Решение по дело №31/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2021 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700031
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 46

 

Гр.Разград, 13 април 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на тридесети март две хиляди двадесет и първа година, в  състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                   МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА, с участието на прокурора  СЕЗГИН ОСМАНОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА  КАНД №31 по описа за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба срещу Решение №260000/ 05.01.2021 г.,  постановено по АНД №74/2020г. по описа на Исперихския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП)  № 275-07-4/18.03. 2020 г. на Директора на ОД на МВР – Разград, с което на С. С. Г. на основание чл. 45, ал. 2 от Закона за закрила на детето (ЗЗД) са наложени три административни наказания „глоба,“  всяка в размер на 2 000.00 лв., за това, че на 17.01.2020г. е допуснал в управлявания от него търговски обект – питейно заведение "Ескейп", находящо се в гр. Исперих, посочените там непълнолетни лица без придружител.

Недоволно от така постановеното решение е останало наказаното лице. В жалбата си и по същество, чрез своя процесуален представител, сочи, че то е необосновано и неправилно, като постановено в противоречие със събраните доказателства и при допуснато съществено процесуално нарушение на съдопроизводствените правила, поради което се иска неговата отмяна, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по жалбата, чрез процесуалния си представител, заявява, че  жалбата е неоснователна и недоказана и моли съда да я отхвърли. Претендира и за присъждане на деловодни разноски.

         Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна, като споделя изцяло изводите на районния съд и предлага да се остави в сила постановеното от него решение.

Разградският административен съд след като обсъди посочените в жалбата касационни основания, които съобрази с доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка на атакувания съдебен акт, съобразно правомощията си по чл.218 ал.2 от АПК,  констатира следното:

Касационната жалба е допустима като  подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Фактите по делото сочат, че на 17.01.2020г. полицейски служители извършили специализирана проверка във връзка със спазване правилата на ЗЗД от собствениците/управителите на заведенията на територията на гр. Исперих. При проверка на кафе-аперативЕстейп“, стопанисвано и управлявано от С. С. Г., проверяващите установили, че около 22,40 часа в заведението има три непълнолетни лица (Й. Д. Х., А. Н. Р. и Е. А. Р.)  без придружител. Непълнолетните лица били отведени до сградата на РУ Исперих, където са снети обяснения от тях и от родителите им, след което предадени на тях. В хода на проверката са снети обяснения и от С. Г., който заявил, че стопанисва заведението, работи като управител и барман в него и няма нает друг персонал. При тези данни срещу него е  съставен АУАН № 275-07-04/30.01.2020г. за това, че на посочената дата и място като управител на заведението е допуснал  след 22 часа непълнолетните лица без родител, настойник, попечител или пълнолетен придружител. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и въз основа на тях, при идентично описание на вмененото административно нарушение на основание чл. 45, ал. 2 от ЗЗД с процесното НП са му наложени три административни нарушения „глоба“ всяка в размер на 2000лв. С решението си Исперихският  районен съд е потвърдил това НП като в мотивите си е приел, че то е постановено при спазване на процесуалния и материалния закон, отговаря на изискванията за форма и съдържание и събраните в хода на производството доказателства установяват по безспорен начин вмененото административно нарушение.  Фактическите и правни изводи на въззивния съд се споделят и от настоящата инстанция.

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН и НП са издадени от оправомощени органи, в кръга на тяхната компетентност и при спазване на регламентираните давностни срокове по чл.34 от ЗАНН. По своето съдържание и форма те отговарят на изискванията на закона. В тях достатъчно пълно, ясно и конкретно от фактическа страна са посочени елементите, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя. Той е разбрал в какво е обвинен и е реализирал в пълен обем и ефективно своята защита. Приложени са и съответните законови разпоредби.

От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина административно нарушение по чл. 45, ал. 2  във вр. чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗД. С цитираните по-горе разпоредби законодателят въвежда императивна забрана за лицата (физически или юридически), които управляват търговски обекти, да допускат в тях след 22.00 часа непълнолетни деца без да са придружени от родител, настойник, попечител или друго пълнолетно дееспособно лице. В случая доказателствата, събрани както в хода на административното производство, така и в хода на съдебното производство, сочат по категоричен начин, че установените три непълнолетни лица са пребивавали в границите на търговски обект със знанието и съгласието на С. С. Г. С оглед на това правилно и обосновано с процесното НП е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност.

С противоправното си поведение той е осъществил състава на три отделни административни нарушения, допускайки в обекта три непълнолетни деца, без придружител след 22 часа. С оглед на това и съгласно нормата на  чл. 18 от ЗАНН следва да бъде наказан поотделно за всяко едно от тях. Наложените наказания са в минималния размер, предвиден от закона и с оглед забраната на чл. 27, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН липсва правна възможност те да бъдат намалени или изменени.

Въз основа на така изложените фактически и правни съображения съдът намира обжалваното въззивно решение за валидно, допустимо, правилно и законосъобразно, поради което следва да се остави в сила. Предвид изхода на спора и на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН в полза на ответника следва да се присъди дължимо юрисконсултско възнаграждение. Същото е своевременно предявено и доказано в размер на 100 лева, определен на основание чл.37 от Закона за правната помощ и чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така и на основание чл.222, ал.1 от АПК Разградският административен съд 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260000/ 05.01.2021 г.,  постановено по АНД №74/2020г. по описа на Исперихския районен съд.

ОСЪЖДА С. С. Г. от гр. И. да заплати на ОДМВР-Разград сумата от 100 (сто) лева - дължимо юрисконсултско възнаграждение.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.    

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

           ЧЛЕНОВЕ:1./п/

 

                               2./п/