Определение по дело №861/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 222
Дата: 28 май 2020 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20204430200861
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Плевен,  28.05.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         Плевенският районен съд, ІХ наказателен състав, в закрито заседание на двадесет и осми май през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

При секретаря                                                                      и в присъствието на

Прокурора                                като разгледа докладваното от съдията ЯКИМОВА  ЧН дело № 861/2020г. по описа за 2020г и за да се произнесе съобрази следното:

         ПРОИЗВОДСТВО по реда на чл. 243 ал. ІV от НПК.

         Първоинстанционният съд е сезиран със жалба по реда на чл. 243 от НПК от Ц.Н.Н., против постановление на Районна прокуратура – гр. ***от 15.04.2020г, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № Д-1788/2019г по описа на РП-Плевен, водено срещу Неизвестен извършител за престъпление по чл.309 ал.1 от НК.

В жалбата, жалбоподателят изразява становище за незаконосъобразността на така посоченото постановление на наблюдаващият прокурор. Релевирани са оплаквания, че не е извършен цялостен и задълбочен анализ на доказателствата и не е приложена разпоредбата на чл.309 ал.5 от НК.

СЪДЪТ, като  съобрази изложеното в жалбата, събраните по предварителното производство доказателства, подложи на преценка изводите на Р.п.- П. приема за установено следното:

Досъдебното производство е образувано  по чл.309 ал.1 от НК,затова,че през месец август 2019г. в гр.***съставил неистински документ-обратна разписка  и същият е употребен ,за да докаже,че на Ц.Н.Н. е връчено  копие на Наказателно постановление на ТД на НАП.

С Постановление от  15.04.2020г.,на основание чл.243 ал.1 т.1,вр.чл.24 ал.1 т.1 от НПК, прокурорът постановил прекратяване на наказателното производство, като приел,че деянието е такова по чл.9 ал.2 от НК.

 

Прокурорът изготвил атакуваното постановление,след като било проведено разследване,разпитани били свидетели,събрани били множество писмени доказателства.Изводите на прокурора почиват на събраните доказателства.

Жалбата е процесуално недопустима, тъй като е подадена от ненадлежно лице, което не попада в кръга на визираните в чл.243, ал.4 от НПК лица.

В разглеждания случай жалбата пред РС ***срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство  е подадена от лице, което няма нито качеството на обвиняем по смисъла на чл. 54 във връзка с чл. 219 и сл. от НПК, нито качеството на пострадал от престъпление по чл.309 ал.1 от НК по смисъла на чл. 74, ал. 1 от НПК, поради което за жалбоподателя не е налице правен интерес от обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство и подадената от него жалба е процесуално недопустима.

Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления по Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители и/или граждански ищци в съдебното производство по него.

         Престъплението по чл. 309 от НК е документно престъпление. Обект на документните престъпления по Глава ІХ от Особената част на Наказателния кодекс са обществените отношения, свързани със съставянето, ползването и съхраняването на документите, като те накърняват реда и правната сигурност на документирането и затрудняват дейността на държавните и обществени органи, както и отношенията между тях и гражданите (Постановление № 3/1982г. на Пленума на ВС). Престъпленията, свързани с частни документи, дават отражение върху правоотношенията, които съществуват или се претендира да съществуват между отдени граждани с оглед изразеното в документа и неговото правно значение. Този по-близък конкретен обект на документните престъпления не означава, че засегнатите граждани и организации придобиват качеството на пострадал по смисъла на чл.74, ал.1 от НПК, тъй като се касае до опосреден обект, а не до обществените отношения, които НК пряко защитава с разпоредбите, касаещи документните престъпления. Затова с оглед специфичния обект на документните престъпления, пострадал от тях не може да бъде определено физическо лице.

Видно от разпоредбите на чл.74 ал.1,чл.76 и чл.84 ал.1 НПК основната предпоставка за наличие на процесуална правоспособност на пострадалия да встъпи като страна в наказателния процес е твърдените от него имуществени или неимуществени вреди да са претърпени от престъплението. След като законодателят е извел, че  фактическия състав на увреждането напълно съвпада с този на престъплението, това означава,че претърпените вреди, за да обуславят процесуална правоспособност на пострадалият, следва да бъдат неизменно следствие на престъпния резултат, който от своя страна винаги трябва да е включен в състава на престъплението.В този смисъл вредите, които обуславят наличието на легитимацията на едно лице като пострадал, трябва да са пряко и непосредствено следствие на конкретното престъпление, а не на деянието в широк смисъл. Ако следва да се проследяват всички обективни изменения върху действителността в резултат на самото деяние, това би означавало да се надхвърли обвинението, защото в него тези последици не са инкриминирани.

При липса на пострадал от документно престъпление по НК и съответно липсата на качеството на пострадал на жалбоподателя от престъпление по чл.309, ал.1 от НК, за които срещу  непосочено виновно лице е било образувано и водено наказателното производство, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, независимо, че постановлението на прокурора е било съобщено на жалбоподателя Ц.Н., а производството по делото следва да бъде прекратено.

Водим от горното, СЪДЪТ

 

                                     О П Р Е Д Е Л И :

 

 

              ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Ц.Н.Н. против Постановление от 15.04.2020г. на РП-***по ДП № Д1788/2019г. по описа на РП-Плевен, за прекратяване на наказателното производство, водено  за престъпление по чл.309 ал.1 от НК, като недопустима.

              ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 861/2020г. по описа на Плевенския районен съд.

    ПРЕПИС от определението да се изпрати на жалбоподателя и на Р.п.– П.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Плевенски окръжен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: