Решение по дело №420/2017 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 11
Дата: 18 януари 2018 г. (в сила от 25 май 2018 г.)
Съдия: Веселин Христов Коларов
Дело: 20175630200420
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Харманли  18.І.2018г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Харманлийският районен съд в открито съдебно заседание на деветнадесе-ти декември,  две хиляди и седемнадесета  година в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Веселин Коларов

                                                                        

при секретаря Елена Георгиева и с участието на прокурора ........................, като разгледа докладваното от районния съдия НАХД № 420 по описа на съда за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по глава III раздел V чл.59 и сл. от Закона за админист-ративните нарушения и наказания .

 

Обстоятелства по жалбата

Жалбоподателя  Ж.К.С. ЕГН ********** ***, обжалва наказателно постановление № 742/2017г. от 09.VІІІ.2017г. на Началник на Митница-Пловдив. Счита постановлението противоречи както на процесуалния , така и на материалния закон.

Моли съдът да отмени изцяло атакуваното наказателно постановление .

 

В съдебно заседание жалбоподателя– редовно призован се явява и с процесуалния си представител – адв. Д.Т. ***, поддържа изцяло депозираната жалба.  

 

Административно наказващия орган- Началник Митница Пловдив - редовно призован , не се представлява. С нарочна молба вх. № 7657/02.Х.2017г., Д. В.- процесуален представител на Митница Пловдив е изразила съображения за неоснователност на жалбата и взема становище за потвърждаване на наказателното постановление.

 

Районна прокуратура гр.Харманли – редовно призована не изпраща предс-тавител и не вземат становище по жалбата.

 

Факти от съдебното дирене

С Наказателно постановление № 742/2017г. от 09.VІІІ.2017г. на Началник на Митница- Пловдив, издадено въз основа акт № 271р-15829/ 23.V.2017г. на Ж.К.С. ЕГН ********** ***, на основание чл.123 ал.6, чл.124 ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове във връзка с чл. 53 и чл. 57 от Закона за административните нарушения и наказания са :

 

І. Наложено административно наказание „Глоба „ в размер на 2000лв. на основание чл. 123 ал.6 от ЗАДС  за това , че : на 28.ІV.2017г. държи в дома си в с. Т. общ. С. , в кухненска стая , в черна найлонова торба, акцизни стоки – тютюневи изделия ,цигари с надпис на кутиите „ duty free” , общо 45бр.кутии по 20 къса цигари с филтър марка „ROYALE bluе, с надпис  duty free” – произход EU.

ІІ. Отнети стоките предмет на нарушение в полза на държавата на основание чл. 124 ал.1 от ЗАДС - 45бр.кутии по 20 къса цигари с филтър марка „ROYALE bluе, с надпис  duty free” – произход EU.

 

В АУАН  № 271р-15829/ 23.V.2017г. предмета на нарушението е описан  като:  45бр.кутии по 20 къса цигари с филтър без акцизен бандерол марка „ROYALE bluе, с надпис  DUTY FREE” – произход EU.

 

В хода на производството се разпитаха в качеството на свидетели: В.В.Г. - актосъставител и Д.В.Х. и Ц.Б.Г. *** - свидетели по акта.

От показанията на разпитаните свидетели се установяват обстоятелства свързани с извършената от тях проверка и направените констатации. Те заявяват че откритите при проверката кутии с цигари са били без акцизен бандерол, като нямат спомен на тях да има надпис  DUTY FREE”. Откритите цигари и тютюн били предадени от самия С. на полицейските служители с протокол за доброволно предаване , като били описани като:” 45бр.кутии марка „ROYALE bluе, 86мм по 20 къса във всяка една от тях , произведени във Франция, общо 900къса цигари, без акцизен бандирол.”

При проведения в съдебно заседание оглед на веществени доказателства се констатира, че няма ясно и четливо изписан, с контрастен шрифт и цвят върху потребителската опаковка надписа „duty free”. Такъв надпис има само на разопаковащата лента с шрифт около 1мм. и след отварянето на кутията - такъв надпис липсва. 

 

Правни съображения

Настоящото наказателно постановление подлежи на обжалване предвид разпоредбата на чл.59 ал.І от ЗАНН в срока по чл.59 ал.ІІ от ЗАНН.Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 14.VІІІ.2017г.- видно от приложента по преписката разписка , а жалбата е депозирана пред Административно наказващия орган на 18.VІІІ.2017г., като е входирана под № 32-230181/ 18.VІІІ.2017г. Като подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, жалбата се явява процесуално допустима, а преценена по същество основателна.

 

Актът за установяване на административно нарушение е издаден от компетентно длъжностно лице- В.Г. в качеството му на служител при ПУ Симеоновград ,РУ Харманли и в рамките на правомощията предоставени от Закона за акцизите и данъчните складове . Видно от показанията на свидетелите по делото АУАН е съставен в отсъствието на нарушителя – в гр. Симеоновград, след което е направен опит да му се връчи в с. Троян , но той е отказал , което е удостоверено с подпис на свидетелите по констатирани и съставянето на АУАН.

В случая, при съставянето на акта е допуснато нарушение на чл. 40 от ЗАНН , тъй като посочената разпоредба предвижда възможност за съставяне на акта в отсъствие на нарушителя, ако последният е бил “поканен за съставяне на акта” или „не може да бъде намерен”. Текстът на разпоредбата означава, че актосъставителят, след като извърши констатация и събере данни, които да навеждат на извода за извършеното административно нарушение, е длъжен да покани нарушителя за съставяне на акта. Само при наличието на надлежно връчена такава покана, ако нарушителят не се яви в определения ден и час, съставянето на акта в негово отсъствие ще попадне в хипотезата на чл. 40 ал. 2 от ЗАНН. От събраните по делото доказателства  не се установява жалбоподателя да е бил по какъвто и да е начин поканен – призован за съставяне на акта , а още по-малко да не бъде намерен. Ето защо, съставянето на акта в отсъствие на жалбоподателят се явява процесуално нарушение, изначално опорочаващо цялата административно - наказателна процедура. Допуснато е нарушение, което е довело до накърняване правото на защита на наказаното лице.  

Издаденото въз основа на АУАН  № 271р-15829/ 23.V.2017г., Наказателно постановление № 742/2017г. от 09.VІІІ.2017г. на Началник на Митница Пловдив е издадено от компетентен орган, предвид Заповед № 376/ 26.ІІ.2015г. на Директор Агенция Митници, съгласно Заповед № ЗАМ-552/32-127888 от 11.V.2017г. на Директор Агенция Митници. Наказателното постановление е издадено в законния срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

 

При така установените факти, според настоящия състав на съда, административно наказващия орган неправилно е определил правната квалификация на нарушението вменено на жалбоподателя. От събраните в хода на настоящото производство гласни доказателства и от огледа на предмета на нарушението, според съда следвало е то да бъде квалифицирано съобразно нормата на чл.123 ал.1 от ЗАДС: „… държи акцизна стока без бандерол, когато такъв е задължителен” , а не определената от АНО - чл. 123 ал.6 от ЗАДС : „ ….. държи, …..тютюневи изделия, облепени с бандерол DUTY FREE, съответно с надпис, който задължително съдържа думите DUTY FREE” , който надпис съгласно разпоредбата на чл. 22 ал.2 от ЗБТ следва да бъде : „отпечатан ясно и четливо с контрастен шрифт и цвят върху потребителската опаковка от производителя на тютюневото изделие.”.

С оглед на това според съда е налице разминаване между фактически констатации и правна квалификация на нарушението, което представлява нарушение на правото на защита на жалбоподателя и води до незаконосъобразност на обжалваното постановление в тази му част. 

По отношение на постановеното отнемане в полза на Държавата на стоките -цигари, предмет на нарушението, съда счита, че в тази си част наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Конкретното разпореждане с предмета на нарушението, във формата на отнемането му в полза на държавата, в случая е законосъобразно и в съответствие с чл. 124 ал.1 от ЗАДС, т.к. се касае за стоки - 45бр.кутии марка „ROYALE bluе, без поставен акцизен бандерол, поради което недопустимо и неправомерно би било връщането им на жалбоподателя, при установените забрана и режима за тяхното държане – предвиденото задължително облепването им с акцизен бандерол. Ето защо в си част постановлението следва да бъде потвърдено.

Водим от горното съдът и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН,

 

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 742/2017г. от 09.VІІІ.2017г. на Началник на Митница- Пловдив, издадено въз основа акт № 271р-15829/ 23.V.2017г., в частта му с която на Ж.К.С. ЕГН ********** ***-С., на основание чл.123 ал.6 от Закона за акцизите и данъчните складове е: Наложено административно наказание „Глоба „ в размер на 2000лв. на основание чл. 123 ал.6 от ЗАДС  за това , че : на 28.ІV.2017г. държи в дома си в с. Т. общ. С. , в кухненска стая , в черна найлонова торба, акцизни стоки – тютюневи изделия, цигари с надпис на кутиите „ duty free” , общо 45бр.кутии по 20 къса цигари с филтър марка „ROYALE bluе, с надпис  duty free” – произход EU. – като НЕЗАКОНО-СЪОЗБАЗНО.

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част.

 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщението за произнасянето му пред Административен съд-Хасково по реда  на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

                                                                                 Районен съдия:..............................