Решение по дело №399/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 519
Дата: 18 май 2023 г. (в сила от 18 май 2023 г.)
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20237040700399
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

               Номер 519                    Година 18.05.2023           Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Бургас, ХVІ-ти състав, на двадесети април две хиляди двадесет и трета година, в публично заседание, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниела ДРАГНЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:  1.Марина НИКОЛОВА

                                                                                             2.Димитър ГАЛЬОВ

 

Секретаря Илияна Георгиева

Прокурор Соня Петрова

като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 399 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от Ю.С. ***, чрез адв.Л.К. - САК против решение № 32/24.01.2023г., постановено по н.а.х.д. № 4352/2022г. по описа на Районен съд Бургас. Счита, че съдебното решение е постановено в нарушение на чл.63, ал.3, т.2 от ЗАНН, при допуснато съществено процесуално нарушение, което до довело до ограничаване правото на защита на соченото за нарушител лице. Прави искане за отмяна на обжалваното решение и вместо него да се постанови друго с което да се отмени наказателно постановление № 22-0769-001744/25.08.2022г. издадено от началник сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Бургас.

Ответникът – Началник сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Бургас, редовно уведомен, не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на съдебния акт.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд Бургас е потвърдил наказателно постановление № 22-0769-001744/25.08.2022г., издадено от началник сектор „ПП” към ОД на МВР гр.Бургас, с което на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50,00 лева. За да постанови решението си съдът е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, като са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН, а АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи. Съдът е приел, че от фактическа страна съществува пълна идентичност на описанието на вмененото на касатора нарушение в АУАН и НП. Отбелязано е, че АУАН е бил предявен лично на нарушителя, който се е запознал със съдържанието му и е вписал възражения. Прието е, че посочената в акта за нарушена норма на чл.137а от ЗДвП е относима към така описаната фактическа обстоятелства, като непосочването на разпоредбата на чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП не представлява допуснато съществено процесуално нарушение, доколкото в последствие в издадено НП са инкорпорирани същите факти, подведени от АНО под правилната правна квалификация. Съдът е обосновал извод, че не е налице соченото от водача противоречие в правните квалификации на нарушението от АУАН и НП, деянието е съставомерно и правилно е наложено предвиденото административно наказание.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Възраженията на касатора са основателни, като наказателното постановление е издадено при съществени процесуални нарушения.

Отговорността на касатора е ангажирана за това, че като водач на лек автомобил на 19.06.2022 г. в гр.Камено, превозва на задната седалка двама пътника, които не изпълняват задължението си да използват обезопасителен колани, с които автомобилът е оборудван, като е прието, че виновно е нарушил нормата на чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП.

В нормата на чл.137а, ал.1 от ЗДвП, е предвидено задължението на водачите и пътниците в МПС, от посочените категории, когато са в движение да използват обезопасителните колани, с които МПС са оборудване, а в ал.2 са предвидени определи групи лица, които могат да не използват тези колани.

Съгласно чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП, наказва се с глоба 50,00 лева водач, който не изпълнява задължението за използване на предпазен колан или носене на каска или превозва пътник, който не изпълнява задължението за използване на предпазен колан или носене на каска.

Съгласно чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, наказателното постановление трябва да съдържа законните разпоредби, които са били нарушени виновно, като аналогична е разпоредбата на чл.42, ал.1, т.5 от ЗАНН, съдържаща изискванията относно съдържанието на АУАН.

В случая, видно от съставения АУАН, в него е посочена като нарушена разпоредбата на чл.137а от ЗДвП, без обаче да е конкретизирана същата, с оглед на обстоятелството, че тя съдържа две алинеи, като не е посочена и приложимата санкционна норма. Същевременно в наказателното постановление е посочена единствено санкционната норма на чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП, но не и нарушената материалноправна норма. В случая, както в АУАН, така и в наказателното постановление е следвало да бъдат посочени както приетата за нарушена норма на чл.137а, ал.1 от ЗДвП, така и приложимата санкционна норма на чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП, с оглед гарантиране правото на защита на санкционираното лице. Като не е сторено това е допуснато съществено процесуално нарушение, което води до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление.

На второ място, наказателното постановление е издадено и в нарушение на нормата на чл.18 от ЗАНН, съгласно която, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

По делото не е спорно, че управлявания от касатора автомобил е бил оборудван с обезопасителни колани на задните седалки, които не са били използвани от превозваните двама пътници – Елена Абрашева и Владимир Влаев. С превозването на две лица, които не са изпълнили задължението си да използват наличните предпазни колани, Ю.С. е осъществил две отделни нарушения на чл.137а, ал.1 от ЗДвП, които подлежат на санкциониране на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.2 от ЗДвП, поради което и на основание чл.18 от ЗАНН, всяко от нарушенията е следвало да бъде отделно квалифицирано и на касатора да се наложат две отделни административни наказания. В случая, е прието, че е извършено едно нарушение и е наложена една глоба в размер на 50,00 лева, поради което наказателното постановление е незаконосъобразно, като издадено в противоречие на нормата на чл.18 от ЗАНН.

Като е стигнал до изводи различни от изложените първоинстанционният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което да се отмени издаденото наказателно постановление.

Мотивиран от горното, Административен съд гр.Бургас, ХVІ-ти състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение № 32/24.01.2023 г. постановено по н.а.х.д. № 4352/2022 г. на Районен съд Бургас и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 22-0769-001744/25.08.2022г., издадено от началник сектор „Пътна полиция” Бургас към ОД на МВР гр.Бургас.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:1.                        

 

 

 2.