Определение по дело №623/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 739
Дата: 10 декември 2018 г. (в сила от 10 декември 2018 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20181400600623
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на  десети декември, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                 Председател:РЕНАТА МИШОНОВА-ХАЛЬОВА

    Членове:ЛИДИЯ КРУМОВА

  ПЕНКА Т. ПЕТРОВА

                 

Като разгледа докладваното от съдия Л. Крумова ВНЧ дело N 623 по описа за  2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал.7 и сл. НПК и е образувано въз основа на частен протест от Ц.П. – ИФ Районен прокурор в РП Мездра, против определение № 165/06.11.2018год. на РС Мездра, постановено по ЧНД № 509/2018год. по описа на същия съд, с което е отменено постановление на РП Мездра от 08.10.2018год. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 199/2018год. по описа на РУ-Мездра /ДП № 1153/18год. на РП гр. Мездра/ и делото е върнато на районния прокурор.

В протеста се релевират доводи за неправилност на определението на РС Мездра, като се излагат съображения за неговата необоснованост и незаконосъобразност. Навеждат се оплаквания, че извода на първостепенния съд, че  прокуратурата не е изпълнила задълженията си по чл. 107, ал.5 НПК за обективно, всестранно и пълно изследване на обстоятелствата по делото е неправилен. Прави се искане за отмяна на определението на МРС и потвърждаване на постановлението за прекратяване на наказателното производство по делото.

Въззивният съд, като взе предвид наведените в протеста  доводи и съображения и след като се запозна с материалите по делото, приема следното:

Частния протест е подаден в законоустановения 7-дневен срок, от надлежна страна и против подлежащ на атакуване съдебен акт, при което същият се явява процесуално допустим пред настоящата инстанция.

Разгледан по същество, протеста е неоснователен по следните съображения:

Прекратеното наказателно производство е образувано по реда на чл. 212, ал.3 НПК – с първото действие по разследването-оглед на местопроизшествие, извършен на 25.06.2018год., в гр. Мездра, на кръстовището на ул.“Янко Сакъзов“ и ул.“Георги Кирков“ за престъпление по чл. 343, ал.1, б.“б“, вр. чл. 342, ал.1 НК, а именно ПТП, при което е причинена телесна повреда на Д.И.К..

    При разследването са извършени многобройни ПСД – събрани са писмени доказателства, разпитани са  значителен брой свидетели, допуснати са специализирани САТЕ – първоначална и допълнителна, СМЕ и СОЕ. Правилно първостепенния съд е приел в своето определение, че събраните в хода на ДП доказателства не са анализирани обстойно в постановлението на решаващия прокурор, поради което направените крайни изводи в него не могат да бъдат проверени относно тяхната обоснованост и законосъобразност.

    Първостепенния съд в определението си е приел, че решаващия прокурор, в постановлението за прекратяване, макар да е изложил възприетата фактическа обстановка, не е обосновал същата със събраните по делото доказателства, който извод настоящата инстанция приема за правилен. Действително, в производство по чл. 243 НПК не е необходим пълен доказателствен анализ в прекратителния прокурорски акт, но е необходимо да бъде посочено на които доказателства се основава извода за наличие на основание за прекратяване на наказателното производство. Всякога, когато в доказателствения материал има противоречиви данни, прокурорът е задължен да изложи съображения кои доказателства приема и защо и кои не възприема и защо. В конкретния случай решаващият прокурор се е задоволил само да изброи част от доказателствата -  по-конкретно заключенията по назначените експертизи, без да обсъди в цялост какви са изводите от тези експертизи. По неясни причини събраните по делото писмени и гласни доказателства са останали извън обсега на прокурорската преценка.

    Обосновано и законосъобразно първостепенния съд е наблегнал на превратното тълкуване в постановлението за прекратяване на заключението по САТЕ, според което основната причина за ПТП е преминаването на л.а., управляван от св. А. през кръстовището с маневра „завой наляво“ чрез навлизане в лентата за насрещно движение, при наличие на насрещно движещ се мотоциклетист по тази лента със скорост от 75,5км/час. В мотивната част на постановлението си прокурора приема, че единствената причина за ПТП е неправомерното поведение на мотоциклетиста – св.Д. К., който движейки се с превишена скорост не може да черпи права от своето противоправно поведение. Безспорно това е така, но само ако е установено от доказателствата по делото, че само неговото противоправно поведение е в причинна връзка с ПТП. Допуснати нарушения на правилата за движение от пострадалия, които са в причинна връзка с ПТП, не изключват такива нарушения и от други участници в ПТП, които биха могли да носят наказателна отговорност за своето поведение. Липсата в постановлението на прокурора на анализ кои доказателства приема за достоверни и гради своите правни изводи на тях и кои не, не дава възможност на контролните съдебни инстанции да установят приема ли прокурора тази САТЕ и крайния извод за причината за ПТП или не и защо. Ако не възприема посочената в тази експертиза причина за ПТП защо не е назначил повторна, нова или разширена с цел изясняване на това обстоятелство, което е съществено за решаване на делото.

Освен това, правилно първостепенният съд е приел, че в постановлението не е обсъдено какви знаци е имало на пътното платно, кой от двамата участници в ПТП е бил с предимство при движението си в неговата посока, кой какви нарушения на правилата за движение е допуснал и доколко тези нарушения са в причинна връзка с ПТП.  

При това положение, обоснован и законосъобразен се явява извода на първостепенния съд, че в атакуваното постановление липсва анализ на доказателствата, събрани на ДП, от който да се установи въз основа на кои от тях решаващият прокурор гради своите правни и фактически изводи и в крайна сметка извода за липса на престъпление. По тези съображения атакуваното определение на РС Мездра  следва да бъде потвърдено, като правилно – обосновано и законосъобразно, а частния протест следва да бъде оставен без уважение като неоснователен.

При горните съображения и на основание чл. 243, ал.8 НПК, Врачанския окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  определение № 165/06.11.2018год., на РС Мездра, постановено по ЧНД № 509/2018год.

НАСТОЯЩЕТО определение е окончателно.

 

 

 

 

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:         ЧЛЕНОВЕ: