Решение по дело №71/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 ноември 2021 г. (в сила от 22 ноември 2021 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20217210700071
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е    Н   И   Е    № 69

 

гр. Силистра, 22.11.2021 г.

 

В     И  М  Е  Т  О     Н А     Н  А  Р  О  Д   А

 

 

Административен съд Силистра, в открито съдебно заседание на двадесет и седми октомври, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева-Железова

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Валери Р.

                                                                                    Елена Чернева

при участието на секретаря Румяна Пенева с участието на прокурора от Окръжна прокуратура гр.Силистра - Теодор Желев, разгледа докладваното от съдия П. Георгиева-Железова КАНД № 71 / 2021 г. по описа на Административен съд гр. Силистра, и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 63 от ЗАНН, във вр. с глава XII от АПК.

Материалното основание, послужило за ангажиране на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя - чл. 6, т. 1 и чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП.

Образувано е по касационна жалба на Р.Е.Р., против решение № 104 от 08.06.2021 год., постановено по н.а.х.д. № 545 / 2020 год. по описа на Силистренския районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ № 20-1099-000223/24.02.2020 год. на Началник група към ОД на МВР-Силистра, с което на жалбоподателя, на основание чл. 183, ал. 5, т. 1 е наложена глоба в размер на 100 лв. за допуснато нарушение, визирано както в чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП, така и в чл. 6, т. 1, пр. 1 от същия закон - преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването, респ. несъобразяване поведението на водача на МПС със светлинните сигнали.

С релевирани касационни оплаквания за съществени нарушения на производствените правила, се претендира отмяна на потвърдителното решение и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба, чрез писмено становище, оспорва жалбата ката неоснователна.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага потвърждаване на решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Съдът, след като прецени оплакванията в жалбата, както и в хипотезата на служебна проверка за приложението на материалния закон съобразно правомощията по чл. 220 от АПК за съобразяване с фактическите установявания на въззивната инстанция, намира за установено следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК от надлежна страна. Разгледана по същество тя е неоснователна поради следните съображения:

Изпълнителното деяние, за което е издадено потвърденото наказателно постановление, се съдържа и в чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП „преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването“.

Фактическата обстановка, установена от районния съд, служеща за база за преценка на материалния закон, е следната: на посочената в акта за установяване на нарушението дата – 11 февруари, 2020 г. жалбоподателят е управлявал автомобил. Движейки се в гр. Силистра по ул. “Плевен“ на кръстовището с бул. “Македония“ наближил светофарната уредба, която светела с червен сигнал. Жалбоподателя спрял за кратко, подал ляв мигач и навлязъл в кръстовището, завивайки на ляво. Непосредствено зад него се движил патрулен автомобил в който се намирали свидетелите И., П. и Г.. Те възприели непосредствено действията на жалбоподателя. След неговото навлизане в кръстовището те го последвали и спрели за проверка. Тогава установили самоличността му. Сигнализирали дежурен в МВР за допуснатото от жалбоподателя нарушение. На място бил изпратен служител от „Пътен контрол“-свидетеля Т., който съставил процесния акт за установяване на нарушението по представените от свидетелите данни.

Тази фактическа обстановка е била възприета и от Наказващия орган и е послужила за формиране на извода му, че деянието представлява административно нарушение.

За да потвърди оспореното НП, решаващият състав е приел, че в административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на производствените правила, осъществени са елементите от фактическия състав на вмененото нарушение, поради което законосъобразно е ангажирана административно-наказателната отговорност на дееца.

Въз основа на фактическите установявания на въззивната инстанция, касационната инстанция намира, че материалният закон е приложен правилно. Всички елементи от фактическия състав на нарушението са осъществени – несъобразяване на водач на МПС със светлинен сигнал. Наложеното наказание „глоба” за това нарушение е в размер на предвидения в закона абсолютен размер от 100 лева.

Недостоверни са възраженията в касационната жалба, че в АУАН не било посочено изчерпателно и ясно в какво се изразява извършеното нарушение и какви правни норми са нарушени. Видно от приложения АУАН, съставен на 11.02.2020 г. /л. 10/, в него ясно и точно е изписана възприетата хипотеза – Р.Р., водач на лек автомобил на 11.02.2020 г., в 12,10 часа в гр. Силистра, на кръстовището на бул. “Македония и ул. “Плевен“ управлява лекия автомобил като преминава на червен сигнал на светофарната уредба, която работи в нормален режим“.

Недостоверно е и твърдението, че в административно-наказателното производство не била посочена точната приложима норма, която да позволи правна квалификация на деянието. В цитирания АУАН е посочен като нарушен чл. 6, т. 1, пр. 2 от ЗДвП, съдържаща всички елементи на фактическия състав на изпълнителното деяние.

Неоснователно е оплакването за допуснато съществено нарушение на административно-производствените правила поради неизписване в АУАН и в НП на доказателствата, които установяват нарушението.

Изричното посочване на доказателства в административно-наказателното производство не е единственият начин да се докаже извършена простъпка в административно-наказателното производство. В съдебната фаза на производството въззивният съд е длъжен да събере всякакви относими и допустими доказателства, като това задължение не е обусловено от искане на страна. Законодателят е вменил това задължение служебно. При това положение въззивният съд е събрал гласни доказателства-показанията на очевидци, анализирал е доказателстената сила на официалния документ, съставен от длъжностно лице в кръга на правомощията му – АУАН и е стигнал до обосновани изводи. Обективната истина за деянието е издирена и съобразена при приложението на материалния закон.

Обобщавайки гореизложеното, Административен съд гр. Силистра, действащ като касационна инстанция и извършвайки служебна проверка спрямо изискванията за нарушение на материалния закон, валидност и допустимост, намира, че решението е валидно, допустимо, материалният закон е приложен правилно като не са допуснати нарушения на процесуалния закон, накърняващи правото на участие на нарушителя в административно-наказателното производство.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН настоящият състав на АС-Силистра

 

Р Е Ш И:

 

Оставя в сила Решение № 104 от 08.06.2021 г. по н.а.х.д. № 545 / 2020 г. на Районен съд гр. Силистра.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………….ЧЛЕНОВЕ:1/…………………2/……………