Решение по дело №1371/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 267
Дата: 7 март 2022 г.
Съдия: Марияна Димитрова Ширванян
Дело: 20217050701371
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№........................................... 2022г.,  гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Десети състав,

в публично заседание на двадесет и трети февруари 2022г.,

в състав:

                                                     Административен съдия: Марияна Ширванян

                                                           

            при секретаря Пенка Михайлова

като разгледа докладваното от съдия Марияна Ширванян

адм. дело № 1371 по описа на съда за 2021г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето /ЗЗдр/ вр. чл.145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба вх. № на НЕЛК от 25.06.2021г. на Н.А.Н. срещу ЕР № 1212 от зас. № 110/ 15.06.2021г. изд. МЗ-НЕЛК, с което е отменя ЕР на ТЕЛК по оценка на работосп. и СИ и изд.ново и  потвърждава по останалите поводи ЕР на ТЕЛК към УМБАЛ „Св.Марина“ № 0874 от 01.03.21г. Решението е оспорено само в частта, в която е определена датата на инвалидизиране 29.10.2020г.

Жалбоподателят лично в жалбата и в подадени в хода на делото молби и чрез процесуален представител сочи, че при издаване на решението не е съобразена Епикриза от 03.06.2020г. на МБАЛ „Св.Марина“ съгласно която параноидното му личностово разстройство е от 03.06.2020г. или от 20.05.2020г. Намира, че следвало по отношение на заболяването му да се приложи чл.70, ал.3 от НМЕ и да се вземе начална дата на инвалидизацията 13.07.2018г. – денят, в който спрял да работи, поради заболяването му, а при евентуалност – датата 12.03.2020г. – денят, в който е освидетелстван с диагнозата – параноидно личностово разстройство или датата на експертизата – 20.05.2020г. или 03.06.2020г. – датата на експертизата на МБАЛ „Св.Марина“ .

В уточняваща жалба с.д.10232/07.07.2021г. сочи, че жалбата срещу решението на НЕЛК е в срок. Намира, че заболяването му е по чл.69, ал.4 от НМЕ и иска да му се определи пожизнен срок на инвалидността. Иска в решението на НЕЛК да бъде посочена дата на инвалидизирането 23.02.2008г.

В уточняваща жалба с.д. 11291/27.07.2021г. иска началната дата на инвалидизирането да бъде установена на 20.05.2020г., когато му е поставена диагноза налудно разстройство.

Ответникът в писмено становище с.д. 10759/15.07.2021г. изразява становище за неоснователност на жалбата. Намира, че при постановяване на оспорения акт са съобразени спецификите на здравословното състояние на г-н Н. и, че е даден мотивиран отговор на възраженията му и моли за отхвърляне на жалбата и присъждане на юрисконсултксо възнаграждение.

Заинтересованите страни Национален осигурителен институт, Агенция за хората с увреждания, Агенция за социално подпомагане  и Национална здравна осигурителна каса не изразяват становища по жалбата.

След като разгледа оплакванията, изложени в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на задължителната проверка по чл.168 от АПК, административният съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, в частта относно началната дата на инвалидизацията  е подадена от лице с активна процесуална легитимация, в срок и в предвидената форма и е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на проверка в настоящото производство е ЕР № 1212 от зас. № 110/ 15.06.2021г. изд. МЗ-НЕЛК, с което е отменя ЕР на ТЕЛК по оценка на работосп. и СИ и изд.ново и  потвърждава по останалите поводи ЕР на ТЕЛК към УМБАЛ „Св.Марина“ № 0874 от 01.03.21г. Оспореният акт е издаден от компетентен орган в предвидената форма и при спазване на процесуалните правила по издаването му, поради което е валиден акт, годен за съдебна проверка.

В оспореното решение е отменен установеният процент на инвалидност 50% в ЕР на ТЕЛК към УМБАЛ „Св.Марина“ № 0874 от 01.03.21г. и е установена инвалидност по причина „Общи заболяване“ – 80% трайно намалена работоспособност с дата на инвалидизиране 29.10.2020г.

Водещата диагноза е установена като „параноидно разстройство на личността“ F60.0. Посочено е общо заболяване: Параноидно разстройство на личността с чести декомпенсации, параноидна ангажираност, импулсивност, кверулантни прояви, емоционално-волева неустойчивост, значителни затруднения в социалната адаптация.

Решаващият орган е посочил, че постановява решението по документи на основание чл.50 от ПУОРОМЕРКМЕ. Констатирал е, че в приложената медицинска документация в МЕД е представена Епикриза от Първа психиатрична клиника, съдебна психиатрия пре УМБАЛ „Света Марина“ гр.Варна, в която г-н Н. е постъпил за съдебно-психиатрично освидетелстване от 07.05.2020г. до 03.06.2020г. уточнена стационарна диагноза: Параноидно личностово разстройство. Обективиран е следния психичен статус: вътрешно леко напрегнат и мнителен, ориентиран всестранно, леко ускорен по темп мисловен процес, на моменти обстоятелствен, като в съдържанието персистира себеотносно тълкуване на реални житейски ситуации. В МЕД е представена и Епикриза от ДПБ Карвуна, в която г-н Н. е лекуван стационарно от 30.06.2020г. до 30.09.2020г. с окончателна диагноза: Параноидно личностово разстройство.

При горните констатации НЕЛК е приел, че се касае за Параноидно разстройство на личността с чести декомпнсации, възбидни кризи, емоционално-волева неустойчивост и импулсивност, параноидна ангажираност, кверулантни прояви, значителни затруднения и социална адаптация, състояние, което обуславя 80% ТНР, на основание т.1.2, р.6, ч.2 от Наредбата за медицинската експертиза – НМЕ/2020, код по МКБ - F60.0. Срокът на инвалидността е определен на три години.

За да разреши спора съдът е приел заключение по Съдебно психиатрична експертиза. Съгласно заключението, което съдът кредитира като обективно и компетентно дадено по отношение на г-н Н. са налице данни да Параноидно разстройство на личността, като констатираното от вещото лице заболяване съответства на възприетото от ТЕЛК. Вещото лице е посочило, че проявите на личностовото разстройство започват след 18-годишна възраст и продължават в зряла възраст. Вещото лице е посочило, че в практиката е прието датата на инвалидизацията да съответства на датата на първоначалния документ, както е в конкретния случай.

Съдът намира, че съставът на ТЕЛК, съответно НЕЛК, обосновано от медицинските документи приложени в хода на експертизата е установил водещото заболяване на г-н Н.. Данните подкрепени и от заключението на СМЕ сочат на параноидно разстройство на личността.

 

Спорът между страните е формиран съгласно първоначално подадената жалба за датата на инвалидизирането на г-н Н. и съгласно допълнително подадената уточняваща молба с.д. с.д.10232/07.07.2021г.  за срока на действие на инвалидизирането.

Съгласно чл.70, ал.1 от Наредбата на медицинската експертиза (НМЕ) датата на инвалидизиране се определя, когато се определя процент трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане). В разпоредбата на чл.70 от НМЕ са посочени правилата за определяне на датата на инвалидизиране. Тези правила поставят определянето на датата на инвалидизирането в зависимост от настъпването на конкретни факти. Констатацията за настъпването на конкретния факт или наличието на конкретно посоченото в разпоредбата обстоятелство определя и приложимата към датата на инвалидизацията конкретна разпоредба на чл.70, ал.2 до ал.5 от НМЕ.  Така когато лицето:

- е било във временна неработоспособност и е преминало непосредствено в инвалидност, за дата на инвалидизиране се приема денят, от който е приключила временната неработоспособност по болничните листове.

- поради увреждането си е трудоустроено на работа с по-ниска квалификация, за дата на инвалидизиране се приема датата на преминаване на лицето на тази работа. Това обстоятелство се установява по наличната медицинска документация и документите за трудов стаж.

- не е ползвало отпуск по болест или не е осигурено, датата на инвалидизиране се определя въз основа на медицинските документи и здравословното му състояние при освидетелстването. Когато липсва медицинска документация и здравословното състояние на лицето не дава достатъчно основание, за дата на инвалидизиране се определя датата на издаване протокола на ЛКК.

