Определение по дело №435/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 578
Дата: 19 септември 2019 г.
Съдия: Росица Славчова Станчева
Дело: 20193000500435
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№……………../……………

 

гр.Варна

 

Варненският апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:   МАРИЯ МАРИНОВА

                                                                                               РОСИЦА СТАНЧЕВА                                                                                                            

като разгледа докладваното от съдия Р. Станчева

въззивно ч. гр. дело № 435/2019г.,

за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 ал.2, предл. второ и сл. ГПК.

Образувано е по частна жалба на Л.Р.А., ЕГН **********, чрез процесуален представител адв.Е.Ф. против определение № 624/23.07.2019г., постановено по в.гр.д. № 461/2019г. на ОС – Добрич, с което производството по делото е прекратено и подадената от Л.А. „въззивна жалба“ с вх. № 1242/27.05.2019г. срещу решение № 126/17.08.2018г. по гр.д. № 496/2016г. на Районен съд – Тервел е изпратена за администриране на първоинстанционния съд, на основание чл.306 ал.3 ГПК.

В жалбата се излагат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното определение. Твърди се, че изводът на окръжния съд, че атакуваното по реда на инстанционния контрол решение на Районен съд – Тервел е влязло в сила, поради което подадената жалба е просрочена и по съществото си съставлява молба по см. на чл.303 ГПК е неправилен. Излагат се подробни аргументи, че жалбоподателят не е бил редовно уведомен за постановеното от районния съд решение, поради което и подадената от него въззивна жалба е депозирана в законоустановения 14-дневен срок. Иска се отмяна на атакувания съдебен акт и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на въззивната му жалба.

В срока по чл.276 ГПК не са постъпили отговори от насрещните страни.

Частната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, доколкото със същия се прегражда правото на въззивно обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е и основателна по следните съображения:

Производството по в.гр.д. № 461/2019г. на ОС – Добрич е образувано по жалба на настоящия жалбоподател, с която същият е обжалвал постановеното от Районен съд – Тервел по гр.д. № 496/2016г. решение, в частта, в която са уважени предявени срещу него и други съделители искове с правно основание чл.76 ЗН. Наред с оплакванията по неправилността на обжалваното решение, в така депозираната жалба са изложени и доводи относно допуснати процесуални нарушения, касаещи призоваването на жалбоподателя в хода на процеса, вкл. и редовността по връчването на съобщението за постановеното решение и препис от същото.

С определението си от 23.07.2019г. въззивният съд е приел, че решението в частта относно исковете с правно основание чл.76 ЗН е влязло в сила, тъй като не е било предмет на воденото в.гр.д. № 515/2018г., образувано по жалби на други съделители срещу първоинстанционното решение в частта му относно исковете за делба, както и че жалбоподателят Л.А. е бил редовно уведомен за постановеното от районния съд решение и не е го е обжалвал в предвидения за това срок. По тези съображения и с оглед наведените в жалбата оплаквания за допуснати процесуални нарушения по призоваването му въобще в първоинстанционното производство, ОС – Добрич е приел, че жалбата по същество съставлява молба за отмяна на влязло в сила решение, поради което е прекратил въззивното производство и е изпратил жалбата на районния съд за администриране по реда на чл.306 ГПК.

Настоящият състав, като взе предвид материалите по делото и твърденията на страната за допуснати нарушения вр. връчването на съобщението за постановеното първоинстанционното решение, намира горните изводи на въззивния съд за неправилни.

Съдебната практика е константна, че когато се твърди порок в призоваването, касаещо влизането в сила на обжалваното решение защитата не е по реда на чл.303 и сл. ГПК, независимо от наведените и други оплаквания за нарушено право на участие при разглеждане на делото. В този случай защитата на страната е именно чрез обжалване на решението по реда на инстанционния контрол, защото при основателност на оплакването за нередовно съобщаване това ще означава, че срокът за обжалване не е започнал да тече, респ. решението не е влязло в сила /в т.см. Решение № 114/2012г. по гр.д. № 163/2012г., ІІІ г.о. на ВКС; Решение № 252/2016г. по гр.д. № 3548/2016г., ІІІ г.о. на ВКС и др./.

Видно от приложеното заверено копие на съобщение за постановено решение по гр.д. № 496/2016г. и за връчване на препис от същото до жалбоподателя Л.А. е, че то е изпратено на адрес – с.Попгруево, община Тервел /без посочен административен адрес/ и получено от лицето Хюлия Х. Сали – братовчедка. Съгласно представените удостоверения постоянния и настоящ адрес това лице към 2016г.-2018г. е с.Попгруево, ул.“Първа“ № 58, докато вписаният в регистрите постоянен адрес на жалбоподателя към този период е с.Попгруево, ул.“Първа“ № 9 и настоящ адрес от 2001г. в Република Турция.

Съгласно разпоредбата на чл.45 ГПК принципът е връчването на съобщенията и призовките по делата да се извършва лично на лицето или упълномощен от него представител. Връчване на друго лице е допустимо само в хипотезите на чл.46 ГПК, като при връчване по адреса на призовавания това друго лице може да бъде само пълнолетен член от домашните му /домакинството/ или пълнолетно лице, което живее на адреса.

В настоящия случай, с оглед неопроверганите данни за различните постоянни адреси на жалбоподателя и получилата съобщението до него братовчедка Хюлия Сали, не може да се приеме, че същата е лице от домашните или че живее на адреса. Следователно връчването е било нередовно, поради което и означава липса на уведомяване, респ. започнал да тече срок за обжалване на решението от жалбоподателя. Това означава, че спрямо него първоинстанционното решение не е влязло в сила, поради което и подадената въззивна жалба не е просрочена /доколкото няма данни към датата на подаването й и считано от посочената дата за узнаване срокът по чл.259 ал.1 ГПК да е изтекъл/.

Ето защо, като е приел обратното и е прекратил производството по подадената от частния жалбоподател въззивна жалба, въззивният съд е постановил незаконосъобразен съдебен акт, който следва да бъде отменен.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

            ОТМЕНЯ определение № 624/23.07.2019г., постановено по в.гр.д. № 461/2019г. на ОС – Добрич и ВРЪЩА делото на въззивния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

            Определението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                          2.