Определение по дело №654/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Константин Калчев Калчев
Дело: 20207060700654
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№424

  град Велико Търново, 18.11.2020 г.

 

Административен съд – Велико Търново, IХ - ти състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Калчев адм. дело № 654/2020 г. по описа на Административен съд – Велико Търново, за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по искова молба вх. № 4064/26.10.2020 г. подадена от Г.Й.Г., ЕГН **********, с адрес *** срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ с адрес гр. София, бул. „Ген. Николай Столетов“ № 21. С молбата, с посочено правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, се претендира заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди, представляващи претърпени от Г.Г. психически и физически страдания, в резултат от лошите условия в Следствен арест гр. Велико Търново. С исковата молба е направено искане от Г. да му бъде назначен служебен адвокат, което по съществото си представлява искане за предоставяне на правна помощ – процесуално представителство по смисъла на чл. 21, т. 3 от Закона за правната помощ.

С разпореждане от 27.10.2020 г. съдът е констатирал, че исковата молба на Г.Й.Г. е нередовна, при което я е оставил без движение и е указал на ищеца да отстрани констатираните нередовности, а именно:

1.    Да уточни цената на иска.

2.    Да уточни периода на пребиваване на ищеца в Следствен арест гр. Велико Търново

3.    Да уточни изрично дали претендира неимуществени вреди вследствие на твърдян побой от служители на ГДБОП-ДАНС при задържането и какъв е размера на този конкретен иск, като му е указано, че Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ не може да е надлежен ответник по такъв иск, а такива могат да са Министерство на вътрешните работи или Държавна агенция „Национална сигурност“, съответно такъв иск следва да бъде предявен в рамките на наказателното производство пред съда или по общия исков ред пред гражданския съд – по ГПК.

4.    Да представи в съда банково бордеро за платена държавна такса в размер на 10 лева по сметката на Административен съд – гр. Велико Търново.

По отношение искането за предоставянето на правна помощ съдът е указал на ищеца, че следва да представи доказателства от съответните компетентни органи, че няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение, или да попълни приложените към разпореждането молба и декларация за семейно и материално положение, които да върне в съда.

 

В разпореждането е посочен срока, в който следва да бъде сторено това и последиците при неотстраняване на нередовностите. Разпореждането е редовно връчено – лично на ищеца, на 04.11.2020 г., при което срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 11.11.2020 г. В законоустановения 7-дневен срок, а и до настоящия момент констатираните нередовности не са отстранени, нито пък са представени доказателства, че ищецът не разполага със средства, позволяващи му заплащането на адвокатско възнаграждение. Редовността на исковата молба е абсолютна положителна процесуална предпоставка за надлежното упражняване на правото на достъп до съд, а отсъствието й изключва допустимостта на образуваното по нея съдебно производство.

Предвид изложеното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, исковата молба на Г.Й.Г. следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено. Следва се остави без уважение и искането му за предоставяне на правна помощ.

Освен това, твърдяното от ищеца събитие – побой от служители на ГДБОП/ДАНС при задържането му представлява твърдения за претърпени от ищеца вреди вследствие на извършени престъпления по служба от длъжностни лица, а не такива, произтичащи от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. Установяването на такъв вид престъпления е от компетентността на съответната прокуратура, съответно гражданския иск за вреди, произтичащи от това престъпление следва да бъде предявен в рамките на наказателното производство пред съда или по общия исков ред пред гражданския съд – по ГПК.

Воден от горното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК вр. чл. 144 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Г.Й.Г. за предоставяне на правна помощ.

ВРЪЩА искова молба вх. № 4064/26.10.2020 г. по описа на съда, подадена от Г.Й.Г., ЕГН **********, с адрес *** срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ с адрес гр. София, бул. „Ген. Николай Столетов“ № 21.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 654/2020 г. по описа на Административен съд - Велико Търново.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд, в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                  АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: