Решение по дело №45/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260000
Дата: 17 януари 2023 г. (в сила от 17 януари 2023 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20211800600045
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Номер           седемнадесети януари                 Година  2023                  София

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

С. ОКРЪЖЕН СЪД, Наказателно отделение, Втори въззивен състав

На седемнадесети май                                                                     Година 2021

В открито заседание в следния състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1. КРИСТИНА ТОДОРОВА

                                                                         2. АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

Секретар Христина Боровинова

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията Николова

В.ч.н.х. дело № 45 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 318 и сл. НПК, образувано по жалба, подадена от защитника на подсъдимата Ц.Н.Ш. – адв. В.Т.Т., срещу невлязлата в сила присъда от 29.09.2020 г., постановена по н.ч.х.д. № 177/2020 г. по описа районен съд – гр. К..

С атакуваната присъда подсъдимата Ц.Н.Ш. е призната за виновна по обвинението, повдигнато с тъжба на пострадалия А.С.Т., за две престъпления:

- по чл. 148, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3, вр. чл. 146 НК – затова че: 1/ на 23.10.2019 г. в социалната мрежа „Ф.“, тематична група „Ние сме К.“ публикува снимка на тъжителя А.С.Т. с текст, започващ с израза: „Доктора крадец лапач“; 2/ 12.11.2019 г. в социалната мрежа „Ф.“, тематична група „Ние сме К.“ публикува текст, в който се използва пряко обидно обръщение към тъжителя А.С.Т., а именно: „Доктор Т., Вие сте престъпник и играч лапач“; 3/ на 14.11.2019 г. публикува текст в същата социална мрежа, където тъжителят А.С.Т. е наречен „престъпника председател“ и „доктора мошеник“; 4/ на 20.11.2019 г. публикува в същата социална мрежа текст: „ Т. бил голям престъпник бе а ние да не знаем машалла“, като обидата е нанесена публично на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му, за което при условията на чл. 54 НК ѝ е наложено наказание глоба в размер на 1 000 лева и обществено порицание, което да бъде изпълнено чрез обявление на официалния сайт на община К. и информационни табла на кметствата и кметските наместничества на територията на община К.;

- по чл. 148, ал. 2, вр. ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 НК – затова че на 19.11.2019 г. публикува в социалната мрежа „Ф.“, тематична група „Ние сме К.“ фотография – заемка от „розов сериал“, над която е публикуван текст: „Доктор Т. ама не случайно Ваша любовница Б. споменава, че…“, като клеветата е нанесена публично на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му, за което при условията на чл. 54 НК ѝ е наложено наказание глоба в размер на 5 000 лева и обществено порицание, което да бъде изпълнено чрез обявление на официалния сайт на община К. и информационни табла на кметствата и кметските наместничества на територията на община К..

С присъдата на основание чл. 23 НК са групирани наказанията и е определено и наложено общо наказание глоба в размер на 5 000 лева и обществено порицание, което да бъде изпълнено чрез обявление на официалния сайт на община К. и информационни табла на кметствата и кметските наместничества на територията на община К..

С присъдата подсъдимата е осъдена на основание чл. 45 ЗЗД да заплати на тъжителя обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди по 1 500 лв. за всяко от двете престъпления или общо сумата в размер на 3 000 лв., ведно със законната лихва до окончателното плащане, като предявеният граждански иск е отхвърлен за разликата над уважения до пълно предявения размер 5 000 лв., както и да му заплати сумата в размер на 12,00 за разноски за държавна такса и 500 лв. за разноски за платено адвокатско възнаграждение.

Подсъдимата е осъдена да заплати и държавна такса в размер на 60 лв. върху уважения размер на гражданския иск.

Недоволна от присъдата е останала подсъдимата, която в срока по чл. 319, ал. 1 НПК е подала чрез защитника си жалба срещу присъдата.

