Определение по дело №514/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 597
Дата: 15 октомври 2019 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20195000600514
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л № 597

 

гр. Пловдив, 15.10.2019 г. 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, в публично съдебно заседание на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

                  

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО КРАЧОЛОВ

                                                      ЧЛЕНОВЕ: СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

                                                                            РУМЯНА ПАНАЙОТОВА   

 

при участието на съдебния секретар Мариана Апостолова и на прокурор Божидарка Попова, сложи за разглеждане докладваното от съдия Крачолов ВЧНД  № 514 по описа за 2019 година.

 

На именното повикване в 10.00 часа се явиха:

 

ОБВИНЯЕМИЯТ В.П.П. се явява лично и с адв. Д. И.и адв.А. А., редовно упълномощени.

 

ОБВИНЯЕМИЯТ П.: Няма да ме защитава днес упълномощената от мен Ю. П..

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

Адв. И.: Да се даде ход.

Адв. А.: Да се даде ход.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.: Да се даде ход.

 

СЪДЪТ счита, че няма процесуални пречки за даване ход на делото, предвид на което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

ДОКЛАДВА се делото от съдията-докладчик.

 

РАЗЯСНИХА се правата по чл. 274  и чл. 275 от НПК.

Адв. И.: Поддържам жалбата. Нямам искания за отводи и доказателства. 

Адв.А.: Поддържам жалбата. Нямам искания за отводи и доказателства.

ОБВИНЯЕМИЯТ П.: Поддържам жалбата. Нямам искания за отводи и доказателства.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания за отводи и доказателства.

 

СЪДЪТ счита, че следва да бъде даден ход на съдебните прения, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 ДАВА ХОД НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ

 

Адв. И.: Уважаеми апелативни съдии, аз поддържам жалбата, която сме депозирали срещу определението на ПОС, постановено на 08.10.2019 г. по ЧНД № 1896, с което се отказа изменение на мярката за неотклонение спрямо нашия подзащитен от „задържане под стража“ в по- лека такава. След запознаване с мотивите на първоинстанционния съд мога да кажа, че за нас първоинстанционното определение е необосновано, най-малко в частта, в която се презюмира, че е налице реалната опасност нашият подзащитен да извърши престъпление. Приема се от първоинстанционния съд, а и от държавното обвинение, че не е налице опасност същият да се укрие. В тази част няма да се спирам.

Ще бъда максимално кратък и предвид факта, че мотивите на първоинстанцинния съд за наличието на реалната опасност са изключителни кратки. В крайна сметка от един протокол от 14 страници има само едно изречение на стр. 13, в която се говори или поне се прави опит от първоинстанцинния съд да обоснове наличието именно на реалната опасност подзащитният ни да извърши престъпление. По отношение на това дали е налице опасност от извършване на престъпление първоинстанционният съд се е позовал на следното, а именно, че  видно от материалите и част от свидетелите, които все още са се чувствали зависими предвид факта, че същите имали наличие на парични задължения към него. И в тази си част не мога да споделя вижданията, защото наличието на определена зависимост следва да бъде обоснована с аргументи, които под една или друга форма да навеждат на действия или да има индиции за това нашия подзащитен да извърши спрямо тях някакви неправомерни действия. След запознаване с абсолютно всички материали по делото, аз считам че няма нито една данна за това П. да е поставил в зависимост който и да е от свидетелите, посочени от първоинстанционния съд. Тук не е използвана нито принуда, нито сила, касае се за доброволни актове и сключването на едни договори по гражданско право, каквото представлява заемните правоотношения. Това са доброволни действия и на двете страни, които не са продиктувани или породени вследствие на използвана от нашия подзащитен сила, принуда или каквато и да е друга зависимост спрямо тези лица. Още повече, че в настоящия случай една такава зависимост се преодолява изключително лесно - когато има лица, които са взели заем, нормално е да ги върнат. При условие, че същите имат желание да върнат заемите ясно е, че тази зависимост няма как да оказва такова влияние, което да доведе до аргументи и съображения, изложени от първоинстанционния съд, че обществената опасност на нашия подзащитен е толкова висока и трябва да е реална същият да извърши съответно престъпление.

На следващо място, в мотивите си първоинстанционният съд посочва, че реалната опасност от извършване на престъпление се извличала от продължителния период и мащабност на извършените действия и стриктна отчетност. Това са все характеристики и данни, които имат отношение единствено към обществената опасност на деянието, но не и към обществената опасност на самия деец. В крайна сметка, както посочих, касае се за едни договори, които са сключени между страни съвсем доброволно и няма начин тези договори да бъдат съхранявани от страните. Все пак това е една сделка, която по един или друг начин следва да бъде удостоверена по същия начин. Стои и въпросът с ипотеките върху имотите и залозите, но пак казвам, това е нещо, което има отношение само и единствено към обществената опасност на деянието, тя рефлектира и върху правната квалификация на самото деяние, но не и върху реалната опасност да извърши престъпление.

Твърдя, че по делото няма доказателства, с оглед и представените, и събрани до момента такива, за чисто съдебно минало, добрите характеристични данни, нашият подзащитен да е лице, за което да се презюмира, че е възможно и има вероятност да извърши друго престъпление – ТР № 1  и практиката на ВКС изисква тя да бъде именно реална.

Ето защо аз считам, че предвид липсата на тази кумулативно изискуема предпоставка в конкретния случай, не би следвало да продължи мярката за неотклонение „задържане под стража“. Тя в момента играе ролята на репресия, като включително семейството на нашия подзащитен да е ограничено от гледна точка на воденето на един нормален живот. Първоинстанционният съд посочва, че и съобразявайки нашите виждания, че реално погледнато по делото нещата, които касаят деянието от обективна страна по чл. 255 НК, за в бъдеще предстоят единствено аналитични  действия, свързани със събраните писмени доказателства. Няма данни да са планирани действия с резултат различно естество, в това число  допълнителен разпит на свидетели, извършени са експертизи и не виждам начин нашият подзащитен да възпрепятства по-нататък правилното протичане на разследването.

По отношение на второ обвинение по чл. 253 НК, няма да се спирам. Мисля, че първоинстанционният съд по отношение на това дали е налице обосновано предположение също е изложил достатъчно аргументи, които споделям, те са толкова рехави, че почти обосновано предположение липсва.

Ето защо, моля да измените мярката за неотклонение съответно като отмените първоинстанционното определение и вземете една друга по-лека мярка за неотклонение, било то „парична гаранция“ или „домашен арест“, която ще изпълни целите и задачите, визирани в закона по отношение на нашия подзащитен.

 Адв.А.: Поддържам изцяло жалбата от колегата И., както и изложените негови съображения и с оглед процесуална икономия няма да се спирам, тъй като беше ясен.

Моля да измените мярката за неотклонение на подзащитния ни от „задържане под стража“ в по-лека по преценка на съда, тъй като действително считам, че не са налице основанията за продължаване на тази мярка.  Ето защо, моля за една справедливост, а не за този репресивен подход, по който до настоящия момент подхождат съдилищата и мярката всъщност изпълнява една репресивна санкция.

ОБВИНЯЕМИЯТ П. /за лична защита/:  Напълно съм съгласен  и подкрепям  моите защитници.

ПРОКУРОРЪТ: Уважаеми апелативни съдии, обратно на становището на защитата на обвиняемия ще Ви моля, да потвърдите определението на ПОС като законосъобразно и обосновано.

Целта на това производство е да се установи законосъобразността на първоначално взетата мярка за неотклонение „задържане под стража“ и дали са налице други обстоятелства, които да водят на извода, че една от кумулативно предвидените предпоставки в разпоредбата на чл.63 към настоящия момент, три месеца след вземане на мярката за неотклонение, е отпаднала.

Съвсем законосъобразно ПОС е приел, че нито обоснованото предположение за извършване на престъплението по чл.252, ал.2, нито обоснованото предположение за извършване на престъплението по чл.253 към настоящия момент по някакъв начин е разколебано. Вярно е, че обемът на разпитаните свидетели все още е прекалено ограничен с оглед на  обстоятелството, че  предстои, не знам адв. И. от къде реши, че имаме само аналитични действия с оглед деянието по чл.255. Имаме оглед на веществени доказателства с имената на множество хора и документи, представени от тях, които подлежат да  бъдат разпитани в качеството на  свидетели и обвинението няма да се откаже от техния разпит. Има и още много действия, които са свързани с доказуемостта на престъплението по чл.253 от НК. Не считам, че някой по някакъв начин е твърдял и в  първоначалното производство по чл. 64 и сега, че тази дейност, осъществявана от обвиняемия, а именно тази по чл.252, ал.2, е  извършвана чрез упражняване на някаква принуда и в поставяне на зависимост на свидетелите. Обвинението твърди, че към настоящия момент, както съдът се е произнесъл, все още има свидетели, които се намират от зависимост от обвиняемия, с оглед на обстоятелството на незаличените договори и ипотеки. От друга страна,  въпреки че това не е изтъкнато от окръжния съд, предстои и разпит на останалите лица, посочени в огледа на тези веществени доказателства, находящи се в т.3 на ДП, което поставя под опасност хода на ДП. Не считам също така, че посоченото в  мотивите на първоинстанционния съд относно по-високата обществена опасност на обвиняемия е характеристика на деянието и на неговата обществена  опасност. Характеристиката на деянието и на неговата обществена опасност обикновено е свързана с размера на наказанието, което законодателят е предвидил за това престъпление. Това престъпление би могло да бъде осъществено в рамките не на толкова време, а на една година и не по този начин - с джобчета, в които да се сложи името, предмета, всичко да бъде подредено, както и съответните бланки с логото „даване на кредити“.

В този смисъл аз считам, че този продължителен период от време на занимания, абсолютно по занятия на обвиняемия, дава достатъчно  основание да се приеме завишена степен на обществена  опасност на дееца, и в този смисъл считам, че няма нито едно ново обстоятелство, което да води на извода, че е разколебано първоначалното становище, относно кумулативните предпоставки, предвидени в разпоредбата на чл. 63, за вземане на тази мярка за неотклонение, и в този смисъл ще Ви моля да за вашия  акт.

Адв. И.– реплика:  Изслушах представителя на държавното обвинение. В крайна сметка основните аргументи касаят именно обосновано предположение за извършване на престъпление. Не мога да споделя виждането, че продължителния период от време в конкретния случай, за който е повдиганото обвинението, по един или друг начин може да доведе по-висока степен на обществена опасност  на дееца. В мотивите си първоинстанционният съд отделя макар и кратко внимание за прекратяване на наказателно производство, което някога е било водено за подобно нещо спрямо нашия  подзащитен. През този период от време нашият  подзащитен, като  обикновен гражданин е възможно, но никой не е извинен, че не познава закона, но към онзи момент същият не е наказан и няма как да обоснове, че той има умисъл, че след като знае, че едно нещо е незаконосъобразно продължава да го  извършва. Това е едно лице с висше образование. От разговорите с него, мога да кажа, че е с много над средното ниво на  интелигентност и не мога да приема, че същият с лека ръка би нарушил закона и би продължил и извършил нещо, което по принцип е непозволено. Ето защо не споделям, че за този период следва да бъде приета, че неговата лична обществена опасност е висока.

ДАДЕ СЕ ПОСЛЕДНА ДУМА НА ОБВИНЯЕМИЯ П.: Това, което искам от съда, молбата ми към съда е да бъде променена от наложената най – тежка мярка, която е в  момента, в по – лека, с оглед на желанието ми да помагам на  семейството и да бъда полезен, както съм бил преди задържането ми да бъде осмислено съществуването ми, тъй като то в момента не е с оглед обстоятелствата, при които се намирам. Желанието ми да помагам в този момент, в който семейството ми твърде вероятно има най-голяма нужда, с оглед на това, че бяха иззети финансовите средства, с  които разполагаше семейството ми и които бяха оставени в наследство. С оглед на това да помагам за отглеждането на малолетния ми син. С оглед на всичко това, което казах, молбата ми е да бъде променена мярката, която ми е наложена, с мярка, която е по ваше желание. Благодаря.

 

Съдът се оттегли на тайно съвещание.

След  съвещание, съдът приема за установено следното:

 

Производството е по реда на чл.65 ал.8 НПК.

С определение от 08.10.2019 г. по ЧНД № 1896/2019 г. Пловдивският окръжен съд е оставил без уважение молбата на обвиняемия В.П.П. за  промяна на мярката му за неотклонение от „задържане под стража“ в по-лека по ДП № 326/2018 г. по описа на отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР – П..

 

Недоволен от така посоченото определение е останал В.П., който чрез своя защитник го е обжалвал с искане да бъде отменено и спрямо него се вземе по-лека мярка за неотклонение.

 

Прокурорът даде заключение, че жалбата е неоснователна.

 

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с реалните по делото доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

 

ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

За да постанови атакуваното определение законосъобразно, първоинстанционният съд е приел за безспорно установено от фактическа страна, че жалбоподателят В.П. е привлечен като обвиняем по чл.252 ал.2 вр. ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК и по чл.253 ал.4 вр. ал.1 вр. чл.26 ал.1 НК, като и двете са свързани с деяния, които са тежки умишлени и са наказуеми с лишаване от свобода.

В атакуваното определение първостепенният съд изключително прецизно  е обсъдил направените доводи от защитата, които се поддържат и пред настоящата инстанция. След като внимателно и задълбочено е обсъдил събраните до настоящия момент доказателства е стигнал до напълно законосъобразен извод, че и към настоящия момент не е разколебано обоснованото подозрение за съпричастност на обвиняемия спрямо деянията, в които е обвинен. В тази насока съдът се е позовал на събраните гласни и писмени доказателства и коректно ги е съпоставил с приложените писмени и веществени доказателства по делото. Изложени са ясни и убедителни съображения относно наличието на обоснованото подозрение, като коректно е подчертано, че тези данни досежно обвинението по чл.253 НК към настоящия етап на разследване са по-пестеливи и респективно, по отношение на него обоснованото подозрение не е със същия интензитет. Въпреки това обаче, правилно е преценено, че не е разколебана първата изискуема предпоставка, регламентирана в чл.63 ал.1 НПК.

 

Неоснователен довод на защитата, според който първоинстанционния съд не е изложил в достатъчен обем съображения относно наличието на реална опасност обвиняемия да извърши престъпление. В тази насока е необходимо да се подчертае, че Пловдивският окръжен съд също прецизно е обсъдил събраните по делото доказателства и е достигнал до законосъобразния извод, че след съвкупната оценка на всички доказателства, свързани със събраните до момента доказателства относно периода, мащабността и водената отчетност от страна на обвиняемия налагат извода за наличието на тази опасност.

 

Не може да бъде споделено възражението на защитата, според което срокът на задържане е неразумен и на практика се превръща в репресия спрямо обвиняемия. Мярката за неотклонение е взета в средата на месец юли 2019 г. и към настоящия момент не може да се приеме, че срока на задържането е неразумен, който впрочем е в рамките на регламентирания от законодателя в хипотезата на чл.63 ал.4 НПК.

Предвид на изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 08.10.2019 г., постановено по ЧНД № 1896/2019 г. по описа на Окръжен съд – Пловдив

 

Определението е окончателно.

 

         Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието се закри в 10.32 часа.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                      ЧЛЕНОВЕ:

 

 

 

 

 

 

                                      СЕКРЕТАР: