Решение по дело №118/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 618
Дата: 11 март 2020 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20207180700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 618

гр. Пловдив, 11.03.2020 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХІV състав, в открито заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ

при секретаря К.Р.и участието на прокурора  Костадин Паскалев, като разгледа КАНД № 118 по описа на съда за 2020 година, докладвано от съдия Вълчев, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, пр.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ТД на Национална агенция по приходите-Пловдив, депозирана чрез юрк. Стоев срещу Решение № 2080 от 13.11.2019г., постановено по АНД № 4123/2019г по описа на Районен съд – град Пловдив, VIII н. с., с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 424512-F430896 от 01.04.2019г., издадено от Началник отдел „Обслужване“ при ТД на НАП -Пловдив, с което на „Ти Би Конструкшън“ ЕООД, ЕИК203242808, седалище гр.Ветрен общ.Септември обл. Пазарджик за административно нарушение на чл.180 ал.1, вр. чл.102 ал.3 т.1 от ЗДДС и чл.86 ал.1 и ал.2 от ЗДДС е наложено на основание чл.180 ал.1 вр. ал.2 ЗДДС административно наказание „имуществена санкция в размер на 500.00 лева“.

Касаторът твърди, че решението е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила, в нарушение на материалния закон и е необосновано, като моли за неговата отмяна. Счита, че е налице нарушение на местната подсъдност, за което е направил своевременно възражение, което не е разгледано от първоинстанционният съд. Излага и допълнителни аргументи по същество на спора, като счита, че липсват съществени пороци на административно – наказателния процес. Ето защо моли съдебното решение на първо място да бъде обезсилено и материалите изпратени за разглеждане от компетентния съд, а на следващо място отменено, като се остави в сила атакуваното НП. Не се претендират разноски то негова страна.

Касационният ответник- „Ти Би Конструкшън“ ЕООД, редовно призован, не дава становище по касационната жалба и не се представлява в съдебно заседание. Не се претендират разноски от негова страна.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура – Пловдив, дава заключение, че обжалваният съдебен акт е правилен и законосъобразен и счита, че следва да бъде оставен в сила.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, намери следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. Същата се явява допустима.

Разгледана по същество, тя е основателна поради следните за това съображения:

Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба предявена от „Би Ти Конструкшън“ ЕООД против процесното НП, издадено на основание издаден АУАН №F430896 от 24.10.2018г. съставен от Ф.Х.К., заемащ длъжността ***. Обективираните в акта констатации се свеждат до това, че при извършена проверка в периода 24.07.2018г-07.08.2018г. във връзка с подадено заявление за регистрация по ЗДДС е констатирано, че за периода 01.07.2017г-30.06.2018г дружеството е реализирало оборот в общ размер на 69078.58 лева, като облагаем оборот  на осн. чл.96 ал.2 ЗДДС за задължителна регистрация е достигнат към 30.11.2017г. и е в размер на 58157.37 лева. В тази връзка е прието от контролните рогани, че като задължено лице по ЗДДС „Ти Би Конструкшън“ ЕООД не е начислило ДДС в размер на 457.43 лева по извършени облагаеми доставки на обща стойност 2744.56 лева за данъчен период 22.05.2018г. - 31.05.2018г., за който период е било длъжно, но не е подало заявление за регистрация по ЗДДС. Процесният АУАН е съставен в отсъствието на нарушителя, представител на който не се е явил при изпратената покана изх.№27116/19.10.2018г., връчена по електронен път. В последствие екземпляр от АУАН е бил предявен на представител на дружеството, който го е подписал на 09.11.2018г.. В тридневен срок постъпило писмено възражение по реда на чл.44 ал.1 от ЗАНН. На основание съставеният АУАН било издадено и атакуваното НП, в което били преповторени констатациите от АУАН и извършеното административно нарушение по посочената правна квалификация. Недоволен от това от касационният ответник инициирал и съдебно производство по обжалването му пред Районен съд -Пловдив, въпреки че в съставеното НП бил посочен компетентният за това съд: Районен съд- гр.Пазарджик. С изрична молба към придружителното писмо по представяне на административната преписка, процесуалния представител на ТД на НАП-Пловдив поискал да се прекрати производството, образувано пред Районен съд-Пловдив и материалите по делото да се изпратят по компетентност на Районен съд-Пазарджик, където е довършено деянието по вмененото административно нарушение. В първото и единствено проведено по делото съдебно заседание от 16.09.2019г.,  в присъствието на процесуалния представител на касатора бил даден ход на делото, без първоинстанционният съд да се произнесе по молбата за прекратяване на образуваното пред него съдебно производство и изпращане на материалите по подсъдност на Районен съд-Пазарджик. За да отмени обжалваното НП е приел, че са налице съществени нарушения на проведения административно наказателен процес касаещи правната квалификация на вмененото административно нарушение, ограничаващи правото на защита на нарушителя и водещи до незаконосъобразност на съставените актове. Същевременно съдът отново не е обсъдил молбата за промяна на подсъдността на делото.

Така постановеното решение на районния съд е неправилно.

В нарочна молба преди провеждане на първото по делото съдебно заседание от страна на касационният жалбоподател е поискана промяна на подсъдността на делото. Съгласно разпоредбата на чл. 134 ал.2 от АПК, възражение за местна подсъдност може да се прави най- късно в първото заседание пред първата инстанция. В случаят това възражение от страна на процесуалния представител на ТД на НАП-Пловдив е било своевременно направено и е било обосновано с оглед представените по делото доказателства, касаещи административната преписка по съставените актове. По него първоинстанционният съд не е взел никакво отношение и не се е произнесъл. Ето защо същото е представено от касатора и с касационната жалба и се явява основателно. Съгласно нормата на чл.59 ал.1 от ЗАНН Наказателното постановление и електронният фиш подлежат на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението. В случаят административното нарушение, независимо че се е изразило в бездействие по начисляване на ДДС за посочения данъчен период, то е довършено на територията на обл.Пазарджик с посочването, че заявление за регистрация от дружеството е следвало да бъде подадено пред ТД на НАП-Пловдив- офис гр.Пазарджик. Ето защо, като не се е произнесъл по изричната и своевременно подадена молба за смяна на местната подсъдност, първоинстанционният съд е осъществил съществено нарушение на съдопроизводствените правила, което е касационно основание по чл.209 т.3 от АПК и което е основание за отмяна на атакуваното решение. Делото следва да бъде върнато по подсъдност за ново разглеждане на съдебен състав при районен съд-гр.Пазарджик.

Мотивиран от изложеното и на осн. чл. 222, ал. 2 т.1 от АПК вр. чл. 63 от ЗАНН, Съдът,

РЕШИ :

ОТМЕНЯ РЕШЕНИЕ № 2080 от 13.11.2019г. постановено по АНД № 4123/2019г. по опис на Районен съд –Пловдив-VIII нак. Състав.

ИЗПРАЩА материалите по делото по подсъдност на Районен съд – гр.Пазарджик за ново разглеждане.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                         

                               ЧЛЕНОВЕ :  1.

                                                                               2.