Присъда по дело №1458/2017 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 март 2018 г. (в сила от 18 юни 2018 г.)
Съдия: Иван Манчев Димитров
Дело: 20172230201458
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

  № 49

 

        гр. Сливен,  12.03.2018 година

 

                          В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН съд, наказателно отделение, І-ви наказателен  състав  на дванадесети март, две хиляди и осемнадесета година в  открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН МАНЧЕВ

                                                                

                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: И.Д.

                                                               И.К.

                                                         

 

на секретар Р. Н. и прокурора  КАТЯ СТАМЕНОВА разгледа докладвано от р. съдия  НОХД № 1458  по описа за 2017 г.,

                                     П Р И С Ъ Д И:

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Н.С. роден на *** ***,  жител и живущ ***, българин, бълг. гражданин, със средно образование, женен, пенсионер, не осъждан (рабилитиран), ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на  22.08.2017 год., на път ІІ-66, км. 3,2, общ. Сливен, в лек автомобил „Фолксваген Туран” с рег. № А 7250 МХ, държал акцизни стоки – цигари  марка „Corset super slims lilac100 мм – 240 бр. кутии, на обща стойност 1128 лв., без акцизен бандерол, когато такъв се изисква по силата на закон – чл.28 ал.1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (чл. 28 ал.1 – „Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагал или продават в търговски складове и обекти само с бандерол, залепен върху, потребителската опаковка при условията и по реда на Закона за акцизите и данъчните складове”); чл. 2 т.2 и чл.64 ал.4 от Закона за акцизите и данъчните складове (чл.2 т.2 – „На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия”, чл.64 ал.4 – „Бандеролът се поставя върху потребителската опаковка по начин, от който да е видна обозначената върху него информация и който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване”), и случаят е немаловажен, поради което и на осн. чл. 234 ал. 1 от НК,  във вр. с чл. 54 ал.1 от НК  му НАЛАГА наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА година и ШЕСТ месеца, изпълнението на което на осн. чл. 66 ал.1 от НК ОТЛАГА за изпитателен срок от ЧЕТИРИ години, както и наказание ГЛОБА в размер на 2820 лв., представляваща 2,5  кратния размер на пазарна цена на стоките.

         На осн. чл.234 ал.3 от НК предмета на престъплението  - 240 бр. кутии цигари  марка „Corset super slims lilac100 мм., запечатани в чувал с лепенка В В0094 на ОД МВР – Сливен, находящ се на съхранение в РУ – Сливен,  се отнемат в полза на държавата.   

ОСЪЖДА подс. С.Н.С.  да заплати в полза на държавата направените по делото разноски в общ размер на 82,32 лв., от които 42,32 лв. по сметка на ОД МВР – Сливен и 40 лв.  по сметка на СлРС.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15 дневен срок от днес пред СлОС.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                 СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

        

                                                                                  2.

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

 

към присъда № 49/12.03.2018 г. по НОХД № 1458/2017 г. на СлРС.

Гр. С., 12.04.2018г.

 

РП-С.е внесла обвинителен акт срещу С.Н.С. с обвинение за престъпление по чл. 234 ал.1 пр.2 от НК.

По делото няма предявени граждански искове.

В с.з. прокурорът поддържа обвинението, така както е предявено, пледира за условно наказание  Лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, изпълнението на което на ос. чл.66 от НК да бъде отложено с изпитателен срок от четири години и наказание глоба в 2,5 кратен размер от пазарната цена на акцизните стоки.

В с.з. подс. С.Н.С. лично и чрез своя пълномощник  не се признава за виновен, иска да бъде оправдан.

Съдът прие за установена и доказана следната фактическа обстановка:  

В края на м. август през 2017г. свид. М.С., който работел като разузнавач в сектор Икономическа полиция при ОД на МВР С.получил оперативен сигнал, че под. С. на 22.08.2017г. ще дойде в гр. С., за да закупи цигари без бандерол, които продавал в магазина си, находящ се в гр. Сунгурларе. За да провери сигнала свид. Станчев заедно със свид. Подмолов, който също е полицейски служител организирали наблюдение на входовете на гр. С.и установили, че подс. С. след обяд на 22.08.2017 г. навлязъл в гр. С.с л.а. „Фолксваген Туран” с рег.№ А 7250 МХ . Станчев и Подмолов го последвали със служебния си автомобил и го видели как спира на бензиностанция „Геомекс”, където изчакал друг автомобил. От автомобила слезли възрастен мъж с младо момче и му подали найлонова торба, след което те си тръгнали. Свид. Станчев и Подмолов видели как подс. С. започнал да нарежда кутии с цигари, които вземал от торбата в багажника под кората, след което подкарал автомобила из гр. С.. Подсъдимият бил сам в автомобила. Свид. Станчев и Подмолов  продължили да го следят, като за целта карали след него. Видели как подсъдимият спрял на автокъща, по късно отишъл в кв.К., до железарски магазин, след което напуснал града в посока С.ски Минерални бани. Свид. Станчев се свързал със свид. Б.Б.и Н.К., също полицейски служители, които проверявали автомобили по ГП ІІ – 66 в близост до ресторант „Тунджа”. По това време подс. С. отбил от главня път по локален черен път, който водел към магазин за вещи втора употреба. Свидетелите Станчев и Подмолов през цялото време имали визуално наблюдение върху автомобила на подсъдимия. Обадили се на свид. Борисов къде се намира автомобила на подсъдимия и му казали след като се качи на гл.път да го спрат и да му извършат проверка. Свид. Борисов, заедно със свид. К. спрели автомобила, който бил управляван от подс. С.. Извършили му проверка на документите,поискали да видят резервната гума и пожарогасителя. тогава подсъдимият надигнал кората в багажника на автомобила и им показал, че има цигари без бандерол. Полицейските служители извикали дежурната полицейска следствена група. Подс. С. предал доброволно на дознателя 24 стека цигари марка Corset super slims lilac”, като собственоръчно написал в протокола, че ги закупил за лична употреба. Цигарите били укрити под кората на автомобила и в различни кухини на багажника.

Бил извършен оглед на веществени доказателства относно предадените цигари, които след това били запечатани в чувал с лепенка № В0094 на ОДМВР - С..

По делото била изготвена съдебно-оценителна експертиза, от която е видно, че стойността на държаните от подс. С. 240 броя кутии цигари без акцизен бандерол възлиза на 1128 лева, а дължимият акциз към 22.08.2017 г. бил в размер на 789,36 лева.

Подс.  С.Н.С. е роден на *** ***,  жител и живущ ***, българин, бълг. гражданин, със средно образование, женен, пенсионер, не осъждан (реабилитиран).

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена и доказана въз основа на събраните по делото гласни и писмени доказателства и доказателствени средства разгледани по отделно и в тяхната съвкупност.

Съдът кредитира показанията на разпитаните по делото свидетели- М.С., Г. П., Н.К. и Б.Б.. Посочените свидетели са очевидци на деянието и съобщават за непосредствено възприети от тях факти и обстоятелства. Те са полицейски служители и по професия са задължени да разкриват престъпления. Техните показания са единни, логични и се подкрепят както помежду си така и с останалия доказателствен материал.

Съдът не кредитира показанията на свид. Никола Ж.. Този свидетел е в приятелски отношения с подс. С. и бе доведен от него за разпит.  Показанията му са голословни твърдения и се оборват от показанията на свид. Станчев и Подмолов. Последните са следили подс. С. от навлизането му в гр. С.до спирането му в района на р. Тунджа и не са видели друго лице в автомобила. Свид. Ж., освен посоченото твърди, че деянието е било на 23.08, обстоятелство, което също не е вярно.

 Съдът не кредитира и обясненията на подсъдимия, които също са голословни твърдения неподкрепени с нищо. Чрез тях той се стреми да се оневини. Подс. С. собственоръчно е написал в протокола за доброволно предаване, че цигарите, които между другото лично е предал на полицаите, са негови за лична употреба.

 Даде вяра на заключението на вещото лице, т.к. няма основание за съмнение в неговата безпристрастност и професионална компетентност.

          Въз основа на така установеното от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

По безспорен и категоричен начин се установи, че от обективна и субективна страна подсъдимия С.Н.С.  е осъществил престъпния състав на  чл. 234 ал.1 от НК, като на  22.08.2017 год., на път ІІ-66, км. 3,2, общ. С., в лек автомобил „Фолксваген Туран” с рег. № А 7250 МХ, държал акцизни стоки – цигари  марка „Corset super slims lilac100 мм – 240 бр. кутии, на обща стойност 1128 лв., без акцизен бандерол, когато такъв се изисква по силата на закон – чл.28 ал.1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (чл. 28 ал.1 – „Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагал или продават в търговски складове и обекти само с бандерол, залепен върху, потребителската опаковка при условията и по реда на Закона за акцизите и данъчните складове”); чл. 2 т.2 и чл.64 ал.4 от Закона за акцизите и данъчните складове (чл.2 т.2 – „На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия”, чл.64 ал.4 – „Бандеролът се поставя върху потребителската опаковка по начин, от който да е видна обозначената върху него информация и който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване”), и случаят е немаловажен.

Деянието не е маловажен случай, т.к. не е налице нито едно обстоятелство, което да го прави такъв. За да е деянието такова, то следва от него  да не са настъпили никакви вредни последици, или неговата обществена опасност да е незначителна. Едно деяние представлява маловажен случай, когато степента на засягане на охраняваните от закона обществени отношения е много ниска. Преценката дали дадено деяние следва да се квалифицира, като маловажно е строго индивидуална. Преценящия орган следва да изхожда освен от накърнените обществени отношения, така също и от личността на дееца, на пострадалия, както и от сферата на самите обществени отношения, които се засягат. Необходимо е да се изследват и начина на извършване на деянието, мотивите и подбудите водили дееца при извършването му, не на последно място и отзвука който деянието има в обществото. В процесния случай извършеното от жалбоподателя не е такова.

 Деянието не следва да се квалифицира и като административно нарушение, т.к. стойността на цигарите и сравнително висока.

          Подсъдимият е извършил деянието с пряк умисъл, т.к. е съзнавал обществено опасният му характер, предвиждал е и е искал настъпването на обществено  опасните последици.

          При определяне вида и размера на наказанието съдът се съобрази с всички индивидуализиращи отговорността обстоятелства и наложи на подсъдимия С.Н.С. наказание при условията на чл.54 ал.1 от НК. Като смекчаващо отговорността обстоятелство следва да се посочи чистото му съдебно минало, т.к. той е реабилитиран. Отегчаващи обстоятелства –безкритичността му към извършеното от него деяние и стремежа му да изопачи истината за да се оневини.

Съдът прие, че като отговарящо на степента и тежестта на извършеното престъпление от подс. С. е наказание около и малко над минималния размер предвиден в нормата на чл.234 ал.1 от НК, а именно наказание „Лишаване от свобода” за срок от една година и шест месеца. Съгласно основното наказание съда прие, че следва да наложи и кумулативно предвиденото наказание Глоба, което съразмерно следва да е „Глоба” в размер на 2820 лв., представляваща 2,5 кратния размер на пазарната цена на стоките.

Тъй като няма пречка приложи института на условното осъждане и на осн. чл. 66 ал.1 от НК отложи изпълнението на наложено наказание „Лишаване от свобода” за изпитателен срок от четири години.

Съдът на осн. чл. 234 ал.3 от НК отне в полза на държавата предмета на престъплението240 бр. кутии цигари  марка „Corset super slims lilac100 мм., запечатани в чувал с лепенка В В0094 на ОД МВР – С., находящ се на съхранение в РУ – С..

Това наказание би изпълнило своите специални цели предвидени в нормата на чл.36 от НК и би било справедливо възмездие за извършеното от подсъдимия противоправно деяние.   

Съгласно правилата на процеса подс.С.Н.С. бе осъден да заплати в полза на държавата направените по делото разноски в общ размер на 82,32 лв., от които 42,32 лв. по сметка на ОД МВР – С.направени на досъдебното производство и 40 лв. по сметка на СлРС.

Ръководен от посоченото по-горе съдът постанови своята присъда.

 

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: