Решение по дело №1160/2017 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1039
Дата: 14 декември 2017 г. (в сила от 27 януари 2018 г.)
Съдия: Таня Димитрова Евтимова
Дело: 20172100501160
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номeр   V  - 131               Година 2017, 14 декември                 гр.Бургас

 

 

            Бургаският окръжен съд, трети въззивен граждански състав, на шестнадесети ноември две хиляди и седемнадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА МИХОВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. ТАНЯ ЕВТИМОВА

                                                                                                       2. мл. с. СИЯНА Д.

 

разгледа докладваното от съдия Евтимова въззивно гражданско дело № 1160/2017г. по описа на Окръжен съд - Бургас. За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по две въззивни жалби, подадени от Е.А.К. *** и от Н.Д.К. ***.

Жалбата на Е.К. е насочена против решение № 799/06.06.2017г., постановено от Районен съд – Бургас по гр. д. № 7893/2016г. в частта, в която е определен режим за лични контакти на Н.К. с малолетното дете Е Н К., роденана ***г., както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и един месец през лятото, когато майката не ползва платения си годишен отпуск. К. твърди, че не съществува пречка режимът да бъде определен без преспиване в дома на бащата и да се изпълнява в присъствие на майката, тъй като детето е на 10 месеца. Не се противопоставя предложеният от нея режим да бъдесъдебно определен до навършването на 3-годишна възраст на детето Е Н К.. Настоява за изменение на първоинстанционното решение в този смисъл.В съдебно заседание К. се представлява от адвокат В. и от адвокат Славов, които поддържат жалбата, ангажират доказателства и претендират разноски. Оспорват жалбата на К. и настояват за отхвърлянето й. В подкрепа на оспорването си представят доказателства. Претендират разноски.

Въззивната жалба на Н.К. е насочена против решениетов частта, в която същият е осъден: 1. да заплащамесечна издръжкана сина си А К. чрез неговата майка и законен представител в размер на 200 лE, считано отдатата на подаване на исковата молба - 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 2. да заплати държавна такса в размер на 288 лE, определена върху размера на издръжката за детето A К.; 3. да заплаща месечна издръжка на сина си M К. чрез неговата майка и законен представител в размер на 400 лE,считано отдатата на подаване на исковата молба - 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 4. да заплати държавна такса в размер на 576 лE, определена върху размера на издръжката за детето M К.; 5. да заплаща месечна издръжка на дъщеря си Е К. чрез нейната майка и законен представител в размер на 200 лE,считано отдатата на подаване на исковата молба - 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 6. да заплати държавна такса в размер на 288 лE, определена върху размера на издръжката за детето E К.; 7. да заплати на сина си A К. чрез неговата майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 566 лE; 8. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето A К.; 9. да заплати на сина си M К. чрез неговата майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 1133 лE; 10. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето M К.; 11. да заплати на дъщеря си E К. чрез нейната майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 566 лE; 12. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето E К.. В жалбата Н.К. релевира оплакване, че районният съд е приложил селективен подход при преценката на доказателствата и не ги е обсъдил в тяхната съвкупност, поради което е формирал грешни правни изводи. Позовава се на чл.142, ал.1 от СК и твърди, че размерът на получаваното от него средно месечно трудово възнаграждение е 850 лE. Оспорва изводите на съда, че получава други доходи, извън тези по служебното правоотношение с МВР. Настоява за отмяна на решението в оспорената част и за определяне на издръжка, която да е съобразена с нуждите на децата и с неговите доходи. Претендира разноски за въззивната инстанция.В съдебно заседание К. се представлява от адвокат К., която поддържа оспорването и ангажира доказателства.

Като взе предвид твърденията на страните и събраните по делото доказателства, Бургаският окръжен съд намира за установено следното:

Производството пред Районен съд - Бургас е образувано по искова молба на Е.А.К. против Н.Д.К. за развод поради разстройство на брака с правно основание чл.49 от Семейния кодекс. С молбата се претендира прекратяване на брака поради дълбоко и непоправимо разстройство, предоставяне на родителските права върху ненавършилите пълнолетие деца A, M и E за упражняване от майката, осъждане на ответника да заплаща издръжка на детето A в размер на 200 лE, на M в размер на 400 лE и на E в размер на 200 лE. Претендира също ползване на семейното жилище, определен режима на лични контакти на бащата с децата и запазване на фамилното име К. след прекратяване на брака. В отговор на исковата молба ответникът не оспорва основанието за прекратяване на брака и искането за упражняване на родителски права, но настоява за определен режим на лични контакти и за присъждане на издръжка в по-нисък размер. Противопоставя се на искането ищцата да запази брачното фамилно име К.. В хода на първоинстанционното производство е извършен социален доклад от Д „Социално подпомагане“ – Бургас, представен е договор за ипотечен кредит и са събрани показанията на свидетелите С – майка на ищцата, А – родственица на ищцата и Па – майка на ответника.

С решение № 799/06.06.2017г., състав на Районен съд – Бургас:1. прекратява брака между Е.К. и Н.К. поради дълбоко и непоправимо разстройство; 2. обявява, че вината за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака е на мъжа; 3. постановява децата от брака A Н К., M Н К. и E Н К. да живеят при майка си Е.К., която ще упражнява родителските права спрямо тях; 4. определя режим за лични контакти на бащата Н.К. с децата A, M и E, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 9 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск, като бащата ще взема децата от дома на майката и ще ги връща там. Този режим е определен да се осъществява по отношение на детето M само доколкото не е в размер със съответния дневен режим на детето, произтичащ от здравословното му състояние; 5. предоставя ползването на семейното жилище в гр.Б, ж.к***, вх.*, ет.* на Е.К.; 6. постановява Е.К. да носи фамилното име СтанE след прекратяването на брака; 7. осъжда Н.К.:7.1. да заплащамесечна издръжкана сина си A К. чрез неговата майка и законен представител в размер на 200 лE, считано отдатата на подаване на исковата молба - 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 7.2. да заплати държавна такса в размер на 288 лE, определена върху размера на издръжката за детето A К.; 7.3. да заплаща месечна издръжка на сина си M К. чрез неговата майка и законен представител в размер на 400 лE,считано отдатата на подаване на исковата молба- 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 7.4. да заплати държавна такса в размер на 576 лE, определена върху размера на издръжката за детето M К.; 7.5. да заплаща месечна издръжка на дъщеря си E К. чрез нейната майка и законен представител в размер на 200 лE,считано отдатата на подаване на исковата молба - 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване; 7.6. да заплати държавна такса в размер на 288 лE, определена върху размера на издръжката за детето E К.; 7.7. да заплати на сина си A К. чрез неговата майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 566 лE; 7.8. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето A К.; 7.9. да заплати на сина си M К. чрез неговата майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 1133 лE; 7.10. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето M К.; 7.11. да заплати на дъщеря си E К. чрез нейната майка и законен представител издръжка за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 566 лE; 7.12. да заплати държавна такса в размер на 50 лE, определена върху размера на издръжката за минало време за детето E К..

Въз основа на изложените фактически данни, които се установяват от представените по делото доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

І. По въззивната жалба на Е.К..

Въззивната жалба на Е.К. е процесуално допустима. Подадена е в законоустановения срок и е насочена срещу тази част от решението, която поражда неблагоприятни за К. правни последици, а именно - режимът на лични отношения на К. с малолетното дете E е определен да се извършва с възможност за преспиване и в присъствието на майката всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 9 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск, като бащата ще взема детето от дома на майката и ще го връща там.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Режимът на лични отношения между децата и родителите е разписан в чл.59, ал.2 и ал.3 от Семейния кодекс. Според правилата на цитираните норми, когато липсва съгласие между родителите, този режим се определя служебно от съда и включва: период от време или дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време. При решаването на този въпрос съдът преценява всички обстоятелства с оглед интересите на децата като възпитателски качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица – близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности. Според практиката на Върховен касационен съд, при определяне на обема на лични отношения на родителя с детето от решаващо значение е да се съобрази както възможността на първия да общува с детето пълноценно, така и възможността да не се променя установения личен режим на детето – за обучение, за почивка, за забавления, включително и с родителя, на когото е възложено упражняването на родителските права. В настоящия случай от представените по делото доказателства се установява, че E К. е родена на ***г. и към датата, на която са проведени устните състезания пред въззивната инстанция, същата е навършила 1 година и 3 месеца. Тази възраст не позволява личните отношения на бащата с нея да се осъществяват по начина, по който те са определени за другото дете – A. Възрастта на детето е такава, че изисква постоянно присъствие на родителя, който полага непосредствени грижи за него и при срещите му с другия родител. Необходимостта от това присъствие ще отпадне с растежа на детето, поради което същата трябва да се ограничи до навършване на 3-годишна възраст на детето E. По изложените съображения, жалбата на Е.К. е основателна и трябва да се уважи със следващата от това отмяна на решението в частта, в която е определен режима на лични отношения на бащата Н.К. с детето E К. и постановяване на друго решение, с което да се определи режим на лични отношения, както следва: 1. до навършване на 3-годишна възраст на детето E К., режимът на лични отношения на бащата да се осъществява всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 часа на съботния ден до 18 часа на съботния ден в присъствие на майката и от 9 часа на неделния ден до 18 часа на неделния ден в присъствие на майката, както и ежедневно в продължение на един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск, от 9,00 часа сутринта до 18,00 часа вечерта в присъствието на майката, без приспиване в дома на бащата, като бащата ще взема детето от дома на майката и ще го връща там; 2. след навършване на 3-годишна възраст на детето E К. - всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск като бащата ще взема детето от дома на майката и ще го връща там.

ІІ. По въззивната жалба на Н.К..

Въззивната жалба на Н.К. е процесуално допустима. Подадена е в законоустановения срок и е насочена срещу тези части от решението, които пораждат неблагоприятни за него правни последици, а именно – решението в частта, в която е определена издръжка за децата A и E в размер на 200 лE месечно и издръжка за детето M в размер на 400 лE месечно, считано от 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването; решението в частта, в която е определена издръжка за минал период за всяко едно от децата, както следва: по 566 лE за децата A и E за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. и 1133 лE за детето M за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. и решението в частта, в която К. е осъден да заплати държавна такса върху присъдените издръжки.

Разгледана по същество, жалбата е частично основателна, но поради обстоятелства, които са настъпили след постановяване на първоинстанционното решение.

В съдебно заседание, проведено на 16.11.2017г. процесуалният представител на въззиваемата страна К. представя препис – извлечение от акт за смърт № 1098/09.11.2017г., от който се установява, че детето M К. е починало на 09.11.2017г. Поради това, въззиваемата страна прави уточнение на иска, който да се счита предявен за издръжка на детето M от 14.09.2016г. до 09.11.2017г.

Съгласно разпоредбата на чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната част. В настоящия случай, предмет на обжалване е решението в частта, в която К. е осъден да заплати издръжка за децата A, M и E за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г., както и ежемесечна издръжка на същите, считано от 09.12.2016г. до настъпване на законни причини за нейното изменение. Настъпилият на 09.11.2017г. юридически факт – смърт на детето M е такъв по чл.235, ал.3 от ГПК и налага обезсилване на решението в частта, в която е фиксиран крайният предел на месечната издръжка за това дете и фиксиране на същия до 09.11.2017г. Обезсилването на решението в тази част има за последица и отмяна на решението в частта, в която К. е осъден да заплати държавна такса върху издръжката на детето M в размера над 253,44 лE. В конкретния случай държавната такса е определена от районния съд върху тригодишните падежи, но трябва да се съобрази с уточнението на иска и с дължимостта на издръжката до 09.11.2017г. Изчислена върху тази основа, държавната такса възлиза на 253,44 лE. Поради това, решението в частта, в която К. е осъден за разликата от 253,44 лE до 576 лE трябва да се отмени.

Решението в останалата част, е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.2, вр. с ал.5 от Семейния кодекс, ако родителите не постигнат споразумение, съдът служебно постановява издръжка на децата. Размерът на издръжката трябва да осигури условията на живот на детето, които е имало преди развода, освен, освен ако това би създало особени затруднения на дължащия издръжка родител. Според Постановление № 5/16.11.1970г. на Пленума на Върховния съд, нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят от обикновените условия на техния живот, като се вземат предвид възрастта, образованието и всички обстоятелства, които са от значение за случая. Възможността на лицето, което дължи издръжката, е основание за даване на издръжка и показател за размера й. Възможността е винаги обективна и конкретна. Тя се определя от доходите, имуществото и квалификацията на задълженото лице. В Постановление № 5/30.11.1981г. на Пленума на Върховния съд за изменение на Постановление № 5/16.11.1970г. е прието, че размерът на издръжката се определя като се имат предвид възможностите на дължащия издръжката и като се съобразят нуждите на децата с оглед правилното им отглеждане, възпитание и хармонично развитие, както тези нужди биха били задоволени, ако родителите живеят заедно. По-големите материални възможности на родителите са основание за присъждане на по-големи по размер издръжки. В конкретния случай въззивната страна К. не оспорва нуждата на децата от издръжка в претендирания от ищцата и присъден от районния съд размер, а твърди, че няма възможност да заплаща същата. За установяване на релевантните за релевантните за спорното правоотношение юридически факти по делото е представена заповед № УРИ 251з-2983/24.08.2017г., издадена от директора на ОД на МВР – Бургас, с която е прекратено служебното правоотношение на К. за заеманата от него длъжност старши полицай в група 01 на сектор „Специализирани полицейски сили” към отдел „Охранителна полиция” в ОД на МВР – Бургас. Представени са трудово договор № 017/25.08.2017г. и справка по чл.62, ал.5 от Кодекса на труда, от които е видно, че К. е назначен на длъжност „пазач – портиер” в „Агенция за охрана Секюрити груп” ООД с основно месечно възнаграждение в размер на 460 лE. За опровергаване на твърденията, изложени в жалбата на К., ответната по същата страна представя удостоверение рег.№ 769000-14881/08.09.2017г., от което е видно, че в периода от 09.2016г. до 09.2017г. същият е притежавал лек автомобил Ауди А8 с рег.№ А 2220 ММ, удостоверение от „Ес джи Финанс” ООД, от което се установява, че с К. не е сключван договор за финансов лизинг за лек автомобил „Порше Кайен” с рег.№ РВ 1658 СК, но същият е снабден с пълномощно да управлява този автомобил със срок на действие от 04.05.2016г. до 20.05.2017г. и удостоверение от 14.11.2017г., издадено от директора на ОД на МВР – Бургас, от което е видно, че след прекратяване на служебното правоотношение с ОД на МВР – Бургас, К. е получил обезщетение по чл.234, ал.1 от ЗМВР в размер на 12 361,70 лE и еднократно допълнително вещево имущество по чл.234, ал.5 от ЗМВР в размер на 200 лE. По делото са приети множество фискални бонове и фактури за извършени покупки на хранителни стоки и за изплатени разходи за погребение на детето M. Приложена е и преписка № 33-88-00-2122/22.08.2017г. на Пето РУ на ОД на МВР - Бургас за извършена срещу К. предварителна проверка по сигнал, подаден от К. на тел.112. Обсъдени отделно и в съвкупност, събраните по делото доказателства обосновават извод, че К. има възможност да заплаща определената от районен съд издръжка. Обстоятелството, че същият е преминал от по-високо платена на по-ниско платена длъжност не променя този извод. От съдържанието на представената от К. заповед № УРИ 251з – 2983/24.08.2017г. се установява, че К. сам е инициирал прекратяването на служебното си правоотношение и сам се е поставил в по-неблагоприятно положение. Твърдението му в съдебно заседание, че е напуснал „под натиск на началниците“ си, не е установено по делото, а документираното в трудов договор № 017/25.08.2017г. възнаграждение от 460 лE не дава основание да се приеме, че финансовите възможности на въззивника са занижени. Така е, защото същият е получил парично обезщетение в размер на 12561,70 лE, твърди, че си търси допълнителна работа и води начин на живот, средствата за който надхвърлят документално установеното трудово възнаграждение. По тези съображения присъдената от районния съд издръжка в размер на 566 лE за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. за всяко от децата A и E и издръжката за бъдещ период в размер на 200 лE месечно за същите деца е правилно определена и решението в тази част не страда от заявените в жалбата пороци. Правилно е определена и издръжката за детето M за периода от 14.09.2016г. до 08.12.2016г. в размер на 1133 лE и за периода от 09.12.2016г. до 09.11.2017г. в размер на 400 лE месечно. Поради това, жалбата е неоснователна и трябва да се отхвърли със следващото от това потвърждаване на решението в тази част.

По делото е направено искане за присъждане на съдебни разноски от двете страни в процеса. След като се съобрази с разпоредбата на чл.78, вр. с чл.81 от ГПК и с изхода на спора пред настоящата инстанция, съдът намира, че трябва да присъди в полза на К. извършените от нея разходи за въззивното производство в размер на 135,80 лE, от които 100 лE – реално платено възнаграждение по договор за правна помощ и съдействие, 25 лE– държавна такса за образуване на въззивно производство и 10,80 лE – държавна такса за издаване на съдебни удостоверение.

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд, V въззивен състав,

 

Р Е Ш И:

            ОБЕЗСИЛВА решение № 799/06.06.2017г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 7893/2016г. в частта, в която Н.Д.К. е осъден да заплаща на сина си M Н К. издръжка в размер на 400 лE след дата 09.11.2017г.

ОТМЕНЯ решение № 799/06.06.2017г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 7893/2016г. в частта, в която Н.Д.К. е осъден да заплати по сметка на БРС държавна такса в размера над 253,44 лE за определената издръжка на детето M.

            ОТМЕНЯ решение № 799/06.06.2017г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 7893/2016г. в частта, в която е определен режим на лични отношения на Н.К. с дъщеря му E Н К. и вместо това постановява:

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на бащата Н.К. с детето E Н К., както следва: до навършване на 3-годишна възраст на детето E К.- всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 часа на съботния ден до 18 часа на съботния ден в присъствие на майката и от 9 часа на неделния ден до 18 часа на неделния ден в присъствие на майката, както и ежедневно в продължение на един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск, от 9,00 часа сутринта до 18,00 часа вечерта в присъствието на майката, без приспиване в дома на бащата, като бащата ще взема детето от дома на майката и ще го връща там; след навършване на 3-годишна възраст на детето Е К. - всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и един месец през лятото във време, когато майката не ползва платения си годишен отпуск като бащата ще взема детето от дома на майката и ще го връща там.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 799/06.06.2017г., постановено от Районен съд – Бургас по гр.д. № 7893/2016г. в останалата част.

ОСЪЖДА Н.Д.К., ЕГН: ********** *** да заплати на Е.А.К., ЕГН: ********** *** съдебно-деловодни разноски в размер на 135,80 лева.

Решението в частта, в която е отменен режимът на лични контакти и е пределен друг режим, подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

В останалата част решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: