Решение по дело №251/2023 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: 340
Дата: 20 октомври 2023 г. (в сила от 20 октомври 2023 г.)
Съдия: Слав Иванов Бакалов
Дело: 20237220700251
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 340

гр. Сливен, 20.10.2023  год.

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А.

 

СЛИВЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- I състав,  в съдебно заседание  на втори октомври две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                  Съдия: СЛАВ БАКАЛОВ

при секретаря                         Ваня Фърчанова        като разгледа докладваното от              съдия Слав Бакалов            административно  дело № 20237220700251/2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е административно и намира правното си основание в чл.172, ал.5 от ЗДвП във вр. с чл. 145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на Р.А.Р. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0804-000306/27.06.2023 г., издадена от Началник сектор към ОД на МВР – Сливен, РУ – Сливен, с която по отношение на Р.А.Р. е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца.

В жалбата се твърди, че оспорената заповед е незаконосъобразна и постановена в противоречие и при неправилно приложение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Излага констатации и относно правния характер на ПАМ. Заявява, че не е посочена законовата разпоредба, която е нарушена. Липсвали данни, относно датата на влизане на водача на територията на РБългария, поради което не можело да се установи, че има нарушение на чл. 162, ал. 1 от ЗДвП. Моли съда да отмени обжалваната заповед.

В съдебно заседание оспорващата, в писмено становище от пълномощника и адв.П.Т. поддържа жалбата. Претендира за направените по делото разноски.

Административният орган, редовно призован, не се представлява в съдебно заседание. Депозирано е писмено становище от пълномощника му, в което оспорва жалбата. Моли да бъде оставена без уважение, по подробни съображения изложени в становището. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

От събраните доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:

От данните по административната преписка се установява, че на 27.06.2023 г. срещу М. М. М. ЕГН:********** е съставен АУАН GA/901825, за това, че на 27.06.2023 г. в 21:44 ч. гр.Сливен на бул. Цар Симеон, управлява лек автомобил Фолксваген Шаран с рег.№ ********, собственост на Р.А.Р.. Водачът управлява със СУМПС издадено от Великобритания която не е държава членка на Европейския съюз или друга държава страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария. СУМПС е издадено на 13.09.2017 г кат. В валидно до 12.09.2027 г. с номер MARK0901301MM9GJ04, като след справка с ОДЧ се установило, че лицето е влязло на територията на Р България на 04.05.2022 г през ГКПП Аерогара София и не е спазил 3 месечния срок от влизането му в страната да го подмени със българско СУМПС. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 162, ал. 1 от ЗДвП - българските гражданин управлява МПС с чуждестранно национално свидетелство, без да е подменено след пребиваване повече от 3 месеца.

От приложените към административната преписка доказателства се установява, че водачът М. М. М. притежавал свидетелство за управление на МПС издадено от МВР – Сливен и валидно до 12.10.2020 г.. На същия е издадено  свидетелство за управление на МПС от МВР – Сливен на 13.07.2023 г. и валидно до 13.07.2033 г.,.

Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0804-000306/27.06.2023 г., издадена от Началник сектор към ОД на МВР – Сливен, РУ – Сливен при ОД на МВР – Сливен, въз основа на съставения АУАН, по отношение на Р.А.Р. е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца чрез отнемане на 2бр. регистрационни табели с номер: ********. Като мотиви за налагане на ПАМ са посочени фактическите констатации съдържащи се АУАН GA/901825.

Заповедта за прилагане на ПАМ е връчена на жалбоподателката на 05.07.2023 г.

При горната фактическа обстановка, съдът формира следните правни изводи:

Жалбата е допустима за разглеждане по същество като подадена от активно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от оспорване, пред компетентния съд и в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 168, ал. 1 от АПК съдът не се ограничава само с обсъждане на основанията, посочени от оспорващия, а проверява законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК.

Обжалваната заповед е издадена от компетентно длъжностно лице по смисъла на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП съгласно приложената по делото заповед № 343з-1516/05.06.2023 г. на директора на ОД на МВР – Сливен, в необходимата писмена форма. В заповедта е цитирана приложимата законова разпоредба, регламентираща условията за налагане на ПАМ - чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП. Изложени са някакви фактическите основания, които са мотивирали административния орган да я издаде, основно чрез препращане към съдържанието на съставения срещу водача АУАН, който е неразделна част от административната преписка.

Принудителните административни мерки по чл. 171, т.2а ЗДвП се налагат за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения по този закон, поради което те са преустановяващи ПАМ по смисъла на чл. 22, предложение второ от Закона за административните нарушения и наказания. Издадената заповед за прилагането на ПАМ по правното си действие има характер на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал.1 АПК, като при липса на предвидено друго в специалния закон - ЗДвП, на основание чл. 2, ал.1 от АПК и във вр. с чл. 23 от ЗАНН, се прилага редът на глава пета, раздел втори от АПК. Предпоставка за издаването на заповед с правно основание по различните състави на чл. 171 ЗДвП е извършено от водача на МПС административно нарушение, предвидено в хипотезата на същата, което се установява с АУАН, съставен от компетентните длъжностни лица по реда на ЗАНН. Съгласно чл. 189, ал.2 от ЗДвП, редовно съставените АУАН имат доказателствена сила до доказване на противното. Същите представляват и официален документ по смисъла на чл. 179 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК и имат обвързваща доказателствена сила за извършеното пред длъжностното лице изявления, както и за извършените от него и пред него действия, поради което на основание чл. 193, ал.1, изречение първо във вр. с чл. 154, ал.1 от ГПК, доказателствената тежест за установяване на фактическа обстановка, различна от тази по АУАН, лежи върху жалбоподателя.

Разпоредбата на чл. 171 от ЗДвП предвижда, че за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат предвидените в закона принудителни административни мерки, една от които е прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година – т. 2а, б. "а" на чл. 171 от ЗДвП.

В случая, административният орган в обстоятелствената част на оспорената заповед не е посочил словесно нито една от горните хипотези, а единствено е изложил фактически констатации, че водачът управлява МПС на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство след изтичане на 3-месечния срок от последното му влизане на територията на Р. България, каквато хипотеза в правната норма няма.

Принудителните административни мерки, засягайки веднага и безусловното правната сфера на лицата и бидейки с изключителен характер, следва да се прилагат стриктно, само в законовите хипотези изчерпателно посочени.

Нарушението по чл. 162, ал. 1 от ЗДвП не е измежду хипотезите на приложената от органа норма. Посочената разпоредба предвижда, че българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната. От мотивите на административния акт не става ясно, след като органът е констатирал, че водачът притежава чуждестранно свидетелство за правоуправление и е на територията на страната повече от три месеца и управлява МПС без българско свидетелство за правоуправление, това прави ли го неправоспособен водач, респективно без СУМПС, за да е възможно приложима някоя от хипотезите изброените в нормата. Никъде в мотивите органът не е направил преценка за валидността на представеното чуждестранно свидетелство за правоуправление, респ. на какво основание не го зачита. В случая органът не е изложил мотиви дали счита водачът за правоспособен или не, дали притежава СУМПС валидно за категорията МПС, което управлява, респективно дали е бил лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето. Административният орган не е изложил мотиви, която от приложимите хипотези на чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП е имал пред вид, а съдът не би могъл да тълкува неговата воля, респ. да прецени дали е приложен правилно материалния закон.

От съдържанието на оспорената заповед не може да се установи какво е приел административния орган като основание за налагането на ПАМ. Ето защо, съдът намира, че причините, поради които е прекратена регистрацията на процесното МПС, не са конкретизирани в заповедта и в този смисъл, категорично липсват ясни и разбираеми мотиви, т.е. липсват ясни, конкретни и разбираемо посочени фактически основания, от които да става ясно, каква е волята на административния орган и защо с оспорения административен акт е постановен  именно този краен резултат.

В посочената правна норма на чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП, от една страна се съдържат няколко различни хипотези, а от друга, поради своя абстрактен характер, уреждат множество житейски случаи, което налага при правоприлагането съответните факти от действителността да бъдат съотнесени към конкретния законов текст, който е приложим. В този смисъл, съдът намира, че се налага безспорен извод за липсата на мотиви в оспорената заповед, което представлява абсолютно основание за отмяна на обжалвания акт.

Съдът следва да посочи, че тези фактически, а и правни основания, са конкретизирани и относително ясно посочени за първи път едва в съдебно заседание.  Липсващите мотиви, дължими от административния орган и то преди издаване, а не след издаване на административния акт, не могат да бъдат заместени впоследствие, защото излагане на мотиви впоследствие означава дописване на акта, което е недопустимо. В съответствие с Тълкувателно решение № 16/31.03.1975 г. на ОСГК на ВС, мотивите към административния акт могат да бъдат изложени и отделно от самия акт най – късно до изпращането на жалбата срещу акта на по-горния административен орган, в съобщението до страните, в препроводителното писмо или в друг документ към изпратената преписка. В процесния случай АО е извършил опит да мотивира оспорената ПАМ с представеното по делото становище след депозирането на жалбата до съда, което е недопустимо. (Решение № 104 от 5.01.2023 г. на ВАС по адм. д. № 5711/2022 г., V о.). Поради това след като административният орган не е посочил конкретното основание за налагане на ПАМ, а посочените правни норми, не съответстват на твърдените фактически констатации, се ограничава правото на защита на адресата на акта. Посочването на фактическите и правни основания за издаването на акт от страна на органа са предпоставка, обуславяща възможността за упражняване на контрол върху същия, а и за възможността за организиране на адекватна защита спрямо него.

С оглед изложеното, съдът намира, че оспорената заповед е издадена при допуснати съществени процесуални нарушения, поради което същата е незаконосъобразна. С оглед на изложеното, жалбата се явява основателна и следва да бъде уважена.

По изложените съображения и с оглед изхода на спора, на основание чл. 143, ал. 1 от АПК, на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него разноски по делото, които са своевременно поискани и доказани в размер на 410 лева, от които 10 лева - държавна такса и 400 лева – адвокатско възнаграждение. Неоснователни са възраженията на процесуалния представител на ответника за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение, доколкото същото е под минималния размер, предвиден в чл. 8, ал. 3 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Във връзка с гореизложеното на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд - Сливен 

 

 

Р   Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ по жалбата на Р.А.Р. ***, Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0804-000306/27.06.2023 г., издадена от Началник сектор към ОД на МВР – Сливен, РУ – Сливен при ОД на МВР – Сливен.

ОСЪЖДА ОД на МВР гр.Сливен да заплати на Р.А.Р. ЕГН **********,***, направени по делото разноски в размер на 410 (четиристотин и десет) лева.  

Решението не подлежи на обжалване, съгласно чл.172, ал.5 от ЗДвП.

Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: