Решение по дело №309/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 254
Дата: 31 октомври 2023 г.
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20237200700309
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

254

гр. Русе, 31.10.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, първи касационен състав, в публично  съдебно заседание на четвърти октомври през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

 

при секретаря МАРИЯ СТАНЧЕВА,  с    участието на прокурора  ДИАНА НЕЕВА  като разгледа докладваното от съдия Димитрова    КАН дело 309 по описа за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

 

Образувано е по касационна жалба от К.Н.М. чрез адв.Св.М. против Реше­ние № 107 от 13.07.2023 г., постановено по АНД № 111/2023 г. по описа на Районен съд - Бяла, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-00004182/10.02.2023г.,издадено от Директора на РД“АА“-Русе , с което на жалбоподателя е наложено адм.наказание глоба в размер на 1500лв. на основание чл.178а ал.7 т.3 ЗДвП за нарушение на чл.44 ал.1 т.1 б.“а“ от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г на МТИТС

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на решението, поради нарушение на материалния и процесуалния закон при неправилна интерпретация на доказателствените източници, опорочило и крайния съдебен акт. Претендира се отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да се отмени наказателното постановление.

         Ответната страна в производството не взема становище

         Становището на представителя на ОП – Русе е, че жалбата е неоснователна,  като оспореното решение следва да бъде оставено в сила .

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срока по чл.211, ал. 1 от АПК от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Въззивният съд е приел от фактическа страна, че Със Заповед № РД-12-3289 от 15.11.2022г. на Директора РД „АА“-Русе е била възложена проверка на „ Карбул КМ“ ООД с адрес гр.Две могили , притежаваща разрешение №1317 за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС. В съответствие със заповедта, на 15.11.2022г., контролни органи,служители при ответника РД“АА“-Русе, извършили оглед и преглеждане на  предварително предоставен от служител от РД“АА“ запис на извършен технически преглед на л.а.„ВАЗ 2105 с рег.№Р3854РХ и на съставения протокол №29845318 от 12.09.2022г. за технически преглед на автомобила, както и на останалите свързани с този преглед документи. Така въз основа на прегледа на видеозаписа и предоставените документи ограните при ответника са стигнали до извода ,че на 12.09.2022г., около 15:14 часа, в гр.Две Могили касатора като технически специалист, назначен при фирмата,притежаваща разрешение за извършване на техн.прегледи на техническата изправност на пътни превозни средства на фирма е отразил в позиция 2.1 - състояние на кормилния механизъм "да",без да е извършил необходимото повдигане на автомобила, като не осигурява колелата да не докосват повърхността или да са върху въртящи се опори.В съставения АУАН е посочено, че  елементите на кормилният механизъм са от основнитеелементи влияещи върху пътната безопасност и тяхната неизправност се квалифицира като значителна и опасна.

РС-Бяла е приел в оспореното решение, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи  и че факта и субекта на нарушението са безспорно установени, като са изложени подробни в тази насока правни съображения в мотивировачната част на решението.

РС-Бяла е приел, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, същото е обосновано и законосъобразно.

Административният съд напълно споделя фактическите и правни изводите на районния и намира въззивното съдебно решение за постановено при правилно прилагане на закона. Наведените касационни оплаквания са неоснователни.

Настоящата касационна инстанция споделя изцяло установената от районния съд фактическа обстановка. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото факти и доказателства и на следващите от тях правни изводи, съобразени с приложимите материалноправни разпоредби.

Касационната инстанция споделя извода на РС - Русе, че в хода на развилото се производство по ЗАНН, приключило с издаване на процесното НП, не са допуснати съществени нарушения на административно процесуалните правила. 

Въведените в жалбата твърдения, за нарушение на процесуалните правила при извршения оглед на диска като веществено доказателствено средство са неоснователни. Съдът притежава правомощията си по силата на чл.107вр.чл.109 вр.чл.125 НПК и съобразно способите за проверка на доказателствените средства да извърши и то в открито с.з. оглед на представеното веществено доказателство- оптичен диск, което не е оспорено пред съда.Тези доказателствени средства са събрани и преценени в хода на развилото се съдебно производство и правото на защита не е нарушено, още повече, както вече се посочи съдът разполага с правомощието си да осъществи чрез възпроизвеждане на оптичния носител на доказателства/ док.средство/ проверка на съдържанието на информацията му при което не е необходимо възлагането на експертни познания при простия преглед на възпроизведеното и описаното в съдебния протокол, който не е оспорен. Нещо повеч,е в чл. 41 от ЗАНН са уредени веществените доказателства, като е предвидено, че при констатиране на административни нарушения актосъставителят може да изземва и задържа веществените доказателства, свързани с установяване на нарушението. Материалният носител, на който е записан видеофайла,представлява именно такова веществено доказателство, тъй като върху него има „следи от нарушението“, т. е. има записан видеофайл, чието съдържание обективира извършването на конкретно административно нарушение – арг. по  чл. 109 от НПК вр. чл. 84 от ЗАНН. В случая се касае до видеозапис,направен от камера, предварително поставена на посочения пункт и то от самия собственик съгласно ЗДвП и Наредбата и този видеозапис, може да бъде доказателствено средство в наказателния процес, респ. в административно-наказателния процес, тъй като в тези случаи е налице запис на регламентираното предаване в реално време на извършения технически преглед към информационните масиви на ИА“АА“ и доколкото той съдържа информация, относима към основния факт на доказване в производството, тя може и трябва да бъде ценена . Т.е правилно РС-Бяла е ценил това доказателствено средство ,от което е и извел правилен извод за съставомерност на вмененото нарушение, чиито съставомерни обективни  признаци не се и спорят като осъществени.

Настоящата инстанция не намира за нужно да преповтаря правилните и почиващи на закона изводи относно личната адм.отговорност на жалбоподателя и препраща към мотивите на РС-Бяла

Мотивите на районният съд са в достатъчна степен подробни, ясни и последователни, като са засегнати всички въпроси във връзка със законосъобразността на обжалваното наказателно постановление.  

         С оглед гореизложеното решението на РС - Русе е  правилно и следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Русе

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 107 от 13.07.2023 г., постановено по АНД № 111/2023 г. по описа на Районен съд - Бяла

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране.

 

                                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: