Решение по дело №518/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260022
Дата: 16 януари 2021 г. (в сила от 6 февруари 2021 г.)
Съдия: Васил Петров Ганов
Дело: 20201420200518
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

                                             гр.Враца, 16.01.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд, ІІ наказателен състав в публично заседание на тринадесети юли, две хиляди и двадесета година в състав :

 

                                                              Председател : Васил Ганов

 

При секретаря Милена Софронова и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 518 по описа за 2020г. за да се произнесе взе предвид следното :

 

 Производството е по реда на чл. 59 – 63 от ЗАНН и е образувано по жалба от  Р.И.Г. с ЕГН ********** *** срещу Наказателно постановление №19-0967-001569 от 25.11.2019 г. на Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, в частта с което за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата ЗДвП/ на осн. чл.183, ал.2, т.3 пр.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10.00лв. и на осн. Наредба№Iз-2539 на МВР са му отнети общо 8 контролни точки.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление като незаконосъобразно и постановено при нарушение на материалноправи норми.     

Ответната страна не взема становище по жалбата.

След като се запозна с депозираната жалба съдът установи, че същата е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема са установена следната фактическа обстановка:

    На 19.11.2019 г. около 20,05 ч. полицейските служители П.Г. и А.Й. *** жалбоподателят Р.Г. управлявал собствения си автомобил МИЦУБИШИ ГАЛАНТ с регистрационен номер ***** и на пътен възел, свързващ ул. „Мито Орозов“ с ул.“Васил Кънчов“  при наличието на пътен знак Б2 (Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство.) не спрял. Констатирали, че водачът не носи контролен талон към СУМПС.

  При установяване на нарушението, полицейските служители съставили АУАН №129453/19.11.2019 г.

         Впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление с идентична фактическа обстановка, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата на осн. чл.183, ал.2, т.3 пр.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10.00лв. и на осн. Наредба№Iз-2539 на МВР са му отнети 8 бр. контролни точки.

   Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: АУАН №129453/19.11.2019 г., Наказателно постановление №19-0967-001569 от 25.11.2019 г., справка за нарушител/водач, Заповед №8121з от 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, показанията на полицейските служители  П.Г. /мл. автоконтрольор към  ОД към сектор Пътна полиция на ОД на МВР-Враца-съставител на АУАН/ и А.Й. /свидетели на АУАН/.

  Тълкувайки събраните по делото доказателства съдът приема следното:

   НП е издадено от компетентен орган. Съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като материалната компетентност на административнонаказващия орган и актосъставителя следва от така представената Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.

  Съставеният акт за установяване на административно нарушение формално отговаря на изискванията на чл. 42 от ЗАНН.

   Постановлението е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, като съдържа всички минимално изискуеми реквизити, нарушенията са описани  точно и ясно, ведно  с обстоятелствата, при които е извършено.

   Правилно е квалифицирано деянието, с оглед текстовото му  описание, посочена е дата и място на нарушението, както и извършителя. Посочена е санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяване на постановлението и по никакъв начин не е накърнено правото на защита на жалбоподателя, което той е упражнил с подаването на жалба. Наказанието за нарушението е индивидуализирано.

  От материално правна страна обстоятелствата, изложени в АУАН и в наказателното постановление, проверени от съда с допустими по закон доказателствени средства, се установяват по недвусмислен и категоричен начин.

  Съдът счита, че в хода на съдебното производство въз основа на събраните гласни и писмени доказателства безспорно е установена фактическата обстановка, посочена в АУАН и НП.

По категоричен и несъмнен начин се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение.

          По делото са налице категорични и безспорни доказателства за извършено от жалбоподателя нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП. Тази правна норма създава задължение за участниците в движението да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. По делото категорично се установява, че на    19.11.2019 г. около 20,05 ч. в гр. Враца по ул. „Мито Орозов“,  Р.Г. управлявал собствения си автомобил МИЦУБИШИ ГАЛАНТ с регистрационен номер ***** и на пътен възел, свързващ ул.“Мито Орозов“ с ул.“Васил Кънчов“ и при наличието на пътен знак Б2 /Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство/ не спрял. Т.е. същият, като участник в движението, управлявайки процесното моторното превозно средство, не е съобразил своето поведение с пътните знаци, тъй като не е спрял на обозначен за това пътен знак.  Тези обстоятелства се потвърдиха от събрания по делото доказателствен материал, в това число и показанията на полицейските служители П.Г. - съставител на АУАН и А.Й. /свидетел на АУАН/, които съдът кредитира като достоверни, последователни и безпротиворечиви. Свидетелите в своите показания безусловно установяват извършеното нарушение.

          С оглед извършеното нарушение правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя по чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.2, т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба във фиксиран от закона размер от  10.00 лева и на осн. чл. 6, ал.1, т.8 от Наредба № Із-2539 / 17.12.2012 г. на МВР са отнети 8 контролни точки.

          Ето защо обжалваното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление №19-0967-001569 от 25.11.2019 г. на Началник група към ОД на МВР Враца, сектор „Пътна полиция” Враца, в частта с което на Р.И.Г. с ЕГН ********** *** за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за Движение по пътищата на осн. чл.183, ал.2, т.3 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10.00лв. и на осн. Наредба№Iз-2539 на МВР са му отнети общо 8 контролни точки.

           РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд-гр.Враца, в 14 дневен срок от съобщението на страните, за изготвянето му.

                                                                                    

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: