Решение по дело №421/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 септември 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700421
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

383

Гр. Перник, 21.09.2020 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р ОД А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЕРНИК, касационен състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                              ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                            ЛОРА СТЕФАНОВА

 

          при секретаря АННА МАНЧЕВА и с участието на прокурор БИСЕР КОВАЧКИ от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Лора Стефанова КАНД № 421/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Областна дирекция „Земеделие“ – Перник против Решение № 142/14.04.2020 г., постановено по АНД № 1938/2019 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е отменено наказателно постановление № 41/11.11.2019 г., издадено от директора на Областна дирекция „Земеделие“ – Перник, с което на „****“ ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Р., ул. ****, представлявано от Й.Г.Х.на основание чл. 19, ал. 2 и чл. 23, ал. 2 от  Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника/ЗРКЗГТ/ е наложена имуществена санкция в размер на 150 лв. за нарушение по чл. 11, ал. 1 от ЗРКЗГТ.

Изложени са съображения за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона и съществено нарушение на процесуалните правила. Посочено е, че районният съд необосновано е приел, че административно-наказателното производство е образувано след изтичане на срока по чл. 34 от ЗАНН и че АУАН и НП не отговарят на изискванията за реквизити, посочени респективно в чл. 42 от ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН, като по този начин е приложил неправилно цитираните разпоредби. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното съдебно решение и да потвърди наказателното постановление.

Ответникът -  „****“ ЕООД - гр. Р. в срока по чл. 213а, ал. 1 от АПК е депозирал писмен отговор, в който е оспорил касационната жалба. Обосновал е становище за правилност на обжалвания съдебен акт. Искането към касационния състав е да го остави в сила.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован – не е изпратил представител.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, чрез адвокат Д., оспорва жалбата. Моли решението на Районен съд – Перник да бъде оставено в сила. Заявява претенция за присъждане на направените съдебни разноски.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура Перник дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да остави в сила обжалвания съдебен акт.

          Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е неоснователна.

          След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящия касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, при надлежно сезиране, поради което е валидно и допустимо.    

          Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

За да го постанови, Районен съд – Перник е приел, че на 08.11.2019 г. „****“ ЕООД е подал заявление в Областна дирекция „Земеделие“ – Перник за регистрация на придобитата в собственост на 21.03.2016 г. горска техника - комбиниран багер, марка и модел: JCB 3CX, с номер на рама: ****. На място на заявителя е съставен акт за установяване на административно нарушение № 00090/08.11.2019 г. за извършено нарушение по чл. 11, ал. 1 от ЗРКЗГТ, който е подписан от съставителя, един свидетел и нарушителя и е предявен и връчен на последния. Той е възразил за неспазване на срока по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения акт  директорът на Областна дирекция „Земеделие“ – Перник е издал НП № 41/11.11.2019 година,  с което на основание с чл. 19, ал. 2 ЗРКЗГТ е наложил на „****“ ЕООД - гр. Р., имуществена санкция в размер на 150 лева, за това, че в 30-дневен срок от придобиването на собствеността по силата на договор за покупко – продажба, сключен на 21.03.2016 г. върху горска техника – комбиниран багер, марка и модел: JCB 3CX, с номер на рама: ****, година на производство: 1997, не я  е регистрирал. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 11,  ал. 1 от ЗРКЗГТ.

При така установеното от фактическа страна, районен съд е приел, че административно-наказателното производство е недопустимо, тъй като към датата на съставяне на АУАН № 00090/08.11.2019 г., едногодишният давностен срок по чл. 34, ал. 1, изр. 2, предл. второ от ЗАНН е изтекъл. Достигнал е и до извода за второ допуснато съществено нарушение на процесуалните правила – неспазване на срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, с което е лишил нарушителя от възможност да изрази писмените си възражения от съставения АУАН пред административно-наказващия орган.

          Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че решаващият съд при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила и е приложил правилно закона. Обоснован и в съответствие със закона е изводът му за допуснати от административно-наказващия орган съществени нарушения на процесуалните правила.

Настоящият касационен състав споделя становището за неспазване на срока по чл. 34, ал. 1, изр. 2-ро, пр. първо от ЗАНН. Нормата предвижда, че не се образува административно-наказателно производство, ако е изтекла една година от извършване на нарушението. Съгласно чл. 36, ал. 1 от ЗАНН административно-наказателното производство се образува със съставяне на акт за установяване на административно нарушение. В настоящия случай това е станало на 08.11.2019 г.

Административното нарушение, за което е образувано административно-наказателното производство е квалифицирано по чл. 11, ал. 1 от ЗРКЗГТ. Посочената норма предвижда задължение за собствениците на самоходна техника с мощност на двигателя над 10 kW, несамоходни и стационарни машини, съоръжения, инсталации и апарати, използвани в земеделието и горите и машини за земни работи да ги регистрират, в 30-дневен срок от придобиване на собствеността в съответната Областна дирекция „Земеделие“ по адреса на търговската регистрация – за юридически лица и еднолични търговци.  

В настоящия случай „****“ ЕООД, по силата на договор за покупко-продажба, на 21.03.2016 г. е придобил в собственост горска техника – комбиниран багер, марка и модел: JCB 3CX, с номер на рама: ****, година на производство: 1997. Заявление за регистрацията и е подал в ОДЗ – Перник на 08.11.2019 г., на която дата този факт е станал известен и на компетентните контролни органи.

При това положение правилни и основани на приложимия закон са изводите на районния съд за недопустимост на образуваното административно-наказателно производство. В подробно и задълбочено е обсъдено защо подобен порок съставлява абсолютно и самостоятелно основание за отмяна на процесното наказателно постановление, като завършващ едно недопустимо образувано производство акт. Мотивите на решаващият съдебен състав се възприемат изцяло от касационния съд. Конкретни доводи в жалбата, които да подлежат на обсъждане, не са изложени, поради което и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК настоящият състав препраща към мотивите на първата съдебна инстанция.

Неоснователни са и оплакванията в касационната жалба за неправилно приложение на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Съгласно чл. 44, ал. 1 от ЗАНН освен възраженията при съставяне на акта в тридневен срок от подписването му, нарушителят може да направи и писмени възражения по него. По делото е безспорно установено, че процесното наказателно постановление е издадено на 11.11.2019 г., въз основа на акт за установяване на административно нарушение, съставен и подписан на 08.11.2019 г. В АУАН е вписано възражение, но НП е издадено преди изтичането на тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН за депозиране на допълнително писмено такова. По този начин административно-наказващият орган не е осигурил възможност, нарушителят да упражни предвиденото в чл. 44, ал. 1 от ЗАНН процесуално право за представяне на писмени възражения във връзка с образуваното административно наказателно производство. Така, санкционираното лице е било лишено от възможността да изложи обосновано, в писмен вид, пред административно-наказващия орган възраженията си във връзка със съставения срещу него АУАН. Затова правилно районният съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство е допуснато процесуално нарушение, което е довело до ограничаване правото на защита на нарушителя.

Предвид гореизложеното, настоящият касационен състав намира че обжалваното съдебно решение е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила

С оглед изхода на делото в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 100 лв.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1, изр. второ от ЗАНН настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 142/14.04.2020 г., постановено по АНД № 1938/2019 г. по описа на Районен съд – Перник.

ОСЪЖДА Областна дирекция „Земеделие“ Перник, с административен адрес гр. Перник, пл. „Кракра Пернишки“ № 1, Синдикален дом, ет. 8, да заплати на „****“ ЕООД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление гр. Р., ****, представлявано от Й.Г.Х.– управител, съдебни разноски в размер на 100 /сто/ лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                 2./п/