Решение по дело №532/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 416
Дата: 2 декември 2022 г. (в сила от 2 декември 2022 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20227080700532
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 август 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 416

 

гр. Враца, 02.12.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 22.11.2022 г. /двадесет и втори ноември две хиляди двадесет и втора  година/ в състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                            КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря  СТЕЛА БОБОЙЧЕВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 532 по описа  на  АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр. чл.63, ал.1 ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на И.В.П. ***, предявена от пълномощника му *М.С., против РЕШЕНИЕ № 53/16.06.2022г., постановено по АНД № 81/2022г.   на  Районен съд  Козлодуй, с което е потвърдено издаденото против него  от Началник група в  РУ – Козлодуй към ОДМВР – Враца НП № 21-0288-000448/28.01.2022г., за налагане на  административно наказание глоба в размер на 3000лв. и лишаване от правоуправление  за срок от 12 месеца, за нарушение на чл.104б т.2 от същия закон.

В  касационната жалба са изложени доводи за неправилност на оспореното решение поради  противоречие с материалния закон, необсъждане на  възраженията и доказателствата по делото. Излагат се подробни съображения в тази насока и се прави искане за отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление. Претендират се разноски.

          Ответникът  РУ Козлодуй при ОД на МВР Враца , редовно призован, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище по касационната жалба.

          Участващият по делото прокурор от ОП - Враца дава заключение за  неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на оспореното решение.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

           Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

             Предмет на делото е РЕШЕНИЕ № 53/16.06.2022г., постановено по АНД  № 81/2022г.  на Районен съд  Козлодуй, с което е потвърдено НП № 21-0288-000448/28.01.2022г., за налагане на  административно наказание глоба в размер на 3000лв. и лишаване от правоуправление  за срок от 12 месеца за нарушение на чл.104б т.2 от същия закон, на касатора.

            За да постанови решението си,  въззивният съд  е  приел, че  в  хода на съдебното следствие са събрани достатъчно доказателства, които да установяват по несъмнен начин извършването  на посоченото в НП административно нарушение по чл.104б, т.2 ЗДвП. В оспореното решение е прието още, че описаното в НП нарушение  е осъществено както от обективна, така и  от субективна страна, като правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на водача и правилно му е наложена съответната санкция. С нормата на чл.104б, т.2 от ЗДвП законодателят въвежда забрана за водачите на МПС да използват пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. От съдържанието на НП е видно, че ответникът  е санкциониран именно за това, че използва пътищата, отворени за обществено ползване не по предназначение, като ясно и точно са описани извършените от него действия, както в акта, така и в НП.  Действията на П. при управлението на автомобила със завъртане, чрез форсиране на двигателя и употреба на ръчната спирачка, независимо от обстоятелството, че са  извършени  в тъмната част от денонощието, правилно са приети за  умишлени и демонстративни, още повече, че са  били на оживено място, през което са преминавали пешеходци и автомобили и са създавали опасност за движението. Обосновано  първостепеният съд е дал вяра на показанията на контролните органи – актосъставител и свидетели –очевидци, тъй като същите са последователни и безпротиворечиви,  излагат конкретни факти, които по принцип не се отричат и от  касатора, но  той  изтъква, че  ръчната спирачка не е употребена от него, а от пасажера, седящ на  първата седалка, поради което завъртането на автомобила  не е било негово целенасочено действие. Настоящата инстанция възприема изводите на въззивния съд, че това е защитна теза на наказаното лице, още повече, че той не я е изложил  като възражение при съставянето на акта, а и посочените от него свидетели установяват, че при потеглянето си  рязко е подал газ  и е форсирал двигателя. Наказанието за това нарушение е правилно индивидуализирано, като то е определено  в предвидения от разпоредбата фиксиран размер. Съобразявайки наличните доказателства и начина на извършване на конкретното поведение, не може деянието да бъде квалифицирано като "маловажно" по смисъла на чл.28 ЗАНН. Същото не разкрива признаците на по-малка обществена опасност в сравнение с други от същия вид, а представлява типичен случай на такова деяние.

           Възражението пред касационната инстанция, че АНО не е изложил съображения относно отегчаващите и смекчаващите обстоятелства и другите обстоятелства, взети предвид при определяне вида и размера на наказанието, въведено с изменението  на чл.57 ал.1 т.8 от ЗАНН, в сила от 24.12.2021г., което сочи на незаконосъобразност на издаденото НП, е неоснователно. Действително, с изменението на закона се  изисква посочването  на тези обстоятелства, но при определения в санкционната норма фиксиран размер на наказанието, неизлагането на съображения  не би довело до друго наказание.

          При осъществения контрол по реда на чл. 218, ал. 2 АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е постановено  от законен състав, в рамките на заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон. Това го прави валидно, допустимо и  материално законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила, а жалбата против него следва да бъде отхвърлена.

          При този изход на спора на касатора не се дължат разноски.

          Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК Административен съд – Враца

 

                                                        Р Е Ш И:

           

          ОСТАВЯ В СИЛА  РЕШЕНИЕ № 53/16.06.2022Г., постановено по АНД  № 81/2022Г.  на Районен съд  Козлодуй, с което е потвърдено  НП №21-0288-000448/28.01.2022 г. на Началник група в РУ - Козлодуй към ОДМВР-Враца.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

           

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                      2.