Определение по дело №61/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 383
Дата: 18 юли 2018 г.
Съдия: Радослава Симеoнова
Дело: 20181400900061
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

Врачанският окръжен съд търговско            отделение

в   закрито    заседание на 18.07.2018 г.    в състав:

 

   Председател:Радослава Симеонова

 

                                 

При участието на

прокурора                    секретар         

като разгледа докладваното от съдията Радослава Симеонова

търговско       дело N61         по описа за  2018  г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

    Производството е по реда на  чл.629 б от ТЗ.

    Производството по делото е  по реда на чл.625 във вр. с чл.632,ал.1 ТЗ и е образувано по молба вх.№4829 от 15.06.2018г.,подадена от „ВИАН“ ЕООД, обл. Враца. общ. Враца, гр. Враца,ул. ***, ЕИК:***  представлявано от Х.А.П. управител,чрез адв.В.Ч. *** с адрес на кантората: гр. Враца,ул. *** - пълномощник.

    Поддържа се в молбата,че са налице предпоставките за образуване на съдебно производство, в рамките на което да се открие производство по несъстоятелност на молителя,тъй като са налице всички законови предпоставки за това.

    Търговецът е в невъзможност за изплащане на изискуеми парични задължения по търговски сделки.

    Твърди се в молбата,че търговецът се намира в състояние на неплатежоспособност и свръхзадлъженост.

    Според изложеното в молбата,налице е хипотезата на неплатежоспособност по смисъла на чл.608 от ТЗ, съответно и свръхзадълженост /чл.742 от ТЗ/. Не са налице финансови средства и приходи от дейността за покриване, както на ликвидните и изискуеми вземания, така и на текущите такива. Към датата на подаване на настоящата молба задълженията на търговеца са на стойност 153 166,55 лв. /сто петдесет и три хиляди и сто шестдесет и шест лева и петдесет и пет стотинки/, съгласно счетоводен баланс към 31.05.2018г.,които представляват ликвидни и изискуеми задължения но търговски сделки - основно задължения към финансови институции.

    Длъжникът твърди,че разполага единствено с дълготрайни материални активи:земя 1 500 кв.м. в землището на с. *** на стойност 1 500 лв. и Стопанска сграда 990 кв.м, на стойност 50 000 лв. към 31.05.2018г. съгласно данните от предоставения от управителя на дружеството баланс към 31.05.2018г., а структурата на пасивите е следната: задължения към кредиторите - към 31.05.2018г, са в размер общо на 153 166.55 лв. Наличните ДМА не се експлоатират от дълго време и респективно не носят приходи за дружеството.

    Длъжникът поддържа,че при наличните пасиви и наличните активи е очевидно, че няма практическа възможност за продължаване дейността на търговеца и погасяване на съществуващите задължения. Търговската дейност на дружеството е изцяло преустановена - липсва приходи от дейността. Налице е значителен по размер пасив, който не може да бъде обслужван поради липсата на приходи, краткотрайни активи, парични средства и др.,като затрудненията на „ВИАН" ЕООД имат траен и необратим характер.

    С така изложеното счита, че е обосновал твърдението си да е налице хипотезата на неплатежоспособност и свръхзадълженост по смисъла на чл.608 и чл.742,ал.1 от ТЗ,които съгласно чл.607а, ал.1 и ал.2 от ТЗ са основание за откриване на производство по несъстоятелност.

     За целта но реда на чл.78 от ДОПК е уведомена ТД на НАП Велико Търново,ИРМ Враца.

    Посочва се в молбата,че съгласно чл.626, ат.1 от ТЗ. длъжник, който стане неплатежоспособен или свръхзадължен, е длъжен в 30-дневен срок да поиска откриване на производство по несъстоятелност.

    Позовава се на чл. 608,ал. 1 от ТЗ,че неплатежоспособен е този търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано е търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане.       Съгласно ал. 2 неплатежоспособността се предполага,когато длъжникът е спрял плащанията, което условие в случая било налице.

    Поддържа се в молбата,че при наличните задължения и липсата на парични средства, стоки в наличност, готова продукция, ликвидни вземания и/или други краткотрайни материални активи дружеството се намира в пълна зависимост от своите кредитори.

    Твърди,че поради липса на дълготрайни и краткотрайни активи коефициентът на обща ликвидност е под единица.При посочените стойности и вида на активите и пасивите според коефициентът за бърза ликвидност,търговецът не е в състояние да извърши дори частично разплащане и на част от краткосрочните си задължения, поради липса па краткотрайни активи и материални запаси. При преценка на неплатежоспособността се взема предвид и коефициентът на незабавна ликвидност,който отразява способността на предприятието да покрива своите краткосрочни задължения с наличните си парични средства и краткосрочни финансови активи. От приложения баланс се установявало,че дружеството не притежава краткосрочни финансови активи и коефициентът на незабавна ликвидност клони към нулева стойност. Коефициентът на абсолютна ликвидност от своя страна отразява способността на търговеца да покрива текущите си задължения с наличните парични средства. Този коефициент се определя като отношение между сумата на паричните средства и сумата на текущите задължения. Към момента на подаване на настоящата молба дружеството - търговец е на нулева степен на незабавна и абсолютна ликвидност, което се дължи на значителния размер на задълженията и тяхната изискуемост и същевременно на липсата на парични средства като приходи от търговската дейност и други активи.Показателите за финансова автономност, които характеризират степента на финансова независимост на предприятието от кредиторите,в практиката е приета стойност на коефициента за финансова автономност от минимум 0.33. В случай, че този коефициент има отрицателно стойностно измерение, то това е категоричен показател за декапитализиран собствен капитал. Коефициентите за автономност и задлъжнялост са реципрочни по величина и значение. Колкото първия коефициент се доближава до единица, толкова финансовата автономност е по-голяма. Колкото вторият коефициент е но-голям от единица, толкова задлъжнялостта е по-голяма. При преценка на неплатежоспособността следва да се имат предвид и показателите за обръщаемост на материалните краткотрайни активи, които характеризират ефективността на тяхното използване, а те са времетраене на един оборот и брой на оборотите.Дружеството  не разполага е материални краткотрайни активи, което оказва пряко въздействие върху показателите за обръщаемост - в случая такава не е налице. При преценка за неплатежоспособността следва да се имат предвид и периодите на събиране на вземанията и изплащане на задълженията. Показателите за вземанията от клиенти и задълженията към доставчиците основно характеризират продължителността на тези периоди.

    Сезира съд с искане,в случай, че достигне до същият извод с помощта на експертно заключение на съдебно-счетоводна експертиза,на основание чл.630,ал.1 от ТЗ да постанови  решение:с което да обяви неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността на „ВИАН“ ЕООД, обл. Враца, общ. Враца, гр. Враца, ул. ***, ЕИК: *** и да определи началната й дата,да открие  производство по несъстоятелност спрямо длъжника,да назначи временен синдик на „ВИАН“ ЕООД,да допусне обезпечение чрез налагането на запор и възбрана върху имуществото на „ВИАН“ ЕООД,да определи датата на първото събрание на кредиторите.

    В проведеното на 17.07.2018 г. заседание по делото е изслушана съдебно-счетоводна експертиза,като заключението на вещото лице е прието от съда ,като обективно и вярно.

    От него се установяват твърдените в молбата обстоятелства.Вещото лице констатира,че към 30.06.2018 г. дружеството не разполага с краткотрайни активи,които биха могли да се отчетат ,като бързо ликвидни-вземяни,за да покрият краткосрочните задължения на дружеството в общ размер на 255 хил.лв.Затрудненията на търговеца са трайни,той не осъществява дейност и не отчита приходи от дейността от 2012г.Вещото лице установява,че към 30.06.2018 г. търговецът не разполага с парични средства или други ликвидни активи,които да позволяват покриване на разноските за производството по несъстоятелност в рамките на период от 6 месеца.

    При така изложеното,пълномощникът на дружеството в хода на устните състезания,поддържа,че липсва налично имущество за покриване на началните разноски за откриване на производство по несъстоятелност. По тази причина и на основание чл.629б, ал.1 от ТЗ моли да се определи сума, която да бъде предплатена в даден от съда срок от лицата по чл.625 или от друг кредитор.

    В случай, че разноските не бъдат предплатени, моли на основание чл.632, ал.1 от ТЗ да се постанови решение , с което,да се обяви неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността на  длъжника и да се определи началната й дата,да се открие производство по несъстоятелност ,да се допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки,да се постанови прекратяване на дейността на дружеството,да се обяви  в несъстоятелност и да се спре производството по несъстоятелност на дружеството до изтичане на срока по чл.632, ал.2 от ТЗ.

    С оглед горното,съдът приема,  че липсват средства за покриване на началните разноските в производството. При това положение и съобразно, чл. 629б, ал. 1 от ТЗ следва да бъде дадена възможност на кредиторите на длъжника да предплатят  разноски свързани с производството по несъстоятелност.

    Съдът, като прецени обема на работа в това производство и очакваните разходи, определя сума за предплащане за покриване на  разноски-възнаграждение на синдика и разноски,свързани с производството, в размер на 10 000.00 лв., които  кредиторите на длъжника  могат да депозират в банка или да внесат по сметка на съда. В противен случай, при невнасяне на сумата в дадения срок, съдът ще следва да се произнесе с решение при условията на чл. 632, ал. 1 от ТЗ.

    Водим от горното и на основание чл. 629б, ал. 1 от ТЗ ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в настоящият му състав

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

    ОПРЕДЕЛЯ СУМАТА от 10 000/десет хиляди  лева/ разноски за покриване на първоначалните разноски в производството: възнаграждение на синдика и разходи свързани с дейността му при изготвяне на списъци,издирване имущество на длъжника или разноски свързани с производството по несъстоятелността на   „ВИАН“ ЕООД, обл. Враца. общ. Враца, гр. Враца,ул. ***, ЕИК:***  представлявано от Х.А.П. управител, която сума  УКАЗВА на  кредиторите му ,че  могат  да предплатят в СРОК до 06.08.2018год. като я преведат по сметка на съда,като за установяване внасянето на сумата, да се представят надлежни доказателства по делото.

    При неплащане на сумата в определения срок, съдът ще постанови решение при условията на чл. 632, ал. 1 от ТЗ.

    Кредиторите се считат уведомени от вписване на съобщението за постановения акт в книгата по чл.634 в ,ал.1 от ТЗ,на основание чл.619 ,ал.3 от ТЗ.

    Определението подлежи на вписване в книгата по чл.634в от ТЗ при Окръжен съд – Враца.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се обяви и в Търговския регистър.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

    Делото да се докладва незабавно при внасяне на сумата или след изтичане на срока за внасянето й на 07.08.2018 г.за произнасяне с решение.

 

 

                      СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: