Определение по дело №548/2019 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Павлина Тонева Борисова
Дело: 20197060700548
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 46

 

гр. Велико Търново, 21.02.2020 г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд - Велико Търново, четвърти състав, в съдебно заседание на пети февруари две хиляди и двадесета година в състав:


                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПАВЛИНА ТОНЕВА                                                                                                           

при участието на секретаря В.Г., изслуша докладваното от съдия Тонева адм. дело548 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във вр. С чл. 210 от Закона за устройство на територията ЗУТ).

 

Образувано е по жалба на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица, чрез ***.Сл.Ив., в качеството му на председател, чрез ***.К.Л.от ВТАК против оценка, обективирана в Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г. относно определеното еднократно парично обезщетение в размер на 2426,04 лв. за право на преминаване по трасе с площ 115 кв.м., попадащо в УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, собственост на жалбоподателя.

В жалбата се навеждат доводи за нищожност на оспорения акт поради обстоятелството, че е издаден не в предвидената от закона форма и не от компетентен орган, съгласно изискванията на ЗУТ. Алтернативно се твърди незаконосъобразност на акта поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила, в резултат на което изчисляването на дължимото обезщетение за учредяване на право на преминаване. Счита, че определеното обезщетение в размер на 2426,04 лв. е крайно занижено. Твърди, че в доклада липсват фактически и правни основания, предпоставящи приемане на паричното обезщетение и не става ясно по каква методика е бил определен неговия размер. Според жалбоподателя, не е съобразено обстоятелството, че на практика се касае не за осигуряване на право на преминаване през чужд имот, а осигуряване на достъп с транспортни средства, което в значителна степен закърнява правото му на собственост и възможността да ползва имота си в пълен обем, съгласно неговото предназначение. Моли съда да прогласи нищожност на оспорената оценка и я отмени. Алтернативно прави искане за отмяна на определената оценка като незаконосъобразна и крайно занижена. В съдебно заседание и в представената писмена защита жалбоподателят чрез ***.К.Л.от ВТАК поддържа жалбата. Претендира разноски, за които представя списък.

Ответникът - Община Горна Оряховица, конституирана съгласно чл.215, ал.2 от ЗУТ, действащ чрез упълномощения процесуален представител ***. Е. оспорва  жалбата като неоснователна. Счита че при определянето на размера на обезщетението независимият лицензиран оценител е спазил всички законови разпоредби. Отчел е факта, че предназначението на имота няма да е за продажба, а за учредяване право на преминаване и съответно е използвал коефициент, с който е коригирал цената. Доводи в тази насока развива в хода на устните състезания и в писмена защита като оспорва възприетите от ВЛ стойности за изчисляване на пазарната стойност на имота, както и размерът на обезщетението. С тези аргументи процесуалният представител на ответника предлага жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение..

Заинтересованата страна – М.Д.К., чрез пълномощника *** Н.от ВТАК счита жалбата за неоснователна и моли същата да бъде отхвърлена. Намира за неоснователни твърденията за нищожност на решението за определяне на оценка на правото на преминаване. Навежда възражения против изготвената съдебно-техническа експертиза. Счита че обезщетението е определено съобразно всички законови изисквания. Моли съда да отхвърли жалбата като неоснователна и да потвърди приетата от работната група при Община Горна Оряховица оценка на правото на преминаване.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и доказателствата по делото, включително тези в административната преписка, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица е собственик на недвижим имот, находящ се в гр. Горна Оряховица, ул. „Отец Паисий“ № 14, представляващ УПИ I – за църковен храм в кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, цялото от около 2500 кв.м., заедно с построените в него Храм и църковна килия, съгласно Нотариолен акт за собственост № 34, т. I, н.д. № 65 от 24.01.1973 г. на А.Я.– Горнооряховски районен съдия.

М.Д.К. е собственик на дворно място, представляващо УПИ VII - 1370 /пл. № 3826/, в кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица, заедно с жилищен етаж, избени складови помещения и гараж съгласно Нотариален акт за дарение на недвижим имот № 76, т. I, peг. № 1127, дело № 58 от 23.04.2002 г. на А.М.– нотариус с район на действие РС – Горна Оряховица, рег. № 252 в регистъра на НК. За гаража собственичката притежава всички необходими документи - строително разрешение за гараж № 190, Договор за отстъпване право на строеж на гараж от 18.09.1975, обяснителна записка, проект. Видно от извадките на плана по сега действащия регулационен и кадастрален план на гр. Горна Оряховица - гаражът е отразен на плана.

С Молба с вх. № 9400-1375/06.06.2018г М.К. направила искане да и бъде учредено право на преминаване през УПИ I - за църква, кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица, за да бъде възстановен транспортния достъп до имота и и законно построения в него гараж.

Със Заповед № 1590/08.06.2018 г. на Кмета на Община Горна Оряховица е определена работна група, която да разгледа молбата на М.К. и да прецени необходимостта за осигуряване на транспортен достъп през УПИ I - за църква, кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица, собственост на Църковното настоятелство, както и в случай на необходимост за осигуряване на достъп да извърши всички необходими последващи действия, в това число и да определи размера на дължимото от М.К. обезщетение.

С Констативен протокол от 12.06.2018 г. работната група е установила, че единственият достъп до законно притежавания гараж в имота на К. може да се осъществи чрез имота на жалбоподателя.

За стартиралата процедура по учредяване на право на преминаване е уведомено Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица. Със същото писмо жалбоподателят е уведомен, че производството по молбата на М.К. временно е било спряно поради образувано адм.дело № 615/2018 г. по описа на Административен съд – Велико Търново по жалба на Здравко и Неда Казалъкови за учредяване на право на преминаване през църковния имот. Същевременно Църковното настоятелство е уведомено, че административната преписка е възобновена, поради обстоятелството, че цитираното адм.дело е обявено за решаване. На Църковното настоятелство е дадена възможност да избере трасе за преминаване през двора, като са му предоставени два варианта.

В отговор на постъпилото писмо до Община Горна Оряховица е изпратено Становище с изх. № 1/28.02.2019 г. от председателя на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица, в което изрично е изразено категорично противопоставяне за осигуряване на достъп през църковния имот, както и поради обстоятелството, че е налице процедура за изграждане на Архиерейско наместничество със съответните отдели в двора на църквата.

Съгласно Заповед № 1090/10.04.2019 г. на Кмета на Община Горна Оряховица е наредено да се сключи Договор за възлагане на оценка за определяне размера на равностойно парично обезщетение за право на преминаване по трасе с площ от 115 кв.м., попадащо в УПИ I - за църква, кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица, собственост на Църковното настоятелство съгласно предоставеното от М.К. Скица - предложение за учредяване на право на преминаване.

С Договор за възлагане на оценка от 14.05.2019 г. между Община Горна Оряховица и „Георгиев екип“ ЕООД е възложено на фирмата изпълнител да определи размера на равностойното парично обезщетение в полза на Църковно настоятелство при Храм „Св. Троица" с административен адрес гр. Горна Оряховица за право на преминаване по трасе с площ от 115 кв.м., попадащо в УПИ I - за църква, кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица, собственост на Църковното настоятелство.

Изготвена е пазарна оценка от независим оценител в размер на 2021,70 лв. без ДДС или 2426,04 лв. с ДДС, отразена в Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2009 г.

С Протокол от 05.06.2019 г. работната група се е запознала и разгледала Доклада за изготвената експертна оценка за право на преминаване през УПИ I - за църква, кв. 205 по плана на гр. Горна Оряховица за трасе с площ от 115 кв.м. и го е приела за обективен и отговарящ на текущите пазарни цени. С Решение № 1, обективирано в посочения протокол, на основание чл. 210, ал.1, във вр. с чл. 192, ал. 2 от ЗУТ работната група е определила размера на обезщетението от М.К. в полза на Църковно настоятелство при Храм „Св. Троица“ гр. Горна Оряховица в размер на 2021,70 лв. без ДДС или 2426,04 лв. с ДДС. В същия протокол е взето решение засегнатите страни да бъдат уведомени, като им се изпрати писмо с копие от Доклада за експертна оценка с право да обжалват оценката в 14 дневен срок от датата на връчването им на основание чл. 215, ал. 1 и ал. 2 от ЗУТ. Решението не е връчено.

С писмо с изх. № РД9400-1375-4/26.07.2019 г. на Община Горна Оряховица Църковното настоятелство при Храм „Св. Троица“, ул. „Отец Паисий“ № 14, гр. Горна Оряховица е уведомено за изготвената оценка, като е изпратено копие на доклада за оценката и е указано, че оценката може да се обжалва в 14-дневен срок от връчването на основание чл. 215, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 210, ал. 3 от ЗУТ. Писмото е получено  от ***.Сл.Ив. на 10.09.2019 г.

Жалбата срещу оценката е депозирана в съда на 19.09.2019 г. с вх. № 4022.

Като доказателства по делото са приети документите, приложени към жалбата, по опис, документите, приложени с писмо вх. № 4171/30.09.2019 г., както и материалите, съдържащи се в административната преписка, изпратена с писмо изх. № РД 1100-1085-1/04.10.2019 г. на Община Стражица; приложените документи към молба вх. № 53838/17.12.2019 г. от процесуалния представител на ответника.

По искане на жалбоподателя е назначена съдебно-техническа експертиза за определяне на пазарната стойност на дължимото обезщетение за право на преминаване УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица. Според вещото лице справедливата пазарна стойност на правото на преминаване през УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица възлиза на 4790 лв. За получаване на тази стойност експертът е използвал метода на пазарни аналози и остатъчен метод. Съдът кредитира експертното заключение като обективно и компетентно дадено. Възраженията на процесуалния представител на ответника и на заинтересованата страна срещу заключението са доводи по същество.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, констатациите в обжалвания доклад, и представените по делото доказателства, прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл. 215, ал. 4 от ЗУТ от лице, което има правен интерес от оспорване, но е процесуално недопустима. Съображенията за това са следните:

От писмо с изх. № РД9400-1375-4/26.07.2019 г. на Община Горна Оряховица е видно, че Църковно настоятелство при Храм „Св. Троица“, ул. „Отец Паисий“  № 14, гр. Горна Оряховица е уведомено за изготвената оценка за право на преминаване, като е изпратено копие на доклада за оценката и е указано, че оценката може да се обжалва в 14-дневен срок от връчването на основание чл. 215, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 210, ал. 3 от ЗУТ.

Съгласно чл. 215, ал. 2 от ЗУТ по реда, предвиден в ал. 1, могат да се обжалват и решенията на комисията по чл. 210, ал. 3, като по делото се призовават общината и заинтересуваните страни.

Предмет на обжалване в настоящото производство е оценка, обективирана в Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г. относно определеното еднократно парично обезщетение в размер на 2426,04 лв. за право на преминаване по трасе с площ 115 кв.м., попадащо в УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, собственост на жалбоподателя Църковното настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица.

Докладът за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г. не притежава белезите на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 от АПК. Същият представлява волеизявление на лицензиран оценител, а не на административен орган или на друг овластен със закон за това орган или организация, или лице, осъществяващо публични функции. С доклада не се създават права или задължения и непосредствено не се засягат права, свободи или законни интереси на отделни граждани или организации.

Съгласно чл. 21, ал. 5, изр. 1 от АПК не са индивидуални административни актове волеизявленията, действията и бездействията, когато са част от производствата по издаване или изпълнение на индивидуални административни актове. В случая Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г. представлява волеизявление на лицензиран оценител, което е част от производството по издаване на индивидуален административен акт – решение на комисията по чл. 210, ал.3, във вр. с ал. 1, във вр. с чл. 192, ал. 2 и ал. 6 от ЗУТ, а в случая Решение № 1/05.06.2019 г. по Протокол от 05.06.2019 г., с което е определено еднократно парично обезщетение в размер на 2426,04 лв. за право на преминаване по трасе с площ 115 кв.м., попадащо в УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, собственост на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица.

Предвид гореизложеното съдът намира, че жалбата следва да се остави без разглеждане и настоящото съдебно производство следва да се прекрати поради недопустимостта на съдебен контрол за законосъобразност на Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г., който не е индивидуален административен акт и не подлежи на оспорване по съдебен ред пред административния съд.

За пълнота на изложението следва да се посочи, че Решение № 1/05.06.2019 г. по Протокол от 05.06.2019 г. на Комисията /работна група/ по чл. 210, във вр. с чл. 192, ал. 2 и ал. 6 от ЗУТ, определена със Заповед № 1590/08.06.2018 г. на Кмета на Община Горна Оряховица, с което е определено еднократно парично обезщетение в размер на 2426,04 лв. за право на преминаване по трасе с площ 115 кв.м., попадащо в УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, собственост на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица, следва надлежно да се връчи на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица, като му се даде възможност да обжалва индивидуалния административен акт.

При този изход на делото съдът намира, че сторените от страните разноски следва да останат за тяхна сметка. В тази връзка съобрази, че ответникът с поведението си е дал повод за завеждане на делото, поради което не му се дължат разноски.

Воден от горните мотиви и на основание чл. 159, т.1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Църковно настоятелство при Храм „Света Троица“ гр.Горна Оряховица, чрез ***.Сл.Ив., в качеството му на председател, против оценка, обективирана в Доклад за експертна оценка на недвижим имот от 20.05.2019 г. относно определеното еднократно парично обезщетение в размер на 2426,04 лв. за право на преминаване по трасе с площ 115 кв.м., попадащо в УПИ I – за църква, кв. 205 по плана на гр.Горна Оряховица, собственост на жалбоподателя.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 548/2019 г. по описа на Административен съд – Велико Търново.

Определението може да се обжалва от страните с частна жалба пред Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщаването  на страните.

  Препис от определението да се изпрати на страните по делото.

 

                  

                                                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: