Решение по дело №58/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 137
Дата: 14 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700058
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 14.07.2020 г.

 

Административен съд – Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Павлина Петрова                     

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело № 58/ 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. Административно-процесуалния кодекс, във връзка с чл.118 от КСО.

Образувано е по жалба на С.Ф.А. с постоянен адрес:***, подадена чрез процесуален представител по пълномощие, срещу Решение № 2153-08-5/ 06.01.2020 г. на Директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата й срещу Разпореждане № ***/*** г. на действащ за ръководител по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали. В жалбата се твърди, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно. Иска се да се отмени оспореното решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали и Разпореждане № ***/*** г. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали. Претендират се деловодни разноски. В съдебно заседание не се явява и не се представлява.

Ответникът – Директорът на ТП на НОИ – Кърджали се представлява от редовно упълномощен юрисконсулт, който оспорва жалбата по съображения, изложени в решението на директора на РУ”СО” Кърджали. Допълнително посочва, че от събраните доказателства в хода на съдебното производство по безспорен начин било установено, че за процесния период жалбоподателката не е пребивавала на територията на Р България и не е упражнявала трудова дейност като земеделски производител, поради което не е възникнало осигуряване за съответния риск. Изразява становище, че евентуалното внасяне на осигурителни вноски не е правопораждащ факт за възникване на осигуряване и не е достатъчно, за да се признае правото на парично обезщетение. Иска присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

След проверка на събраните доказателства съдът приема следното от фактическа страна:

С оспореното в настоящото производство решение административният орган е приел, че жалбоподателката не е упражнявала трудова дейност като земеделски стопанин, тъй като се е намирала извън територията на Република България.

Административното производство, в което е постановено решението на директора на РУ “СО” - Кърджали, е започнало с представен в ТП на НОИ – Кърджали БЛ № ***, издаден на 28.10.2019 г. от АПИМП д-р С. М. В забележка към този документ е отразено, че е антидатиран поради късно потърсване от пациентката, както и, че детето е родено в ***.

За преценка правото на обезщетение по чл.48а от КСО от ОДМВР – Кърджали е изискана справка за регистрираните пътувания през границите на Р България, за периода: 01.01.2018 г. до 12.11.2019 г. за лицето.

От Справка от регистъра на самоосигуряващите се лица се установява, че С.А. е декларирала, че започва да осъществява дейност като земеделски производител на 28.09.2018 г. и ще се осигурява  за осигурителния риск „Общо заболяване и майчинство“.

След анализ на събраните доказателства, началник-сектор “КП”, действащ “за” ръководител по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали, с Разпореждане № ***/*** г., е отказал да отпусне парично обезщетение за временна неработоспособност поради майчинство.

В жалба срещу това разпореждане е посочено, че изложените в оспорения акт мотиви, че жалбоподателката не е упражнявала дейност понеже не се е намирала на територията на Република България, са незаконосъобразни и дискриминационни.

С оспореното в настоящото производство решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали жалбата срещу посоченото разпореждане е била отхвърлена. За да постанови този резултат горестоящият административен орган се е позовал на Справка, рег. ***/ *** г. на ОДМВР – Кърджали за презгранични пътувания на лицето, както и на нормите на чл.4, чл.4а, ал.1, чл.10 и §1, ал.1,т.5 от ДР КСО.

При така установените факти съдът прави следните изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл.118, ал.1 от КСО от лице, чиито права се засягат от оспорения административен акт. Разгледана по същество е неоснователна.

Относимата разпоредба на чл.48а от КСО предвижда, че осигурените за общо заболяване и майчинство лица имат  право на парично обезщетение за бременност и раждане, вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. 

Съгласно мотивите на оспореното решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали основание за отказ да се изплати парично обезщетение за временна нерабоспособност поради майчинство е приетият за доказан факт, че С.Ф.А. не е осигурено лице, тъй като не е осъществява дейност като земеделски производител, така както е декларирала в ТП на НОИ – Кърджали.

Следователно, спорният въпрос е: било ли е лицето осигурено по смисъла на  §1, т.3  от ДР на КСО.

Осигурено е това лице, по отношение на което е възникнало осигуряване, а осигуряването възниква от деня, в който лицето започва да упражнява трудова дейност на някое от основанията за задължително осигуряване по чл. 4 от КСО. В случая, основанието за осигуряване е осъществяване на дейност като земеделски производител. Ето защо, за възникване на осигуряването и произтичащите от него права, за жалбоподателката е необходимо да е възникнало правоотношение, чието изпълнение е започнало и не е прекратено. При наличие на посочените предпоставки, при настъпване на осигурителния случай бременност и раждане, за осигурената жена възниква право на парично обезщетение за бременност и раждане, за срока по чл.50 от КСО – 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.

В решението на директора на ТП на НОИ – Кърджали е прието, че според данни от справка, рег. ***/ *** г. на ОДМВР – Кърджали се установява, че на 30.09.2018 г. С.А. е напуснала територията на Р България. До настъпване на осигурителното събитие – раждане на детето Д. А. на *** г., няма основание да се направи извод, че е осъществявала дейност като земеделски стопанин. Прието е, че не е упражнявала трудова дейност като земеделски производител, поради което не е осигурено лице и към момента на настъпване на осигурителния риск не отговаря на изискванията в чл.48а от КСО за получаване на парично обезщетение за бременност и раждане.

При извършена проверка, по чл.168 от АПК, за законосъобразност на решението, не се установиха отменителни основания по чл.146 от АПК. Административният акт е постановен от компетентен орган, в съответствие с целта на закона и при изяснена фактическа обстановка. Съответстват на установените факти изводите на административния орган, че към настъпване на осигурения социален риск – раждане на дете, жалбоподателката не е била осигурено лице. В този смисъл са данните от цитираната по горе в решението справка от ОДМВР – Кърджали. При така установените факти, изплащането на обезщетение за бременност и раждане по представения болничен лист законосъобразно е било отказано. Това е така, защото няма данни жалбоподателката да е започнала осъществяване на заявената дейност като земеделски производител.

След като е установено, че жалбоподателката не е извършвала дейност като земеделски производител и не е била осигурено лице при настъпване на осигурителния риск – раждане на дете, то правилно е отказано изплащане на обезщетение по реда на чл.50 от КСО. Поради изложеното жалбата срещу оспореното решение е неоснователна и следва да се отхвърли.

При този изход на спора е основателна претенция на процесуалния представител на директора на ТП на НОИ – Кърджали да бъде осъдена жалбоподателката да заплати юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв., на основание чл. 143, ал. 4 АПК, чл. 78, ал. 8 ГПК, вр. с чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал.2, предл.5-то от АПК, Съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

Отхвърля жалбата на С.Ф.А. с постоянен адрес *** срещу Решение № 2153-08-5/ 06.01.2020 г. на Директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата й срещу Разпореждане № ***/*** г.на ръководител по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали.

Осъжда С.Ф.А. с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на ТП на НОИ – Кърджали юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева (сто лева).

Решението може да се обжалва с касационна жалба, пред Върховния административен съд, в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

            

 

                                                                          Съдия: