Определение по дело №679/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 896
Дата: 20 май 2019 г.
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20192100500679
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е    № 896  

                                    

 

 

                                   град Бургас , 20.05. 2019 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   закрито      заседание  

на .............20.05……..през

две хиляди и  деветнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена Върбанова        

                                                  мл.с. Марина Мавродиева                                                 

                                                                                             

при  секретаря …………….      като   разгледа  докладваното

от.съдията  М.Карастанчева.в.гр.д. №  679     по описа  за

                    2019 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на „Профи кредит България“ЕООД-гр.София–ищец  по гр.д. № 417/2018 год. по описа на Районен съд-Средец против решение № 14/07.03.2019 год. постановено по същото дело  ,с което е частично са отхвърлени исковите претенции  срещу длъжника по договора за потребителски кредит от 28.06.2016 г. Д.И. *** –за сумите над уважения размер от 336 лв. до претендирания размер от 843 лв. ,за която сума е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 238/2018 г.***.

                                               Въззивникът   изразява недоволство от решението в атакуваната част , като счита същото за неправилно и  необосновано,в нарушение на материалния закон .

                                                Обосновават се подробни съображения против  изводите на първоинстанционния съд  за нищожност на клаузите по договора за потребителски кредит ,уговарящи дължимите договорно възнаграждение и възнаграждение по сключеното между страните споразумение  за представяне на пакет от допълнителни услуги –като противоречащи на добрите нрав и заобикалящи императивни правни норми на закона на осн.чл.19 ал. 4 от ЗПК,както и че процесния договор не отговаря на изискванията на чл. 11 ал. 1 т. 10 от ЗПК и уговорените ГЛП и ГПР се явяват неравноправни клаузи –такива ,на които длъжникът не е можел да влияе.

                                      Подробно се излагат аргументи ,че договорът отговаря на императивните изисквания на чл. 11 ал. 1 т. 10 от ЗПК-съдържа всички необходими реквизити  на такъв тип договор ,сключен е след постигане на съгласие на насрещните волеизявления на страните  по основните му елементи;към момента на подписването му всички полета на предоставения му европейски формуляр  са попълнени от страна на ответника ,в това число  и параметрите на кредита ,включително и данните за закупения пакет допълнителни сметки /за който  ответникът е бил наясно ,че не е условие за подписването на договора/.Към момента на подписването на договора ответникът е бил наясно  каква е общата сума ,която ще трябва да върне  и се е съгласил с всички клаузи с необективирането на желанието да се откаже от договора-каквата възможност му е дадена в чл.7.1 от ОУ към договора.

                                      Излагат се подробни доводи  и във връзка  със заключението на съда ,че договорената възнаградителна лихва не отговаря на законовите ограничения .Доколкото  в отношенията между страните действа принципът на свободно  договаряне /чл.9 ЗЗД/,се подчертава ,че  по своя воля  страните са се съгласили да сключат процесния договор с годишен лихвен процент от 41,17% и ГПР в размер на 49,88 % -за което ответницата се е съгласила още  на преддоговорния етап  и с подписването на договора /от който е можела да се откаже/.Итъй като параметрите на добрите нрави не могат да се излекат по тълкувателен път ,ответницата е следвало  да посочи  кои конкретно добри нрави са нарушени ,каквото позоваване в случая липсва .Съгласно критериите за поведение ,установени в обществото по отношение на лихвените проценти по потребителските кредити от небанкови институции ,уговорения лихвен процент от 41,17% и ГПР в

                                                                                                       2.

               размер на 49,88 % не противоречи на добрите нрави според въззивника . Няма пречка страните да уговарят  и възнаградителна лихва  или неустойка над размера на законовата лихва  и тяхната свобода на договаряне не е ограничена от разпоредбата на чл.10 ал.2 от ЗЗД. Към момента ,предвиден за плащане на вноските,включващи и възнаградителна лихва ,размерът на законната лихва е бил 10 %, а петкратния й размер – 50 %.Следователно в конкретния случай не е нарушена нормата на чл. 19 ал. 4 от ЗПК ,като ГПР не надхвърля петкратния размер на законната лихва по просрочените вземания през целия период на кредита-следователно не е нарушение на законовото изискване ,както и на добрите нрави ,като уговореният размер на „оскъпяване“ на заетите парични средства  не противоречи на добрите нрави ,тъй като  не злепоставя интереса на икономически по-слабата страна в облигационното отношение.

                                      Счита се  за необснователно и недокано твърдението  в отговора на исковата молба ,че уговореното в процесния договор възнаграждение по сключеното между страните споразумение за предоставяне на пакет от допълнителни услуги  ,е нищожно ,поради заобикаляне на закона ,като в тази връзка също се излагат подробни доводи .Подчертава се ,че  ответницата  е била запозната с параментрите на желания кредит и е имала възможност още преди подписването на договора да прецени дали отговорат на финансовите й възможности .Приела е по свое усмотрение  сключването на споразумение за предлагане на допълнителни услуги,което е предоставено  на личната й преценка .Дадена е възможност на длъжника   по силата на чл.7.1 от ОУ  да се откаже от договора ,без да дължи неустойка ,което ответницата не е направила.Затова се счита ,че клаузите ,определящи задължението за заплащане на допълнителния пакет услуги , не са недействителни и не противоречат на добрите нрави .Сключването на подобно споразумение  за предоставяне на допълнителни услуги   по избор на потребителя зависи единствено от неговата воля  и в процесния случай ответникът е пожелял  да го закупи ,което не е свързано с дейността на кредитора по кредита .Предоставянето на допълнителни услуги всъщност гарантира спокойствието на длъжника и възможностите му да се справи с всяка неблагоприятна ситуация  , а кредиторът предлага  и реално отпуска  кредити и без такъв пакет –т.е. сключването на споразумение не е задължително условие за отпускане на кредит  и предлаганите допълнителни услоги не са пряко свързани с договора за кредит.,поради което   и законодателят е извадил разходите за такива допълнителни услуги от общите разходи по кредита.Предоставянето на такива допълнителни услуги ,свързани с договора за кредит ,е легално уредено в чл.10а ал. 1 ЗПК.В обхвата на общите разходи по кредита ,които следва да се отчитат при формирането на ГПР ,попадат разходите за допълнителни услуги ,но само в случаите ,когато получаването на  такива допълнителни услуги е задължително условие  за сключване на договора.В процесния договор   обаче изрично е посочено ,че изборът и закупуването на пакет с допълнителни услуги  не е задължително условия за получаването на кредита,поради което разходите на потребителя в тази връзка не представляват част от общите разходи  по вредита и не следва да се отчитат при изчисляването на ГПР,т.е. дължимото за тези допълнителни услуги  възнаграждение  е отделно  и независимо  от цената на самия кредит ,респ.не следва да се включва при изчисляване на ГПР и не противоречи на чл.19 ал. 4 ЗПК. 

                                            Моли се за отмяната на решението в атакувата отхвърлителна част и постановяване на ново ,с което се уважи изцяло  исковата претенция,до предявения размер   .

                                               Въззивната   жалба е допустима, подадена в законовия срок и отговарящи на изискванията на чл.260-261 от ГПК

                                                Писмен отговор по реда на чл. 263 ГПК не е депозиран от  въззиваемия ответник .

                                                    Като има предвид горното и на осн.чл.  267 ГПК ,Бургаският окръжен съд

 

 

 

 

                                               О   П   Р   Е   Д   Е   Л     И :

 

 

 

                                                                                                       3.

 

 

                                               ВНАСЯ  делото в открито съдебно заседание и го насрочва за 12.06.2019 г. от 10,10 часа ,за която дата да се призоват страните .

                                               ПРЕПИС от настоящата определение да се връчи на страните .

                                               ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  не подлежи на обжалване .

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                            2.