Решение по дело №1811/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Тодор Георгиев Попиванов
Дело: 20201320101811
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е № 17

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр. Видин, 11.02.2021г.

 

  Видинският районен съд, пети граждански състав, в публично заседание, на четиринадесети януари, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:             

 

                                           Председател : Тодор Попиванов

при секретаря П.Каменова, като разгледа докладваното от съдия Попиванов гр. дело № 1811 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е брачен иск, с правно основание чл. 49, ал.1 от Семейния Кодекс /СК/ от К.Д.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, против Г.П.Г., ЕГН **********, с адрес: ***.  

Обстоятелствата, от които произтичат претендираните права са наличието на сключен между страните на 17.06.2000г. граждански брак с акт за граждански брак от 17.06.2000г., изд. от община Видин, обл.Видин, от който брак имат едно дете, което е  навършило пълнолетие. Поддържа се, че страните са във фактическа раздяла от 2013 година, както и че не живеят като семейство и не поддържат семейни и брачни отношения. Поради това ищцата счита, че е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака й с ответника.

Иска се от ищцата, съдът да постанови решение, с което да прекрати гражданския брак, сключен между страните с развод, без да се произнася по въпроса за вината; не претендира издръжка след прекратяване на брака; заявява, че страните нямат семейно жилище, което да се предоставя; желае след прекратяване на гражданския брак да продължи да носи брачното си фамилното име Г.. Заявява, че страните не са придобивали движимо или недвижимо имущество по време на брака си и не спорят за такова.

Иска допускане на един свидетел при режим на довеждане.

В срока за отговор на исковата молба ответникът не е подал писмен отговор, не е взел становище по предявения иск и не е правил доказателствени искания.

Не са налице са обстоятелства, които се признават от ответната страна и които не се нуждаят от доказване.

Съдът е указал доказателствената тежест на страните: че в тежест на ищцата е да докаже, че страните са сключили граждански брак; че страните се намират във фактическа раздяла и че не поддържат съпружески отношения, както и останалите обстоятелства, които обуславят дълбоко и непоправимо разстройство на гражданския брак, сключен между страните.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

             Страните са сключили граждански брак на 17.06.2000г. в гр.Видин, за което е съставен акт за граждански брак № /не се чете/ от 17.06.2000г., изд. от Община Видин.

   Разпитаният по делото свидетел В.М. установява, че първоначално съпрузите живели в ж.к.“Гео Милев“ в гр.Видин, а в последствие се разделили, като ответникът заминал за чужбина, а ищцата се преместила да живее в гр.София, а също - че страните са разделени от 8 години.

   Съдът намира от правна страна следното: Предявеният иск за прекратяване на гражданския брак, сключен между страните е основателен и доказан: Установената фактическа обстановка – че страните се намират в фактическа раздяла - обуславя липса на общи имуществени и неимуществени отношения между съпрузите, а установеното обстоятелство – че раздялата трае сравнително продължителен период от време – повече от 8 години - че не може да се очаква заздравяване на брака им. Относно причините за разстройството на брака, съдът намира, че същото е по обективни причини, които не могат да се вменят във вина на страните, а и такава не се претендира.

Издръжка между съпрузите за бъдеще време не следва да се пресъжда, тъй като нито една от тях не претендира такава. С оглед желанието на ищцата - след прекратяване на брака да продължи да носи брачното си фамилно име Г. и липсата на възражение от страна на ответника, не следва да се постановява промяна на фамилното име на жената. Семейно жилище не следва да се предоставя, тъй като страните нямат такова.

Страните нямат имуществени претенции помежду си, поради което съдът не следва да се прознася по този въпрос.

Окончателната държавна такса, съдът определи на 40 /четиридесет/ лева следва да се понесе от страните по равно, а останалите разноски остават така, както са направени.

Воден от горните съображения, съдът

 

                                       Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА с развод гражданския брак между К.Д.Г., ЕГН **********, с адрес: *** и Г.П.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, сключен на 17.06.2000г. в гр.Видин, за което е съставен акт за граждански брак № /не се чете/ от 17.06.2000г., изд. от Община Видин, без да се произнася по въпроса на вината.

След прекратяване на брака съпрузите няма да си дължат издръжка един на друг.

След прекратяване на брака, жената ще продължи да носи брачното си фамилно име Г..

Семейно жилище – не се предоставя.

Страните нямат общо придобито по време на брака си движимо и недвижимо имущество и нямат имуществени спорове.

ОСЪЖДА К.Д.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на РС - Видин окончателна държавна такса в размер на 20 /двадесет/ лева.

ОСЪЖДА Г.П.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на РС - Видин окончателна държавна такса в размер на 20 /двадесет/ лева.

 

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред ВОС в двуседмичен срок от му на страните.

 

 

 

 

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: