Решение по дело №24/2021 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Росенка Кирилова Денова
Дело: 20211300200024
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

             Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 17

  

гр. Видин  18.02. 2021 г.

 

                    В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Видинският окръжен съд   наказателно отделение, в  публично

заседание на осемнадесети февруари, през две хиляди и двадесет

и първа година, в състав:

 

         Председател: И. И.

 

      Членове: Л.Л.

 

                      Р.Д.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        при секретаря      А. А.   и в присъствието на прокурора  Л.Ц.,  като разгледа докладваното от СЪДИЯТА Д. ВНОХД №24 по описа за 2021 год. и за да се произнесе съобрази следното:

 

                Производството е образувано по реда на чл.16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции, /ЗПИИСРРПУНПМАС, наричан за краткост в мотивите на решението специалния закон/ за признаване на влязла в сила присъда по наказателно дело с която е наложено едно общо наказание от три години затвор, съставено от най-тежкото наказание от две години и шест месеца затвор и към което се добавя увеличение от една трета от общия сбор на другите наложени наказания, съответно шест месеца затвор, като на  основание чл.93 от Наказателния кодекс на Република Румъния съдът е разпоредил отлагане на изпълнението на присъдата от три години лишаване от свобода, приложена на подсъдимия и налагане на надзор за срок от три години, установен съгласно чл.92, ал1 от НК на Румъния и е установил спазването на съответните задължения по време на надзора. Присъдата е постановена от Окръжен съд Долж, по дело №5372/63/2020година на 17.09.2929 година, влязла в сила на 21.10.2020 година, придружена с Удостоверение по чл.6 от Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на съдебни решения и решения за пробация, издадено от съдебните власти на Румъния и засягащо българския гражданин Б.П.А. с ЕГН **********, роден на *** ***, Република България.

В съдебно заседание представителят на ОП-Видин изразява становище за признаване на присъдата на съдебните власти на Румъния в частта на изпълнение на определените пробационни мерки чрез адаптирането им към българския закон, тъй като са изпълнени изискванията на специалния закон като не са  налице нито една от предпоставките за отказ, както и да се приложи разпоредбата на чл.67, ал.3 от НК, като за такава подходяща се сочи тази по чл.42а, ал.2, т.1 от НК.

Осъденото лице А. не оспорва фактическото и правно основание за признаване на чуждото решение. В съдебно заседание заявява, че са изпълнени всички условия на закона, поради което трябва да бъде признато за изпълнение  решението на румънските съдебни власти в частта на определените пробационни  мерки като се съобразят с тези, уредени в НК на РБ.

 

Окръжният съд, съобразявайки се с искането, събраните доказателства, изразените становища на страните, от фактическа и правна страна приема следното:

С       Удостоверение, именовано сертификат по чл.6 от Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване към съдебните решения и решенията за пробация с оглед надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции е представена за признаване и изпълнение  наказателна присъда №402 от 17.09.2929 година, влязла в сила на 21.10.2020 година, постановена по дело №5372/63/2020година от Окръжен съд Долж, република Румъния, с която на българския гражданин Б.П.А. е наложено едно общо наказание от три години затвор, съставено от най-тежкото наказание от две години и шест месеца затвор и към което се добавя увеличение от една трета от общия сбор на другите наложени наказания, съответно шест месеца затвор, за извършени две престъпления - първото за създаване на организирана престъпна по чл.367 от Наказателния кодекс на Република Румъния и второто престъпление – трафик на мигранти по чл.263 от Наказателния кодекс на Република Румъния. От приложеното удостоверение е видно, че осъденият се е явил лично в съдебно заседание и е сключил споразумение.

На основание чл.93 от Наказателния кодекс на Република Румъния съдът е разпоредил отлагане на изпълнението на присъдата от три години лишаване от свобода, приложена на подсъдимия и налагане под надзор за срок от три години, установен съгласно чл.92, ал1 от НК на Румъния и е установил спазването на съответните задължения по време на надзора, пробация със следните пробационни мерки:

-           Да се яви в пробационната служба Долж на определението от нея дати;

-           Да получава посещения на пробационния съветник, назначени от негов надзор;

-            Предварително да обявява смяната на адреса и всяко  пътуване, което надвишава 5дни, както и  връщането;

-           Да съобщава промяната на работното си място;

-           Да съобщава информация и документи, които позволяват контрол на поминъка му;

-           По време на надзора е наложено подсъдимият Б.П.А. да изпълнява следното задължение:да участва в програма за социална интеграция, водена от Пробационната служба на Долж или организирана в сътруничество с институции в общността, както и

-         По време на срока на надзора подсъдимият Б.П.А. да  полага общественополезен труд за период от 60/шестдесет/дни в институция, подчинена на кметството на Калафат, освен ако поради здравословното си състояние не може да изпълнява тази работа.

Удостоверението е издадено по образец, съгласно Приложение №1 към чл.6 от ЗПИИСРРПУНПМАС,  в писмена форма, придружено от превод на български език, от компетентен орган и отговаря на изискванията, залегнали в разпоредбите на чл.6 от закона.

По силата на Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на съдебни решения и решения за пробация, Република България е сезирана като изпълняваща държава в производството по признаване на решение на чуждестранен съдебен орган  и за изпълнение наложените с този акт пробационни мерки.

Изпратеното в Окръжен съд-гр.Видин удостоверение на румънски език с превод на български език съдържа необходимата информация, съответстваща на данните в приложената присъда, чието признаване се иска. Присъдата е представена на румънски език с превод на български език заедно с мотивите в заверени копия.

Касае се за наказателна присъда за налагане на пробационни мерки, която съгласно нормата на чл.3 ал.1 б.„б” т.3  от  ЗПИИСРРПУНПМАС се явява съдебно решение с наложено наказание „лишаване от свобода”, изпълнението на което е спряно и е заменено с определени за търпене пробационни мерки за определен срок. Актът е на съдебен орган и е за извършени престъпления.

Деянията, осъществени от осъденото лице К.В.В., попадат сред изброените в чл.14 ал.2 от ЗПИИСРРПУНПМАС, поради което не се изисква да е налице двойна наказуемост, т.е. същите деяния да са наказуеми и по българското законодателство. Независимо от това следва да се има предвид, че извършените от подсъдимия Б.А.. деяния се преследват и от българското законодателство.  

В удостоверението и наказателната присъда изрично са описани деянията на осъденият А., а именно: осъждането е за две деяния, реализирани на територията на Република Румъния /издаващата държава/както следва: първото за създаване на организирана престъпна по чл.367 от Наказателния кодекс на Република Румъния – подсъдимият Б.П.А. между 23.05.и 29.05.2019 година, заедно с подсъдимия Я.П. Н. съставляват организирана трансгранична престъпна група, към която се присъединява и подсъдимият М. М. Г., с цел извършване на престъплението трафик на мигранти и второто престъпление – трафик на мигранти по чл.263 от Наказателния кодекс на Република Румъния, като на 29.05.2019година Б.А. с помощта на лодка, управлявана от него е преминал незаконно държавната граница на Румъния  чрез преминаване на река Дунав на км 804.5, като е превозил седем чуждестранни граждани всички от Иран, подробно изброени в присъдата и ги е оставал на румънския бряг, а след като забелязал полицейските органи се върнал на българския бряг.

Посочените деяния се явяват наказуеми чл.321 НК и по чл.159а-159г НК на Република България. Следователно е налице и изискването за двойната наказуемост по чл.14 ал.1 от закона.

Предвид обстоятелството, че осъденото лице Б.П.А. е български гражданин, притежаващ валидна лична карта, с постоянен адрес ***, Република България, съдът прие, че  местоживеенето му се намира на територията на Република  България, т.е налице е една от предвидените предпоставки за признаване на решението с наложените пробационни мерки.

В нормата на  чл.15 ал.1 от ЗПИИСРРПУНПМАС са уредени основанията за отказ от признаване и изпълнение. С оглед данните в удостоверението и наказателната присъда вкл. и другите събрани доказателства, Окръжният съд приема, че не е налице нито една от законопредвидените предпоставки за отказ от признаване и изпълнение на присъдата на румънските съдебни власти.

С оглед изложените фактически обстоятелства и правни изводи, Окръжният съд приема, че трябва да постанови признаване и изпълнение на определените в наказателната присъда пробационни мерки с приложението на чл.5 от ЗПИИСРРПУНПМАС, т.е. чрез адаптирането им към българското законодателство към чл.42а и следващите от НК, с цел упражняване на надзор при изпълнението им.

Съдържанието на представеното удостоверение по чл.6 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС и неговата форма съответстват на изискванията на Рамковото решение №2008/947/ПВР на Съвета от 27.11.2008година за прилагане на принципа на взаимното признаване към съдебни решения и решения за пробация с оглед надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции, чиито изисквания са въведени чрез закона, по който протича настоящото производство, както и на  решението на съда на държавата –членка на Европейския съюз, чието признаване и изпълнение се разглежда.

С оглед фактическите обсстоятелства и правни изводи, съдът приема, че следва да постанови признаване и изпълнение на определените в наказателното решение пробационни мерки, като приложи чл.5 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС, а именно – чрез адаптирането им към  българското законодателство, съгласно нормите на чл.42 и сл. НК, но като съобрази максимално вида и срока на наложените в наказателното  решение  мерки.

Пробационните мерки наложени от румънските власти са общо седем, подробно изброени. В конкретния случай не се касае за налагане на наказание „пробация“, а за пробационен надзор в срока на условното осъждане на лицето, поради което в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.67, ал.3 във вр. с чл.42а от НК, според която в случаите, когато отложеното наказание „лишаване от свобода“ е не по-малко от шест месеца, съдът може да постанови осъденият да търпи една пробационна мярка през изпитателния срок.

Съобразявайки се с нормата на чл.5 от Закона адаптирането да бъде в съответствие с характера и продължителността на наказанията, предвидени в българското законодателство, Окръжният съд намира, че на осъдения Б.П.А. следва да бъде определена определена пробационна мярка по чл.42а, ал.2, т.1 от НК – „задължителна регистрация по настоящ адрес“, за срок от три години, с периодичност на срещите два пъти седмично.

С оглед на изложените фактически и правни изводи, Окръжният съд приема, че следва на основание чл.16 ал.7 т.1 от ЗПИИСРРПУНПМАС, да уважи искането като постанови  признаване и изпълнение на наказателната присъда на румънските съдебни власти с посоченото адаптиране на пробационните мерки.

Водим от гореизложените съображения, окръжният съд

 

                            Р Е Ш И : 

 

ПРИЗНАВА  на основание чл.16, ал.7, т.1 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции, наказателна присъда №402/17.09.2020г. по дело №5372/63/2020, постановена от Окръжен съд Долж, наказателна секция и дела с непълнолетни, на Република Румъния, влязла в сила на 21.10.2020година, с която на българския гражданин Б.П.А. с ЕГН **********, роден на *** ***, Република България е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 3/три/ години, изпълнението на което е спряно и е заменено със седем пробационни мерки за наблюдение за срок от 3/три/ години, които са:

1.Да се яви в пробационната служба Долж на определението от нея дати; 2.Да получава посещения на пробационния съветник, назначени от негов надзор; 3. Предварително да обявява смяната на адреса и всяко  пътуване, което надвишава 5дни, както и  връщането; 4.Да съобщава промяната на работното си място; 5.Да съобщава информация и документи, които позволяват контрол на поминъка му; 6. По време на надзора е наложено подсъдимият Б.П.А. да изпълнява следното задължение:да участва в програма за социална интеграция, водена от Пробационната служба на Долж или организирана в сътрудничество с институции в общността, и 7. По време на срока на надзора подсъдимият Б.П.А. да  полага общественополезен труд за период от 60/шестдесет/дни в институция, подчинена на кметството на Калафат, освен ако поради здравословното си състояние не може да изпълнява тази работа, за деяния, извършени на територията на издаващата държава и непопадащо под юрисдикцията на българските съдилища, като:

ПОСТАНОВЯВА ИЗПЪЛНЕНИЕТО на посочената присъда спрямо Б.П.А. с ЕГН **********, роден на *** ***, Република България, като АДАПТИРА съдържанието на наложената пробационни мерки към чл.42а във вр. с чл.67, ал.3 от НК на Република България и налага на осъдения А. пробационна  мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес“***, Република България, за срок от три години, с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител - два пъти седмично, считано от влизане в сила на настоящото решение.

ПРЕПИС от решението да се връчи на засегнатото лице. 

На основание чл.13 от ЗПИИСРРПУНПМАС разноските по признаването и изпълнението на решението на територията на Република България се поемат от нея като изпълняваща държава.

На основание чл.16, ал.8 от ЗПИИСРРПУНПМАС, след влизане в сила на  решението  незабавно да се направи превод на диспозитива на решението на румънски език, за сметка на ВОС и да се изпрати на компетентния орган на издаващата държавна, на посочения в удостоверението по чл.6 от закона електронен адрес, както и да се изпрати препис от решнеието на министерството на правосъдието.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване или протест пред Апелативен съд-гр.Видин в петдневен срок, считано от днес.

След влизането на решението в сила на решението, да се изпрати на РСИН-Видин, за изпълнение.

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                           2.