Решение по дело №3524/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 3090
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Калин Стефанов Кунчев
Дело: 20192120103524
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е№ 3090

гр. Бургас, 18.11.2019год.

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

         БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – XL гр. състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди и деветнадесета година, с

                                                                                                    Председател: Калин Кунчев

при секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 3524 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по иск по чл.2, т.3, пр.1 от ЗОДОВ, предя-вен от Г.К. *** против Прокуратурата на Република Б, за заплащане на сумата от 4 000 лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в непрекъснат стрес, страх, напрежение, срам, притеснение, безсъние и засегнати пред обществото добро име, чест и достойнство, в резултат на незаконно обвинение в извършване на престъпление по чл.311, ал.1, вр. с чл.20, ал.2 от НК, по което е бил оправдан с присъда № 100/10.06.2015г. по НОХД № 5608/2014г. на РС Бургас, потвърдена с решение № 227/18.11.2015г. по ВНОХД № 879/2015г. на ОС Бургас, ведно със законната лихва и направените по делото разноски.

Ответникът оспорва претенциите и моли Съда да ги отхвърли, евентуално – да на-мали обезщетението за неимуществените вреди.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност събраните в настоящото производ-ство доказателства, намира за установено следното:

На 26.06.2012г. ищецът е бил разпитан – в качеството му на свидетел, по сл. дело № 126/2011г. на ОСлО – ОП Бургас, ДП № 4323/2011г. и вх.№13867/2009г. на РП Бур-гас, като е бил взет и сравнителен образец от почерка му, видно от представените по де-лото копия от протоколи.

С постановление на следовател от 07.07.2014г. той е бил привлечен като обвиняем по горното сл. дело – за престъпление по чл.311, ал.1, вр. с чл.20, ал.2 от НК.

С обвинителен акт прокурор от РП Бургас е повдигнал и поддържал това обвине-ние срещу ищеца по НОХД № 5608/2014г. на РС Бургас.

С Присъда № 100 от 10.06.2015г., постановена по него, съдът е намерил ищеца за невинен и го е оправдал.

По протест на РП Бургас е било образувано ВНОХД № 879/2015г. на ОС Бургас, а с Решение № 227 от 18.11.2015г. присъдата е била потвърдена.

Не се спори между страните, че К. е заемал длъжност ”старши полицай” в гру-па ”Престъпления по пътищата” към отдел ”Противодействие на престъпността” в ОД ”Полиция” – Бургас при НС ”Полиция” – МВР, считано от 01.11.2007г., което обстоя-телство е отразено и в Присъдата, до 21.07.2014г., когато е напуснал службата си – така в трудовата книжка.

От показанията на свидетеля В. И. – също подсъдим и оправдан по гор-ното дело, се установява, че вследствие на воденото срещу него наказателно производ-ство К. се е притеснявал за работата си, тъй като от една страна колегите му са за-почнали да го отбягват, като престъпник, а от друга – той се е страхувал, че може да бъ-де осъден и дисциплинарно уволнен. Предвид това е напуснал сам службата си. Проме-нил се е бил и в личен план – затворил се е в себе си и не е искал да излиза, защото гр. Айтос е малко населено място и ”всичко се знае”, т. е. изпитвал е срам.

В същия смисъл са и показанията на свидетелката Ж. К, майка на ище-ца. Установява се от тях също така, че по това време К. се е чувствал много зле. Бил е нервен, не се е хранил и не е можел да спи. Не е говорил много за тези проблеми с ро-дителите си, за да не ги тревожи, но е споделял често с неговата сестра, която е психо-лог и му е помагала. Свидетелката сочи още и че случаят е добил гласност в общество-то, а по адрес на сина й са се разпространявали клюки и неистини. Последното, както и неприятностите в службата, включително и страхът от дисциплинарно уволнение, са го мотивирали да напусне сам след 18 години стаж в органите на МВР. Впоследствие дъл-го време е останал без работа, а намирането на нова от него е било силно затруднено.

Предвид горното, настоящият съдебен състав счита, че са налице основания за ан-гажиране отговорността на Държавата в лицето на ответника, тъй като е налице хипоте-зата на чл.2, ал.1, т.3, пр.1 от ЗОДОВ. Съгласно същата, Държавата отговаря за вредите, причинени на гражданите от прокуратурата при обвинение в извършване на престъпле-ние, ако лицето бъде оправдано.

Претенцията за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на незаконни обвинения по чл.311, ал.1, вр. с чл.20, ал.2 от НК, повдигнати и поддържани от Прокуратурата на РБ спрямо ищеца, по които той е бил признат за неви-нен и оправдан от съда се явява доказана по основание.

Налице са претърпени от ищеца неимуществени вреди – стрес, страх, напрежение, срам, притеснение, безсъние, засегнати пред обществото добро име, чест и достойнство и други негативни преживявания; налице са незаконосъобразни действия от страна на следователи и прокурори – повдигане и поддържане на незаконно обвинение за извър-шване на престъпление срещу К.; налице е най-накрая и причинна връзка между то-ва тяхно поведение и причинения противоправен резултат.

Т. е. исковата претенция е основателна, поради което следва да се определи и раз-мер на дължимата обезвреда.

При тази преценка следва да се съобрази изискването на чл.52 от ЗЗД, според кое-то размерът на претърпените неимуществени вреди следва да се определи от Съда по справедливост /т.11 от ТР №3/2004г./.

Тук следва да се посочи, че нормата на чл.52 от ЗЗД има предвид не абстрактни критерии за обезвреда, а приложението й е свързано с преценка на установени конкрет-ни факти, осъществили се в обективната действителност. Следва да се има предвид, че вредите в случая са винаги индивидуално определими и търсеното обезщетение следва да се оразмери съобразно степента на засягане на психическата сфера на увредения.

От коментираните по-горе показания на разпитаните по делото свидетели се кон-статира едно действително засягане на психическата сфера на ищеца. К. е бил при-нуден над една години да установява, че не е извършил вмененото му във вина престъп-ление, а само две седмици след повдигане на обвинението, поради създалото се напре-жение в службата и страхът от дисциплинарно уволнение при евентуално осъждане, съ-щият я е напуснал. Причинени са му били за продължителен период от време притесне-ния и грижи, във връзка с предприетите от длъжностни лица на ответния държавен ор-ган незаконосъобразни действия. Изживял е негативни емоции и душевни страдания.

С оглед изложеното, и на база установения комплекс вреди, настоящият състав на РС Бургас приема, че на овъзмездяване подлежат причинените на ищеца неимуществе-ни вреди от повдигането на незаконно обвинение срещу него, а впоследствие, след пре-даването му на съд, и поддържането му пред две инстанции, като наказателното произ-водство му е причинило емоционални увреждания и дискомфорт, установени по катего-ричен начин от гласните доказателства.

Ето защо, дължимото обезщетение следва да се съобрази именно с тази констати-рана конкретна степен на засягане на психическата сфера на ищеца, като най-справед-ливо в настоящия случай, според Съда, би било то да бъде в размер на 2 000 лв. Именно с присъждането на тази сума най-точно и съответно ще бъдат овъзмездени претърпени-те от Г.К. психически увреждания, в резултат на воденото срещу него наказа-телно производство. Този размер съответства и на конкретната преценка, направена от Съда на база установените по делото факти, включително и на обстоятелството, попа-дащо в хипотезата на чл.5, ал.2 от ЗОДОВ, а именно – че той реално е съдействал да бъде заменено в АУАН лице, извършило административно нарушение с друго – с оглед избягване на санкция /така в показанията му, дадени като свидетел по сл. дело на 26. 06.2012г., ценени като извънсъдебно признание на неизгоден за страната факт/ – дея-нието по повдигнатото несъставомерно и недоказано обвинение, което обаче несъм-нено не е правомерно и резонно е прието с неодобрение, както от неговите колеги, та-ка и от обществото, като е съобразен и с обществения критерий за справедливост.

До пълния предявен размер от 4 000 лв. претенцията – като неоснователна, следва да се отхвърли.

Върху присъдената сума се дължи и законната лихва, считано от датата на поста-новяване на Решението по ВНОХД № 879/2015г. на ОС Бургас, а именно – 18.11.2015г., до окончателното й изплащане, съгласно т.4 на ТР № 3/2004г. ОСГК на ВКС и при лип-сата на съответно възражение от ответника за изтекла частично погасителна давност.

По съразмерност, ответникът следва да заплати на ищеца разноски за ДТ в размер на 5 лв., както и 250 лв. – платено адвокатско възнагражение, като възражението за пре-комерност по чл.78, ал.5 от ГПК – с оглед цената на иска, фактическата и правна слож-ност на делото и извършените от пълномощника процесуални действия, е неосновател-но.

Водим от горното, Съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, гр.С, бул.” № , да заплати на Г.К.К., с ЕГН: **********,***, сумата 2 000 лева, представляваща обезщетение за причинени неиму-ществени вреди, изразяващи се преживян душевен дискомфорт и страдания, в резултат на незаконно обвинение в извършване на престъпление по чл.311, ал.1, вр. с чл.20, ал.2 от НК, по което е бил оправдан с Присъда № 100/10.06.2015г. по НОХД № 5608/2014г. на РС Бургас, потвърдена с решение № 227/18.11.2015г. по ВНОХД № 879/2015г. на ОС Бургас, ведно със законната лихва, считано от 18.11.2015г. до окончателното плащане, като за разликата над нея – до пълния предявен размер от 4 000 лв., ОТХВЪРЛЯ иска – като неоснователен.

ОСЪЖДА Прокуратурата на Р България да заплати на Г.К.К. сума-та 255 лв. – разноски по делото.

 

Решението подлежи на обжалване пред ОС Бургас в двуседмичен срок от връчва-нето му на страните.

 

                                                                                         Съдия:/п/ Калин Кунчев

                                                                                          Вярно с оригинала : З.М.