- работи или се намира в платен или неплатен отпуск, за дата на инвалидизиране се определя датата на освидетелстването.

Датата на инвалидизиране може да бъде по-късна от датата на освидетелстването само когато лицето е било в отпуск по болест и се е явило за освидетелстване преди изтичането му.

В случая е безспорно между страните, че г-н Н. не е бил във временна неработоспособност преминала непосредствено в инвалидност, не е бил трудоустроен на работа с по-ниска квалификация поради увреждането си, не е ползвал отпуск по болест и не е бил осигурен, не е работил и не е бил в платен или неплатен отпуск и не е имало създадени медицински документи установяващи развитието на състоянието му преди датата на която му е издадено медицинското направление за ТЕЛК № 20201029000455/29.10.2020г. от личния лекар на г-н Н..

При тези факти, т.е. при липсата на данни за наличие на което и да е от посочените условия и при констатацията, че липсва медицинска документация създадена във времето и отразяваща развитието на здравословното състояние на г-н Н. преди да му бъде издадено медицинското направление за ТЕЛК № 20201029000455/29.10.2020г., за дата на инвалидизиране се определя датата на издаване протокола на ЛКК. В конкретния случай не е издаден протокол от ЛКК, поради особения трудов статут на лицето – то не полага труд. Първият създаден съгласно изискванията на НМЕ и отговарящ на изискването за медицинска документация относно установяването на трайна неработоспособност документ е медицинското направление за ТЕЛК и правилно тази дата е посочена като дата на инвалидизацията на г-н Н..

Неоснователни са доводите на г-н Н. за установяване на различна дата на начало на инвалидността. В НМЕ не е предвидено за начална дата на инвалидността да бъде приета датата посочена в епикриза или в съдебната експертиза изготвена за целите на процес различен от съдебното оспорване на решението на НЕЛК. Поради липса на доказателства, които г-н Н. да е събрал и представил, както пред ТЕЛК, така и пред НЕЛК относно това, че е полагал труд по трудово правоотношение и, че е бил трудоустроен не може да се приложи чл.70, ал.3 от НМЕ и да се вземе начална дата на инвалидизацията 13.07.2018г. – денят, в който спрял да работи, поради заболяването му.

Съдът намира, че са неотносими към оспорения административен акт в частта за датата на инвалидността доказателствата относно водените срещу г-н Н. наказателни производства, както и доказателствата, на които разпоредбите на чл.70, ал.2 до 5 от НМЕ не придават правно значение, поради което и не ги обсъжда.

Искането на г-н Н. направено за първи път в с.д.10232/07.07.2021г. да му бъде определен пожизнен срок на инвалидността е недопустимо за разглеждане. Така направеното искане е след изтичане на срока за оспорването на решението на НЕЛК, а и е в противоречие с първоначално заявеният предмет на спора – видно от жалбата на г-н Н. срещу решението на НЕЛК същият изрично е посочил: „Не обжалвам срока 3 години и 80те% инвалидност, моля съда да не се произнася дали е законосъобразно.“ Предвид изложеното съдът не следва да се произнася по така направеното искане, поради което прекратява производството в тази част.

Направено е искане от процесуалния представител за присъждане на юрисконсултско възнаграждение по делото, което с оглед определението за освобождаване на г-н Н. от такси е разноски по спора е неоснователно.

Водим от горното и на основание чл.172, ал.2, пр.второ от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването по жалбата вх. № на НЕЛК от 25.06.2021г. на Н.А.Н. срещу ЕР № 1212 от зас. № 110/ 15.06.2021г. изд. МЗ-НЕЛК, с което е отменя ЕР на ТЕЛК по оценка на работосп. и СИ и изд.ново и  потвърждава по останалите поводи ЕР на ТЕЛК към УМБАЛ „Св.Марина“ № 0874 от 01.03.21г.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен административен съд.

СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

apis://desktop/uid=*********?0Анотирана съдебна практика