Поискана е отмяната на обжалвания съдебен акт, като в подкрепа на заявеното искане се поддържа, че при постановяването му е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, довело до нарушаване правото на защита на подсъдимата. Конкретно се сочи, че делото е разгледано в отсъствие на подсъдимата и без участие на защитник, в т.ч. и чрез назначен служебен защитник. На следващо място се твърди обективна несъставомерност на деянията, тъй като обидните думи не са достигнали до знанието на тъжителя и недоказаност на авторството им от подсъдимата. Излага се довод, че тъжителят е лице, заемащо публична длъжност и следва да има по-голяма търпимост към критични отзиви за неговата дейност, а сезирането на съда с частна тъжба за всякакви публикации в социалните мрежи, които не допадат на техните потребители, се явява явна злоупотреба с процесуални права. Излага се и довод, че след като тъжителят не е използвал възможностите на съответната социална мрежа да докладва коментарите, да скрие виждането на потребител, да го блокира и т.н., следва че той не се е обидил в действителност, а чрез тъжбата търси наказателноправна и финансова репресия срещу подсъдимата, която е негов опонент.

На следващо място в жалбата се излагат твърдения за субективна несъставомерност на деянията, тъй като публикациите в социалните мрежи в „масовото правосъзнание… не се възприемат като начин да се извърши закононарушение, още по-малко престъпление.“

В жалбата е развит и довод за малозначителност на деянията, обоснован с твърдението, че такъв е стилът на водената в групата дискусия от почти всички участници и цялата дискусия представлява „низ от взаимни нападки и обиди“.

 Не се предявяват надлежно искания за събиране на доказателства от въззивния съд. 

Срещу жалбата не са постъпили писмени възражения от другата страна.

         В с.з. повереникът на частния тъжител оспорва жалбата. По повод доводите в жалбата поддържа становището, че в хода на съдебното производство пред първоинстанционния съд не е нарушено правото на защита на подсъдимата, като се аргументира с довода, че обвинението, повдигнато с тъжбата, не е за тежко престъпление, което не налага задължително участие на защитник, в т.ч. и служебно назначен такъв. Твърди се още, че на подсъдимата е била предоставена възможност да организира защитата си, но тя не е упълномощила защитник, не е поискала назначаване на служебен защитник по реда на ЗПП при евентуална невъзможност да заплати адвокатско възнаграждение и не се е явила в проведените съдебни заседания без да са били налице данни за обективна невъзможност за явяването ѝ. На следващо място взема становище да се потвърди обжалваната присъда, като правилна: почива на прецизен прочит и анализ на доказателствата, които несъмнено и категорично установяват авторството на подсъдимата на деянията, а наложеното наказание е справедливо. Моли да се потвърди присъдата относно присъденото на тъжителя обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди.

         Частният тъжител не се явява и не взема отделно становище.

         Защитникът на подсъдимата – адв. В.Т. поддържа жалбата с доводите, изложени в нея.

         Подсъдимата Ц.Н.Ш. не взема становище /не се явява, след като е редовно призована/.         

                   Съдът, след като провери изцяло правилността на обжалваната присъда в пределите по чл. 314 НПК и във връзка с доводите на страните, приема за установено следното:

          Въззивната проверка на обжалвания съдебен акт налага извод за неговата отмяна и връщане на делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд, съобразно правомощията на въззивната инстанция, лимитирани в разпоредбата на чл. 334, т. 1, вр. чл. 335, ал. 2 НПК, поради наличието на отменителните основания по чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК – нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на правото на защита на подсъдимата.

Съдебното производство пред първоинстанционния съд е образувано по реда на чл. 247, ал. 1, т. 2 НПК – по тъжба, подадена от А.С.Т. срещу Ц.Н.Ш. за извършени от нея престъпления по чл. 148, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3, вр. чл. 146 НК – обида, нанесена публично на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му; и по чл. 148, ал. 2, вр. ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 НК – клевета, нанесена публично на длъжностно лице по повод изпълнение на службата му.

С разпореждане от 08.06.2020 г. съдията-докладчик от районен съд – К., след като е счел, че са налице основанията за разглеждане на тъжбата в съдебно заседание, е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните – подсъдимата и тъжителя; разпоредил е препис от разпореждането и от тъжбата да се връчат на подсъдимата, като ѝ е разяснил правото да подаде отговор, в който да изложи възраженията си и да направи нови искания, за което е предоставил седмодневен срок от връчване на книжата. С разпореждането съдията-докладчик е разяснил на подсъдимата и правото ѝ да упълномощи защитник, както и възможността да ѝ бъде назначен служебен защитник.

