Решение по дело №955/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 895
Дата: 25 ноември 2022 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20227150700955
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 895/25.11.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІI – касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети ноември, две хиляди и двадесет и втора година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

      ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                ЧЛЕНОВЕ:

1.    МАРИЯ ХУБЧЕВА

2.    СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Георги Кацаров

изслуша докладваното

от съдия

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

по к.н.а.х. дело № 955 по описа на съда за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационна жалба на А.П. У. с ЕГН ********** ***, против Решение № 338/20.07.2022 г., постановено по н.а.х. дело № 259/2022 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 20-1006-003641/12.02.2021 г. на Началник група към ОД на МВР гр. Пазарджик, Сектор ПП, с което на касатора на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е  незаконосъобразно. Посочено е, че в административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, което само по себе си е основание за отмяна. Релевираните оплаквания се свеждат до нарушения на материалния и процесуалния закон, които обуславят незаконосъобразност на наказателното постановление. Моли се да бъде отменено решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява и не взема становище по жалбата.

Ответникът по касационната жалба – Началник група към ОД на МВР – Пазарджик, редовно призован, не се представлява. По делото е постъпила Писмена защита вх. № 9426/22.11.2022 г. в която се излага становище по доказателствата и съществото на спора. Претендират се разноски за присъждане на юрисконсултско възнаграждение и е направено възражение за прекомерност на евентуално претендирано адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд гр. Пазарджик е правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при чиято преценка са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е потвърдил Наказателно постановление № 20-1006-003641/12.02.2021 г. на Началник група към ОД на МВР гр. Пазарджик, Сектор ПП, с което на касатора на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно, че като водач на МПС „** **“ с рег. № РА ****, което на 17.03.2020 г. около 16,37 часа, е управлявал в гр. Пазарджик по ул. „***“ в посока кръстовище с ул. „***“, като при максимално допустима скорост за движение в населено място от 50 км/ч, той се движел с 130 км/час. Скоростта била установена и фиксирана с автоматизирано техническо средство- мобилна радарна система ARH CAM S1 № 11743bb, която отчела движение със скорост от 134 км/ч, т. е. превишение на скоростта от 84 км/ч, но от засечената скорост били извадени 3%, каквато е възможната технически допустима грешка на техническото средство при засичане на движение със скорост над 100 км/ч, което е в полза на жалбоподателя. Така се формирало превишението на скоростта от 80 км/ч. Всичко това съставлявало нарушение на чл. 21 ал.1 от ЗДвП, поради което от страна на контролните органи била извършена справка за собственика на МПС, с което било извършено нарушението, като се установило, че това е И. Г. Л..

На 06.10.2020 г. собственикът на МПС – Л. попълнил  декларация по чл. 188 от ЗДвП, в която посочил, че на 17.03.2020 г. около 16,37 часа собственият му лек автомобил *** ЛИ“ с рег. № РА ***  е бил управляван от касатора, като попълнил пълни данни за същия. Поради тази причина били предприети действия по установяване на  водача А.П.У. и съставяне на същия на АУАН. Тъй като той не бил открит, АУАН Бл. № 559648/05.11.2020 г. бил съставен в негово отсъствие в присъствието на свидетел на съставяне на акта.

 На 23.01.2021 г. У. бил открит като АУАН му бил предявен, но след запознаването с него нарушителят отказал да го подпише, както и да получи екземпляр от същия, което било удостоверено по надлежен ред с подпис на свидетел на отказа.

Процесното административно наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета в пълнота от административнонаказващия орган и възпроизведена в Наказателно постановление № 20-1006-003641/12.02.2021 г. на Началник група към ОД на МВР гр. Пазарджик, Сектор ПП.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че е осъществен съставът на административното нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Нарушението е безспорно установено от събраните по делото писмени и гласни доказателства. В мотивите на постановеното решение районният съд е обсъдил подробно и задълбочено както представените писмени доказателства, така и показанията на разпитаните по делото свидетели. В тази връзка настоящият касационен състав изцяло споделя изложените съображения, с които е потвърдено наказателното постановление. Първоинстанционният съд в оспореното решение е отговорил на всеки един от повдигнатите с жалбата въпроси, като правилно е приел, че изложените в обстоятелствената част на АУАН и НП факти по никакъв начин не са въвели в заблуждение нарушителя относно предявеното му административно нарушение. Не се пораждат съмнения и относно наличието на трите основни предпоставки в административнонаказателния процес – нарушение, нарушител и вина. Описаното нарушение както в АУАН, така и в обжалваното наказателно постановление е конкретизирано в достатъчна степен, поради което и не е нарушено правото на защита на жалбоподателя.

В допълнение и предвид наведените отново възражения и пред настоящата съдебна инстанция съда намира за необходимо да посочи следното:

Съгласно чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 188, ал. 1 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение, като собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

 Според чл. 189, ал. 5 от ЗДвП в 14-дневен срок от получаването на санкционният акт, ако не е управлявал МПС, собственикът може да представи в съответната ОД на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство, за да се анулира издаденият спрямо него санкционен акт. В случая, видно от материалите по делото, е че собственикът е вписал под страх от наказателна отговорност за невярно декларирани данни, че МПС е било предоставено от него и управлявано на въпросната дата, час и място от касатора. По-нататък, при предявяване на АУАН, касаторът не е възразил срещу повдигнатото му административно обвинение, нито пък е заявил или посочил пред актосъставителя обстоятелството, че не той е управлявал МПС, а друго лице. Такива възражения и обяснения не са били дадени и впоследствие в писмен вид в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

В тази насока твърдението на касатора, че не той е управлявал процесното МПС на инкримираните дата и място, а В. К. Н., в качеството му на наемател и по силата на сключен договор за наем от 16.03.2020 г., по силата на който процесното МПС е предоставено за временно и възмездно ползване на Н.за времето от 16.03.2020 г. до 20.06.2020 г. е неоснователно. Правилно районният съд е приел, че  липсват доказателства за това, че договора за наем с Н. не е антидатиран и изготвен за да бъде избегната административнонаказателната отговорност на касатора. Правилно е прието, че ако действително този договор е съществувал към датата на нарушението, той би бил представен в АНП още при предявяване на АУАН или с депозираната пред съда жалба.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пещера следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

С оглед този изход на делото и направеното искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за ответника за касационната инстанция и съобразно с нормата на чл. 63д, ал. 5, вр. с ал. 4 от ЗАНН, вр. с чл. 37 от ЗПП, вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ и като съобразява характера и тежестта на производството, съдът намери, че следва да присъди в полза на ОД на МВР Пазарджик юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция в размер на 80 лева.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

 

                                             Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 338/20.07.2022 г., постановено по н.а.х. дело № 259/2022 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

ОСЪЖДА А.П. У. с ЕГН ********** ***, да заплати в полза на ОД на МВР Пазарджик,  сумата от 80 лева (осемдесет лева) за юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/                      

 

                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

                                       

                                        2./п/