Решение по дело №16654/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260842
Дата: 10 март 2021 г.
Съдия: Магдалена Колева Давидова
Дело: 20173110116654
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ..........

гр.В., 10.03.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 34-ти състав, в публично съдебно заседание, проведено на осми февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАГДАЛЕНА ДАВИДОВА

 

при участието на секретаря Светлана Георгиева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело16654 по описа за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по предявени от Х.Д.Х. и К.Х.Д. срещу С.С.П., Б.Т.М. и Н.Т.М. Виолета, в условията на активно и пасивно субективно съединяване искове с правно основание чл. 270, ал. 2 ГПК, за прогласяване нищожността на решение от 11.04.2013г., постановено по в.гр.д. № 3014/2012г., по описа на Варненски окръжен съд.

В исковата молба и допълнителната такава се излага, че предявеният иск, по който е било образувано делото е бил изначално недопустим, поради което и недопустимо е и съдебното решение на въззивната инстанция. Изложени са доводи, че ищците в производството по предявения иск с правно основание чл. 108 ЗС, настоящи ответници, не са доказали правата си, не са зачели решение по гр.д. № 1405/1999г., по описа на РС-В.. Твърди се и изработените планове за местността, в който попада имота на Х. и Д. да са изработени в нарушение на ЗКИР. Поради изложените доводи и моли за прогласяване нищожността на решението на Варненския окръжен съд. Моли за присъждане на сторените по делото разноски.

В първото по делото съдебно заседание, с молба-становище (л. 146-149), ищците поддържат исковата претенция, като наред с неведените въведените вече основания за нищожност на решението, като постановено по недопустим иск, се поддържа, че актът на ВОС е нищожен и поради нарушение на чл. 236, ал. 2 ГПК.

В срока по чл. 131 ГПК, ответноците С.С.П. и Н.Т.М., депозират отговор на исковата молба, в който изразяват становище за неоснователност на иска. Считат, че процесното решение е валидно, като разгледания спор за собственост е подведомствен на съда, решението е постановено от надлежен състав, мотивите и диспозитива са изложени ясно и разбираемо. Считат, че не е налице нито едно основание за недопустимост на иска, предмет на в.гр.д. № 3014/2012г.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна следното:

Съгласно чл. 270, ал. 2 ГПК, нищожността на съдебно решение може да се предяви по исков ред безсрочно или чрез възражение.

За успешното провеждане на предявените искове, в тежест на ищците е да установят в процеса, че съдебното решение, предмет на делото, страдат от твърдяните пороци, обуславящи нищожност на крайните съдебни актове.

Нищожността на съдебното решение е предвиден от процесуалния закон порок, който не е легално дефиниран. Съобразно приетото в доктрината и съдебната практика, нищожността на съдебно решение се свързва с постановяването му от незаконен състав; извън правораздавателната дейност на съда; при неподписването на решението от мнозинството съдии от състава или ако не е съставено в писмена форма; при абсолютна неразбираемост на волята на съда, когато тя не може да бъде изведена и по пътя на тълкуването; при липса на мотиви или неясни мотиви. Горните пороци касаят начина на формиране и изразяване на волята на съда, но нямат отношение към съдържанието на това волеизявление по същество, към неговата допустимост или правилност, разбирани като съответствие с процесуалните норми, установяващи положителни или отрицателни предпоставки за надлежно упражнено право на иск; с материалния закон, спазването на съдопроизводствените правила и обоснованост. Възражения относно допустимостта на производството е следвало да се релевират в производството по в.гр.д. № 3014/2012г. Разглеждането им в рамките на настоящото производство, както и тези относно правилността на решението по в.гр.д. № 3014/2012г., би довело до нарушаване разпоредбата на чл. 299 ГПК.

С оглед горното, годно твърдение за нищожност на съдебния акт е само това за липса на мотиви относно материалноправната легитимация на ищците в производството, по което е постановено процесното решение, но не и тези основани на неговата допустимост и правилност.

От ангажираните по делото писмени доказателства се установява, че с решение № 774 от 11.04.2013г., постановено по в.гр.д. № 3014/2012г. по описа на ВОС (л. 110-115), съдът е отменил решение № 2721/02.09.2008г. на ВРС, 34-ти състав, постановено по гр.д. № 2428/2005г., в частта, с която е отхвърлен предявения от С. М.П. и Т. М.П. против Х.Д.Х., В. Х.Д. и К.Х.Д., иск за предаване владението върху недвижми имот с площ от 829 кв.м. в м. „Зеленика“, землището на кв. ***, гр. В., очертан с червен цвят по приложената на л. 26 от делото на ВРС скица, включващ имот № 3225 по ПНИ с площ от 600 кв.м. и граници на този имот: ПИ №№ 3226, 3600, 3224, 3590, 3222 и път и западната част с площ от 229 кв.м. от ПИ № 3600, при граници на тази част: ПИ №№ 3225, 3224 и останалата част от имот 3600 и от двете страни път и вместо него е осъдил Х.Д.Х., В. Х.Д. и К.Х.Д. да предадат на С.С.П., в качеството му на правоприемник на починалия в хода на процеса С. М.П. и на Т. М.П. владението върху горния имот на основание чл. 108 ЗС.

Видно от така постановеното решение, съдът е изложил ясни мотиви относно активната легитимация на ищците в това производство, основана на наследствено правоприемство и реституция, постановена в полза на наследниците на М. С.П. с решение № 533/15.07.1998г. на ПК-В., в това число обсъждайки релевантните възражения относно материалната законосъобразност на реституцията във връзка с противопоставимите права на ответниците. В този смисъл соченият порок по чл. 236, ал. 2 ГПК – липса на мотиви, настоящият състав не споделя. Следва да се има предвид, че съдебното решение е неразривно единство от мотиви и диспозитив и в този смисъл липсата на установителен диспозитив в решението не може да обоснове неправилност на съдебния акт (в който смисъл е и цитираното от ищеца в молбата-становище тълкувателно решение № 4 от 14.03.2016г. по тълк.дело № 4/2014г. на ОСГК), още повече неговата нещожност.

Доколкото атакуваното решение не страда от гореизброените пороци, обуславящи нищожност и отговаря на изискванията за валидност, съдът намира, че поради липса на изискуемите предпоставки за уважаването им, предявените искове следва да бъдат отхвърлени като неоснователни.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените в условията на субективно съединяване искове с правно основание чл. 270, ал. 2 ГПК от Х.Д.Х., ЕГН ********** и К.Х.Д., ЕГН **********,***, срещу С.С.П., ЕГН **********,***, Б.Т.М.,*** и Н.Т.М., ЕГН **********,***, за прогласяване нищожността на решение № 774 от 11.04.2013г., постановено по в.гр.д. № 3014/2012г. по описа на ВОС.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, пред Варненски окръжен съд.

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: