Определение по дело №154/2011 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 април 2011 г.
Съдия: Николай Грънчаров
Дело: 20111200900154
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 март 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

25

Година

05.06.2013 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

06.05

Година

2013

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Деян Георгиев Събев

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Деян Георгиев Събев

Фирмено дело

номер

20135100800008

по описа за

2013

година

Производството е по чл. 595 и сл. от ГПК, във вр. с чл.18 и сл. от ЗЮЛНЦ.

Постъпило е заявление от Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел с наименование „Асоциация Артемида” - гр.Кърджали, за вписване в надлежния регистър на съда на новоучреденото сдружение.

Видно от приложения към заявлението Учредителен протокол от учредително събрание на сдружението, проведено на 29.04.2013 год., три физически лица са взели решение за учредяване на сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза с наименование „Асоциация Артемида” - гр.Кърджали. На същото събрание е приет Устав на сдружението, подписан от всички учредители, който има изискуемото от разпоредбата на чл.20 от ЗЮЛНЦ съдържание. Взето е решение и за избор на членове на УС, както и за председател на УС и на сдружението, като със същото решение последния е овластен да представлява сдружението. Към заявлението е приложен и Устава на сдружението. Избраният Председател на УС е представил нотариално заверен образец от подписа си. Внесени са и дължимите държавни такси за вписване на новоучреденото сдружение.

С оглед изложеното, съдът намира, че искането е основателно и следва да се впише в надлежния регистър на съда учреденото сдружение с нестопанска цел, поради което и на основание чл.602 от ГПК, във вр. с чл.6, чл. 17 и чл.18 от ЗЮЛНЦ

РЕШИ

ВПИСВА в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел /сдружения и фондации / при Кърджалийския окръжен съд учреденото Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза с наименование „АСОЦИАЦИЯ АРТЕМИДА”, със седалище и адрес на управление - гр.Кърджали, ул. „Средец” № 15, ап.41.

Сдружението има следните цели: да запознава обществото с проблемите на гражданите от средни и малки населени места в планински, полупланински, икономически слаби и изостанали райони, както и тези със смесени етнокултурен и етнорелигиозен състав на населението от Родопите; да подпомага общините в тези райони за изработване на стратегии за развитие и защита на техните социално-икономически, културно-исторически и духовни интереси; координиране на националните стратегии, регионалните и местни програми в интерес на развитието на тези села и при запазване на тяхната административна автономност; укрепване на селските общности като уникален социален и културен актив чрез изготвяне и прилагане на планове за подобряване на основната техническа инфраструктура и възстановяване на сгради с архитектурно и историческо значение в населени места от изостанали селски райони с цел подобряване на селската среда и качеството на живот в тези райони, предоставяне на условия за културни дейности на местните жители, поставяне на основи за развиване на нови икономически отношения; да популяризира дейността на членовете си и модела на трансгранично сътрудничество и работа; да представлява интересите на своите членове пред местните, регионални и национални власти, спонсори и др.; в мрежа; да развива и утвърждава европейските стандарти и норми в дейността на НПО от България и Турция; да съдейства за развитието на икономиката и туризма между двете държави в трансграничния регион.

Средствата за постигане на целите са: Осъществяване на партньорство с държавни, общински институции, неправителствени български и международни организации, работещи за развитие на селските райони; организиране и провеждане на семинари, конференции, срещи, симпозиуми, кръгли маси и други мероприятия по проблемите, свързани с основните цели на Сдружението; участие в национални и международни програми, подпомагане на други организации, работещи по същите теми; популяризиране чрез списания, бюлетини, брошури, плакати, материали от конференции и други подобни издания, чрез електронни средства и носители, публикации, кампании и обществени изяви, с цел повишаване интереса на медиите, институциите и организациите и обществото към Сдружението, към актуалните проблеми на гражданите от средни и малки населени места в планински, полупланински, икономическÞ слаби и изостанали райони, както и тези със смесени етнокултурен и етнорелигиозен състав на населението от Родопите; участие в изготвяне и прилагане на планове за подобряване на инфраструктурата, свързана с достъп до природни забележителности и възстановяване на сгради с архитектурно и историческо значение.

Предметът на дейност на сдружението е: Подпомагане развитието и укрепването на селските общности като уникален социален и културен актив. Сдружението извършва допълнителна стопанска дейност чрез участие в различни доходоносни, разрешени от законите на страната, инициативи за набиране на средства, осъществяване на дейност за натрупване на средства и имущество, които да се използват за осъществяване целите на сдружението, провеждане на информационна и друга дейност за популяризиране целите и дейността на сдружението у нас и в чужбина. Допълнителната стопанска дейност се осъществява чрез: реклама и спонсорска дейност, организиране на културни и други мероприятия, доброволен труд и други разрешени от нормативната база дейности, социално-икономическа туристическа дейност, както и посредничество, представителство, информационна, консултантска дейности, обучение, създаване и поддържане на помещения, необходими за постигане на целите на Сдружението, осъществява всякакви помощни дейности за постигане на целите на Сдружението, които не противоречат на националното законодателство. Сдружението не разпределя печалба. Приходите от стопанската дейност на Сдружението се използват за постигане на определените в настоящия устав цели.

