Решение по дело №3342/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260636
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 13 май 2021 г.)
Съдия: Николай Захариев Петров
Дело: 20205330203342
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  

260636, гр.Пловдив, 02.12.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският районен съд, XVI н.с., в публичното заседание на 16.11.2020г. в състав:

 

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НИКОЛАЙ ПЕТРОВ

 

 

при секретаря Иванка Пиронкова, като разгледа докладваното от съдията АНД №3342/2020г. по описа на ПРС, XVI н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

           Обжалвано е Наказателно постановление  НП-13-503/18.02.2020г. издадено на 18.02.2020г. година, издадено от Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медициски надзор”-гр.София, с което на д-р К.Й.К. с ЕГН ********** ***, е наложено наказание „Глоба” в размер на 3 000/три хиляди/лева за нарушение на чл.71, т.2 от Закона за лечебните заведения /ЗЛЗ/ на основание чл.116, ал.1 от ЗЛЗ.

            Жалбоподателят в подадената жалба излага подробни доводи и моли съда да отмени НП като неправилно и незаконосъобразно и противоречи на материалния и процесуалния закон. В съдебно заседание се явява процесуален представител адв.К., която подържа жалбата.

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание се явява процесуален представител – юрк.И., който пледира наказателното постановление да бъде потвърдено.

             Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства по реда на съдебното следствие, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

              Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН,  произлиза от лицето, което е санкционирано, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

              На 01.07.2019г. в МБАЛ-Карлово била приета пациентката Радка И.а Дрянкова на 35 години, която била бременна в последен месец.Приемната диагноза била ''Прееклампсия''.Вследствие на започнало раждане се получили усложнения и на 05.07.2019г. бил роден мъртав плод.Впоследствие била подадена жалба до ИА ''Медицински надзор'' от пациентката Д.и извършена проверка от контролния орган, която установила, пропуски в работата на лечебното заведение.На първо място било установено, че за пациентката Д., въпреки, че е с наднормено тегло от 117кг., не била направена прогноза за ражденото, както и не били отразени в пълен обем данни за плода.На следващо място вместо акушер-гинеколог, специализант водел раждането на Д..Липсвала медицинска документация за визатациите по време на престоя на Д., не била назначена и консултация с ендокинолог.Вследствие на тези констатации контролния орган в лицето на проверяващите инспектори, сметнал, че е извършено нарушение по чл.71, т.2 от ЗЛЗ, тъй като д-р К. като административен ръководител, началник отделение «Акушерство и гинекология» в МБАЛ-Карлово е нарушил чл.71, т.2 от ЗЛЗ, съгласно която ''Началникът на клиника, отделението, лабораторията:планира, организира, контролира и отговаря за лоялността на медицинската дейност в структурата, която ръководи''.Нарушението било извършено на 05.07.2019г. в гр.Карлово.За така извършеното нарушение бил съставен АУАН, а впоследствие обжлаваното наказателно постановление.

            В хода на съдебното заседание са разпитани свидетели, а именно св.М.и св.И.а, както и проверяващия свидетел по акта д-р Б..Фактически показанияа на тримата описват поччти идентична фактическа обстановак, по която на практика спор няма.Спорен е въпроса представляват ли действията на жалбоподателя нарушение по чл.71, т.2 от ЗЛЗ от правна страна. Д.А., който е извършил проверката и е установил нарушението. Съдът кредитира показанията на тримата свидетели, както и на писмените доказателства по делото, които кореспондират по между си.

               При така изяснената фактическа според съда няма извършено нарушение. Посочената за нарушена норма на чл. 71, т.2 ЗЛЗ е обща: "Началникът на клиника, отделение и лаборатория: т.2. планира, организира, контролира и отговаря за цялостната медицинска дейност в структурата, която ръководи", но същевременно с това включва конкретни по характер и значение задължения - за планиране, за организиране, за контролиране на медицинската дейност вр. с което е отговорността за цялостната медицинска дейност в ръководената персонално структура. Следователно, необходимо е съответният ръководител да е осигурил предварително план за провеждане на медицинската дейност в съответната структура при конкретни хипотези, свързани със здравословното състояние на пациентите, респект. да създал необходимата организация за неговото изпълнение и да бъде извършван контрол на всички нива при осъществяването на дейността. Именно по отношение дейността е предвидена отговорността, а не спрямо конкретен лекар при осъществяване на професионалните му задължения за конкретен пациент.

