Решение по дело №284/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 февруари 2024 г.
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20237110700284
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

  325       

гр. Кюстендил, 12.02.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ, в открито съдебно заседание на седемнадесети януари две хиляди двадесет и четвърта година, в следния състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                             ЧЛЕНОВЕ:  АСЯ СТОИМЕНОВА

                                                                                  ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА 

 

с участието на секретар: Лидия Стоилова и в присъствието на прокурора: Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Табакова КАНД № 284 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и            наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на главния секретар на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, гр. София, чрез процесуален представител гл. юрк. И. Драгиева, против решение № 348/05.10.2023г., постановено по а.н.д. № 692/2023г. по описа на Районен съд – Дупница.

В касационната жалба се релевира касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна – „***“ ООД, гр. Дупница, чрез адв. В.С., изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Заключението на представителя на Окръжна прокуратура – Кюстендил е за неоснователност на касационната жалба.

Настоящият състав на Административен съд – Кюстендил, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С оспореното решение, районният съд е отменил като незаконосъобразно наказателно постановление № ДАИ-0000099/01.06.2023г., издадено от главния секретар на ИА „Автомобилна администрация“, гр. София, с което на „***“ ООД, гр. Дупница, за нарушение на чл. 11б, т. 13 вр. с чл. 11в, т. 2 във вр. с чл. 21, изр. 1 от Наредба №36/15.05.2006г. на МТ, на основание чл. 178в, ал. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 (двеста) лв.

От приетите по делото доказателства, районният съд е установил от фактическата страна на спора, че обвинението в АУАН е за това, че на 12.01.2023 г. в психологическа лаборатория № 286 в гр. Д., ул. “***“ № 1 към удостоверение за регистрация № 0112/14.11.2014 г. на „Г.п.з.п.и.д.п.д.И.И.“ ООД, деецът е допуснал до психологическо изследване лицето Г. В. У., който не е включен в списък на лицата, записани за явяване на психологическо изследване на 12.01.2023 г. в лабораторията. Посочените обстоятелства са установени при проверка на същата дата, за което е изготвен Протокол № 387/12.01.2023 г. АУАН е съставен на 04.04.2023 г. на основание чл. 40, ал. 2 от ЗАНН – в отсъствие на нарушителя, като е връчен на Евгени Иванов на 24.04.2023 г. С писмо от 17.03.2023г. деецът е поканен за съставяне на АУАН. Същият се е явил на 29.03.2023 г., но АУАН не е съставен поради отсъствие на служител от органа и е указана дата за съставяне на 03.04.2023г.

С оглед установените фактически обстоятелства, първоинстанционният съд е формирал правен извод за компетентност на актосъставителя и АНО, но нарушаване на процедурата по чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, поради прилагането й без да се налице предпоставките за това. Отделно, съдът е констатирал и непълен реквизит относно нарушената законова разпоредба - посочени са норми от Наредба без изписване на пълното й наименование. Прието е също, че нарушението е описано противоречиво и неточно, като от съдържанието на АУАН и НП не става ясно за какво нарушение е наказано дружеството. По посочените правни доводи съдът е отменил процесното НП.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд е установил правилно фактическата обстановка по спора и при обсъждане в съвкупна преценка на събраните по делото доказателства е стигнал до законосъобразния извод, че обжалваното наказателно постановление е издадено при допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

Както правилно е установил въззивният съд, налице е противоречиво и неточно описание на нарушението, което поставя в невъзможност нарушителя да разбере за какво точно нарушение е ангажирана отговорността му. В случая, отговорността на ответника е ангажирана за нарушение на  чл. 11б, т. 13 вр. с чл. 11в, т. 2 във вр. с чл. 21, изр. 1 от Наредба №36/15.05.2006г. на МТ. Посочените разпоредби визират отговорност за различни нарушения и за различни правни субекти, както правилно е приел и районният съд. Разпоредбата на чл. 11б, т. 13 от Наредбата, повелява, че лицата, притежаващи удостоверение за регистрация за извършване на психологически изследвания отговарят за организацията и провеждането на психологическите изследвания в съответствие с нормативната уредба. Същата разпоредба посочва кои лица носят отговорност. Тя не възлага конкретно задължение, при неизпълнението на което да е налице административно нарушение. Тя въвежда само още един субект на отговорност. След като не създава правило за поведение, не може да бъде нарушена. Отделно, съгласно чл. 11в, т. 2 от Наредбата, психолозите, работещи при лицата, притежаващи удостоверение за регистрация допускат до психологическо изследване само лица, регистрирани за провеждане на психологическото изследване посредством специализирания програмен продукт и включени в списъка за съответната дата. Съгласно чл. 21, изр. 1 от Наредбата, до психологическо изследване не се допускат лица, които не са включени в списъка по чл. 17, ал. 1. Следователно субект на нарушението по чл. 11в, т. 2 във вр. с чл. 21, изр. 1 от Наредбата може да бъде психолог, работещ при лицата, притежаващи удостоверение за регистрация. С отмененото наказателно постановление обаче е ангажирана отговорност на дружеството, съгласно чл. 178в, ал. 4 от ЗДвП. Посочената норма предвижда налагане на глоба или имуществена санкция в размер 200 лева, ако не е предвидено друго по - тежко наказание, на физическо или юридическо лице, което допусне или извърши нарушение на изискванията, определени с наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2, т.е. Наредба № 36/15.05.2006 г.

В случая в наказателното постановление не е посочено в какво качество е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството. Неясното обвинение възпрепятства, както правото на защита на нарушителя, така и упражняването на съдебен контрол за материална законосъобразност на наказателното постановление.

Нарушени са разпоредбите на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, които императивно изискват както в АУАН, така и в НП да се съдържа описание на нарушението. След като такова липсва, само на това основание, процесното НП се явява незаконосъобразно.

 За пълнота, съдът в настоящия съдебен състав, намира за необходимо да отбележи, че не споделя извода на районния съд, че наказващият орган е нарушил правото на защита на наказаното лице да разбере, за какво нарушение е санкционирано, тъй като не е изписал в НП пълния текст на нормативния акт, за който твърди, че е бил нарушен. В тази връзка следва да се посочи, че в обжалваното НП, а и в съставения преди това АУАН, е изписано, че с описаното деяние са нарушени посочените норми от "Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ", като този подзаконов нормативен акт няма друго наименование, същият има едно наименование и то е "Наредба № 36 от 15.05.2006 г., издадена от министъра на транспорта, за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания". Обстоятелството, че това пълно наименование на Наредбата не е изписано в цялост в НП, дори и да представлява процесуално нарушение, в никакъв случай според настоящия състав, не може да бъде квалифицирано като съществено, по причина, че с това е нарушено правото на защита на наказаното лице да разбере, за какво нарушение е санкционирано. Тази наредба е основен нормативен акт, който това наказано лице, осъществяващо дейност в психологическа лаборатория с удостоверение за регистрация, за организиране и провеждане на психологически изследвания на кандидати за водачи на МПС, следва много добре да познава и с който подзаконов нормативен акт се определят изискванията за психологическа годност и условията и редът за провеждане на психологическите изследвания на категориите лица, описани в чл. 1, ал. 1 от същата Наредба.

По изложените съображения, съдът намира, че обжалваното решение като краен резултат е правилно, постановено при правилно приложение на закона, същото не страда от релевираните в касационната жалба пороци и следва да остане в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Кюстендил,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 348/05.10.2023 г., постановено по а.н.д. № 692/2023 г. по описа на Районен съд - Дупница.

Решението е окончателно.

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: