Решение по дело №83/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 май 2021 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20217160700083
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

82

 

гр. Перник, 18.05.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на двадесет и осми април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ:  СЛАВА Г.

СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар А.М. и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 83/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Т.П.Г. с ЕГН ********** и адрес: ***, чрез адв. В.С. ***, против Решение № 260056/11.02.2021 г., постановено по НАХД № 1034/2020 г. по описа на Районен съд Дупница, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-0348-000090/28.02.2020 г. на началника на РУ Дупница при ОДМВР – Кюстендил, с което на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, на касационната жалбоподателка е наложено административно наказание глоба в размер на 700,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Касаторът излага оплаквания за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Твърди, че при постановяване на обжалваното решение, районният съд не е извършил преценка на всички относими към спора доказателства и поради игнорирането им е издал акта при неизяснена и непълна фактическа обстановка. Сочи, че в АУАН, а после и в НП не е посочено конкретното място на извършване на нарушението, което от една страна представлява липса на задължителен законоустановен реквизит, а от друга нарушава правото на защита на наказаното лице. Развива подробни съображения в тази насока. Прави искане за отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

Касационният жалбоподател не се е явил в проведеното съдебно заседание и не е изпратил представител.

Ответникът по касационната жалба – РУ Дупница при ОДМВР – Кюстендил, редовно призован, не е изпратил представител и не е изразил становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Бисер Ковачки, изразява становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да отмени решението на Районен съд – Дупница.

Настоящият касационен състав, на основание чл.218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди изложените от страните съображения и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение със закона, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. С оглед на това тя е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Съображенията са следните:

За да постанови обжалваният съдебен акт, Районен съд – Дупница е приел за установено, че на 31.01.2020 г., около 09:16 ч., в границите на населеното място на гр. Дупница, обл. Кюстендил, по ул. ***“, с посока към гр. Самоков, касационната жалбоподателка Т.П.Г. е управлявала лек автомобил марка и модел „***“ с рег. № КН *** ВС, собственост на лицето В.Л.А., със  скорост 106 км/ч при разрешена такава за населено място до 50 км/ч.

Това било установено и заснето с Автоматизирано техническо средство ТFR1-M, с фабричен № 563, за което е направен клип № 4924. При извършена справка в системата на КАТ ПП е установен собственика на автомобила – В.Л.А., която на 05.02.2020 г. попълнила декларация по чл.188 от ЗДвП и посочила, че на процесната дата и час автомобилът й е бил управляван от касационната жалбоподателка Т.П.Г.. На 05.02.2020 г. последната също попълнила декларация по чл.188 от ЗДвП и потвърдила, че лично е управлявала автомобила на посочените дата и час.

За извършеното административно нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП, срещу касационната жалбоподателка е издаден АУАН № 90/05.02.2020 г. Той е предявен за запознаване на Г. лично и подписан от нея без възражения.

Въз основа на АУАН е издадено процесното Наказателно постановление № 20-0348-000090/28.02.2020 г. на началника на РУ Дупница при ОДМВР – Кюстендил. С него, на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, на Т.П.Г. е наложено административно наказание глоба в размер на 700,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца, за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

При горните данни районният съд е достигнал до извода, че заснемането на административното нарушение е извършено с одобрен тип техническо средство, което към момента на заснемането е било технически изправно.

Приел е, че установяването на нарушението е извършено при спазване на правилата за това и от изготвените веществени доказателства по безспорен начин се установяват елементите от фактическия състав на административното нарушение, за санкционирането на което е издадено наказателното постановление. Посочил е, че деянието правилно е квалифицирано като административно нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП, за което на извършителя е наложено предвиденото за него наказание в чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, а именно: глоба в размер на 700 лв.

Пред настоящата касационна инстанция не са представени нови писмени доказателства.

Съобразно чл.218 от АПК касационната инстанция дължи произнасяне само относно наведените в жалбата касационни оплаквания, като следи служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. В този смисъл, настоящият състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, при надлежното му сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

Същото е и правилно. Фактическата обстановка по делото е установена при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, във вр. с чл.84 от ЗАНН. Събрани са всички необходими и относими към предмета на доказване писмени и веществени доказателства. Направените въз основа на тях изводи за осъществяването на правнорелевантните факти са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата, въз основа на което е направено това. Изложени са аргументи и становище по заявените от жалбоподателя възражения. При провеждане на съдебното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Не се споделя оплакването на касационния жалбоподател, че оспорваното решение е постановено при неизяснена и непълна фактическа обстановка, тъй като не са били събрани всички относими към спора доказателства. Не се споделя и възражението му, че не е установено мястото на нарушението, тъй като не е посочен конкретен участък или километър от пътя, в който управляваното от него превозно средство се е намирало в момента на заснемането, както и че не е категорично установено дали в този момент той е бил в населеното място или извън него и какъв е въведения в съответния пътен участък скоростен режим. Тъкмо обратното, районният съд е направил пълен и задълбочен анализ на представените и приобщени писмени доказателства. Взел е предвид, че нарушението е установено с одобрено и годно за експлоатация техническо средство за измерване, а именно: Автоматизирано техническо средство ТFR1-M, с фабричен № 563. Видно от Протокол за използване на АТСС рег. № 14/03.02.2020 г., на 31.01.2020 г., във времевия интервал между 08:00 и 11:45 ч. се е осъществявал контрол за спазване на скоростния режим в пътния участък, посочен в наказателното постановление – гр. Дупница, по ул. ***. Обсъдено е и оборено твърдението на жалбоподателя относно липсата на данни за мястото на нарушението и скоростния режим като е посочено, че в направения и приет като доказателство по делото Клип № 4924 са посочени координатите на моторното превозно средство в момента на извършване на нарушението, както и че тези координати съответстват на място, намиращо се на ул. ***, в границите на населеното място на гр. Дупница, в което важи общото ограничение от 50 км/ч., тъй като липсват пътни знаци, позволяващи по-висока скорост. В тази връзка е взето предвид съдържанието на Писмо изх. № 11.03.368-/1/02.11.2020 г. на община Дупница, съпоставено с приложената към него сателитна снимка, от която е видно местоположението на заснетото МПС с точност ± 3-5 м и на табелите Д11 и Д12, обозначаващи съответно „начало на населено място“ в направление Самоков – Дупница и „край на населено място“ в направление Дупница – Самоков.

Предвид гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че първоинстанционният съд правилно и въз основа на събраните доказателства е установил фактическата страна на спора и напълно споделя направените от него правни изводи за правилно прилагане на материалния закон от административнонаказващия орган.

Първоинстанционният съд е постановил обжалваното съдебно решение след пълен, точен и обективен анализ на събраните доказателства, като е изпълнил задължението си, преди да разгледа делото по същество, да прецени спазени ли са процесуалните правила в хода на административното производство от наказващия орган. Мотивиран така, настоящият касационен състав намира атакуваното в настоящото производство решение за законосъобразно, правилно и обосновано.

При субсидиарното действие на НПК, районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила. Районният съд е събрал необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и в обжалваното решение е изложил мотиви относно преценката, която е направил. Въз основа на последните е направил изводи, които се споделят изцяло и от настоящия касационен състав.

Изложените касационни основания са напълно неоснователни. Възраженията на жалбоподателя се отхвърлят, тъй като не съответстват на установеното в хода на производството.

На основание гореизложеното и след извършената проверка по реда на чл.218 от АПК, Административен съд – Перник намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с приложимия, включително материален закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260056/11.02.2021 г., постановено по НАХД № 1034/2020 г. по описа на Районен съд Дупница.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                /п/