бъде избегнато при повишено внимание от страна на  обвиняемия и с оглед упражняваната от него професия, при която същия  ежедневно и постояно управлява МПС  ,при което  съдът намира, че налагането на наказанието лишаване от право да управлява МПС в конкретния случай е наложително ,противно на доводите на защитата . По отношение размера на това наказание  ,което е определено от СРС на 6 месеца ,въззивният съд намира ,  че същия  следва да бъде    намален до размер от  предвидения законов минимум от 3 месеца , с оглед на установеното по делото обстоятелство ,че обвиняемия      след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ  на пострадалия,  както и наличното съпречиняване на  вредоносния резултат   от страна на пострадалия ,   при което решението на СРС следва да бъде изменено в тази му част.                                     

                                     Законосъобразно с оглед изхода на делото  с решението на осн. чл.189 ал.3 от НПК е осъден   обвиняемия    К.  И.К. за заплати разноски  по сметка на СДВР в размер на 174 ,55 лв ,  а също  и е осъден да заплати държавна такса за служебно  издаване на изпълнителен лист   в размер на 5 лв.                                     

                                       При извършената служебна проверка , въззивният съд не констатира при разглеждането на делото от първоинстанционния съд    да са допуснати съществени процесуални нарушения , които да  налагат  отмяната на първоинстанционното решение  .

                                        Поради изложените съображения и на  осн. чл. 337 ал.1 от НПК  , настоящата инстанция намира , че обжалваното решение   на СРС  следва да бъде  изменено в посочената му част, а  на чл. 338 от НПК  същото следва да бъде потвърдено в останалата му част ,   а жалбата да се уважи частично .

                                        Воден от горното съдът

 

 

 

                                                            Р   Е   Ш   И   :

 

                                          И З М Е Н Я  решение        от 22.10.18г. по Н .А .Х .Д . №  10056  /16г. ,  на СРС, НО , 136   с – в , в частта , с която   е  признат    обвиняемия    К.  И.К. за виновен     за извършено престъпление по чл .   343 ал.1 б. Б „ пр.2 вр. чл. 342 ал.1   пр.3   от НК   ,   като го ПРИЗНАВА  ЗА  ВИНОВЕН  за  извършено престъпление по чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2  вр.чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК  ,  и  на осн. чл.304 от НПК   ГО ОПРАВДАВА по  по- тежко повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от    НК .                                 

                                          И З М Е Н Я  решение        от 22.10.18г. по Н .А .Х .Д . №  10056  /16г. ,  на СРС, НО , 136   с – в , в частта , с която   за извършено престъпление по чл .   343 ал.1 б. Б „ пр.2 вр. чл. 342 ал.1   пр.3   от НК   на осн.  . чл. 78 А   от НК   обвиняемия К.  И.К. е   освободен  от наказателна отговорност  и  му    е наложено  административно наказание глоба в размер  на 2000 лв, като вместо това за  извършено престъпление по чл. 343 А  ал.1 б. А пр.2  вр.чл.343,ал.1,б.„б”,пр.2, вр. с чл.342, ал.1, пр.З от НК    ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  и му    НАЛАГА   административно наказание глоба в размер  на 1000 лв .

                                          И З М Е Н  Я   решение        от 22.10.18г. по Н .А .Х .Д . №  10056  /16г. ,  на СРС, НО , 136   с – в , в частта , с която   на  осн. чл. 78 А ал.4 вр. чл. 343 Г вр. чл .    37 ал.1 т.7   от НК е наложено на   обвиняемия    К.  И.К. лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца , като  Н А М А Л Я В А  този срок до 3  месеца .

                                         П О Т В Ъ Р Ж Д А В А          решението в останалата му част .

                                         Решението  е окончателно и  не подлежи  на обжалване или протест .

 

 

 

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ   :                       

 

 

 

 

 

                                                         Членове : 1.              

 

 

 

           

                                                                    

                                                                           2.