Решение по дело №1832/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1996
Дата: 27 октомври 2021 г.
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20217180701832
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 6 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер    1996        Година  2021, 27.10.        Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІ състав

 

   на 29.09.2021 година

 

 в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

     ЧЛЕНОВЕ:     ЯНКО АНГЕЛОВ

                               ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря К. Р. и при участието на прокурора КАЛОЯН ДИМИТРОВ, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ к. адм. дело номер 1832 по описа за 2021 година и като обсъди:

            

           Производство по чл.208 и сл. АПК във връзка с чл.285 ал.1 ЗИНЗС.

Образувано е по подадени две касационни жалби срещу Решение №839/21.04.2021г. по адм. дело №2828/2020г. на Административен съд – Пловдив, ХIII състав, с което е осъдена Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – гр. София/ГДИН/ да заплати на С.И.М. обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 3774 лева за периода от 09.02.2019г. до 03.11.2020г. и е отхвърлена претенцията до пълния й размер от 50 000 лева. Със същото решение е отхвърлено искането на ГДИН за присъждане на разноски.

Първата касационна жалба е подадена от С.И.М. чрез адв.С., като се твърди неправилност на съдебното решение като постановено в противоречие с материалния закон, необоснованост и съществени нарушения на съдопроизводствените действия – касационни основания по чл.209 т.3 АПК. Моли съда да отмени обжалваното решение в частта, касаеща отхвърления размер на предявения иск и вместо него да постанови друго по същество, с което да се осъди ГДИН да заплати пълния предявен размер. Възражения са изложени и досежно липсата на произнасяне по претендираните лихви и разноски, като се иска същите да бъдат присъдени.

Ответникът по тази касационна жалба - ГДИН – София не изразява становище по допустимостта и основателността й.

Втората касационна жалба е подадена от ГДИН – София, чрез процесуален представител юриск.Ч., който обжалва решението в частта, с която дирекцията е осъдена да заплати на С.И.М. обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 3 774 лева. В жалбата са релевирани доводи, че в обжалваните части решението е неправилно и необосновано - касационни основания по чл.209 т.3 АПК, поради което моли да бъде отменено в обжалваната му част и бъде отхвърлен предявеният иск, алтернативно прави искане решението да бъде изменено, като присъденото обезщетение бъде намалено до 500 лева. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по тази касационна жалба – С.И.М. не изразява становище по допустимостта и основателността й.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на подадена касационна жалба от М. и основателност на подадена от ГДИН касационна жалба. Алтернативно счита решението за правилно и законосъобразно и като такова се иска да бъде оставено в сила.

Пловдивският административен съд – Двадесет и първи състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност наведените с жалбите касационни основания, намира за установено следното.

Касационните жалби са предявени от надлежни страни, за които решението в обжалваните части е неблагоприятно за тях, подадени са в срок, поради което са ДОПУСТИМИ за разглеждане по същество. Разгледани по същество, същите са НЕОСНОВАТЕЛНИ.

Производството по адм. дело №2828/2020г. по описа на Административен съд – Пловдив, ХIII състав се е развило по искова молба на С.И.М. против ГДИН за присъждане на обезщетение в размер на 50 000 лв., ведно със законната лихва от датата на предявяване на исковата молба, до окончателното изплащане, за неимуществени вреди, за понесени от ищеца болки и страдания, вследствие на поставянето му при нечовешки и унизителни условия в Затвора - гр.Пловдив за периода от 08.10.2018г. до 03.11.2020г. включително.

С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба и становищата на страните в хода на делото, от съда е дадена възможност да се ангажират доказателства, като са събрани посочените такива, относими към предмета на спора. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка.

С обжалваното решение съдът, след обсъждане на събраните по делото доказателства и анализ на чл.284 ЗИНЗС е стигнал до извод, че така предявеният иск е частично доказан и основателен.

За да стигне до този резултат, от фактическа страна съдът е установил, че съгласно приложена по делото справка, за исковия период М. е бил настанен в Затвора – Пловдив в следните спални помещения: от 09.02.2019г. до 26.02. 2019г. в Приемно отделение - ОП1; от 26.02.2019г. до 05.11.2019г. на Пост №2, стая №72; от 05.11.2019г. до 03.12.2019г. на Пост №2, стая №82 и от 03.12.2019г. до 31.12.2020г./погрешно посочено като „…до до 3.12.2020г.“/ на Пост №2, стая №72. Всяко спално помещение е обзаведено със стандартно легло и шкаф за всеки един от настанените, във всяко помещение има течаща вода и санитарен възел, като лишените от свобода имат неограничен достъп до тях, отоплението се осигурява посредством централно парно отопление, проветряването на стаите е по желание на настанените там, хигиената в спалните помещения е отговорност на лишените от свобода, за което им се осигуряват хигиенни материали. Констатирано е също така, че според постъпило становище, всички възникнали и докладвани повреди по материалната база на Затвора -Пловдив се отстраняват своевременно в технологични срокове.

От справка от 21.01.2021г. е установено, че през периодите на пребиваване в Затвора – Пловдив, М. е имал постоянен достъп до санитарен възел и постоянно течаща вода, всеки от лишените от свобода е получил спално бельо и постелен инвентар, като грижата за тяхната чистота е на лишените от свобода и се изпира по утвърден график. Съгласно приложени по делото протоколи за извършени услуги в Затвора - Пловдив е било извършвано обезпаразитяване и дезинсекция. А съгласно медицинско становище от 01.02.2021г., в Затвора – Пловдив липсва медицинско досие на ищеца, същият е посещавал МЦ с цел да започне работа като санитар, както и за прегледи от различно естество - главоболие, киселини, настинка и др. леки простудни заболявания. След извършен преглед от д-р Б. на ищеца му е била поставена диагноза „Параноидна шизофрения“, като към медицинското становище са приложени заверени преписи от амбулаторен лист и прегледи от медицински журнал. Обсъдени са показанията на разпитания по делото свидетел С.

С оглед така установените данни, решаващият съд е приел, че помещенията, които е обитавал М. при изтърпяване на наложеното му наказание в периода от 09.02.2019г. до 03.11.2020г./датата на предявяване на исковата молба/ са разполагали със санитарен възел и постоянно течаща вода, осигурен е бил и пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване. През значителна част от престоя си обаче лицето е обитавало помещения, в които за всеки от лишените от свобода, не е била осигурена площ от минимум 4 кв. м. От твърденията на ищеца и от свидетелските показания съдът е приел, че тези помещения са с лоши битови и хигиенни условия, независещи от лишените от свобода, настанени там. Съдът е приел за доказано и наличието на паразити - дървеници и хлебарки в този период, въпреки извършените дезинфекция, дезинсекция и дератизация. Като недоказано обаче е прието твърдението на ищеца, че не му е било осигурено адекватно медицинско лечение, тъй като от приложените писмени доказателства/медицински документи и журнал/ се установява, че на М. са му били извършени над 30 медицински прегледа и осигурено съответното лечение.

Въз основа на така приетото, решаващият съд е заключил, че са налице незаконосъобразни бездействия от страна на служителите на ГДИН само по отношение на конкретно установените и доказани факти по делото, като по този начин е достигнал до извода, че ищецът е бил подложен на нечовешко и унизително отношение в разрез с разпоредбата на чл.3 ЕКЗПЧОС и съобразявайки се с продължителността, характера и интензивността на претърпените от М. неимуществени вреди и отражението върху психическото му здраве, и съобразно разпоредбата на чл.52 ЗЗД е определил обезщетение в размер на 3774 лв.

Решението на съда е валидно, допустимо и правилно, както по отношение на изводите за основателността на исковата претенция, така и по отношение на определения размер на обезщетението.

Видно от мотивите на съдебния акт, първоинстанционният съд е приложил изцяло стандартите на ЕКПЧ. Неоправдано в тази връзка е оплакването в касационната жалба на ГДИН, че съдът не е изследвал наличието на вреди и причинно-следствена връзка между лошите условия и твърдените вреди от ищеца, т.е., не е приложил елементите от фактическия състав на чл.1 ЗОДОВ и решението по тази причина се счита за необосновано. В случая съдът е процедирал правилно, като е приложил както нормата на чл.284 ЗИНЗС, така и нормата на чл.3 ЕКПЧ – разпоредба от международен договор, чиято юридическа сила е по-висока от тази на българския закон /чл.5 ал.4 КРБ/, а за защита на основните права е приложил стандартите, установени в практиката по чл.3 на ЕКПЧ, макар и да не ги е посочил изрично.

С оглед изложеното, като взе предвид, че решаващият съд изцяло е приложил стандартите за защита на правото по чл.3 ЕКПЧ по отношение на ищеца, настоящият съдебен състав намира, че съдът е постановил решението си изцяло в съответствие с материалния закон, без наличие на нарушение на съдопроизводствените правила.

Правилно е определен и размерът на обезщетението, като същият е съобразен изцяло с релевантните обстоятелства. В случая е съобразен периодът, през който е търпяно нарушението, характерът, видът и изражението на претърпените вредни последици, ценността на засегнатите нематериални блага и интереси на ищеца.

Доводите, наведени в касационната жалба на М., са идентични с тези, наведени и пред първоинстанционния съд, който в мотивите на решението си ги е обсъдил.

От страна на касационния жалбоподател ГДИН също са направени възражения, които освен, че носят бланкетен характер и не коментират никакви конкретни за случая факти, са идентични с възраженията, изложени в първоинстаннционното производство, като съдът е направил обосновани и правилни изводи, които се споделят напълно от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Касационната жалба на М. в частта, с която се оспорва решението, досежно липсата на произнасяне по претендираните лихви и разноски и се иска същите да бъдат присъдени, представляват по съществото си искане за допълване и съответно изменение на решението в частта по разноските, по които искания компетентен да се произнесе е съдът, който е постановил решението, а именно Административен съд – Пловдив, ХIII състав. Поради това, производството по касационната жалба на С.И.М. в тази й част следва да бъде изпратено на Административен съд – Пловдив, ХIII състав за произнасяне по реда на чл.176 АПК и чл.248 ГПК във връзка с чл.144 АПК.

Консеквентно това обосновава и изводите на настоящия състав за неоснователност на касационните жалби. По изложените съображения решението като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора не следва да бъдат присъждани разноски на страните по делото.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе, ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХІ състав

 

Р      Е      Ш      И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №839/21.04.2021г., постановено по адм. дело №2828/2020г. по описа на Административен съд – Пловдив, ХIII състав.

ИЗПРАЩА делото на Административен съд – Пловдив, ХIII състав за произнасяне по исканията с правно основание чл.176 АПК за постановяване на допълнително решение и по чл.248 ал.1 ГПК във връзка с чл.144 АПК за изменение на първоинстанционното решение в частта за разноските.

 

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

                                                 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       

 

 

     ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

  

                                                                                      2.