С посоченото разпореждане съдията-докладчик е пропуснал и не е разяснил на подсъдимата, че делото може да бъде разгледано и решено в нейно отсъствие при условията на чл. 269 НПК.

В съдебното заседание, насрочено на 05.08.2020 г., подсъдимата не  се е явила, след като е била редовно призована, не се е явил и упълномощен от нея защитник. Съдът е счел, че делото може да се разгледа в отсъствие на подсъдимата, като в тази насока се е аргументирал, че тя е била редовно призована, не е посочила причини (извинителни) за неявяването си, обвинението не е за тежко престъпление, разяснено ѝ било правото да упълномощи защитник и не се налага назначаване на служебен защитник. С тези съображения съдът е дал ход на делото и на съдебното следствие в отсъствие на подсъдимата, провел е разпит на свидетели и е отложил съдебното за събиране на други доказателства.

В следващото съдебно заседание, насрочено на 29.09.2020 г., подсъдимата отново не се е явила, след като е била редовно призована, не се е явил и упълномощен от нея защитник. Съдът отново е счел, че не са налице процесуални пречки за разглеждане на делото и е дал ход на делото в отсъствие на подсъдимата, събрал е писмени доказателства, изслушал е съдебните прения и е постановил присъдата, предмет на настоящия въззивен контрол.

При сложилото се процесуално развитие на делото е допуснато нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване процесуалните права на подсъдимата.

На първо място не са били налице основания по чл. 269 НПК за разглеждане и решаване на делото в отсъствие на подсъдимата и конкретно тези по ал. 3, т. 3 от същата разпоредба, тъй като не е била изпълнена процедурата по чл. 252, ал. 4 НПК. Чл. 252, ал. 4 НПК изисква с разпореждането за насрочване на делото, образувано по тъжба на пострадалия, съдията-докладчик да съобщи на подсъдимия, че делото може да бъде разгледано и решено в негово отсъствие при условията на чл. 269 НПК, което в случая не е изпълнено. По този начин съществено е ограничено правото на защита на подсъдимата по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК, което въвежда основанието по чл. 335, ал. 2 НПК за отмяна на обжалваната присъда и връщане на делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд.

Освен това е допуснато и друго съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване процесуалните права на подсъдимата. Съгласно чл. 94, ал. 1, т. 8 НПК, адвокатската защита е задължителна, когато делото се разглежда в отсъствие на подсъдимия. Тази разпоредба е приложима не само по дела за тежки престъпления, по които присъствието на подсъдимия в съдебно заседание е задължително (чл. 269, ал. 1 НПК), а и по всички останали дела, които могат да се разглеждат и решават в отсъствие на подсъдимия, вкл. и по тези, образувани по тъжба на пострадалия от престъпление. Основание за този извод дава систематичното място на чл. 94 от НПК – в част първа на процесуалния закон, озаглавена „Общи правила“. Затова, след като е счел (в случая неоснователно), че делото може да се разгледа в отсъствие на подсъдимата, първоинстанционният съд е следвало да назначи служебен защитник при положение, че в кориците на първоинстанционното съдебно производство не съществуват данни за такъв по избор на подсъдимата. В такъв смисъл е решение № 48/19.03.2019 г. на ВКС по н.д. № 142/2019 г., III н. о., НК.

Неучастието на защитник в съдебното производство, когато това е било задължително, съставлява самостоятелно отменително основание по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК, тъй като ограничава процесуалните права на подсъдимата и в частност правото ѝ на защита.

Предвид въведените отменителни основания, остава безпредметно обсъждането на останалите доводи на страните, развити по повод предявената жалба, тъй като същите касаят съществото на делото.

         Воден от горното и на основание чл. 334, т. 1, вр. чл. 335, ал. 2, вр. чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК С. окръжен съд

 

Р  Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ изцяло присъда от 29.09.2020 г., постановена по н.ч.х.д. № 177/2020 г. по описа районен съд – гр. К..

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд от стадия Подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание.

Решението е окончателно.

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

                                                                             2.