Органи на управление на сдружението са: Общото събрание /ОС/, Управителен съвет /УС/ и Председател. Общото събрание /ОС/ има следните правомощия: изменя и допълва Устава; приема /правилник за дейността на управителния съвет, правилник за извършване и отчитане на стопанската дейност, декларации и пр./; избира и освобождава членовете на управителния съвет и определя възнаграждението им; избира измежду членовете на Управителния съвет Председател на управителния съвет и освобождава същия от заеманата длъжност; приема и изключва членове; взема решение за откриване и закриване на клонове; взема решение за участие в други организации; взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението; приема основните насоки и програма за дейността на Сдружението; приема бюджета на Сдружението; взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски; приема отчета за дейността на Управителния съвет; отменя решенията на другите органи на Сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението; взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящият Устав. Управителният съвет се състои от 3 лица - членове на Сдружението. Членовете на Сдружението, които са юридически лица, могат да посочат за членове на управителния съвет лица, нечленуващи в Сдружението. Управителният съвет се избира за срок от 5 пет години, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено.Управителният съвет: представлява Сдружението и определя обема на представителната власт на членовете си; осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание; разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на този Устав; подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет; подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Сдружението; определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението; определя адреса на Сдружението; приема правила за работата си; взема решения по всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на Общото събрание на Сдружението; при предсрочно прекратяване на правомощията на Председателя на Управителния съвет определя заместник - председател на Управителния съвет, който да изпълнява длъжността му до провеждането на избор от Общото събрание. Председателят на управителния съвет се избира от Общото събрание на Сдружението. Мандатът на Председателя е пет години. Председателят на Управителният съвет: свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет; представлява Сдружението пред трети лица; може да преупълномощава трети лица с отделни свои права; назначава и освобождава служители. Правомощията на Председателя на управителния съвет се прекратяват предсрочно по решение на Общото събрание, прието по предложение на повече от 1/3 от членовете на Общото събрание или по негова писмена молба.

Членове на сдружението могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които желаят да допринесат за постигане целите на Сдружението.Членството в Сдружението е доброволно.Кандидатът подава писмена молба до Управителния съвет, в която декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав. Кандидатите - юридически лица, представят с молбата преписи от документите си за регистрация и от решението на управителните си органи за членство в Сдружението. Управителният съвет внася молбата за гласуване задължително на следващото заседание на Общото събрание. Членството се придобива от датата на решението на Общото събрание. Членството в сдружението се прекратява: с едностранно писмено волеизявление, отправено до Управителния съвет на Сдружението; със смъртта или поставяне под пълно запрещение, респективно прекратяване юридическото лице - член на Сдружението; с изключването; при отпадане поради невнасяне на установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността на Сдружението.Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Общото събрание по предложение на управителния съвет, когато: нарушава предвидените в чл. 12 от Устава задължения; извърши други действия, които правят по-нататъшното му членство в Сдружението несъвместимо. При маловажни случаи на нарушения по чл.12 от Устава на Сдружението Управителния съвет определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване на който прави предложение за изключване. Отпадането се счита настъпило с вземането на решение за това от общото събрание, когато член на Сдружението: не е направил встъпителната си вноски в предвидения срок; не е внесъл или е просрочил три последователни вноски по членския си внос, като тези обстоятелства се констатират от управителния съвет по документите на Сдружението, който докладва отпадането на общото събрание и го отразява в документацията на Сдружението. При прекратяване на членството Сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски. Прекратилият членството си член на Сдружението е длъжен да внесе просрочените имуществени вноски за пе­иода на членството му.

Източници на средства на Сдружението са имуществените вноски на членовете; допълнителната стопанска дейност, предвидена в настоящия Устав; дарения от физически и юридически лица, спонсорство и др. Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от Общото събрание, което посочва в решението си и начина на внасянето им. Всички членове на Сдружението дължат годишен членски внос в размер на 10 лв, платим до 30.12. на съответната година. При приключване на годишния баланс със загуба, Общото събрание може да вземе решение за допълнителни вноски на членовете за покриването й с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.

Сдружението не е ограничено със срок или друго прекратително условие.

Сдружението се прекратява: по решение на Общото събрание; по решение на окръжния съд по седалището в случаите на чл. 13 ал. 1 т. 3 ЗЮЛНЦ /когато Сдружението не е учредено по законния ред; извършва дейност, която противоречи на конституцията, законите и на добрите нрави; е обявено в несъстоятелност/. При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация от Управителния съвет. Относно неплатежоспособността, несъстоятелността, реда за ликвидация и правомощията на ликвидатора, се прилагат разпоредбите на Търговския закон. Ако Общото събрание не е взело решение за разпределяне на имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, ликвидаторът осребрява имуществото на Сдружението и го разпределя между членовете, съобразно направените от тях вноски.

Управителния съвет на сдружението е в състав: Мариян Илиев Сиджимов, с постоянен адрес - град Кърджали, ул „Средец” № 15, вх.”Г” ет.2, ап.41, притежаващ л.к. № 609843017, изд.на 16.11.2007 год. от МВР-Кърджми^ с ЕГН ********** - председател; Бранимира Миткова Ванчева, с постоянен адрес:гр.Кърджали, ул .’’Васил Левски” № 58, притежаваща л.к. № *********, изд. на 01.03.2004 год. от МВР - Кърджали, с ЕГН 6909292479 - член, и Николай Марчев Чобанов, с постоянен адрес - град Кърджали, ул.”Осми март” № 1, вх.„А”, ет.4, ап.12, притежаващ л.к. № *********, изд. на 25.09.2008 год. от МВР -Кърджали, с ЕГН ********** - член.

Сдружението се представлява от Председателя на УС - Мариян Илиев Сиджимов, с постоянен адрес - град Кърджали, ул „Средец” № 15, вх.Т”, ет.2, ап.41, притежаващ л.к. № *********, изд.на 16.11.2007 год. от МВР-Кърджали с ЕГН **********.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Председател: