Решение по дело №1611/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2022 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20227180701611
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpeg                                       РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2454/20.12.2022г.

Гр. Пловдив, 20 декември 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, XXIV състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети ноември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:   

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

      ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                          СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА  

 

при секретаря ВАНЯ ПЕТКОВА и с участието на прокурора СЛАВЕНА КОСТОВА, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КНАД 1611 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Касационно производство по реда на по чл. 63 ал. 1 пр. 2 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Обжалвано е решение № 956 от 11.05.2022 год. на Пловдивски районен съд, постановено по а.н.дело № 1413 по описа на същия съд за 2022 год., с което е потвърден издаденият електронен фиш серия К № 3075814 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от ОДМВР – Пловдив, с който на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 3, т. 3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на И.В.А., в качеството му на законен представител на „Такси-1-2009“ ЕООД е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150 (сто и петдесет) лева за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател И.В.А., чрез адв. П., намира решението за неправилно и постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Твърди, неправилно е оформен раздел „Контрол“ от документацията, а това е порок, който не може да бъде саниран по никой начин. Излага съображения и относно неспазване изискванията на чл.91 от ЗМВР. Моли решението и електронният фиш да бъдат отменени, а ако не е изяснено от фактическа страна, делото да се върне на нов състав на Районен съд – Пловдив.  Претендира присъждане на разноски, изразяващи се в заплатения адвокатски хонорар по делото.

Ответникът – ОД на МВР – Пловдив, чрез юрк.Б., намира решението за правилно. Счита, че в решението са изложени ясни, подробни и законово обосновани мотиви относно законосъобразността на издадения електронен фиш. Моли да се отхвърли жалбата и да се остави в сила решението на районния съд. Иска присъждане на юрисконуслтско възнаграждение по делото в размера на минимума.

Окръжна прокуратура – Пловдив намира жалбата за неоснователна, а решението на районния съд за правилно и законосъобразно.

Съдът, като провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, въз основа на доказателствата по делото, намери жалбата за допустима, а по същество за неоснователна.

За да  потвърди обжалвания електронен фиш, състав на районния съд е приел, че  обжалваният електронен фиш е издаден в съответствие с изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДП. Прието е, че по безспорен начин е установено, че действително на датата и мястото, отразени в електронния фиш, описаният в него автомобил е извършвал движение с превишена скорост.

Решението е правилно.

Настоящата касационна инстанция намира, че нарушението несъмнено е установено, същото е квалифицирано правилно, санкцията е в съответствие с материалния закон, както и не са налице съществени процесуални нарушения при издаването му, които да са нарушили правото на защита на нарушителя. Електронният фиш съдържа всички законоустановени реквизити.

Въззивната инстанция е изпълнила служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд, като на същите е правена съвкупна преценка, въз основа на които са дадени законосъобразни правни изводи за съставомерност за извършено административно нарушение от конкретното административнонаказано лице. В случая по отношение на направените изводи за установяване на нарушението, автора на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на санкционните разпоредби, изводите на първоинстационния съд са законосъобразни. Те са направени на база събраните по делото доказателства и са съответни на установената съдебна практика. Районният съд законосъобразно е приел, че по преписката и по делото са събрани необходимите доказателства относно механизма на извършване на нарушението и неговия автор, което е довело до законосъобразно изпълнение на административно – производствените правила. Решението на съда е съобразено с правилата, въведени с разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, която установява, че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на първостепенния съд, като няма смисъл същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК съдебният състав изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания, се явяват неоснователни. Неоснователно е възражението, че са налице съществени нарушения на проведения административно – наказателен процес, които са ограничили правото на защита на нарушителя. Със съставеният ЕФ по категоричен и ясен начин е посочено мястото на извършеното административно нарушение и посоката на движение на процесното МПС. Снимковият материал ясно и категорично дава възможност за определяне на рег. номер и посоката на движение на автомобила, както и на засеченото превишение на скоростта. Същият е годно доказателство за установените обстоятелства. Липсват и посочените нарушения при изписване на протоколът за използване на АТСС. По всички направени възражения решаващият съд е дал законосъобразен отговор, като при правилна преценка на събраните писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, е достигнал до обосновани изводи относно незаконосъобразността на електронния фиш, като е формирал правилно вътрешно убеждение.

Не може да се сподели от настоящия съдебен състав твърдението на касатора, касаещи неспазване на разпоредбата на чл. 91, ал. 1, т. 2 във връзка с ал. 3 от ЗМВР. Необходимо е да се посочи, че сочената разпоредба не съдържа императивно задължение за полицейските органи да извършат фактическо действие, пряко произтичащо от закона по смисъла на закона, а предвижда само една допълнителна възможност за използване на средствата за явно наблюдение при осъществяване на тяхната дейност. Нещо повече, институтът на "електронния фиш" е въведен с изменението и допълнението на ЗДвП, направено с бр. 10 от 2011 г. на ДВ, а съгласувано с него са изменени и други закони, вкл. и ЗАНН, като съгласно разпоредбата на чл. 85а от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за административнонаказателния процес при нарушения, установени с техническо средство или система съгласно чл. 39, ал. 4, се прилагат разпоредбите на Закона за движението по пътищата. Нито в ЗАНН обаче, нито в ЗДвП е въведено задължение за разгласяване използването на АТСС, поради което и липсата му, не може да се приеме за допуснато процесуално нарушение, още по-малко пък съществено такова.

При това положение правилно е ангажирана отговорността на физическото лице, което е управлявало моторното превозно средство, като за извършеното нарушение законосъобразно му е наложено административно наказание в предвидения от закона вид и размер.

От изложеното до тук следва, че като е потвърдил обжалваният пред него електронен фиш, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Предвид изхода на спора и на основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, вр. с чл. 27е от Наредба за правната помощ, в полза на ответника по касацията следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 956 от 11.05.2022 год. по а.н.дело № 1413 по описа за 2022 год на Районен съд - Пловдив.

ОСЪЖДА на И.В.А., ЕГН **********, да заплати на Областна дирекция на МВР - Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

                                                                                         2.