Решение по дело №613/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 483
Дата: 9 август 2019 г.
Съдия: Грета Илиева Чакалова
Дело: 20195300900613
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 483

 

ПЛОВДИВ 09.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ – ХХІІІ-ти с-в, в закритото заседание на девети август през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                               СЪДИЯ: ГРЕТА ЧАКАЛОВА

разгледа докладваното от Съдията Чакалова т.д. 613 по описа за 2019 година и констатира следното:

 

Производството е по подадена от „АУГУСТА – 91“ АД, ЕИК *********, гр.Хисаря, бул.“Гурко“ 3 жалба против Отказ 20190530122537/10.07.2019 г. на АВ.

Жалбоподателят моли да се отмени обжалваният отказ като незаконосъобразен и се постанови вписване на заявените обстоятелства.

Към жалбата е приложен обжалваният акт на Агенция по вписванията, както и преписката, по която е издаден.

След преценка на доказателствата Съдът приема следното:

Подадената жалба е допустима, тъй като:

- изхожда от активно легитимирана страна в процеса (заявител в производството по вписване пред Агенцията по вписване);

 - насочена е против акт, който подлежи на съдебен контрол (чл. 25, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ);

 - подадена е в преклузивния 7- дневен срок за обжалване по чл. 25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ.

Жалбата, разгледана по същество, е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните причини.

Поискано е вписване по партидата на „АУГУСТА – 91“ АД, ЕИК ********* на действителните собственици по смисъла на чл.63, ал. 1 и 4 ЗМИП. Съгласно чл. 50а, ал. 1 и 2 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до Търговския регистър и до Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (Наредба № 1) подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Заявлението се състои от две части: Част I. Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари и Част II. Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон.

Съдът споделя изводите на длъжностното лице при АВп в обжалвания отказ, че в заявлението в поле 550 "Действителни собственици" от група "Действителни собственици - физически лица" не се заявява за вписване физическо/и лице/а, а юридическо лице /“Парк хотел „Москва“ АД/. Съгласно разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от Закона за мерките срещу изпирането на пари учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. Според чл. 63, ал. 1 от същия закон информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в Търговския регистър, в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в Регистър БУЛСТАТ.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 5 от ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания, с изключение на едноличните търговци, са длъжни да заявят за вписване съгласно ал. 1 действителните си собственици по § 2 от Допълнителните разпоредби на ЗМИП, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение възниква: 1. ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания, учредени на територията на Република България, или 2. ако тези юридически лица или други правни образувания не са учредени на територията на Република България.

В § 2, ал. 1 от ДР на ЗМИП е дадено легално определение на понятието "Действителен собственик". Това е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят най-малко на някое от следните условия: 1. По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 % от юридическо лице или друго правно образувание. Индикация за косвено притежаване е налице, когато най-малко 25 % от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание принадлежи на юридическо лице или друго правно образувание, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица.

Предвид изложеното Съдът намира, че с оглед легалното определение на § 2 законодателят изисква да бъде посочен действителният собственик, който притежава или контролира юридическо лице или друго правно образувание или от чието име или за чиято сметка се извършва определена стопанска операция, дейност или сделка. Посочването на собствеността на определени юридически лица следва винаги да води до посочване на точно определено физическо лице или лица, което/които пряко или косвено (чрез друго юридическо лице), чрез притежаване на акции и дялове, упражнява/упражняват контрол и се явява/явяват действителен собственик.

Съдът приема също така, че е неоснователно позоваването на изключението по § 2, ал. 1, т. 1 от ЗМИП , тъй като липсват доказателства по отношение на „Парк хотел Москва“ АД и „Българска холдингова компания“ АД, че акциите им се търгуват на регулиран пазар. Но дори и това да е налице, нормата на § 2 изисква освен това да е установено, че дружеството се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността, за което също липсват данни и надлежни доказателства.

Предвид изложеното Съдът намира, че подадената жалба се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, съответно постановеният отказ - да бъде потвърден, поради което

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба, подадена от „АУГУСТА – 91“ АД, ЕИК *********, гр.Хисаря, бул.“Гурко“ 3 жалба против Отказ 20190530122537/10.07.2019 г. на АВ, постановен по Заявление с вх. № 20190530122537/30.05.2019 г. за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Пловдив в седмичен срок от връчването му на жалбоподателя

 

 

 

                                                    СЪДИЯ: