Решение по дело №654/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 272
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Вергиния Събева Еланчева
Дело: 20195140200654
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                                                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер

 

     Година

22.07.2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                             

 

състав

 

На

16.07.

                                                            Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                                              Председател

Вергиния Еланчева

 

                                                                         Членове

 

 

                                                            Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Марияна Динкова

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

АН

дело номер

654

по описа за

2019

година.

  

 Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1300-000525 от 13.06.2019г., издадено от ВПД Началник група в сектор ПП към ОД МВР-Кърджали, с което на А.А.А. ***, с ЕГН **********, са наложени административни наказания: по т.1- „глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 5 месеца на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП, както и отнемане на 8 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП; по т.2- „глоба” в размер на 50 лв. на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят А.А.А. намира издаденото наказателно постановление за неправилно и незаконосъобразно. Сочи, че не бил извършил описаните в акта и атакуваното постановление административни нарушения и нямало основание да носи отговорност. При съставяне на акта и издаване на наказателното постановление били допуснати съществени процесуални нарушения по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Наказанието по чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП неправилно било завишено към предвидения в закона максимум.  Моли съдът да отмени изцяло наказателното постановление или да го измени, като намали размера на наложените административни наказания.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и със защитник, който поддържа жалбата. Твърди, че фактическата обстановка била такава, каквато е описана в акта и наказателното постановление. Макар и достоверна, тази фактическа обстановка не съдържала обществената опасност, която е изискуема от закона и не следвало да се наказва с такова тежко наказание към максимума. Нарушението било формално, тъй като номерата на автомобила били надлежно издадени. Жалбоподателят нямал за цел да пътува, а само се придвижвал от пункта на КАТ до съответната работилница за поставяне на номерата. Случаят бил маловажен, поради което защитникът моли наказателното постановление да бъде отменено. Алтернативно настоява за изменение на санкцията, като размера й се намали към минимума. По отношение на второто наказание визирано в атакуваното постановление, касаещо неизправността на автомобила, защитникът сочи, че било обосновано и правилно.   

Административнонаказващият орган, редовно призован за съдебно заседание, не се явява и не се представлява.

Районна прокуратура-Кърджали, редовно призована за съдебното заседание на основание чл.62 от ЗАНН, не се представлява.

Съдът като взе предвид представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 17.05.2019г. И.Г. и Т.Т. били на работа като автоконтрольори в сектор ПП към ОД МВР-Кърджали и изпълнявали служебните си задължения в гр.Кърджали. Около 15.00 часа те получили сигнал за автомобил, който се движел по бул.Христо Ботев в кв.Възрожденци, без регистрационни номера. Свидетелят И.Г. и неговия колега се отправили към посоченото място на бул.Христо Ботев в гр.Кърджали. Те установили жалбоподателят А.А.А. да управлява автомобил „Фолксваген Транспортер“ с рег.№ К 7600 ВК, чиито регистрационни табели не били поставени на определените за това места. Табелите с регистрационни номера били вътре в купето на моторното превозно средство, а не на предвиденото за целта място. Контролните органи констатирали също, че управлявания от А.А. автомобил е технически неизправен, със спукано предно панорамно стъкло. По повод така установените нарушения на 23.05.2019г. срещу жалбоподателя бил съставен акт за установяване на административно нарушение по чл.140, ал.1 и чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП. Актът бил предявен и връчен на А.А., който го подписал без възражения. На 13.06.2019г. било издадено процесното наказателно постановление, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания: по т.1- „глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 5 месеца на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП, както и отнемане на 8 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП; по т.2- „глоба” в размер на 50 лв. на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Изложената фактическа обстановка се установява от: показанията на свидетеля И.Г., частично и от показанията на свидетеля А. А.; Акт за установяване на административно нарушение от 23.05.2019г., който като редовно съставен се ползва с доказателствена сила съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП; Справки за собственост и регистрация на ППС с рег.№ К 7600 ВК; Справка за нарушител/водач на жалбоподателя;  Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на МВР, установяващи компетентността на длъжностните лица, съставили акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление

При така приетата за установена фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна и в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което следва да бъде разгледана по същество.  

По т.1 от наказателното постановление: Отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, според който по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Приложената санкционна норма на чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП предвижда да се наказва с „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 до 6 месеца и с „глоба“ от 50 до 200 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места. От събраните по делото доказателства се установи по несъмнен начин, че на 17.05.2019г. жалбоподателят е управлявал моторно превозно средство „Фолксваген Транспортер“, чиито регистрационни табели не са били поставени на определените за това места. Законът въвежда като изискване, за да се допусне едно МПС като процесното до движение по пътищата, отворени за обществено ползване, същото да е с монтирани табели за регистрационен номер на местата, определени от производителя. Съобразно чл.20, ал.1 от ППЗДвП на регистрираните моторни превозни средства, с изключение на мотоциклетите и мотопедите, отпред и отзад се поставят табели с регистрационни номера. От показанията на разпитания полицейски служител се установява, че регистрационните табели на управлявания от жалбоподателя автомобил не са били на предвидените за целта места, а са се намирали в купето на превозното средство. Затова съдът намира, че с поведението си жалбоподателя е осъществил състав на нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП. При индивидуализиране на санкцията обаче наказващият орган не е спазил принципите на чл.27 от ЗАНН и е наложил такава към максимално предвидения в закона размер. Определеното на жалбоподателя наказание е явно несправедливо, тъй като е следвало да се съобразят всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. В случая става въпрос за водач, който не е системен нарушител на правилата за движение, не се твърди и не се установява от извършеното от него деяние да са настъпили неблагоприятни последици, разкриващи по-висока степен на обществена опасност от типичната. Ето защо наказателното постановление следва да бъде изменено, като срока на наказанието „лишаване от право да управлява МПС” се намали от 5 месеца на 1 месец, а размера на наказанието „глоба” се намали от 200 лв. на 50 лв. Такова наказание се явява справедливо и отговарящо в пълна степен на обществената опасност на деянието и дееца, на смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства. Правилно са отчетени и контролните точки, които ще бъдат отнети при влизане на постановлението в сила, а именно 8 точки на основание чл.6, ал.1, т.4 от Наредба № Із-2539 от 17.12.2012г. на МВР.

По т.2 от наказателното постановление: Съгласно разпоредбата на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат технически изправни. ППЗДвП в чл.10, ал.1 урежда хипотезите, в които моторното превозно средство се определя като технически неизправно. Така според чл.10, ал.1, т.6 б. „в“ от същия правилник, моторното превозно средство е технически неизправно, ако по рамата, кабината, каросерията и допълнителното оборудване има счупени или повредени външни стъкла или стъкла, които не отговарят на съответните изисквания на стандартизационните документи. От показанията на разпитаните свидетели Г. и А. безспорно се установи, че управлявания от жалбоподателя автомобил „Фолксваген Транспортер“ е бил технически неизправен - с напукано предно панорамно стъкло. Като не е спазил правилото да се движи по пътя с технически изправно моторно превозно средство, жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП. Доказателства водещи до различен извод не са ангажирани по делото, поради което правилно и законосъобразно той е санкциониран на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП, предвиждащ наказание „глоба“ от 50 лв. за този, който управлява технически неизправно пътно превозно средство - при констатирани незначителни неизправности, каквато е настоящата хипотеза. Наложеното наказание е в единствено възможния по закон размер и съда няма правомощия да ги намали, предвид нормата на чл.27, ал.5 от ЗАНН. Предвид изложеното, наказателното постановление в тази част следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.    

При извършената служебна проверка настоящата инстанция не констатира да са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да опорочават административно наказателното производство. АУАН и наказателното постановление са съставени правилно и законосъобразно, отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Даденото словесното описание на констатираните нарушения и установената по делото фактическа обстановка съответстват на посочените като нарушени правни норми, както и на санкционните такива. Всяко от деянията е правилно квалифицирано и достатъчно индивидуализирано с всички относими към състава признаци, вкл. време, място и обстоятелства, при които е било извършено, като жалбоподателя е бил напълно наясно какво нарушение му е вменено да е извършил. Не се установи да са допуснати и съществени процесуални нарушения на предвидената в ЗАНН процедура относно връчването на АУАН и наказателното постановление.

Така мотивиран, Съдът

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1300-000525 от 13.06.2019г., издадено от ВПД Началник група в сектор ПП към ОД МВР-Кърджали, в частта, с която на А.А.А. ***, с ЕГН **********, са наложени административни наказания по т.1- „глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 5 месеца на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП, както и отнемане на 8 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, като НАМАЛЯВА срока на наказанието „лишаване от право да управлява МПС” от 5 месеца на 1 месец и размера на наказанието „глоба” от 200 лв. на 50 лв.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1300-000525 от 13.06.2019г., издадено от ВПД Началник група в сектор ПП към ОД МВР-Кърджали, в частта, с която на А.А.А. ***, с ЕГН **********, е наложенo административно наказание по т.2- „глоба” в размер на 50 лв. на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП за извършено нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- гр. Кърджали, по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от съобщаването на страните, че е изготвено. 

 

 

                                                                                       Районен съдия: