Определение по дело №102/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 66
Дата: 8 април 2020 г. (в сила от 8 април 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700102
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

гр.Кърджали, 08.04.2020г.

Административен съд Кърджали, в закрито съдебно заседание на осми април две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря                                

Като разгледа докладваното от съдия Божкова

Административно дело 102/ 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         

Производството е по реда на чл.88, ал.3 от АПК.

Образувано е по частна жалба на В.С.М. от ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение № 2153-08-25/ 12.02.2020 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали. Изложени са съображения за незаконосъобразност на оспорения административен акт поради нарушение на материалноправни норми и административнопроизводствените правила. Оспорват се констатациите в решението на директора на ТП на НОИ – Кърджали за просрочие на жалбата срещу Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица. Твърди се, че този административен акт е връчен на жалбоподателя на 03.01.2020 г., поради което депозираната, на 17.01.2020 г., жалба срещу него е подадена в преклузивния срок по чл.117, ал.2, т.2 от КСО. Посочва се, че при условие, че в известието за доставяне на „Български пощи“ ЕАД с баркод *** е изписана друга дата на получаване, различна от 03.01.2020 г., оспорва истинността на същото. Изразява се становище, че известието за доставяне представлява неистински документ относно изписаната в него дата на връчване. За установяване на посоченото обстоятелство в частната жалба се съдържа искане да се назначи съдебно-графологична експертиза със задача: ВЛ да отговори на въпроса „Изписаната дата 02.01.2020 г. в известие за доставяне на „БП“ ЕАД с баркод ***, изпълнена ли е от В.М. или от друго лице?“.

АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима, като подадена от лице, засегнато от оспорения акт и в 7-дневния срок по чл.88, ал.3 от АПК.

За да се произнесе по частната жалба Съдът взе предвид следното от фактическа страна:

С оспореното Решение № 2153-08-25/ 12.02.2020 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали е оставена без разглеждане, като просрочена, жалбата на В.С.М. от *** срещу Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица и е прекратено административното производство. Горестоящият административен орган е изложил мотиви, че от известие за доставяне *** ставало ясно, че Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица е връчено на адресата по пощата на 02.01.2020 г. Жалбата е подадена на 17.01.2020 г., след изтичане на 14-дневния срок в чл.117, ал.2, т.2 от КСО.

АС – Кърджали намира този извод за правилен, като съответстващ на събраните доказателства и приложимите материалноправни разпоредби.

В нормата на чл.117, ал.5 от КСО е предвидено, че Решенията и съобщенията във връзка с разглеждането на жалбите и исканията се изготвят по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Следователно за надлежното връчване на Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица при ТП на НОИ – Кърджали е приложим реда в чл.61, ал.1 (Доп. – ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 10.10.2019 г.)от АПК. Цитираната норма е със следното съдържание: Административният акт, съответно отказът да се издаде акт, се съобщава по реда на чл. 18а в тридневен срок от издаването му на всички заинтересовани лица, включително на тези, които не са участвали в производството. От своя страна в чл.18а от АПК са предвидени различни начини за подаване на жалби, съответно – за съобщаване на административни актове на техните адресати. Относима в конкретния казус е нормата на чл.18а, ал.8, изр.1-во от АПК, предвиждаща, Когато съобщаването не може да бъде извършено по реда на ал. 1 – 6, то се извършва чрез връчване на последния адрес, посочен от страната, или при липса на такъв – на адреса, на който страната е получавала съобщения или е била призована за последен път в производството. В нормата не е предвидено по какъв начин следва да се извърши връчването, за разлика от чл.61 от АПК в редакцията до измененията в бр.77/ 2019 г. на ДВ. Доколкото не съществува изрична забрана, следва да се приеме, че съобщаването за изготвения акт може да се извърши и по пощата. В случая административният орган е процедирал по този начин, като е връчил административния акт на адресата ( В.М.) чрез „Български пощи“ ЕАД, ***. Пратката е изпратена като препоръчана с известие за доставяне ***. Съгласно чл.6, ал.3 от Закона за пощенските услуги, Пощенските пратки по ал. 1 се доставят: лично на получателите; в пощенските кутии на получателите, поставени на адреса на получаване; в пощенските станции; в други звена от пощенската мрежа; в места или съоръжения, договорени между пощенските оператори и потребителите. А в ал.4 на чл.6 от ЗПУ е предвидено, че Условията за доставянето на пощенските пратки по ал. 1 се определят с общи правила, изготвени от Комисията за регулиране на съобщенията. Съгласно чл.21, ал.1 от ЗПУ,  Пощенските оператори осигуряват равнопоставен достъп на потребителите до точките за достъп за ползване на пощенски услуги и задължително изготвят общи условия на договора с потребителите. Подписване на индивидуални договори с потребителите не е необходимо.

В чл.43, б.“а“ от Общи условия на договора с потребителите  на универсалната пощенска услуга и пощенски парични преводи, извършвани от „ Български пощи“ ЕАД, Условия за доставяне на препоръчани пощенски пратки, пощенски колети и парични преводи е предвидено следното: доставянето на препоръчаните пощенски пратки, пощенски колети и паричните преводи се извършва лично на получателите срещу подпис. Получателят се легитимира с документ за самоличност. За доказване доставянето на препоръчани пощенски пратки, колетни пратки и парични преводи, в служебните формуляри се отразяват трите имена, адрес и ЕГН на получателя. От приложено известие за доставяне се установява, че е вписано името на получателя – В.М., известието е подписано от лицето и е посочена датата на връчване – 02.01.2020 г.

Относно твърдението в частната жалба, че в известието за доставяне невярно е посочена като дата на доставяне на пратката – 02.01.2020 г. съдът взе предвид, че в писмо от „БП“ ЕАД, Кърджали, вх. № 658/ 11.03.2020 г., е посочено, че препоръчана пратка с *** с подател ТП на НОИ – Кърджали е връчена лично на В.С.М. на 02.01.2020 г. срещу подпис, положен в книга, обр.242. Тези данни се потвърждават от изпратено с писмото  заверено копие на тази книга. От приложено към административната преписка, известие за доставяне с баркод *** става ясно, че изпратената пратка е връчена лично на В.М. на 02.01.2020 г., удостоверено с негов подпис. Посочената дата на връчване съвпада с датата на пощенското клеймо, удостоверяващо получаване на пратката в пощенската станция. Поради изложените съобщения АС – Кърджали приема, че връчването на препоръчаната пощенска пратка е надлежно извършено на посочената в известието за доставяне дата. В тази връзка неоснователно се явява искането за назначаване на съдебно-графологична експертиза със задача вещото лице да отговори на въпроса дали датата 02.01.2020 г. е изписана от частния жалбоподател или друго лице. Както беше посочено, събрани са достатъчно доказателства – известие за доставяне, пощенско клеймо върху това ИД, както и заверено копие от книга, образец 242, че препоръчаната пратка е връчена на своя адресат на 02.01.2020 г. Срокът за оспорване на, изпратеното с нея, Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица при ТП на НОИ – Кърджали е 14-дневен – чл.117, ал.2, т.2, б.“б“ от КСО. Този срок, както правилно е прието и в оспореното решение, изтича на 16.01.2020 г. (четвъртък), а жалбата е подадена на 17.01.2020 г. Т.е. един ден след преклузивния срок по – чл.117, ал.2, т.2, б.“б“ от КСО, поради което правилно е била оставена без разглеждане като просрочена. От изложеното следва, че обжалваното Решение № 2153-08-25/ 12.02.2020 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали е законосъобразно, а жалбата срещу него е неоснователна и следва да се отхвърли.

Жалбоподателят не е внесъл държавна такса за оспорването, което е по реда на чл.88, ал.3 от АПК, а не по КСО, поради което следва да бъде осъден да внесе държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на АС – Кърджали.

Водим от изложените мотиви и на основание чл.88, ал.3 от АПК, Административен съд – Кърджали

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

          Отхвърля жалбата на В.С.М. от *** срещу Решение № 2153-08-25/ 12.02.2020 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е оставена без разглеждане жалбата Разпореждане № ***/ *** г. на ръководител на осигуряването за безработица при ТП на НОИ – Кърджали.

          Осъжда В.С.М. с ЕГН ********** и адрес: *** да внесе държавна такса в размер на 10 лв. (десет лева) по сметка на АС – Кърджали в Обединена Българска банка АД, клон Кърджали, Банков код: ***, Банкова сметка: ***.

          Определението е окончателно.

 

                                                                         Съдия: