Решение по дело №782/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 733
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700782
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

№ 733

гр. Плевен, 16.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на шестнадесети октомври две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:        ЕЛКА БРАТОЕВА

                      КАТЯ АРАБАДЖИЕВА                               

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВО РАДЕВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 782/2020г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на ЕТ „ К. –С.Й.“***, чрез адв. А. от АК-Разград срещу Решение № 80 от 29.07.2020 г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 149/2020 г. по описа на съда.

С решението си съдът е изменил Наказателно постановление № 495369-F535859/17.02.2020г. на Директора на ТД на НАП гр. Велико Търново, с което на ЕТ „К. –С.Й.“*** на осн. чл. 185, ал.2 във вр. с чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 600 лв. за нарушение на чл. 33 ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ от ЗДДС, затова че на 23.01.2020г.  в 12.00ч. при проверка в търговски обект – магазин за хранителни стоки, находящ се в с. Обнова, ул. „Родопи“ № 29А, общ. Левски, стопанисван и експлоатиран от търговеца е установено, че всяка промяна на касовата наличност извън случаите на продажби не се регистрира във фискалното устройство чрез операциите „служебно въведени“ или „служебно извадени“ суми в касата, като от фискалното устройство в обекта е разчетена наличност „в брой“ в размер на 7,00 лв. и 0.00 лв. служебно въведени и служебно изведени суми от ФУ, а съгласно изготвен опис на паричните средства е установена разлика между разчетената наличност по документи и фактическата наличност към момента на проверката в размер на 499.10лв., които не са отразени чрез ФУ като „служебно въведени“ в касата суми. Съдът е намалил размера на наложеното наказание „имуществена санкция“ от 600 лв. на 500 лева.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност, поради нарушение на материалния закон – касационно отменително основание по чл. 348 ал.1 т.1 от НПК. Излага доводи, че съдът не е изследвал цялостно и обективно фактическата обстановка. В хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е подписан от свидетел без да са посочени неговите данни. При разпита на свидетелките е допусната очна ставка, която според касатора е установила, че свидетелката Й. е поставила по време на проверката пачка с пари, хванати с щипка в касата на магазина. А в АУАН във възражението си управителя е посочил, че тези пари са от вересии, както и че са описани в списък в тетрадка. Счита, че не е налице нарушение и моли да бъде отменено решението и НП.

Ответникът по касация – Териториална дирекция на Национална агенция по приходите – гр. Велико Търново, чрез юрк. М.изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че нарушението е доказано по безспорен начин. При съставянето на акта не е допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като е подписан от свидетелката М.К. и от разпита й се установява, че тя е присъствала, както по време на проверката, така и при съставянето на акта. Още повече, че самият акт е съставен въз основа на официални документи, което е допустимо съгласно чл. 40 ал.4 ЗАНН. Моли да се остави в сила решението.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и предлага да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Левски е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Съдът детайлно, задълбочено и прецизно е съобразил и съпоставил всички доказателства по делото – писмени и гласни, обсъдил е изтъкнатите от жалбоподателя доводи и е стигнал до правилни фактически и правни изводи за доказаност на нарушението, като е намалил размера на наложената санкция към установения в закона минимум.

Изложеното в мотивите на районния съд изцяло се споделя от настоящия касационен състав и е ненужно да се преповтаря.

Неоснователно е възражението на касатора за допуснато съществено процесуално нарушение при съставянето на акта, поради липсата на данни за свидетелката, която го е подписала и аргументирано първоинстанционният съд го е отхвърлил. С. М.К. е разпитана в съдебно заседание и е потвърдила участието си в проверката, установените факти, които кореспондират с доказателствата по делото, потвърдила е, че подписа е неин. Нещо повече - свидетелката Й. също потвърждава, че тази свидетелка е присъствала. Както правилно е преценил съдът, при проверката е съставен констативен протокол, който е подписан от едноличния търговец и от проверяващите и има характер на официален документ, който се ползва с формална доказателствена сила за установените с него факти. Същият е посочен като фактическо основание за съставянето на акта. Чл. 40 ал.4 ЗАНН допуска, когато нарушението е установено въз основа на официални документи, атът да се състави и в отсъствие на свидетели.

Съдът правилно е преценил показанията на свидетелката Й., които са хаотични, непоследователни, неконкретни и взаимно противоречащи си. Съпоставил ги с показанията на останалите две свидетелки и изясненото при очната ставка. При преценка за явната заинтересованост на свидетелката, която е съпруга на жалбоподателя и противоречието на нейните твърдения с възраженията, вписани от съпруга й в акта, правилно ги е анализирал при съпоставка с останалия доказателствен материал и ги отхвърлил като недостоверни.

Ето защо правилен е изводът, че паричните средства, установени при проверката са се намирали в касата.

От финансовия дневен отчет на фискалното устройство се установява регистрираната в касата наличност. Но изброената лично от търговеца по банкноти и монети фактическа наличност на намерените в чекмеджето на касата суми не съответства на отчетената от фискалното устройство. С оглед на това обосновано е прието, че разликата в размер на 499.10 лв. не е отразена чрез фискалното устройство като „служебно въведена“ в касата сума.

Правилен е изводът, че търговецът е нарушил задължението си по чл. 33 ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ, според който всяка промяна на касовата наличност извън случаите на продажби следва да се регистрира във фискалното устройство чрез операциите „служебно въведени“ или „служебно изведени“ суми в касата.

Фактическата касова наличност на намиращите се в чекмеджето на касата суми следва да съответства на отразената в паметта на фискалното устройство сума от продажби. Когато се добавят други суми, различни от продажби, същите следва да бъдат служебно въведени и в паметта на фискалното устройство. А когато се приемат парични средства от продажби, дори и за стоки, продадени на вересия, т.е. с отложено плащане, продажбата следва да се регистрира в момента на плащането. Фактическата касова наличност трябва във всеки един момент да съответства на въведената във фискалното устройство, което е от значение за правилното отчитане на оборотите от дейността на обекта.

Предвид изложеното решението на Районен съд – Левски е правилно и следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 80 от 29.07.2020 г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 149/2020 г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                       2.