Производството по ЗАНН цели яснота в отношенията между страните относно административното нарушение /чл. 6-9 ЗАНН/, административно-наказателна отговорност /чл. 24 и сл. ЗАНН/, принципите за определяне на административните наказания, установяване на нарушенията. В АУАН и НП трябва да се съдържат законовите разпоредби, които са били нарушени чрез еднозначното им конкретизиране.

В реда на изложеното следва да се отбележи, че според чл. 68, ал.1 ЗЛЗ, управлението на структурите, осъществяващи медицинските дейности в лечебните заведения за болнична помощ, се извършва от началник на клиника, отделение, медико-диагностична и медико-техническа лаборатория, старша медицинска сестра /акушерка, лаборант, рехабилитатор/. Ясно е, че при регулацията на определени обществени отношения е невъзможно в закон да бъдат изчерпателно описани точните правомощия на всеки ръководител на конкретно звено в лечебно заведение, т.е. в какво се състои самото управление на дадена структура. Именно в този смисъл разпоредбата на чл. 71, т.2 ЗЛЗ посочва общи за всички медицински отрасли задължения на административния ръководител в подчинената му структура. Това е пряка задача на ръководителя - да е организационно отговорен и да контролира доброто и нормално функциониране на структурата, която ръководи. В тази връзка, всяко негово действие или бездействие, което е в разрез с постигане на целите /да планира, да организира, да контролира и да отговаря за цялостната медицинска дейност в структурата, която ръководи/, посочени в чл. 71, т.2 ЗЛЗ би представлявало нарушение на разпоредбата. Аргумент за това са вменените на началника на отделение освен лекарски функции и административни такива, които разширяват обхвата на неговите правомощия и отговорности /в противен случай дейността би била приравнима на останалите лекари в структурното звено/.

Без съмнение началникът на отделение в съответно лечебно заведение е субект на административнонаказателна отговорност по чл. 116, ал. 1 ЗЛЗ и безспорно неговите права и задължения по чл. 71 ЗЛЗ са част от регламентацията на управлението и контрола на лечебните заведения за болнична медицинска помощ. Лицата, на които се възлагат и неизпълнението на което и да било от задълженията или неспазването на закона при осъществяването им не са изключени от приложното поле на санкционната разпоредба на чл. 116, ал. 1 ЗЛЗ. Следва обаче да се съобразява значението на изискването за посочване на нарушените законови разпоредби, тъй като тяхното непосочване или неправилна правна квалификация на фактическата обстановка би съставлявало съществено нарушение на закона и е основание за отмяна на НП. В конкретния случай бе посочено, че липсва препратка към конкретно задължение от Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на МБАЛ-Карлово или в Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на Отделението по Акушерство и гинекология към лечебното заведение, обвързани с посочените в чл. 71, т.2 ЗЛЗ общи за всички медицински отрасли задължения на административния ръководител в подчинената му структура. Правилникът за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение е този, който вменява съответни задължения на Началник отделение, и който конкретен текст е следвало да бъде посочен като нарушен от страна на наказаното лице.

             Ето защо съдът счита, че неправилно е бил санкциониран жалбоподателя, наказателното постановление се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

           Водим от горното и на основание 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                    Р  Е  Ш  И :

 

             ОТМЕНЯ Наказателно постановление  НП-13-503/18.02.2020г. издадено на 18.02.2020г. година, издадено от Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медициски надзор”-гр.София, с което на д-р К.Й.К. с ЕГН ********** ***, е наложено наказание „Глоба” в размер на 3 000/три хиляди/лева за нарушение на чл.71, т.2 от Закона за лечебните заведения /ЗЛЗ/ на основание чл.116, ал.1 от ЗЛЗ.

Решението не е окончателно и подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административния съд на  гр. Пловдив  в 14 - дневен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено. 

                                                                     

 

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:         

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! Ж. К.