Решение по дело №11562/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1174
Дата: 13 февруари 2020 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100111562
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 август 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

13.02.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г.И.

 

Разгледа в съдебно заседание на 16.01.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 11562/18г. и констатира следното:

Предявени са искове от Х. Д. против Агенция „П.И.“ с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумите: 200 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената сума за периода след 13.12.16г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 13.12.16г. ищцата /като водач на МПС-во/ е причинила пътен инцидент и в резултат на това е загинал нейният син /Х. Л./. Обстоятелствата, свързани с посоченото произшествие /в това число и вината на Х. Д./ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/, съответно /при условията на чл. 300 от ГПК/ и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд. Инцидентът е настъпил на участък от пътя /на мост „Макензен“ – с разрушен ограничителен парапет: стоманена предпазна ограда/, стопанисван от ответника.

Главният иск е частично основателен – до размера на сумата 150 000 лева.

Събраният по делото доказателствен материал /писмен и експертен – преценен в съвкупност/ налага извода, че:

Основната причина за настъпване на смъртта на Х. Л. се явява: не самият сблъсък между двете МПС-ва /който е бил причинен виновно и противоправно от Х. Д./, а – последвалото падане на МПС-во на ищцата от необезопасеният мост. По делото е установено, че процесният мост е следвало да бъде ограден /чрез действия на ответника – като субект, натоварен със задължението да стопанисва съоръжението/ с парапет за пешеходци /а не с предпазна мантинела за МПС-ва/. Приетата по делото техническа експертиза обаче /в това число конкретно: обясненията на вещото лице от съдебното заседание/ налага извода, че дори и такава ограда /предназначена за пешеходци, а не за МПС-ва/ би попречила на автомобила да падне от моста /след удара между двете МПС-ва/. С оглед това именно – председателят на състава приема, че по делото е установена причинно-следствена връзка между: липсата на ограда на моста, падането на МПС-во от него и причинената вследствие на това смърт. Такава причинно-следствена връзка би се констатирала /на още по-силно основание/, ако се приеме, че на мястото на моста е следвало да бъде изградена /още изначално/ мантинела /за автомобили/, а не парапет за пешеходци. Именно поради този конкретен извод /и по съображения за процесуална икономия/ в случая не се налага провеждане на производство по чл. 151 от ГПК /във връзка с възраженията на ищцата по молбата й от 20.01.20г./. Евентуалната корекция /допълване/ на съдебния протокол /в посоченият от ищцата смисъл/ на практика не би променила горният извод /който сам по себе си потвърждава тезата на Х. Д./. Няма процесуална пречка /разбира се/ да бъде извършен преразпит на вещото лице пред следващата съдебна инстанция /съответно да бъде ангажирано и допълнително експертно доказателство в същата връзка/ - така евентуалният порок /непълнота/ на съдебния протокол би бил отстранен по друг процесуален ред /без да се налага забавяне на производството по делото – какъвто ефект би настъпил при отмяна на хода по същество и образуване на процедура по чл. 151 от ГПК пред настоящият съд/.

Изложеното налага извода, че бездействието на ответника /да обезопаси надлежно процесното съоръжение – мост/ на практика е довело до настъпване на процесния вредоносен резултат /което позволява да бъде ангажирана имуществената отговорност на Агенцията при условията на чл. 49 от ЗЗД/.

Досежно размера на иска:

Председателят на настоящият съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице смъртен случай – наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е – обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинена смърт/. От друга страна - по делото е разпитан и свидетел, който удостоверява конкретното измерение на процесните неимуществени вреди.

Процесното обезщетение се определя от съда в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД при отчитане на: горните принципни съображения, конкретните събрани по делото доказателства - свидетелски показания /досежно вида и естеството на процесните неимуществени вреди /, възрастта на ищцата, възрастта на загиналия.

С оглед обстоятелството обаче /което е установено при условията на чл. 300 от ГПК с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд/, че основната причина /първопричината/ за настъпване на инцидента /сблъсък на две МПС-ва/ е: противоправното поведение на самата ищца - заявеното обезщетение следва да бъде редуцирано до размера на горната сума.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищцата следва да бъде присъдена и законна лихва върху горната главница за периода след 13.12.16г. /датата произшествието/ доколкото във всяка хипотеза на непозволено увреждане лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Агенция „П.И.“ да плати на Х.Й.Д. ЕГН ********** сумата 150 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/; законната лихва върху тази сума от 13.12.16г. до цялостното й изплащане и  450 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ главният иск за сумата над 150 000 лева.

ОСЪЖДА Х.Й.Д. да плати на Агенция „П.И.“ 75 лева – съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/ и 50 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА Агенция „П.И.“  да плати на адвокат Д. – 4 530 лева адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА Агенция „П.И.“ да плати на СГС 6 000 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: