Решение по дело №13672/2012 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 418
Дата: 6 февруари 2013 г. (в сила от 26 февруари 2013 г.)
Съдия: Мирела Огнянова Кацарска
Дело: 20123110113672
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

номер …………./06.02.2013 г., град  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                 ХІІ СЪСТАВ, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ

на 01 февруари 2013 г.                                    Година 2013

в  публично заседание в следния състав:

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИРЕЛА КАЦАРСКА

 

при участието на секретар М. М.

разгледа докладваното от съдия М. Кацарска

гражданско дело номер 13672 по описа за 2013 год.

 

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК,  чл. 53 от СК, чл. 56, ал. 1 от СК.

В исковата си молба ищецът М.Г.М. релевира, че с ответницата С.С.М. са сключили граждански брак на * г. Излага се, че от брака няма родени деца, както и че страните са живели съвместно само една година, след което всеки започнал да живее свой собствен живот и без да се интересува от другия, като от една година са във фактическа раздяла. Отправеното искане към съда е да се прекрати брака като дълбоко и непоправимо разстроен без да се произнася по въпроса за вината, след развода жената да носи предбрачното си фамилно име Шишманова и ползването на семейното жилище, находящо се в гр. *, м. „*” № * да се предостави на ищеца.

Ответницата С.С.М. депозира отговор на исковата молба в срока по чл. 131 от ГПК, с който заявява, че желае развода между страните, поради дълбокото му и непоправимо разстройство с оглед на дългата фактическа раздяла. Изразява съгласие семейното жилище да бъде предоставено за ползване на съпруга, както и отправя искане след развода да носи предбрачното си фамилно име Ш*.

Съдът, след преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства по реда на чл. 235 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:

Страните са сключили граждански брак на * г. с акт № *, съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в гр. *.

По искане на ищеца, с оглед доказване на твърденията му, са разпитани свидетелите П* А* Т* /без родство и дела със страните/ и Б* П* Г. /без родство и дела със страните/, чиито показанията съдът възприема в частта, в която съдържат данни за релевирани факти, базиращи се на непосредствени впечатления и не противоречат на приети за установени факти с оглед съвкупната преценка на всички писмени и гласни доказателства.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Единственото основание за развод по Семейния кодекс е дълбокото и непоправимо разстройство в брака. Изявленията на страните за съществуването на дълбоко и непоправимо разстройство в брака им са твърдения, които подлежат на доказване.

С оглед на събраните по делото гласни доказателства се установи, че страните са във фактическа раздяла от повече от една година, като между тях не съществува общност и всеки живее самостоятелен живот. Между съпрузите лисва взаимна грижа и отговорност един към друг. Няма данни по делото същите да са правили опити за изглаждане на противоречията по между им и за сплотяване, което е довело до прекратяване на духовните и емоционални връзки между тях. Това е индикация за дълбоко и непоправимо разстройство на брака, от което следва изводът, че брачната им връзка е формална и опразнена от съдържание, поради което следва да бъде прекратена с развод. Запазването й би било вредно за обществото и за самите съпрузи, между които не съществува физическа и духовна близост, изчезнали са чувствата на обич, взаимност и привързаност, поради което бракът им следва да бъде прекратен на основание чл. 49, ал.1 от СК.

ПО ОТНОШЕНИЕ ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ:

Не е налице спор между страните относно предоставяне ползването на семейното жилище на съпруга.

Съобразно разпоредбата на чл. 56, ал. 1 от СК при допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. В конкретния случай единствено ищеца претендира за неговото ползване.

При преценка на възможността за разпределяне на семейното жилище за ползване от двамата бивши съпрузи е необходимо да са налице следните предпоставки: с оглед броя, предназначението и разпределението на жилищните и сервизните помещения същото да е достатъчно да задоволи жилищните нужди и на двамата след развода и на децата, като е необходимо да е налице търпимост в отношенията между съпрузите. В конкретния случай не е възможно разделено ползване и няма събрани данни по делото да е налице и търпимост между съпрузите.

С оглед гореизложеното семейното жилище, находящо се в гр. *, м. „*” № * следва да бъде предоставено на М.Г.М..

ПО ОТНОШЕНИЕ НА ФАМИЛНОТО ИМЕ НА СЪПРУГАТА:

Съобразно разпоредбата на чл. 53 от СК след развода съпругът може да възстанови фамилното си име преди този брак. Ответницата е отправила искане за възстановяване на предбрачното си фамилно име. С оглед изложеното съдът постановя след развода жената да носи предбрачното си фамилно име Ш*.

На основание чл. 329, ал.1, изречение второ от ГПК разноските следва да останат в тежест на страните така, както са направени.

Предвид материалното и имотно състояние на страните и на основание чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК и съобразно характера на производството, съдът определя окончателна държавна такса по иска за развод в размер на 50 лева, вносима от страните по равно, на основание чл. 329, ал.1 от ГПК.

 

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРЕКРАТЯВА брака между М.Г.М., ЕГН ********** и С.С.М., ЕГН **********, сключен на * г. с акт № *, съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в гр. *, поради настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака, на основание чл. 49, ал.1 от СК.

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в гр. *, м. „*” № * на М.Г.М., ЕГН **********.

ПОСТАНОВЯВА след развода жената да носи предбрачното си фамилно име ШИШМАНОВА.

ОСЪЖДА М.Г.М., ЕГН **********, с адрес:*** да заплати в полза на Държавата, по бюджета на съдебната власт държавна такса в размер на  25 /двадесет и пет/ лева, на основание чл. 6, т. 2  от Тарифа за държавните такси,които се събират от съдилищата по реда на ГПК.

ОСЪЖДА С.С.М., ЕГН **********, с адрес:*** да заплати в полза на Държавата, по бюджета на съдебната власт държавна такса по иска за развод в размер на 25 /двадесет и пет/ лева, на основание чл. 6, т. 2  от Тарифа за държавните такси,които се събират от съдилищата по реда на ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

       

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: