Решение по дело №99/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2021 г. (в сила от 6 юли 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700099
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 105

гр. Разград, 06.07.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на двадесет и девети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА – СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Пламена Михайлова и прокурора СЕЗГИН ОСМАНОВ като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 99 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от „С и Н Ойл“ ЕООД – с. Гецово, обл. Разград, против Решение № 69 от 12.03.2021 г., постановено по АНД № 20213330200030/2021 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърдено наказателно постановление № 17-000699 от 30.11.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград. С потвърденото наказателно постановление на основание чл. 414, ал. 3 КТ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 61, ал. 1 КТ. В жалбата се твърди, че решението е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон, за което се излагат подробни съображения. Иска се решението да бъде отменено, като бъде отменено наказателното постановление.

Ответникът счита жалбата за неоснователна.

Окръжна прокуратура - Разград дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореното решение да бъде оставено в сила.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Установените от въззивния съд факти са следните: На 21.09.2020 г. около 16 ч. инспектори от Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград  осъществили проверка по работни места в бистро „Приста“, находящо се в гр. Разград, ж.к. „Орел“, южно от група Р, което било стопанисван от дружеството - жалбоподател. В момента на проверката в кухнята на обекта работело лицето Т. В. Ж., която миела посуда. Тя обяснила, че помага в заведението. В писмена декларация посочила, че не работи в обекта, а е дошла да помага в кухнята. Между „С и Н Ойл” ЕООД и Т. Ж. не бил сключен писмен трудов договор и не е представен такъв. На жалбоподателя е съставен Акт № 17 – 000699 от 30.10.2020 г. за установяване на административно нарушение по чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 61, ал. 1 КТ за това, че на 21.09.2020 г. Т. Ж. е била допусната от работодателя да работи в обекта, без предварително с нея да е бил сключен трудов договор в писмена форма. Въз основа на акта било издадено и обжалваното пред районния съд наказателно постановление, с което на основание чл. 414, ал. 3 КТ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

С оспореното по касационен ред решение въззивният съд е потвърдил наказателното постановление с мотиви, че е налице типичен случай на престиране на работна сила в полза на друго лице, което изисква уреждане на отношението като трудово с писмен трудов договор. Санкционираното юридическо лице е осъществило вмененото му нарушение и законосъобразно отговорността му е ангажирана по реда на чл. 414, ал. 3 КТ.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Не е налице соченото от жалбоподателя отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК.

Фактите по делото сочат, че като работник в кухнята Т. Ж. е престирала работната си сила в полза на жалбоподателя, под неговия контрол и на посочено от него работно място. По своя характер правоотношението между тях е трудово.  Разпоредбата на чл. 62, ал. 1 КТ изисква трудовият договор да се сключи в писмена форма, а съгласно чл. 61, ал. 1 КТ трудовият договор се сключва преди постъпването на работа. Като не е уредил трудовото правоотношение с трудов договор в писмена форма и преди постъпване на работа от работника, жалбоподателят е осъществил състава на констатираното нарушение и правилно е наказан по реда на чл. 414, ал. 3 КТ.

Касационната инстанция споделя съображенията на въззивния съд, че не се касае до оказване на моментна помощ. Подобна помощ обичайно се предоставя на близко лице, каквото дружеството – търговец не може да бъде. Независимо от продължителността на трудовата дейност, трудът следва да бъде полаган при спазване не само на изискванията за форма, но и на правилата за здравословни и безопасни условия, а полученият доход от този труд би могъл да е облагаем доход и основа за всички видове задължително осигуряване.

Неотносимо е възражението на жалбоподателя, че констативният протокол от извършената проверка е бил издаден извън срока по чл. 57 АПК. Нормите на АПК са неприложими в административнонаказателното производство, което се развива по правилата на ЗАНН. Основание за издаване на наказателното постановление е АУАН, който е редовно съставен и съгласно чл. 416, ал. 1, пр. 2 КТ има доказателствена сила до доказване на противното.

Като е потвърдил наказателното постановление, въззивният съд е приложил правилно материалния закон и решението му следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 69 от 12.03.2021 г., постановено по АНД № 20213330200030/2021 г. по описа на Районен съд – Разград.

Решението е окончателно.

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                  2./п/